Obróbka CNC

Obróbka CNC

Obróbka CNC jest niezawodną, dokładną i ekonomicznie opłacalną metodą przetwarzania różnego rodzaju materiałów. Pracujemy między innymi na takich materiałach jak: metale, tworzywa sztuczne, drewno i materiały drewnopochodne, tkaniny, papier.

Najważniejsze, że aby rozpocząć produkcję, nie trzeba od razu posiadać rozbudowanego parku maszynowego. Ba, wcale nie trzeba posiadać własnego zaplecza technologicznego, gdyż wszelkie prace związane z obróbką CNC można zlecić wyspecjalizowanym firmom. Po to właśnie powstała jedyna w swoim rodzaju platforma, zrzeszająca szereg firm CNC z całej Polski, oferujących usługi z zakresu obróbki na maszynach tnących, grawerujących, znakujących, skrawających, frezujących, toczących i innych, sterowanych komputerowo.

Krótka historia obróbki CNC.

Przed powszechnym wprowadzeniem technologii CNC większość prac produkcyjnych przeprowadzanych musiało być ręcznie albo z użyciem prostych maszyn, wykonujących jedynie z góry określoną sekwencję ruchów, bez możliwości ich programowania. Wraz z rozwojem myśli technologicznej możliwości jednak się znacznie poszerzyły. Można uznać, że wraz z wynalezieniem maszyny parowej rewolucja gospodarcza i technologiczna ruszyła pełną parą, co skutkowało podniesieniem efektywności i wydajności produkcyjnej. Dziś ta produktywność jest jednym z kluczy do sukcesu firm. Nic chyba tak nie ułatwia, przyspiesza, optymalizuje i czyni produkcję bardziej bezpieczną niż wprowadzenie w firmie technologii CNC.

Warto w tym miejscu również dodać, że obecnie, w przypadku niektórych maszyn czy urządzeń (przykładowo: gdy wbudowana pamięć nie wystarcza do obsługi procesów), zastosować można również technologię DNC (Direct Numerical Control), umożliwiającą sterowanie aparaturą za pomocą zewnętrznych komputerów.

Co to jest obróbka CNC?

Pod skrótem CNC (ang. Computerized Numerical Control) kryje się szeroka kategoria urządzeń numerycznych sterowanych komputerowo. Ten zaawansowany system sterowania – wykorzystywany w nowoczesnych maszynach do szerokiego zakresu obróbki różnorodnych materiałów – pozwala na interaktywne programowanie wyposażonych w niego urządzeń. Dzięki możliwości precyzyjnego wprowadzania danych i ustawiania odpowiednich parametrów uzyskujemy najwyższą jakość, niedościgłą precyzję, optymalne kształty i formy w idealnie powtarzalnych seriach. Poprzez zaplanowanie odpowiedniej kolejność zadań do realizacji przez urządzenie możliwe jest zachowywanie cykliczności wykonywanych ruchów – jest to szczególnie istotna kwestia masowego wytwarzania produktów. Obecna technologia umożliwia wykonywanie naprawdę zadziwiająco złożonych zadań. Zakres usług też jest szeroki. Obróbka CNC jest bardzo dokładna, w zasadzie znacznie przewyższa dokładność innych metod obróbczych. To gwarancja satysfakcji, zadowolenia i spełnienia oczekiwań nawet najbardziej wymagających klientów. Obróbka CNC to także szereg korzyści dla Wykonawcy, wśród których warto wskazać na: większą efektywność, wydajność, szybkość wytwarzania, optymalizację procesów produkcyjnych, przy jednoczesnej minimalizacji poniesionych nakładów i kosztów. 

Etapy obróbki CNC.

Proces produkcji danego elementu podzielić można na trzy etapy: projektowanie komputerowe (CAD), przetwarzanie projektu (CAM) oraz wykonanie danego elementu – i to właśnie podczas tego ostatniego kroku stosowana jest obróbka CNC.

We wczesnej fazie programowania urządzeń CNC bierze się pod uwagę rodzaj obrabianego materiału, dostępne narzędzia skrawające oraz techniczne możliwości obrabiarki. Dane wprowadzone w ten sposób do urządzenia są zapamiętywane, co pozwala na to, aby produkcja kolejnych powtarzalnych elementów przebiegała znacznie szybciej, bez niepotrzebnych przerw czy nieplanowanych przestojów. Stosowanie urządzeń CNC przekłada się więc na sporą oszczędność czasu, przy jednoczesnej gwarancji wysokiej jakości produkowanych elementów. 

Warto przy tym pamiętać, iż obróbka CNC wcale nie musi być stosowana niezależnie od innych procesów produkcyjnych. Wręcz przeciwnie – łącząc ją z innymi technikami, takimi jak drukowanie 3D czy odlewy, uzyskać można doskonałej jakości części i produkty.

Gdzie obróbka CNC i technologia CNC odnajdują swoje główne zastosowanie? Jakie są rodzaje obrabianych materiałów, rodzaje obrabiarek, rodzaje usług CNC oraz wady i zalety tego typu rozwiązań? Czytajcie Państwo dalej.

Zalety obróbki CNC.

Obróbka CNC i technologia CNC mają swój ogromny udział w prężnym i dynamicznym rozwoju przemysłu. Podsumujmy więc, dlaczego obróbka CNC to najlepsza metoda przetwarzania rozmaitych materiałów, jak: metale, tworzywa sztuczne, drewno, papier, tkaniny? Przede wszystkim z uwagi na komputerową szczegółowość i drobiazgowość – podczas programowania urządzenie analizuje i przetwarza kilka czynników jednocześnie, uwzględniając rodzaj obrabianego surowca, grubość, chropowatość, jak również inne parametry oraz indywidualne preferencje konkretnego klienta. Istotna jest też możliwość skalowania produkcji jednego detalu na wiele maszyn. Warto nadmienić także, iż producenci współczesnych obrabiarek wprowadzają coraz to nowsze rozwiązania, pozwalające na osiąganie coraz węższych tolerancji wykonania części – jak choćby kompensacja temperaturowa osi maszyny, neutralizująca zjawisko zmiany wymiarów wskutek rozgrzewania się obrabiarki. Urządzenia numeryczne sterowane komputerowo mają ponadto możliwości zapamiętywania danych, co usprawnia seryjne wykonywanie elementów i generuje spore oszczędności czasu. Obróbka CNC to także oszczędność materiału, niskie koszty i duża efektywność wykorzystania materiału – przy obsłudze maszyn manualnych należy liczyć się z kosztami błędów, które może popełnić operator (wiele materiałów może zostać nieprawidłowo wyciętych, a więc zmarnowanych, nienadających się już do dalszej obróbki), z kolei dokładność i precyzja obróbki CNC niweluje ryzyko powstania błędów i sprawia, że materiał w prawie każdym przypadku jest obrobiony prawidłowo, z jednoczesnym zachowaniem identyczności i powtarzalności komponentów. Jedną z zalet obrabiarek CNC jest ich wszechstronność – produkowane są one w bardzo wielu konfiguracjach: w zależności od potrzeb dostępne są maszyny do produkcji mikroelementów, jak również ciężkie centra do obróbki potężnych konstrukcji metalowych. 

Wszystko to przekłada się więc na znaczne usprawnienie procesu obróbczego oraz jego bezpieczeństwo. Jako że urządzenia CNC są przeznaczone do eksploatacji w warunkach przemysłowych, pociąga to za sobą konieczność wysoko postawionych wymogów bezpieczeństwa. Wśród wielopoziomowych zabezpieczeń znajdują się więc przykładowo: pełna budowa przestrzeni roboczej, odporne na uderzenia kompozytowe okna, zabezpieczenia przed nieuprawnioną ingerencją w strefę obróbki, systemy antykolizyjne (zatrzymujące pracę maszyny w razie sytuacji awaryjnej).

Niezawodność procesowa, zgodność z parametrami technicznymi, optymalizacja, a nawet wzrost elastyczności i wydajności, jakość na najwyższym poziomie, niedościgniona precyzja, powtarzalność, skrócenie cyklów produkcyjnych (możliwe jest uzyskiwanie czasów produkcji gotowych części liczonych w sekundach), ekonomiczność, możliwość tworzenia najbardziej skomplikowanych elementów, oszczędność materiału – to tylko część spośród licznych walorów tych zautomatyzowanych metod. Świetnie sprawdzają się one zarówno przy wytwarzaniu pojedynczych elementów, prototypów, jak i podczas masowej (seryjnej) obróbki, nie wymagają dodatkowej obróbki wykańczającej ani stałego nadzoru specjalisty i są w stanie przepracować wiele godzin, bez kompensacji na jakości wykonywanej pracy.

Bezsprzecznie obróbka CNC jest opłacalną metodą, którą warto wspierać swój biznes. 

Zastosowanie obróbki CNC.

Obróbka CNC z upodobaniem i powodzeniem wykorzystywana jest przez przeróżne branże przemysłu, głównie z uwagi na profity, jakie ze sobą niesie, a więc: precyzyjne dobieranie parametrów (programowanie ruchu maszyn), powtarzalność i dokładność procesu, możliwość obróbki szerokiej gamy materiałów, tworzenia różnych form, kształtów, rozmiarów (grubości, wielkości), wzrost wydajności produkcyjnej, redukcja kosztów i strat materiałowych. Tak naprawdę obecnie trudno wyobrazić sobie procesy wytwórcze bez praktycznego, skutecznego i ekonomicznego udziału obróbki CNC.

Obróbka CNC z urządzeń CNC wykorzystuje między innymi: wysokowydajne systemy laserowe, plotery, wycinarki, wykrawarki, grawerki, znakowarki, centra obróbcze, frezarki CNC, tokarki CNC i wiele, wiele innych. Obrabiać przy ich wykorzystaniu można szeroką gamę materiałów, w tym: metale, tworzywa sztuczne, drewno, tkaniny, papier.

Obróbka CNC gwarantuje w zasadzie nieograniczony zakres możliwości produkcyjnych. Komponenty dla branży elektronicznej (produkcja płytek drukowanych, obudów, uchwytów, lutowanie elementów), motoryzacyjnej, kolejowej i lotniczej (elementy silników, zwrotnic, obudów, podzespołów układu hamulcowego, bloki i głowice cylindrów, wałki rozrządów, korbowody, zaciski, tarcze hamulcowe, przekładnie, sworznie, koła zamachowe, osie i inne detale), maszyny rolnicze i budowlane (elementy kabin, elementy żelbetowe, okucia budowlane, łączniki mechaniczne, śruby, podkładki, nakrętki), części zamienne do maszyn i urządzeń, urządzenia grzewcze, klimatyzacyjne, detale z metalu i tworzyw sztucznych, konstrukcje metalowe, meble, artykuły medyczne i farmaceutyczne (instrumenty chirurgiczne, ortezy, implanty, elementy wyposażenia medycznego), elementy architektury miejskiej, produkty AGD, opakowania, materiały reklamowe, gadżety promocyjne i ogrom innych wyrobów – to ledwie ułamek z rozległego zakresu naszych działań.

Obróbka CNC jest też wykorzystywana przez całą masę innych, różnorodnych gałęzi przemysłowych, jak: przemysł drzewny, wydobywczy, spożywczy, jubilerstwo, obronność, reklama, poligrafia, inżynieria sanitarna, petrochemia itd.

Przy okazji – jako że jesteśmy największą tego typu platformą usług CNC i druku 3D – wspomnimy o tym, że niejako rozwinięciem specjalistycznych urządzeń CNC są drukarki 3D. To także swoistego rodzaju obróbka CNC. Urządzenia te, efektywnie wykorzystywane, mają wielki potencjał i dają moc możliwości oraz ogrom zastosowań. Inteligentne technologie XXI wieku niejednokrotnie przyczyniają się do rozwoju bardzo ważnych dla człowieka dziedzin, jak medycyna, transplantologia, edukacja, architektura, a nawet lotnictwo.

U nas znajdziesz specjalistów zarówno od zaawansowanej obróbki CNC, jak i Wykonawców obsługujących innowacyjne urządzenia do druku przestrzennego 3D. Obróbka CNC i druk 3D, zlecone nam, to gwarancja zadowolenia nawet najbardziej wymagających klientów.

Obróbka CNC – najpopularniejsze usługi.

Obróbka CNC metali.

Spośród metod obróbki CNC metali warto wyróżnić: laserowe cięcie blach, laserowe cięcie rur i profili, laserowe znakowanie/grawerowanie, frezowanie oraz toczenie metali. Poniżej krótka charakterystyka poszczególnych metod.

Laserowe cięcie blach.

Cięcie laserem blachy to rodzaj obróbki, w której użyta wiązka laserowa rozprowadza sporą ilość energii na małej przestrzeni, co pozwala na uzyskanie maksymalnej dokładności i idealnej jakości krawędzi. Cięcie laserem blach polega na punktowym wprowadzeniu energii pod postacią wysokoenergetycznego strumienia tnącego, czyli gorącego promienia lasera, otoczonego gazem technicznym o dużej czystości, innym w zależności od ciętego materiału. Cięcie laserowe blach jest o wiele bardziej precyzyjne niż pozostałe metody, dlatego jest to codzienność w wielu branżach, m.in. przemysłowej, automatyzacyjnej, motoryzacyjnej czy budowlanej. Wycinanie laserem można przeprowadzać na trzy sposoby: metodą spalania, stapiania, sublimacji. 

Laserowe cięcie rur i profili.

Obecnie nie ma praktycznie żadnego profilu metalowego, którego nie można by ciąć laserem. Można wycinać dowolne typy – prostokątne, kwadratowe, okrągłe, owalne, w kształcie liter (przekroje otwarte H, L, T, U) – zachowując przy tym wysoką jakość i regularność krawędzi. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych, innowacyjnych narzędzi obróbka rur i cięcie profili laserem wykonywane są z niezwykłą precyzją, co przekłada się na to, że późniejszy montaż wyciętych elementów przebiega sprawnie i zapewnia dokładne połączenie wszystkich części. Cięcie laserem rur i profili ma tę przewagę nad cięciem w blachach, że bazuje się na półprodukcie bardziej przetworzonym niż blachy, dlatego stosunkowo niewielka ilość laserowej obróbki może wygenerować gotowy produkt, niewymagający żadnej obróbki końcowej, którego cena będzie niższa od produktu z blachy.

Tam, gdzie obróbka CNC 2D nie wystarcza, można posłużyć się technologią 3D, która oprócz prostych krawędzi cięcia, umożliwia także wykonywanie skosów do 45 stopni, co często zastępuje pracochłonne wiercenie, wykrawanie, frezowanie i piłowanie. Cięcie laserem 3D wpływa na redukcję zbędnych kosztów, a przy okazji oszczędza czas, przyspiesza inwestycje i zamierzenia produkcyjne.

Znakowanie laserowe / Grawerowanie laserowe.

Obróbka CNC metali pozwala na bezdotykowe znakowanie – przy użyciu wiązki lasera – opakowań, wyrobów czy etykiet, informacjami typu: data przydatności do spożycia, kod kreskowy, numer seryjny czy katalogowy. Laser od wielu lat jest skutecznie wykorzystywany do znakowania – przy szczególnej roli grawerowania – metali. Przy jego użyciu szybko, dokładnie, czytelnie i trwale można znakować zarówno miękkie metale (np. aluminium), jak i bardzo twarde stopy czy stal. W przypadku niektórych metali jest nawet możliwość umieszczenia znakowania odpornego na korozję bez uszkadzania struktury powierzchni, dzięki użyciu znakowania poprzez wyżarzanie. Laserowe znakowanie metali wykorzystywane jest właściwie we wszystkich branżach, a zastosowania użytkowe rozciągają się od znakowania przemysłowo wytwarzanych serii produktów (w celu zapewnienia ich identyfikowalności) po personalizację artykułów promocyjnych (poprzez umieszczenie logo, innych znaków firmowych czy nazw).

Znakowanie laserowe jest terminem ogólnym, odnoszącym się do różnych procesów, wśród których – poza polerowaniem, ablacją, wyżarzaniem czy wypalaniem – znajdziemy także grawerowanie laserowe, podczas którego promień lasera usuwa materiał, a w przedmiocie obrabianym powstaje zagłębienie – grawerunek. Głębokością grawerunku można sterować za pomocą parametrów obróbki. W razie potrzeby materiał można oksydować i uzyskiwać kolory, dzięki którym oznaczenie będzie wyraźniej zaakcentowane. Grawerowanie jest wykonywane głównie na stali nierdzewnej, stalach stopowych i innych metalach. Ze względu na dużą energię grawerki laserowej materiały takie jak stal nierdzewna, tytan i inne metale są bezpośrednio odparowywane. Grawerunki nie ulegają zużyciu, dlatego metodę tę powszechnie stosuje się do znakowania części poddanych ścieraniu albo podczas obróbki antykorozyjnej elementów powlekanych.

Frezowanie metali.

Frezowanie metalu CNC to jeden z najpowszechniejszych rodzajów obróbki skrawaniem, możliwy do wykonania przy użyciu maszyn obrabiających, zwanych frezarkami lub centrami frezarskimi. Dzięki temu można nadawać przedmiotom z metalu odpowiedni kształt, obrabiać powierzchnie płaskie oraz kształtowe, wycinać rowki, gwinty, koła zębate. Wykorzystywane w tym procesie maszyny różnią się kinematyką od tokarek czy szlifierek. Za ruch obrotowy odpowiada tu specjalne narzędzie, zwane frezem, natomiast za ruch posuwowy przedmiot obrabiany (czasami również narzędzie). Zęby freza wchodzą wówczas w materiał, wytwarzając różnej grubości wióry. Frezowanie CNC ma na celu ukształtowanie danego półfabrykatu poprzez stopniowe usuwanie z przedmiotu obrabianego naddatku materiału, aby nadać mu odpowiedni kształt, wymagane właściwości powierzchni oraz pożądane wymiary. Toczenie frezowanie CNC to jedne z najczęściej stosowanych metod obróbki wiórowej. Podczas frezowania można obrobić powierzchnie kształtowe, rowki, uzębienia, kanaliki i płaszczyzny.

Obróbka skrawaniem CNC jest kontrolowana komputerowo, dzięki czemu można osiągnąć maksymalną precyzję w wymiarach realizowanych detali, przy zachowaniu powtarzalności wykonywanych projektów. Urządzenia frezujące mogą być też sterowane manualnie przez pracowników, którzy mają wówczas wpływ na – na przykład – spowolnienie czy przyspieszenie procesu obróbki metalu lub dostosowanie jej do indywidualnych wymagań. Frezowanie w metalu jest idealne przy produkcji przemysłowej, gdzie wytwarzane są produkty o identycznym kształcie w bardzo dużej liczbie.

Toczenie metali.

Toczenie w metalu stosuje się przeważnie do obróbki elementów przypominających bryły obrotowe, czyli przedmiotów o kształtach walcowatych, kulistych czy stożkowych. Polega na nadawaniu im konkretnego kształtu na skutek odcinania kolejnych warstw za pomocą noża tokarskiego. To, jaki efekt zostanie uzyskany po zakończeniu pracy tokarki, zależy od wielu czynników, m.in. siły i głębokości skrawania, prędkości, określenia odpowiedniego kierunku posuwu noża. Odpowiednie dobranie wszystkich wspomnianych wyżej elementów pracy tokarki zagwarantuje precyzyjne toczenie CNC. Główna zasada obróbki wiórowej na tokarkach sterowanych numerycznie jest w zasadzie taka sama, jak w przypadku toczenia metodami konwencjonalnymi. Ruch główny obrotowy wykonywany jest przez obrabiany przedmiot, z kolei prostoliniowy ruch posuwowy wykonywany jest przez narzędzie skrawające. Wyróżniamy różne metody precyzyjnego toczenia, m.in.: toczenie wzdłużne (obtaczanie, wytaczanie), poprzeczne, profilowe, zewnętrzne, wewnętrzne.

Obróbka CNC tworzyw sztucznych.

Spośród metod obróbki CNC tworzyw sztucznych warto wyróżnić: laserowe cięcie oraz frezowanie CNC tworzyw. Poniżej krótka charakterystyka poszczególnych metod.

Cięcie laserem tworzyw sztucznych.

Laserowe cięcie plastiku polega na tym, że tworzywo sztuczne – które w swoim rdzeniu jest materiałem syntetycznym albo półsyntetycznym – jest podgrzewane przez wiązkę cząstek światła o dużej mocy do wysokiej temperatury. Zamiast ciąć lub przecinać kawałki materiału, systemy laserowe podgrzewają tworzywo do tego stopnia, że w rezultacie odparowuje ono. Proces, który wcześniej odbywał się przy użyciu pił, wierteł czy innych mechanicznych lub konwencjonalnych narzędzi – a przy tym był niedoskonały, zdarzały się wióry, odpryski, zadrapania, nierówne linie brzegowe – teraz, dzięki użyciu laserów, pozwala na uzyskanie idealnie zaokrąglonych krawędzi, gładszych powierzchni i zniuansowanych wzorów. Wycinanie laserowe sprawia, że produkty uzyskują bardziej elegancki i estetyczny wygląd, bez konieczności stosowania obróbki wykańczającej, przez co są chętniej i częściej wybierane przez konsumentów.

Frezowanie CNC tworzyw.

Frezowanie tworzyw sztucznych jest powszechnie stosowaną metodą, chyba najbardziej wydajną spośród procesów obróbki skrawaniem. Obecnie wykonuje się je przy pomocy innowacyjnych maszyn CNC, gwarantujących pełną precyzję pracy i pozwalających wykonać nawet najbardziej skomplikowane projekty przy relatywnie niskich kosztach. Polega na oddzielaniu warstwy tworzywa za pomocą frezarki. Wykorzystując różne ostrza, można uzyskać najróżniejsze formy. Można obrabiać powierzchnie kształtowe, rowki, uzębienia, kanaliki i płaszczyzny. 

Trzeba pamiętać, że tworzywa sztuczne stanowią grupę o bardzo zróżnicowanych właściwościach (np. podczas obróbki rozgrzewają się w różnym stopniu) i ich zastosowanie niesie ze sobą pewne ograniczenia. Obrabiając je, trzeba mieć na uwadze, że ciepło nie jest odprowadzane przez skrawany element z tworzywa sztucznego, w związku z czym może on podlegać większemu wydłużeniu termicznemu. Zbyt duża ilość doprowadzonego ciepła prowadzi do rozszerzenia tworzywa i zmiany jego wymiarów. Aby więc zapobiec powstawaniu naprężeń, a w konsekwencji deformacji lub pęknięciom, należy dobrze zamontować obrabiany przedmiot. Trzeba też pomyśleć o dobrym odprowadzeniu ciepła, najlepiej przez wiór albo zastosowanie właściwego chłodzenia. Obróbka CNC daje najlepsze efekty, gdy do każdego materiału dobrać optymalne narzędzia i parametry skrawania.

Obróbka CNC drewna.

Spośród metod obróbki CNC drewna warto wyróżnić: laserowe cięcie oraz grawerowanie drewna, a także frezowanie i toczenie CNC drewna. Poniżej krótka charakterystyka poszczególnych metod.

Cięcie laserem drewna.

Wycinanie laserowe w drewnie pozwala tworzyć skomplikowane projekty wycięć, łagodniejsze krzywizny i ciaśniejsze naroża, a wszystko przy idealnie doskonałych konturach, bez strzępień, nieestetycznych nadpaleń i konieczności martwienia się o trociny czy sypiące się wióry drzewne. Cięcie laserem to proces znacznie szybszy, czystszy i łatwiejszy niż w przypadku mechanicznych alternatyw, a do tego zużywanie się i tępienie pił czy noży nie jest już żadnym problemem, ponieważ używanie laserowych wycinarek jest bezkontaktowe, czyli nie zachodzi bezpośredni kontakt z obrabianym materiałem. Kolejną zaletą korzystania z lasera jest bezpieczeństwo, gdyż jest to proces zautomatyzowany, niewymagający styczności z ostrymi narzędziami. Nie ma też konieczności czasochłonnego mocowania materiałów, a obrabiany materiał wcale się nie wypacza.

Grawerowanie laserem drewna.

Grawerowanie drewna jest jedną z najtrwalszych metod zdobienia drewnianych przedmiotów. Polega na wyżłobieniu w materiale – za pomocą laserowego plotera – wcześniej sporządzonego projektu. Długowieczność oraz trwałość tej metody biorą się z tego, że grafika wyryta jest w materiale, a nie jest – jak to ma miejsce w przypadku nadruków – naniesiona powierzchniowo. Po wykonaniu znakowania metodą grawerowania nie ma już możliwości starcia czy zeskrobania takiego rysunku, jest on odporny również na działanie ciepła czy kwasów. Dodatkowo: wygrawerowane na drewnie projekty wyglądają niezwykle elegancko, przejrzyście, są efektowne i cechują się precyzyjnym wykonaniem i dokładnością. Obróbka laserowa przy użyciu grawerowania to doskonała metoda na spersonalizowanie przedmiotu, poprzez umieszczenie na nim logo, napisu czy dowolnej grafiki. Wypalanie w drewnie to usługa bezpieczna, niepowodująca uszkodzeń ani deformacji, a więc to niezawodny, oryginalny i efektowny sposób na sygnowanie produktów, bez obawy o ich zniszczenie. Grawerowanie nie ma żadnego negatywnego wpływu na czynności, do których znakowane przedmioty są przeznaczone. Jest ciekawym i popularnym sposobem na działania reklamowe i promocyjne firm czy instytucji, które chętnie zamawiają grawerowanie swojego logo lub nazwy na rozmaitych gadżetach. Wypalanie niebanalnych grafik, tekstów wyrażających emocje czy też serdeczności i życzenia to również domena zamówień indywidualnych, jedynych i niepowtarzalnych w swoim rodzaju.

Frezowanie CNC drewna.

Frezowanie drewna CNC to metoda obróbki skrawaniem, która różni się od swojego tradycyjnego odpowiednika sposobem kontrolowania procesu. Ten odbywa się komputerowo, a nie przy użyciu frezarki ręcznej. Dzięki takiemu rodzajowi sterowania udaje się zmaksymalizować precyzję obróbki, a przy tym utrzymać powtarzalność przygotowanych wcześniej projektów. Komputerowa metoda obróbki odbywa się etapami, które można podzielić na trzy zasadnicze kroki: sporządzanie projektu obrabianego przedmiotu, zaprogramowanie frezarki oraz właściwa obróbka z wykorzystaniem odpowiednio przygotowanej maszyny. Z uwagi na dużą dokładność metody, frezowanie CNC w drewnie z powodzeniem wykorzystuje się w masowej produkcji na skalę przemysłową. Obrabianie metodą frezowania – zaliczaną do metod obróbki wiórowej – odbywa się przy użyciu specjalnych maszyn, które nazywamy frezarkami lub centrami frezarskimi. Ich zastosowanie pozwala nadać wybranym przedmiotom odpowiedni kształt lub wymiar. Frezowanie umożliwia między innymi modelowanie powierzchni kształtowych oraz płaskich, jak również wycinanie gwintów oraz rowków. Opiera się na połączeniu dwóch rodzajów ruchu – obrotowego, który wykonuje narzędzie, zwane frezem, oraz ruchu posuwowego, któremu poddawany jest obrabiany przedmiot (lub niekiedy także narzędzie).

Toczenie CNC drewna.

Dzięki powszechnemu wykorzystywaniu tokarek w produkcji przedmiotów o kształcie brył obrotowych, toczenie jest chętnie wykorzystywane do tworzenia drewnianych elementów ozdobnychczyróżnych półproduktów, które mogą być następnie zastosowane w licznych sektorach usługowo-przemysłowych. Toczenie CNC w drewnie jest szczególnie użyteczne w przypadku realizacji skomplikowanych projektów, których celem jest uzyskanie produktu o dość złożonej geometrii lub wymagających uzyskania precyzyjnie stworzonych i wysoce powtarzalnych detali. Metodą toczenia możemy obrabiać praktycznie każdy gatunek drewna, przy czym najlepiej sprawdzą się jednolite materiały wysokiej jakości, czyli tak zwane drewno lite. Jego zastosowanie zapewni toczonym elementom niezwykłą trwałość oraz estetykę. Wybierając materiał do obróbki, powinniśmy zwrócić uwagę na gatunki twarde lub odporne na wilgoć. Do najpopularniejszych lub najłatwiejszych w toczeniu rodzajów drewna należą między innymi: buk, lipa, orzech, dąb, jesion czy brzoza. Warto zwrócić również uwagę na to, aby wybrane drewno było pozbawione pęknięć oraz sęków, które mogłyby wpłynąć na zakłócenie końcowego efektu wizualnego. Oprócz drewna metodzie toczenia CNC możemy poddać także materiały drewnopodobne.

Obróbka CNC tkanin.

Skupiając się na obróbce CNC tkanin proponujemy Państwu głównie laserowe cięcie tkanin.

Cięcie laserem tkanin. 

Laserowe cięcie tkanin polega na wycinaniu elementów wybranego materiału na wylot, w taki sposób, że wycięte elementy wypadają, tworząc stylizowany, ażurowy efekt. Włókna na krawędzi tkaniny sklejają się razem, co zapobiega nieestetycznemu strzępieniu. Dzięki tej technice można stworzyć ozdobne wzory, np. ornamenty czy frędzle lub po prostu przyciąć materiał, co pozwoli uniknąć jego strzępienia, gdyż wiązka lasera stopi w trakcie cięcia materiał, zapewniając jego gładkie wykończenie.

Obróbka CNC papieru.

Z zakresu obróbki CNC papieru warto skupić uwagę na wycinaniu papieru przy wykorzystaniu lasera.

Cięcie laserem papieru i kartonu.

Wycinanie laserowe papieru daje tyle możliwości, finezji i precyzji, ile nie da żadna inna metoda, ani żadne inne narzędzie. Po wykonaniu cięć laserem krawędzie są tak czyste, precyzyjne i ładnie wykończone, że nie ma potrzeby wykonywania żadnej dodatkowej pracy. Wycinarka laserowa do papieru pozwala skutecznie i szybko przecinać nawet wiele warstw grubego materiału (typu karton), bez obawy o zniszczenie. Mała, ale jednocześnie potężna i wysokowydajna wiązka światła przecina papier poprzez podgrzanie go. Laser jest w stanie papier stopić, spalić lub odparować. Dochodzi wówczas do tzw. sublimacji. Krawędzie pozostają ładne, czyste, bez wypaleń, przypaleń, zmarszczek i odkształceń. Ta wysoka jakość powierzchni pozostawionej przez proces cięcia laserowego zmniejsza też prawdopodobieństwo rozerwania lub uszkodzenia powstałego produktu, w porównaniu z procesem produkcji konwencjonalnych maszyn, na który prawdopodobnie wpłynie naturalne zużycie, które ma miejsce w czasie.

Druk 3D.

Drukowanie 3D to metoda bez której trudno dziś wyobrazić sobie wiele projektów przemysłowych.

Drukowanie 3D.

Dostępnych jest wiele metod wytwarzania addytywnego, które możemy określić mianem druku 3D. Są one od siebie różne, oferują inne możliwości i mają odrębne dziedziny stosowania. Ogólnie ujmując, druk 3D można podzielić ze względu na: oferowaną dokładność, materiał, z którego budowane są detale, sposób nakładania materiału (naświetlanie, wyciskanie, stapianie), szybkość wykonywania elementów. Sama definicja druku 3D (ang. 3D printing) – czyli drukowania przestrzennego – wskazuje, iż jest to proces wytwarzania trójwymiarowych, fizycznych obiektów na podstawie komputerowego modelu. Możliwe jest drukowanie: ze sproszkowanych tworzyw sztucznych, sproszkowanych metali, sproszkowanej ceramiki, proszku gipsowego, włókien drzewnych, szkła, żywicy, gumy i innych. Druk 3D jest jedną z metod wykonywania gotowych obiektów: między innymi części zamiennych do urządzeń, przedmiotów codziennego użytku, ozdób, ubrań, zabawek, makiet architektonicznych, a nawet protez.

Rodzaje obrabiarek CNC.

W praktyce przemysłowej wykorzystywana jest szeroka gama maszyn sterowanych komputerowo. Wśród urządzeń CNC znajdziemy więc różnego rodzaju przemysłowe lasery do cięcia i grawerowania, wycinarki plazmowe, wodne Waterjet, centra tokarskie, centra frezarskie, obrabiarki wielozadaniowe, rozmaite zrobotyzowane stanowiska i wiele, wiele innych. Do grupy maszyn CNC zaliczamy także drukarki trójwymiarowe 3D.

Jeśli chodzi o urządzenia laserowe, to wśród popularnych laserów przemysłowych na rynku najczęściej spotykane są: lasery CO2, lasery fiber oraz wanadatowe. Różnią się one wbudowanymi źródłami lasera.

Lasery gazowe (CO2) cenione są za wysoką wydajność i dobrą jakość promieniowania. Idealnie sprawdzają się przy grawerowaniu. Lasery te bazują na mieszance gazowej dwutlenku węgla, aktywowanej elektrycznie. Z uwagi na generowaną długość fali sprawdzają się przy obróbce materiałów niemetalicznych, większości tworzyw sztucznych, tekstyliów, skóry, drewna, szkła, papieru.

Lasery fibrowe w porównaniu do laserów gazowych mają dużo mniejszą średnicę ogniska, toteż ich intensywność – przy podobnej średniej mocy generowanej – jest dużo większa. Doskonale sprawdzają się przy grawerowaniu i znakowaniu metali oraz kontrastowym znakowaniu tworzyw sztucznych. 

Lasery krystaliczne Nd:YAG (granat itrowo-glinowy domieszkowany neodymem), Nd:YVO (wandan itrowo-ortowy domieszkowany neodymem) należą do grupy laserów na ciele stałym. Długość fali porównywalna do długości fali w laserach fibrowych. Sprawdzają się w obróbce metali, tworzyw sztucznych, niekiedy także ceramiki.

Centra frezarskie to grupa maszyn o wielu różnorodnych konfiguracjach. Różnią się położeniem wrzeciona (centra pionowe, poziome) oraz ilością osi. Bardziej wydajne i wielofunkcyjne od zwykłych frezarek CNC.

Centra tokarskie to urządzenia mające większe możliwości produkcyjne niż tokarki CNC – zazwyczaj mają więcej osi, większą moc i bardziej wszechstronne aplikacje, jak np. toczenie, wiercenie, gwintowanie i frezowanie przy użyciu narzędzi napędzanych.

Obrabiarki wielozadaniowe łączą w sobie zalety centrów tokarskich i frezarskich, a główną zaletą wynikającą z ich stosowania jest możliwość uzyskania gotowej części w jednym procesie, bez konieczności przenoszenia jej podczas obróbki pomiędzy różnymi maszynami. Zaawansowany system sterowania i głowica tokarsko-frezarska mogąca pracować pod dowolnym kątem umożliwiają wykonywanie najbardziej skomplikowanych i wymagających detali i komponentów, jak przykładowo: korbowody, turbiny i wiele innych.

Obecnie stosowane nowoczesne centra obróbcze CNC posiadają wbudowane systemy sterujące, umożliwiające w pełni zautomatyzowaną pracę, dzięki czemu możliwe jest seryjne produkowanie dużych ilości precyzyjnych komponentów dla różnych branż przemysłu.

Programy i sterowniki CNC nadzorują pracę maszyny, komunikując się przy tym z operatorem za pośrednictwem interfejsu użytkownika, pozwalającego na wczytywanie, edycję i wykonywanie programów obróbki, wprowadzanie informacji korekcyjnych narzędzi, przesuwanie układu współrzędnych (tzw. bazowanie osi), zmianę parametrów obróbki czy śledzenie postępów programu.

Asortyment technologiczny większości obrabiarek CNC pozwala na usprawnianie ich o dodatkowe moduły, zwiększające parametry takie jak: prędkość obrotowa, prędkość posuwów, zwiększenie pamięci operacyjnej z transferem danych. 

Materiały wykorzystywane w obróbce CNC.

Obróbka CNC i technologia CNC cenione są za uniwersalność i możliwość przetwarzania różnorodnych materiałów, także tych najbardziej wymagających (jak np. stopy tytanu). Wśród podstawowych grup materiałowych nadających się do obróbki CNC warto wspomnieć: 

Obróbka CNC na zamówienie.

Usługi CNC wykonywane przez naszych Partnerów to między innymi: precyzyjna obróbka CNC metali (laserowe cięcie blach, laserowe cięcie rur i profili, znakowanie laserowe, frezowanie metali, toczenie metali), obróbka CNC tworzyw sztucznych (cięcie laserem tworzyw, frezowanie CNC tworzyw), obróbka CNC drewna (cięcie laserem drewna, grawerowanie laserem drewna, frezowanie CNC drewna, toczenie CNC drewna), obróbka CNC tkanin (cięcie laserem tkanin), obróbka CNC papieru (cięcie laserem papieru i kartonu), druk 3D.

Obróbka CNC to proces produkcyjny, podczas którego surowy materiał przetwarzany jest na gotowy produkt – a wytworzyć możemy w zasadzie wszystko, co tylko przyjdzie Klientowi do głowy, od drobnych detali, po sztukę, przedmioty użytkowe i ogromne stalowe konstrukcje. Obsługujemy w zasadzie każdą branżę, która potrzebuje usług z zakresu „CNC obróbka”.

Obróbka CNC z nami – to się opłaca!

Współpracujące z nami firmy CNC pracują na nowoczesnych obrabiarkach sterowanych numerycznie, pozwalających na produkcję precyzyjnych części metalowych, plastikowych i nie tylko dla klientów z wielu różnych sektorów przemysłu. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży określanej ogólnie jako obróbka CNC, oferowane przez nich usługi CNC stoją na najwyższym poziomie. Wszechstronne parki maszynowe pozwalają na efektywną obróbkę większości dostępnych na rynku materiałów. Jeśli więc poszukujesz firmy oferującej usługi obróbki CNC w oparciu o najnowocześniejszej klasy sprzęt oraz specjalistyczną wiedzę, prześlij nam swoje zapytanie ofertowe w kategorii „obróbka CNC”, a zrzeszone w naszej sieci partnerskiej firmy CNC odeślą Ci swoją ofertę.

Jak to działa? Zamieszczasz ogłoszenie, w którym precyzujesz swoje oczekiwania (możesz dołączyć pliki), a ono trafia do wszystkich firm z branży, jaka Cię interesuje (m.in. obróbka CNC). Nadsyłają one swoje propozycje, które zapisują się w Twoim osobistym Panelu Klienta. Możesz je wygodnie przefiltrować według interesujących Cię kryteriów (jak: lokalizacja firmy, cena za usługę, czas realizacji, warunki płatności). Firma CNC, która złoży najatrakcyjniejszą ofertę – i wskażesz właśnie ją – stanie się realizatorem zamówienia. Po akceptacji oferty doprecyzujecie szczegóły i produkcja CNC ruszy. Proste, prawda?

Zapraszamy do współpracy! Obróbka CNC w najdogodniejszym miejscu – na co jeszcze czekasz?