Technologia CNC
Czym jest technologia CNC?
Rozwinięcie skrótu CNC (ang. Computerized Numerical Control) oznacza nic innego jak: komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Jest to zaawansowany system sterowania – stosowany w maszynach do obróbki materiałów – dzięki któremu można interaktywnie programować wyposażone w niego urządzenia. W praktyce ta możliwość precyzyjnego wprowadzania danych pozwala na uzyskiwanie idealnej jakości, dokładności, optymalnych kształtów i form w powtarzalnych seriach. Planuje się odpowiednią kolejność zadań, które maszyna będzie realizować i dzięki temu zachowywana jest cykliczność wykonywanych ruchów – to kluczowy element masowego wytwarzania produktów. Obecne maszyny zdolne są do wykonywania naprawdę zadziwiająco złożonych zadań.
Proces produkcji danego elementu dzieli się na trzy etapy: projektowanie komputerowe, przetwarzanie projektu oraz wykonanie danego elementu. To właśnie podczas ostatniego kroku ma miejsce obróbka CNC.
Gdzie technologia CNC odnajdzie swoje główne zastosowanie? Jakie są jej wady i zalety? Czytajcie Państwo dalej.
Rozwój myśli technologicznej.
Rozwój myśli technologicznej to zmiana realiów na bardziej postępowe.
Dawniej, zanim wprowadzona została technologia CNC, większość prac wykonywana była ręcznie, manualnie (np. przy użyciu frezów) albo przy wykorzystaniu prostych maszyn, które wykonywały określoną z góry sekwencję ruchów, bez możliwości programowania czy przeprogramowania ich.
Wszystko się zmieniło, gdy projektanci, technologowie i inżynierowie zaczęli pracować nad rozwojem myśli technologicznej. Pierwsze próby zaobserwować można było na przełomie XVIII i XIX wieku, kiedy to zaczęły się pierwsze, początkowo dość nieśmiałe, gospodarcze przemiany. Wynalezienie maszyny parowej stało się przyczynkiem do ruszenia prawdziwej rewolucji gospodarczej i niespotykanemu wcześniej skokowi zaawansowanej technologii. Skutkowało to podniesieniem efektywności i wydajności produkcyjnej, która dziś jest jednym z ważniejszych kluczy do sukcesu firm. Technologia CNC to nic innego jak optymalizacja, ułatwienie, przyspieszenie i uczynienie produkcji bardziej bezpieczną.
Warto dodać, że dzisiaj, w przypadku niektórych maszyn czy urządzeń (przykładowo: gdy wbudowana pamięć nie wystarcza do obsługi procesów), zastosować można również technologię DNC (Direct Numerical Control), umożliwiającą sterowanie aparaturą za pomocą zewnętrznych komputerów.
Technologia CNC – wykorzystywane materiały, zastosowanie.
Zastanawiasz się, gdzie będzie użyteczna technologia CNC, jakie znajdzie zastosowanie, jakie materiały pozwala obrabiać i co wyprodukujemy przy jej wykorzystaniu? Czytaj zatem dalej.
Technologia CNC jest chętnie i z powodzeniem wykorzystywana przez najróżniejsze gałęzie przemysłu z uwagi na profity, jakie niesie ze sobą obróbka materiałów właśnie w ten sposób. Są to między innymi: możliwość precyzyjnego zaprogramowania maszyn (opracowania ich ruchu), dokładność, powtarzalność procesu, obróbka różnych materiałów, różnych kształtów, form, rozmiarów (grubości, wielkości).
Z całą pewnością można stwierdzić, że z technologią CNC zetknął się każdy, kto ma do czynienia z branżą przemysłowo-obróbczą. Dziś już trudno wyobrazić sobie procesy wytwórcze bez jej udziału – jest to rozwiązanie nowoczesne, praktyczne, ale też skuteczne, efektywne i ekonomiczne, zwiększające wydajność produkcyjną i minimalizujące koszty oraz straty materiałowe.
Do najpopularniejszych maszyn tego typu należą urządzenia do obróbki różnego rodzaju materiałów, jak: tokarki CNC, frezarki CNC, elektrodrążarki, wytaczarki, przebijarki, spawarki, wiertarki, prasy krawędziowe, giętarki, centra obróbcze. Obrabiać przy ich wykorzystaniu można szeroką gamę materiałów: metale, tworzywa sztuczne, kamień i ceramikę, szkło, drewno, tekstylia i tkaniny, karton i papier.
Przy wykorzystaniu obróbki CNC produkowane są: komponenty dla branży motoryzacyjnej i lotniczej, maszyny rolnicze i budowlane, części zamienne do maszyn i urządzeń, detale z metalu i tworzyw sztucznych, konstrukcje metalowe, meble, artykuły medyczne i farmaceutyczne, elementy architektury miejskiej, produkty AGD, opakowania, materiały reklamowe, gadżety promocyjne i ogrom innych wyrobów. Zakres możliwości jest właściwie nieograniczony.
Można powiedzieć, że rozwinięciem specjalistycznych urządzeń CNC są drukarki 3D. Te niezwykłe urządzenia mają wielki potencjał i dają moc możliwości, ogrom zastosowań. Swoimi wytworami – typu akcesoria medyczne – niejednokrotnie przyczyniają się do rozwoju bardzo ważnych dla człowieka dziedzin, jak medycyna, transplantologia, edukacja, architektura, a nawet lotnictwo.
Rejestrując się u nas, zyskujesz dostęp do specjalistów zarówno od zaawansowanej obróbki CNC, jak i Wykonawców obsługujących innowacyjne urządzenia do druku przestrzennego 3D.
Technologia CNC dla każdego.
Łatwa i szybka rejestracja na platformie, prosty w obsłudze Panel Klienta, nieskomplikowane procedury składania zapytań ofertowych, błyskawiczna reakcja podmiotów chętnych do podjęcia współpracy – wszystko to składa się na pozytywny obraz miejsca, w którym zrealizujesz praktycznie każdy projekt.
Jeżeli jesteś Wykonawcą – zarejestruj się, by otrzymywać zlecenia. Jeśli poszukujesz firm chętnych do zrealizowania Twojego projektu – u nas znajdziesz bez problemu podmioty produkcyjne z całej Polski, same zgłoszą się do Ciebie.
Wystarczy, że:
- zarejestrujesz się,
- dodasz zapytanie,
- przefiltrujesz według własnego klucza otrzymane oferty,
- zdecydujesz się na jedną z nich i złożysz zamówienie u wybranego Wykonawcy,
- poczekasz na dostawę elementów lub produktów – wprost pod drzwi domu lub firmy.
Wejdź na naszą stronę i kliknij „Zapytanie ofertowe”!
Technologia CNC – wady i zalety.
Technologia CNC ma swój ogromny udział w prężnym i dynamicznym rozwoju przemysłu, którego jesteśmy świadkami. Przede wszystkim pozwala na niesamowite usprawnienie procesu obróbczego. Niezawodność procesowa, zgodność z parametrami technicznymi, optymalizacja, a nawet wzrost elastyczności i wydajności, jakość na najwyższym poziomie, niedościgniona precyzja, powtarzalność, skrócenie cyklów produkcyjnych, ekonomiczność, możliwość tworzenia najbardziej skomplikowanych elementów – to tylko część spośród licznych walorów tych zautomatyzowanych metod. Świetnie sprawdzają się one zarówno przy wytwarzaniu pojedynczych elementów, jak i podczas masowej obróbki, nie wymagają stałego nadzoru specjalisty i są w stanie przepracować wiele godzin, bez kompensacji na jakości wykonywanej pracy.
Czy mają jakieś wady? Z punktu widzenia przedsiębiorców, mogą nimi być: powierzchnia produkcyjna potrzebna do przechowywania tych maszyn oraz koszt ich zakupu. Jednak w ostatecznym rozrachunku zawsze wychodzi to na plus, gdyż dzięki temu techniki ręczne zastąpić można w pełni zautomatyzowanym, skomputeryzowanym, zrobotyzowanym procesem.
Poza tym, aby skorzystać z ogromu możliwości gwarantowanych przez technologie CNC, wcale nie trzeba inwestować w te kosztowne urządzenia. Wystarczy skorzystać z usług naszego portalu, gdzie w szerokiej, ogólnopolskiej sieci partnerskiej zgromadziliśmy Wykonawców z bogatym parkiem maszynowym. U nas znajdziesz więc dostatek maszyn CNC z niemal każdej dziedziny obróbki.
Sprawdź nasze możliwości z zakresu obróbki CNC.