Jak działa LaserTrade?
Skorzystaj z formularza "Zapytanie ofertowe" lub "Wyślij zapytanie". Firmy natychmiast otrzymają powiadomienie o konieczności przygotowania wyceny. Oferty otrzymasz na adres e-mail. Jeżeli oferta jest dla Ciebie atrakcyjna, wystarczy, że skontaktujesz się z wybraną firmą i nawiążesz współpracę. Z LaserTrade korzystasz bezpłatnie.
Grawerowanie na drewnie przykłady.
Realizujemy laserowe grawerowanie na drewnie, fornirach, płytach MDF, sklejce oraz na produktach drewnopodobnych.
Dysponujemy gigantycznym parkiem maszynowym, współpracując z firmami CNC z całego kraju. Jesteśmy w stanie zrealizować każde powierzone nam zadanie i wypalić dowolny grawer na drewnie.
Dlaczego wybrać laserowe grawerowanie na drewnie u nas?
- bezpłatna wycena
- profesjonalne wsparcie
- konkurencyjne ceny
Odpowiedź jest prosta.
Klienci wybierają wypalanie w drewnie na zamówienie na naszej platformie ze względu na wygodę. Nie musisz wysyłać dziesiątek zapytań ofertowych o grawerowanie na drewnie. Dodajesz zapytanie tylko 1 raz i po chwili otrzymujesz wyceny od firm CNC, które chcą przystąpić do realizacji Twojego projektu w zakresie grawerowanie laserem w drewnie.
Gotowy na grawerowanie na drewnie?
Jeżeli jesteś gotowy dodać swoje pierwsze zapytanie o grawerowanie na drewnie, rozpocznij proces, a resztą zajmiemy się my!
Skorzystaj z bezpłatnej wyceny przygotowanej przez wiele firm jednocześnie, wybierz najlepszą ofertę na grawerowanie na drewnie i złóż zamówienie.
Dodatkowe usługi
Laserowe grawerowanie na drewnie i materiałach drewnopochodnych.
Co stworzysz poprzez grawerowanie na drewnie?
Drewno jest fantastycznym i niezwykle inspirującym materiałem dekoracyjnym. Posiada wiele walorów, spośród których warto wymienić: ciekawy wygląd, łatwość obróbki, względnie niska cena, przyjemny, kojący zapach. Pomieszczenia, w których znajdują się drewniane elementy i przedmioty nabierają przytulności, przybliżają wrażenie kontaktu z naturą. Dekoracyjny wygląd tegoż surowca można jeszcze poprawić, upiększyć, udoskonalić, wykorzystując nowoczesną technologię grawerowania laserowego. Drewno jest akurat bardzo wdzięcznym materiałem do tego, aby wykonać na nim laserowe grawerowanie w drewnie, a efekty tego są rewelacyjne i zaskakujące!
Od artystycznej obróbki drewna, rękodzieła, rzemiosła, po zabawki i artykuły użytkowe – urządzenia do laserowego grawerowania znajdują zastosowanie prawie we wszystkich kategoriach związanych z obróbką drewna. Od przygotowywania nowego produktu, który chce się wprowadzić na rynek, po projekty czysto hobbystyczne – możliwości są niemal nieskończone. Tutaj króluje kreatywność, a jedyne co nas ogranicza, to nasza własna wyobraźnia. Z nami wykonasz dowolny grawer w drewnie. Proponujemy Ci laserowe wypalanie w drewnie na każdą okazję.
Laserowe grawerowanie na drewnie – przykładowe możliwości zastosowania:
- wykonywanie prototypów: dzięki możliwościom szybkiej obróbki materiałów takich jak MDF czy sklejka, droga od pomysłu do wykonania prototypu znacznie się skraca; laser jest oszczędny, gdyż nadaje się do obróbki materiałów niemal dowolnego kształtu i rozmiaru, a do wykonania prototypu można nawet wykorzystać odpadki drewna z poprzedniego projektu,
- personalizacja, czyli tworzenie unikatowych, jedynych w swoim rodzaju przedmiotów o wyjątkowej wartości – spersonalizowane etui, instrumenty czy inne wartościowe dla kogoś przedmioty codziennego użytku to fantastyczne pomysły na niebanalne prezenty wykonane poprzez wypalanie laserowe w drewnie,
- grawerowane zdjęcia – mówią czasem więcej niż tysiąc słów; zaklęcie w grawerowanej fotografii niezapomnianych chwil to idealny sposób na upamiętnienie przeszłości i sprawienie, że magia cennych zdarzeń zostanie z nami na zawsze,
- inkrustacje, czyli przepiękne zdobienia nagród, gitar, szafek i innych przedmiotów to sposób na nadanie im niepowtarzalnego charakteru i wyglądu,
- upominki, przybory kuchenne (deski, stolnice, tace, miski, talerze, łyżki, drewniane kufle, dziadki do orzechów), uchwyty noży, ramki na zdjęcia, dekoracje świąteczne, gadżety promocyjno-reklamowe i wiele, wiele innych pomysłów, łącznie z tymi, wykonywanymi poprzez grawerowanie laserowe w drewnie na specjalne życzenie klientów.
Laserowe grawerowanie na drewnie – wykorzystywane materiały.
Materiałami idealnymi, aby wykonywać na nich grawerowanie laserowe, są:
- płyta MDF,
- płyta HDF,
- płyta Multiplex,
- sklejka (grawerowanie w sklejce to jedna z najchętniej zamawianych usług),
- płyta wiórowa,
- naturalna okleina,
- drewno naturalne,
- drewno wiśniowe, klonowe, olchowe, tekowe, a także: buk, brzoza, jesion, jawor, lipa,
- drewna szlachetne,
- drewno lite, tarcica lita,
- korek,
- forniry.
Grawerowanie w drewnie wykonywać można na takich gatunkach jak: buk, brzoza, jesion, jawor, lipa, klon – mają one słabo zaznaczone słoje, dzięki czemu grawerują się równomiernie i dają wyraźny, kontrastowy rysunek. Większość z nich ma jasny – prawie biały, ewentualnie jasnobrązowy – kolor i ciemniejszy w miejscach wygrawerowanych (począwszy od ciemnego brązu, skończywszy na barwie ciemnożółtej – w zależności od gatunku, jak również konkretnego kawałka materiału). Bardzo korzystnie grawerują się drewna: wiśniowe i różane – uzyskuje się na nich bardzo dobrze widoczny, ciemny rysunek. W importowanych wyrobach często stosowany jest orzech – ciemny, wymagający barwienia grafiki na czarno, aby uzyskać odpowiedni kontrast. Tak naprawdę stosuje się wiele różnych gatunków drewna, włącznie z drewnem egzotycznym.
Nie za dobrze wykonuje się grawerowanie w dębie – z uwagi na „ziarnistą” strukturę słojów powstają nierówne głębokości. Drewno hebanowe jest tak twarde, że nawet przy pełnej mocy i najwolniejszej pracy laser ledwo radzi sobie z zaznaczeniem powierzchni, dodatkowo naturalnie występujący czarny kolor powoduje zupełną nieczytelność rysunku.
Na czym polega grawerowanie na drewnie?
Grawerowanie na drewnie jest jedną z najtrwalszych metod zdobienia drewnianych przedmiotów. Grawerowanie na drewnie polega na wyżłobieniu w materiale – za pomocą laserowego plotera – wcześniej sporządzonego projektu. Długowieczność oraz trwałość tej metody biorą się z tego, że grafika wyryta jest w materiale, a nie jest – jak to ma miejsce w przypadku nadruków – naniesiona powierzchniowo. Po wykonaniu znakowania metodą grawerowania nie ma już możliwości starcia czy zeskrobania takiego rysunku, jest on odporny również na działanie ciepła czy kwasów. Dodatkowo: wygrawerowane na drewnie projekty wyglądają niezwykle elegancko, przejrzyście, są efektowne i cechują się precyzyjnym wykonaniem i dokładnością.
Grawerowanie na drewnie to metoda na spersonalizowanie przedmiotu, poprzez umieszczenie na nim logo, napisu czy dowolnej grafiki. Grawerowanie na drewnie to usługa bezpieczna, niepowodująca uszkodzeń ani deformacji, a więc to niezawodny, oryginalny i efektowny sposób na sygnowanie produktów, bez obawy o ich zniszczenie. Grawerowanie na drewnie nie ma żadnego negatywnego wpływu na czynności, do których znakowane przedmioty są przeznaczone. Jest ciekawym i popularnym sposobem na działania reklamowe i promocyjne firm czy instytucji, które chętnie zamawiają grawerowanie swojego logo lub nazwy na rozmaitych gadżetach. Wypalanie w drewnie niebanalnych grafik, tekstów wyrażających emocje czy też serdeczności i życzenia to również domena zamówień indywidualnych, jedynych i niepowtarzalnych w swoim rodzaju, niejednokrotnie realizowanych z pasją i włożonym w to sercem. Ładny, a jednocześnie praktyczny i funkcjonalny przedmiot z osobistym motywem, to nietuzinkowy pomysł na zindywidualizowany prezent. Nagrody, uroczystości rodzinne, okolicznościowe, spotkania firmowe – okazja na podzielenie się wykonanym precyzyjnie i prezentującym się znakomicie grawerem zawsze się znajdzie. Technika ta stwarza możliwość umieszczania dedykacji, logotypów i innych niebanalnych zdobień na opakowaniach, ramkach, zaproszeniach, deskach, drewnianych przyborach kuchennych, plastrach drewna i innych drewnianych przedmiotach. Interesujące efekty przynosi grawerowanie zdjęć – powstający efekt sepii stwarza klimat retro grawerowanej fotografii.
Garść informacji „technicznych” o grawerowaniu drewna.
Dla uzyskania jak najlepszych efektów warto przygotować wcześniej drewno do grawerowania. Należy wybrać jak najbardziej jednorodny kolorystycznie i jak najtwardszy kawałek, i zadbać o to, żeby jego powierzchnia była jak najbardziej równa – dzięki zachowaniu identycznej odległości powierzchni drewna od głowicy zapobiegnie się różnicom wielkości powierzchni plamki lasera, co przełoży się na lepszy, bardziej jednorodny efekt.
Kolor znakowania wynika z podłoża, na jakim wykonywany jest grawer. Każdy gatunek drewna ma swoje specyficzne właściwości, w związku z czym każdy graweruje się inaczej. Nawet na kawałkach drewna tego samego gatunku może grawerować się całkowicie odmiennie. Zależy to od rozmaitych parametrów, takich jak: wilgotność, zawartość żywicy, układ słojów. Z reguły miękkie drewno łatwo poddaje się obróbce przez grawerowanie, ale z uwagi na dość mocno zróżnicowaną twardość słojów, rysunki nie zawsze dobrze na nim wyglądają. Z kolei twarde drewno, o słabo zróżnicowanych słojach, graweruje się lepiej, a powstały rysunek jest ładnie zaznaczony, widoczny, dokładny, o wyraźnym kontraście. Prosto i zwięźle mówiąc: twarde drewno graweruje się na ciemno, a miękkie na jasno. Im bardziej jednolity kolor i struktura drewna, tym lepsze i bardziej jednolite będą efekty grawerowania. Warto także wspomnieć, że podczas tego rodzaju obróbki w miejscach grawerowanych często uwypukla się struktura drewna, dając interesujące efekty.
Zazwyczaj grawerowanie na drewnie wykonuje się na powierzchniach płaskich bądź powierzchniach walcowatych, jednak w przypadku tych drugich potrzebne jest zastosowanie odpowiedniej do tego celu – skonfigurowanej z ploterem – obracarki przedmiotu wokół własnej osi. Umożliwia to grawerowanie na przedmiotach walcowatych, typu drewniane wałki do ciasta.
Przy pracy z drewnem najczęściej używa się 100% mocy lasera. Szybciej idzie grawerowanie na miękkim drewnie, przy twardych gatunkach należy pracować powoli, aby uzyskać pożądany efekt. Dla orientacji: 100% mocy i 50% szybkości daje zagłębienie w drewnie o głębokości rzędu 0,5–1 mm, w zależności od stosowanego drewna. Tak niewielkie zagłębienie daje już czytelny rysunek, ponieważ grawerowane drewno ma ciemny kolor.
Tym, co daje oczekiwany efekt, jest kontrast pomiędzy wygrawerowanym a niewygrawerowanym obszarem. Wpływ na ostateczny efekt ma odpowiednie dobranie parametrów pracy lasera. Ciemniejsze kolory uzyskuje się, zwiększając moc lasera lub zwalniając jego pracę. Wygrawerowane drewno ma barwę w odcieniach od jasnego do ciemnego brązu. Czasami nie udaje się uzyskać odpowiednio ciemnego zabarwienia, albowiem wymagałoby to albo zmiany gatunku drewna, albo nazbyt wolnej pracy. Jeżeli kontrast nie jest wystarczający, nie spełnia oczekiwań, można dodatkowo zabarwić wygrawerowane elementy – albo na jaśniejszy, albo na ciemniejszy kolor, w zależności od potrzeby. Barwienie nie jest jednak sprawą tak prostą i należy się do niego przygotować jeszcze przed rozpoczęciem procesu grawerowania. Trzeba w tym celu zabezpieczyć powierzchnię drewna, ażeby podczas barwienia nie zmienić przypadkiem koloru w niewłaściwym miejscu. Można to uczynić malując drewno lakierem albo oklejając je taśmą papierową. Przed użyciem barwnika należy wykonać próbę, ponieważ drewno nie zawsze równomiernie przyjmuje barwniki. Najdogodniej jest, gdy drewno wykończono lakierem poliuretanowym, chemoutwardzalnym lub wodnym akrylowym, taką powierzchnię bowiem można po wygrawerowaniu bezpiecznie barwić np. lakierami nitro, a ewentualne zabrudzenia zmywają się z niej bez problemu. Farbę użytą do barwienia dobieramy w zależności od lakieru, jakim wykończone zostało drewno. Do barwienia można też używać innych środków, np. pasty do butów czy wosku do karoserii samochodowych, niekiedy pomagają też folie do wyklejania reklam – trzeba po prostu poeksperymentować i dobrać środki odpowiednie do założonego celu.
W trakcie grawerowania powierzchni lakierowanych, lakier „spalony” przez laser tworzy – czasem trudny do usunięcia – osad na powierzchni drewna. Warto więc wcześniej zabezpieczyć drewno papierową taśmą malarską lub papierową taśmą transportową używaną do reklam. Czasami pomóc może nałożenie przed grawerem warstewki silikonu w sprayu. Kiedy środki zapobiegawcze zawiodły (tudzież niemożliwe było ich zastosowanie), pozostaje zmycie drewna wodą, denaturatem lub WD-40 (środek do smarowania i czyszczenia metalu). Podobny osad powstać może, gdy grawerujemy czyste drewno, które zawiera sporo żywicy (niestety nie widać tego na pierwszy rzut oka, a okazuje się to dopiero podczas obróbki). Przy mocnym grawerowaniu, wokół liter pojawią się „okopcenia”. Po zakończeniu procesu – natychmiast po nim – usunąć je można przy pomocy denaturatu oraz papieru ściernego (z tym akurat lepiej poczekać, aż resztki żywicy przyschną).
Grawerowanie na drewnie – jaki sposób wybrać?
Grawerowanie na drewnie można wykonać na dwa sposoby:
- rastrowy (grawerowanie całej powierzchni),
- wektorowy (podążanie za liniami projektu).
Sposób rastrowy pozwala na tworzenie całych obrazów, jest jednak metodą czasochłonną, z kolei wektorowy jest bardzo szybki, za to można go użyć jedynie do grawerowania wzorów i konturów.
Największym ograniczeniem w przypadku grawerowania rastrowego jest prędkość przesuwania się głowicy (zależna od napędu maszyny CNC). Jeżeli maszyny są wolne, to sposobem, aby skrócić trochę cały ten proces, jest tzw. grawerowanie diagonalne, czyli po przekątnej. Zaangażowanie silników dla obu osi zwykle przekłada się na szybszy ruch głowicy laserowej, jednak ostateczny rezultat zależy od oprogramowania kontrolera maszyny. W przypadku szybkich maszyn, aby maksymalnie wykorzystać moc silników, trzeba dokupić głowicę o wyższej mocy. Optymalną sytuacją jest, gdy jednokrotny przebieg głowicy z dużą prędkością pozwala uzyskać kolor odpowiadający czarnemu. Jeżeli nie, przebiegi należy powtarzać dwu- albo nawet trzykrotnie, zmniejszając przy tym odpowiednio moc lasera. Trzeba tu mieć na uwadze również sztywność konstrukcji: mniej sztywne konstrukcje mogą spowodować zmianę pożądanego odcienia grawerunku dla szczegółów.
W przypadku obrazów, które będą oglądane z dalszej odległości, interesującą i godną uwagi techniką jest zmiana wielkości plamki lasera. Pozwala to zyskać większą szybkość grawerowania, choć jednocześnie grawerując piksele większą plamką, można stracić nieco na detalach.
Grawerowanie na drewnie w trybie relief.
Drewno jest doskonałym materiałem do grawerowania w trybie relief. Co to oznacza? Funkcja relief polega na przełożeniu skali szarości na różne poziomy mocy lasera, co pozwala uzyskać trójwymiarowy grawer, przyciągający uwagę i sprawiający, że każdy z tak ozdobionych przedmiotów wygląda bardziej atrakcyjnie. Proces grawerowania składa się w tym przypadku z kilku przejść ze względnie dużą wydajnością, a następnie jednego lub dwóch kolejnych przejść w celu usunięcia pozostałości dymu. Jest to fantastyczny pomysł w przypadku grawerowania upominków, biżuterii, dodatków na puchary i statuetki.
Jeśli chce się wygrawerować w trybie relief plik o wysokiej jakości lub zdjęcie, trzeba stworzyć grafikę w programie 3D, ponieważ takie programy mają możliwości tworzenia niezwykle drobnych elementów z odcieni szarości. To dość skomplikowany proces, ale można poszukać firm zajmujących się tym i oferujących takie usługi. Pytajcie o grawerowanie na drewnie w trybie relief na naszej platformie.
Grawerowanie na drewnie w trybie relief – wykorzystywane materiały.
Grawerowanie na drewnie w trybie relief najlepiej wykonywać na materiałach, które mają taką samą strukturę swoich warstw lub całkowicie jednolity kolor (a tym samym – i jednolity wygląd):
- lite drewno,
- płyty MDF,
- wiśnia, klon, orzech.
Jakie rodzaje drewna nie są polecane do grawerowania w trybie relief?
Są to:
- dąb – ponieważ roczne słoje mają różną gęstość, zatem grawerowanie będzie miało nierówne wzory,
- olcha – jest bardzo miękka i łatwo ulega dekoloryzacji, w związku z czym głębokie wzory nie będą dobrze widoczne.
Grawerowanie na drewnie laserem – zalety.
Do niepodważalnych zalet grawerowania techniką laserową należą:
- możliwość stosowania różnego rodzaju drewna i materiałów drewnopochodnych,
- bezkontaktowa obróbka, obrabiany materiał nie wymaga mocowania, jest minimalne ryzyko uszkodzenia go,
- nie występuje zużycie narzędzia,
- bardzo wysoka precyzja i estetyka wykonywanych detali,
- grawerunek jest bardzo trwały, odporny na ścieranie, ciepło oraz kwasy,
- szybka i ekonomiczna obróbka pojedynczych detali i całych serii.
Klasyka zawsze była, jest i będzie modna, pożądana, piękna oraz stylowa, a większość z nas lubi się otaczać takimi właśnie przedmiotami. Klasyką są też wyroby drewniane. Jest to wprost nieoceniony materiał o wielu zaletach. Grawerunki w drewnie to świetna propozycja dla wszystkich osób, które cenią rozwiązania nie tylko estetyczne, eleganckie, ale jednocześnie też funkcjonalne i nowoczesne.
Jeżeli myślisz o produkowaniu niepowtarzalnych drewnianych przedmiotów, trafiłeś idealnie. Masz pomysł na biznes, ale nie masz parku maszynowego? U nas za pomocą jednego, szybkiego zlecenia skontaktujesz się z firmami świadczącymi laserowe grawerowanie na drewnie na terenie całego kraju. Nie przepuść takiej okazji!
Grawerowanie sklejki.
Doskonałym materiałem do grawerowania jest sklejka. Jest to materiał drewnopochodny, na którym uzyskać można naprawdę wspaniałe, zachwycające efekty. Można z niej wykonać rozmaitego rodzaju pudełka, dekoracje, napisy, skarbonki, skrzyneczki, beczułki.
Grawerowanie sklejki daje wyborne efekty i choć zależne są one od rodzaju sklejki (zawartość żywicy, rodzaj drewna), to najczęściej napis lub rysunek wychodzą ładne, efektowne, dosyć ciemne, wyraźne i kontrastowe. Jeszcze znakomitsze rezultaty można uzyskać, grawerując sklejkę bejcowaną lub lakierowaną. Jeśli bejca lub lakier są ciemniejsze od sklejki, to grawerowany napis lub grafika wyjdą jaśniejsze, w kolorze sklejki, dając ładny kontrast.
Do pracy warto wybrać sklejkę brzozową suchotrwałą, przyjemnie się obrabia, zawsze przynosi spodziewane, dobre wyniki. Można grawerować sklejki wodoodporne, ale nie jest to polecane osobom, które chciałyby uzyskać gładkie, jednolite, czyste krawędzie. Zawierają one bowiem klej żywiczny, a praca z nim nie należy do przyjemnych – najczęściej uzyskuje się wtedy produkt o zwęglonych krawędziach. Istnieje jeszcze sklejka iglasta, ale jest ona bardzo krucha, a zatem nie należy do materiałów trwałych.
Korzyści z grawerowania sklejki.
- obrazy grawerowane są w wysokich rozdzielczościach,
- można tworzyć nawet bardzo skomplikowane wzory,
- brak występowania nadpaleń na krawędziach.
Nasz zasięg.
W naszej ofercie polecamy między innymi precyzyjne grawerowanie na drewnie w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu oraz w wielu innych punktach partnerskich na terenie całego kraju. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą, dostępną na naszej stronie.
Czym jest obróbka CNC drewna?
Dzięki obróbce CNC można nadać przedmiotom z drewna pożądany rozmiar, kształt, fakturę powierzchni czy stworzyć atrakcyjne zdobienia. Wszystko to ma na celu nadać drewnianym elementom atrakcyjnego designu i funkcjonalności, przy optymalnym wykorzystaniu dostępnych środków i minimalizacji kosztów. Wykorzystywane są do tego celu nowoczesne urządzenia numeryczne sterowane komputerowo.
Grawer na drewnie – jak zrobić?
Najskuteczniejszym, najtrwalszym i najefektowniejszym sposobem wykonania graweru na drewnie jest grawerowanie laserowe. Jest to proces ingerencji w materiał, polegający na wykonaniu zagłębień na powierzchni drewna za pomocą precyzyjnej wiązki laserowej. Zagłębienia te, odzwierciedlające motyw wprowadzony wcześniej komputerowo do pamięci maszyny, posiadają kolor zależny od mocy nadmuchu na materiał, a także twardości oraz struktury wykorzystanego drewna.