Jak klei się tworzywa sztuczne po obróbce CNC?
Świadczymy profesjonalne usługi obróbki CNC tworzyw sztucznych: cięcie laserem tworzy sztucznych, grawerowanie i znakowanie tworzyw laserem, cięcie tworzyw strumieniem wody, frezowanie tworzyw sztucznych, toczenie tworzyw sztucznych, wytłaczanie tworzyw sztucznych, wiercenie tworzyw sztucznych, termoformowanie, spawanie i odlewanie plastiku. Aby otrzymać gotowy, estetycznie wykończony produkt, wymagane może być m.in. późniejsze klejenie tworzyw sztucznych. Jak efektywnie kleić tworzywa sztuczne po obróbce CNC? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Klejenie tworzyw sztucznych – złożona technologia.
Klejenie tworzyw sztucznych, choć jest jedną z bardziej złożonych, to chyba jednocześnie też i jedną z najmniej poznanych technik przetwórstwa. Wbrew pozorom nie jest to zadanie proste, zwłaszcza gdy nie dysponujemy rozległą i pełną wiedzą na temat niezbędnych produktów oraz obróbki tworzyw sztucznych. Klejenie tworzyw sztucznych to tak naprawdę złożona technologia, niebędąca łatwym rozwiązaniem. W warunkach przemysłowych wymaga nie tylko dużego doświadczenia, ale często także specjalnych urządzeń, warto więc w tej sprawie, przy naprawach bardziej skomplikowanych i przy zaawansowanym procesie prac, skorzystać ze specjalistycznej pomocy. Tworzywa sztuczne podlegają wielu różnym czynnikom i wpływom, dlatego sklejanie jednych jest łatwiejszą czynnością, natomiast z innymi będzie już trudniej i bardziej skomplikowanie, wszystko zależy od rodzaju tworzywa i innych warunków.
Sklejanie to bardzo wydajna metoda łączenia, dzięki której powstaje trwałe połączenie tworzyw sztucznych ze sobą lub z innymi materiałami. W większości procesów wytwórczych, w których tworzywa sztuczne łączone są ze sobą lub z innym elementem materiałowym, wymagany jest trzeci materiał – klej, który połączy poszczególne elementy składowe w miejscu klejenia.
Korzyści wypływające z klejenia tworzyw sztucznych.
Sklejanie to bardzo wydajna metoda, a połączenie chemiczne (złącze klejone) tworzyw sztucznych charakteryzuje się wieloma zaletami:
- równomierne rozłożenie obciążenia,
- brak uszkodzeń materiałów,
- brak odkształceń łączonych części,
- możliwość łączenia różnych kombinacji materiałów,
- równoczesne uszczelnienie miejsca łączenia,
- zastosowanie mniejszej liczby elementów.
Podstawowe zasady klejenia tworzyw sztucznych.
Skuteczne klejenie tworzyw sztucznych możliwe jest po uwzględnieniu szeregu warunków zewnętrznych:
- Klej musi spełniać najwyższe wymagania materiałowe – określone wytyczne (np. dopuszczenie do kontaktu z żywnością) oraz właściwości mechaniczne – dla przewidzianego zastosowania.
- Trzeba mieć na uwadze panujące w otoczeniu – podczas sklejania tworzyw sztucznych – warunki termiczne i chemiczne.
- Spełnione muszą być wymagania technologiczne (np. obróbka wstępna powierzchni) oraz ramy czasowe dla nakładania kleju.
- Przy sklejaniu tworzyw sztucznych zawsze wymagana jest obróbka wstępna. Trzeba pamiętać o tym, że w przypadku bezpostaciowych tworzyw sztucznych istnieje niebezpieczeństwo powstawania pęknięć naprężeniowych. Zalecane jest uzyskanie szczegółowych informacji od producentów środków klejących, żeby możliwe było dobranie najodpowiedniejszego kleju. Przed urzeczywistnieniem każdego z projektów, obejmującego klejenie tworzyw sztucznych, powinno się przeprowadzić wcześniejszy test.
Czynniki determinujące przebieg procesu klejenia.
Przebieg procesu klejenia uzależniony jest od:
- temperatury – która z kolei uzależniona jest przede wszystkim od temperatury polimeryzacji lub topnienia użytego kleju, temperatury topnienia albo mięknienia materiałów łączonych oraz od żądanych właściwości połączenia,
- czasu – uzależnionego od temperatury klejenia,
- nacisku – mającego zapewnić właściwy przebieg procesu polimeryzacji, dokładne przyleganie do siebie łączonych części oraz optymalną grubość skleiny. Wartość nacisku zależy od tego, czy klej przechodzi w stan stały w wyniku polimeryzacji kondensacyjnej, czy w inny sposób.
Zalecenia przy sklejaniu tworzyw sztucznych.
Aby sklejanie łączonych części przebiegło prawidłowo, należy przestrzegać poniższych wskazówek i instrukcji:
- powierzchnię wyczyścić z brudu, kurzu, innych ciał obcych i resztek farby,
- powierzchnię zmatowić, szlifując ją papierem ściernym,
- powierzchnię odtłuścić (np. alkoholem, acetonem, rozpuszczalnikiem),
- wysuszyć klejoną powierzchnię,
- unikać dotykania przygotowanej już do klejenia powierzchni, żeby nie przenieść tłuszczu ze skóry na tworzywo,
- klej nanieść cienką warstwą, równomiernie,
- powierzchnię świeżo pokrytą klejem zabezpieczyć przed zabrudzeniem brudem lub kurzem,
- z innymi pracami obrabiającymi poczekać do czasu, aż uzyska się wystarczająco silne połączenie.
Metody klejenia poszczególnych tworzyw sztucznych.
Tworzywa sztuczne można łączyć za pomocą następujących technik klejowych:
- łączenie za pomocą rozpuszczalników,
- zastosowanie klejów w postaci cieczy, past lub błon.
Tworzywa sztuczne nienadające się do sklejania.
Niektóre z tworzyw sztucznych nie nadają się do sklejania lub nadają się, ale tylko w określonych warunkach. Zaliczamy do nich:
- PTFE (TECAFLON PTFE),
- POM (produkty TECAFORM),
- niektóre inne fluorowe tworzywa sztuczne,
- poliolefiny takie jak PE i PP (produkty TECAFINE).
Zachęcamy do współpracy w zakresie obróbki CNC tworzyw sztucznych. Oferujemy między innymi profesjonalne klejenie tworzyw sztucznych. Szeroka, rozrastająca się stale sieć firm partnerskich zrzeszonych wokół naszego portalu i z nim współpracujących sprawia, że jesteśmy miejscem idealnym do szybkiego nawiązywania kontaktu, łatwego pozyskiwania ofert handlowych oraz bezproblemowej realizacji zadania.
Panel Klienta, pozwalający na posiadanie wszystkich zasobów związanych z ofertami i zamówieniami w jednym, uporządkowanym miejscu, umożliwia sprawną i wydajną pracę.
Stworzyliśmy to narzędzie dla Ciebie. Wypróbuj nasze możliwości w zakresie obróbki CNC tworzyw sztucznych – zamów klejenie tworzyw sztucznych. Zapraszamy do współpracy.