Malowanie proszkowe

Po wykonaniu obróbki laserowej za pomocą farb proszkowych lakierowane są różnorodne elementy stalowe, aluminiowe i ocynkowane. Farby proszkowe dostępne są w pełnej palecie kolorów RAL. 

W LASERTRADE usługi świadczymy kompleksowo i wygodnie. Za pomocą jednego zlecenia poinformujesz, że do usługi cięcia laserowego chciałbyś dołączyć usługę malowania proszkowego. 

Malowanie proszkowe – zwane inaczej lakierowaniem proszkowym – to technologia z długą tradycją, obecnie jednak unowocześniona i udoskonalona, jedna z najbardziej efektywnych metod i najbardziej popularna, jeśli chodzi o malowanie konstrukcji i elementów metalowych. Malowanie proszkowe przeprowadzone w odpowiedni sposób gwarantuje nie tylko trwałość, stuprocentową przyczepność powłoki, ale także wysoce estetyczny efekt. W przeciwieństwie do metody tradycyjnej nie używa się w tym procesie wody, dlatego też często nazywane jest malowaniem na sucho. Polega na nakładaniu naelektryzowanych cząstek farby proszkowej na powierzchnię przewodzącą np. metalu, a osadzona warstwa proszku utrzymuje się na powierzchni malowanego detalu dzięki siłom elektrostatycznym. 

Proces dzieli się na kilka etapów: przygotowanie elementu do malowania, nanoszenie farby, a na końcu jej utwardzanie. Staranność i dokładność na każdym z tych etapów gwarantuje satysfakcjonujący efekt.

Stosuje się dwie podstawowe techniki elektryzacji i nakładania farby proszkowej:

  • metodę wysokonapięciową, potocznie zwaną „koroną” – natrysk elektrostatyczny,
  • metodę triboelektryzacji, zwaną „tribo” – natrysk elektrokinetyczny.

Nałożona na metal powłoka podlega następnie utwardzeniu w specjalnym piecu, dzięki czemu jest odporna na korozję, chemikalia, wysoką temperaturę i uszkodzenia mechaniczne.

Główne zalety wykorzystywania malowania proszkowego:

  • ekologiczność – brak emisji rozpuszczalników i rozcieńczalników do środowiska;
  • niemalże stuprocentowe wykorzystanie materiału malarskiego;
  • oszczędności energetyczne, wynikające z możliwości stosowania zamkniętych układów wentylacji;
  • maskowanie niedoskonałości obróbki mechanicznej, doskonały efekt estetyczny i wizualny;
  • utworzenie warstwy antykorozyjnej na użytych materiałach; powłoka jest odporna również na niekorzystne działania czynników zewnętrznych (wilgoć, promieniowanie UV, zmiany temperatury) oraz uszkodzenia mechaniczne.

Branże, w jakich wykorzystuje się malowanie proszkowe: branża architektoniczna, motoryzacyjna (malowanie felg, zderzaków, kołpaków, listew dekoracyjnych), produkcja oświetlenia, mebli metalowych, sprzętu AGD i RTV, maszyn rolniczych, wyposażenia ogrodów. 

Realizacje

Gotowy na szybkie cięcie?

My tak!

Cięcie laserem