Malowanie drewna po obróbce CNC – jak robić to efektywnie?

Świadczymy profesjonalne usługi obróbki CNC drewna: laserowe cięcie drewna, grawerowanie na drewnie, cięcie drewna strumieniem wody, frezowanie drewna, toczenie w drewnie, wiercenie drewna, piłowanie drewna, wygładzanie drewna, klejenie krawędziowe. Aby otrzymać gotowy, estetycznie wykończony produkt drewniany, wymagane może być m.in. późniejsze malowanie drewna.

Szukasz odpowiedzi na pytania:

Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Malowanie drewna.

Naturalny wygląd drewna jest ważny, ale czasami zachodzi konieczność jego pomalowania.

Drewno to jeden z najpiękniejszych, najszlachetniejszych materiałów naturalnych. Zarówno w budownictwie, w wystroju wnętrz, jak i w branży meblarstwa stosowany jest z powodzeniem od setek, a nawet i tysięcy lat. Doskonale prezentuje się w każdym stylu wnętrzarskim i nadaje przestrzeniom miły charakter i ciepły, przyjazny nastrój. Można je wykorzystywać również na zewnątrz. O ile jednak drewniane powierzchnie bywają urocze i wdzięczne, o tyle również są wymagające. O drewno należy zatem starannie dbać. Naturalny wygląd drewna jest ważny i piękny, ale czasami zachodzi konieczność, aby zastosować malowanie drewna. Powodów może być kilka: mogą to być względy estetyczne, potrzeba odnowienia jakiejś rzeczy, czy też chęć zabezpieczenia przed wpływem szkodliwych czynników. Odpowiednio zabezpieczone drewno zyskuje trwałość oraz elegancki design.

Drewno jest materiałem, które nie wybacza błędów popełnionych przy jego malowaniu. W zależności od używanych środków chemicznych oraz rodzaju malowanego drewna trzeba brać pod uwagę wiele aspektów, żeby być zadowolonym z efektów tejże obróbki.

Malowanie drewna – najczęściej popełniane błędy.

Oto one:

Rynek preparatów chemicznych do pielęgnacji i dekoracji drewna pełen jest różnorodnych produktów o rozmaitych właściwościach i różnym składzie. Należy dobrać preparat odpowiedni do powierzchni oraz naszych potrzeb. Innego środka użyjemy do pomalowania mebli ogrodowych, innego do pomalowania płotu lub drewnianej elewacji, a jeszcze innego do zabezpieczenia podłogi lub tarasu z egzotycznego drewna. Innym środkiem impregnujemy drewno na zewnątrz, narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, a innym odnawiamy starą szafę. Czy to lakierobejce, czy farby, czy oleje – na każdym opakowaniu każdego preparatu producent umieszcza informację o jego przeznaczeniu i sposobie nakładania, i tymi właśnie wskazówkami warto się kierować.

Właściwe przygotowanie powierzchni do malowania ma bezpośredni wpływ na rezultat końcowy. Wszelkie powierzchnie drewniane przed malowaniem trzeba uprzednio wyczyścić, wysuszyć (wilgotność nie wyższa niż 10%), odtłuścić (benzyną lakową lub ekstrakcyjną) oraz pozbawić starych powłok farb czy lakierów. Powierzchnia musi być sucha, czysta i matowa. Jeżeli w drewnie są nieduże ubytki, można je uzupełnić – szpachlówką – specjalną pastą akrylową. Nieoczyszczone lub źle oczyszczone powierzchnie mogą spowodować powstawanie plam na pomalowanej powierzchni lub niedostateczne krycie drewna przez farbę, lakier czy impregnat. Aby uniknąć takich problemów, należy powierzchnię drewna przeszlifować papierem ściernym (ręcznie lub przy pomocy szlifierki). Potem starannie – przy pomocy odkurzacza lub wilgotnej szmatki – oczyścić z pyłu, który powstał. Jeżeli przygotowujemy podłoże powierzchni, która będzie narażona na bezpośrednie działanie warunków atmosferycznych (czyli będzie użytkowana na zewnątrz), należy dodatkowo użyć impregnatu ochronnego, zabezpieczającego przed owadami, grzybami, sinizną oraz pleśnią.

Innym popełnianym błędem jest pomijanie szlifowania międzywarstwowego – papierem ściernym o wysokiej gradacji. Należy wykonywać je przed aplikacją drugiej warstwy środka chemicznego lub kolejnej warstwy innego preparatu. Ma to na celu wyrównanie podniesionych włókien drewna i zwiększa przyczepność następnej warstwy wyrobu. 

Dobór odpowiedniego wałka lub pędzla to sprawy kluczowe dla ergonomii pracy, zabezpieczenia drewna i wyników końcowych. Należy się przy tym kierować dwiema zasadami: po pierwsze – jakiego narzędzia użyć decydujemy w zależności od malowanej powierzchni, po drugie należy wybrać odpowiedni materiał wałka lub pędzla.

Dlaczego decyzję, jakiego narzędzia użyć, uzależniamy od malowanej powierzchni? Przy malowaniu dużych powierzchni (podłogi, elewacje, ściany) większą wydajność pomoże nam uzyskać wałek. Dodatkowo nie zostawia on smug i zużywa mniejszą ilość preparatu, a przy malowaniu wysokich partii elewacji można użyć „wysięgnika teleskopowego” i nie będzie konieczności korzystania z drabiny. Przy większych powierzchniach można użyć także metody natryskowej – straty materiałowe będą większe, będzie to mniej ekonomiczne, w niektórych miejscach trzeba będzie posłużyć się pędzlem, ale czas pracy będzie zdecydowanie krótszy. Pędzel z kolei sprawdzi się w precyzyjnym malowaniu detali, krawędzi, zakamarków, zagłębień – meble, sztukateria, wnęki, narożniki, płoty, pergole – gdyż włosie łatwiej dotrze w nierówności powierzchni niż runo wałka, a dzięki różnym kształtom i szerokościom pędzli można dotrzeć nawet do miejsc trudno dostępnych.

A o co chodzi z wyborem materiału, z jakiego wyprodukowany jest pędzel? Różne rodzaje włosia przeznaczone są do różnego rodzaju preparatów. I tak: pędzle o włosiu naturalnym (welurowe, moherowe, gąbkowe) przeznaczone są do farb rozpuszczalnikowych, w mniejszym stopniu do wodorozcieńczalnych, bo chłoną wodę, z kolei pędzle o włosiu sztucznym (nylonowe, poliestrowe) przeznaczone są do preparatów wodorozpuszczalnych. Pędzle o grubszym włosiu lepiej stosować do powierzchni szorstkich i chropowatych, a te z miękkim – do gładkich.

Ciekawy efekt wizualny można osiągnąć, malując drewno za pomocą gąbki lub szmatki. Należy jednak pamiętać, że gąbką, bawełnianymi pakułami czy flanelową szmatką można nakładać tylko niektóre produkty, w szczególności bejce. Ważne jest, by bejcę nakładać tylko na naturalne drewno, bez żadnej powłoki, i aby robić to równomiernie i wzdłuż słojów. 

Duży wpływ na efekt uzyskiwany po malowaniu drewna mają warunki, w jakich dokonujemy aplikacji poszczególnych produktów. Te warunki zawsze szczegółowo opisane są w kartach technologicznych środków chemicznych. Za wysoka lub zbyt niska temperatura, nieodpowiednia wilgotność powietrza lub zapylenie – mogą być przyczynami uzyskania efektów daleko odbiegających od zamierzonych.

… czyli innymi słowy mówiąc: niewiedza. Na rynku dostępna jest cała gama różnorodnych preparatów. Każdy z nich jest inny, dlatego ważnym jest, ażeby zapoznawać się z ich etykietami, kartami katalogowymi, czy dostępnymi poradnikami ułatwiającymi malowanie drewna.

Malowanie drewna – jak robić to efektywnie?

Malując drewno raczej nie poprzestaje się na jednej tylko warstwie. Aby efekt był trwały i zadowalający, maluje się je nawet kilka razy. Na oczyszczoną, oszlifowaną powierzchnię dobrze jest najpierw nałożyć lakier lub farbę rozcieńczalnikową, a dopiero kolejne warstwy – w zależności od spodziewanego efektu – tworzyć powinna wybrana farba, nałożona pędzlem, wałkiem lub pistoletem natryskowym.

Używając pędzla lub wałka, trzeba pamiętać, żeby robić to wzdłuż włókien drewna i równomiernie rozprowadzać farbę (lakier). Kiedy robimy to na powierzchniach pionowych, warto zastosować materiały o właściwościach tiksotropowych, czyli uniemożliwiających spływanie świeżej farby i powstawanie mało estetycznych zacieków.

Malowanie drewna można przeprowadzać różnymi metodami, a ich dobór zależy od tego, czy drewniane powierzchnie znajdują się wewnątrz domu, czy poza nim. Inaczej maluje się też świeże, surowe drewno, a inaczej stare, leciwe, poddawane renowacji. Kwestią niezwykle istotną jest również to, czy jest ono właściwie wysezonowane, czyli czy ma odpowiednią suchość. Wilgotne drewno może po malowaniu pękać lub odkształcać się, deformować. 

Malowanie drewna – dobór odpowiedniego preparatu.

Preparaty do malowania drewna mają rozmaity skład i w różny sposób zabezpieczają drewniane powierzchnie, dlatego każdorazowo trzeba je dobierać pod kątem czynników, jakie będą oddziaływały na płaszczyznę. Nie bez znaczenia jest fakt, czy drewno jest nowe, czy stare oraz czy jego przeznaczenie znajduje się wewnątrz, czy na zewnątrz budynku. Do kwestii malowania drewna nie da się zatem podejść schematycznie, tylko trzeba stosować się do właściwej procedury w zależności od kilku istotnych informacji.

W przypadku elementów użytkowanych na zewnątrz spektrum zagrożeń jest spore: począwszy od wilgoci, deszczu, śniegu, zmiennych temperatur oraz promieniowania słonecznego, skończywszy na rozwoju biokorozji czy możliwości zagnieżdżenia się owadów. Zabezpieczanie i malowanie nie jest więc tutaj wariantem czy ewentualnością, a koniecznością i obowiązkiem, w innym przypadku drewniane powierzchnie szybko zaczęłyby niszczeć, butwieć i ulegać paczeniu. Wkrótce pojawiłyby się spękania i uszkodzenia. Wybór jest więc prosty: albo zabezpieczamy i poddajemy pracom renowacyjnym, albo musimy liczyć się z koniecznością wymiany na nowe.

Nieco inaczej ma się sprawa z wyrobami drewnianymi we wnętrzach. Nie mamy tam do czynienia z opadami czy zmiennymi temperaturami, aczkolwiek gdybyśmy zostawili drewniane powierzchnie bez odpowiedniej ochrony, szybko straciłyby estetykę i zaczęły szarzeć, niszczeć, czy nawet chłonąć wilgoć. Malowanie drewna specjalnymi farbami do wnętrz wydłuża ich żywotność i zapewnia nieskazitelny wygląd. Niszczącymi czynnikami wewnętrznymi są: czynniki mechaniczne, chemiczne, biotyczne (grzyby, pleśnie).

Malowanie drewna nowego – we wnętrzach.

Elementy drewniane znajdujące się w pomieszczeniach nie potrzebują jakiegoś wielkiego zabezpieczenia. Nie są narażone na czynniki atmosferyczne, mniejsze jest ryzyko zniszczenia ich przez wilgoć, grzyby czy inne szkodniki, dlatego też taką powierzchnię wystarczy oczyścić, nałożyć warstwę lakierobejcy rozcieńczalnikowej bezbarwnej lub kolorowej, a kiedy wyschnie – trzeba pomalować bezbarwnym lakierem nawierzchniowym. Jeśli ktoś będzie chciał pomalować drewno kryjącą farbą, to musi pamiętać, że utworzy ona na nim szczelną powłokę, pod którą trudno będzie rozpoznać naturalne drewno, a kiedy w przyszłości zajdzie konieczność usunięcia farby, będzie to wymagało większego wysiłku.

Odnawianie drewna starego – we wnętrzach.

Przed renowacją należy sprawdzić, jakim lakierem czy farbą drewno było wcześniej pokryte. Po co? Po to, aby użyć lakieru na bazie tej samej żywicy. Uprzednio trzeba jednak powierzchnię oszlifować, aby zwiększyć przyczepność nowej farby. Jeśli padnie decyzja o całkowitym usunięciu starej farby (stare podłogi, parkiet), to można potem użyć dowolnej farby. Trzeba starać się wszystko to zrobić prawidłowo, jak należy, ażeby później nie borykać się z problemem odpadających warstw starej farby.

Malowanie drewna na zewnątrz.

Malowanie drewna nowego – na zewnątrz.

Surowe drewno należy bezwzględnie poddać wstępnej impregnacji za pomocą środków bioochronnych, gdyż jest ono narażone na działanie grzybów i szkodników, co często kończy się nieodwracalnymi zniszczeniami. Najlepiej nałożyć dwie warstwy takiego podkładu. W dalszej kolejności zabezpiecza się drewno przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, używając do tego celu impregnatów ochronno-dekoracyjnych, lakierobejcy lub lakieru bezbarwnego, nakładając je pędzlem, zgodnie z kierunkiem słojów drewna.

Odnawianie drewna starego – na zewnątrz.

Jeżeli chcemy na nowo pomalować używane wcześniej drewno ze starą warstwą farby, znajdujące się na zewnątrz, trzeba najpierw drucianą szczotką usunąć obluzowane fragmenty powłoki. Następnie, używając papieru ściernego, zmatowić powierzchnię, celem poprawienia przyczepności. Tuż przed ponownym pomalowaniem należy je odkurzyć i odtłuścić, dopiero wtedy można nałożyć na stare drewno nową farbę.

Malowanie drewna – ale czym?

Rodzaj produktu to tak naprawdę kwestia drugorzędna, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, przed jakimi czynnikami zabezpieczyć on ma powierzchnię. Co warto wiedzieć o środkach używanych do malowania powierzchni drewna, jakie są ich właściwości? Zapraszamy do prześledzenia krótkiej charakterystyki poszczególnych produktów:

Lakier (środek impregnujący).

Lazura (środek impregnujący).

Olej (środek impregnujący).

Lakierobejca (środek impregnujący).

Bejca (środek impregnujący).

Wosk (środek impregnujący).

Farba do drewna. / Farby do malowania na drewnie.

Zalety impregnacji i malowania drewna.

Krótko mówiąc:

Drewno to materiał ponadczasowy i uniwersalny, sprawdza się w rozmaitych stylach wnętrzarskich, a jego urok kryje się przede wszystkim w jego naturalności. Wystarczy o nie właściwie dbać i zabezpieczać je, a odwdzięczy się urodą, trwałością i wszystkimi swoimi walorami przez długie lata.

Zachęcamy do współpracy w zakresie obróbki CNC drewna (m.in. malowanie na drewnie, dekoracyjne malowanie drewna, malowanie wyrobów z drewna Szczecin). Szeroka, rozrastająca się stale sieć firm partnerskich zrzeszonych wokół naszego portalu i z nim współpracujących sprawia, że jesteśmy miejscem idealnym do szybkiego nawiązywania kontaktu, łatwego pozyskiwania ofert handlowych oraz bezproblemowej realizacji zadania. 

Panel Klienta, pozwalający na posiadanie wszystkich zasobów związanych z ofertami i zamówieniami w jednym, uporządkowanym miejscu, umożliwia sprawną i wydajną pracę. 

Stworzyliśmy to narzędzie dla Ciebie. Wypróbuj nasze możliwości w zakresie obróbki CNC drewna. Zapraszamy do współpracy.