Obróbka skrawaniem CNC

Obróbka skrawaniem

Obróbka skrawaniem CNC – co musisz wiedzieć?

Obróbka skrawaniem CNC nieustannie się rozwija i bez wątpienia stanowi podstawę rozwoju wielu współczesnych gałęzi przemysłu. Obecnie używane nowoczesne maszyny sterowane numerycznie powoli wypierają konwencjonalne obrabiarki, gdyż korzyści wynikające z używania maszyn CNC wpływają znacząco na wzrost konkurencyjności usług CNC. Dynamiczny rozwój innowacyjnych technik HSM (czyli obróbki szybkościowej – High Speed Machining) pozwala na znaczne zwiększenie wydajności, dokładności i jakości wytwarzanych produktów, przy jednoczesnym spadku kosztów produkcji. 

Na czym polega obróbka skrawaniem? Jakie są jej rodzaje? Za pomocą jakich urządzeń przeprowadza się ten proces i jakie materiały można poddać obróbce? Gdzie szukać Wykonawców, ile kosztuje obróbka skrawaniem (a więc: frezowanie i toczenie), jakie korzyści wynikają z zastosowania maszyn sterowanych numerycznie? Poniżej odpowiemy na wszystkie te pytania, zapraszamy zatem do lektury.

Obróbka skrawaniem – gdzie zlecić?

W przypadku obróbki skrawaniem CNC istotne jest, aby obrabiany materiał był precyzyjnie i dokładnie traktowany, co pozwoli uzyskać pożądane efekty i najwyższą jakość, zwłaszcza w przypadku produktów o nietypowych kształtach czy rozmiarach. Zasadne więc jest powierzenie tego zadania profesjonalistom, którzy oprócz specjalistycznych narzędzi i nowoczesnych technologii, dysponują także ogromną wiedzą i doświadczeniem kierunkowym, a co za tym idzie – oferują szybką i staranną pracę oraz najwyższą jakość wyrobów.

Szukanie rzetelnych i sprawdzonych firm zajmujących się obróbką CNC bywa żmudne, czasochłonne, a niekiedy i bezowocne. Na szczęście, dzięki nam, Twoje problemy mogą odejść w zapomnienie. Wystarczy dodać zapytanie, w którym określisz swoje potrzeby (można załączyć pliki i zdjęcia), a Wykonawcy chętni podjąć się danego zlecenia sami skontaktują się z Tobą, przedstawiając swoją ofertę i wszystkie szczegóły realizacji. Nadesłane propozycje zapiszą się w Twoim osobistym Panelu Klienta, gdzie nie tylko wszystko będzie pod ręką, w jednym miejscu, ale także będzie to można posortować według interesujących Cię kryteriów (jak: cena, czas wykonania, lokalizacja, warunki płatności). Prosto, szybko, wygodnie. Lubimy ułatwiać ludziom życie.

Obróbka skrawaniem CNC – ile kosztuje?

Szybko wycenimy i sprawnie zrealizujemy Twoje zamówienie. Obróbka skrawaniem CNC może kosztować różnie i zależne jest to od wielu czynników, wśród których warto wskazać na: materiał półfabrykatu (dobór narzędzi i ich zużycie, prędkości skrawania), stopień skomplikowania prac i czas obróbki (określenie tolerancji, jakości powierzchni, ilości mocowań i innych parametrów detalu) oraz oczekiwany czas realizacji projektu, ilość wykonywanych detali, specjalne wymagania dotyczące zabezpieczenia oraz pakowania detali, rodzaj maszyny, na jakim zlecenie jest wykonywane. Do każdego zlecenie podchodzimy indywidualnie i dokładna wycena przygotowywana jest w oparciu o niezbędne dane. W sprawie wyceny obróbki detali do frezowania lub toczenia zapraszamy do kontaktu poprzez formularz „Zapytaj o wycenę”.

Obróbka skrawaniem – jakie korzyści przynosi?

Bez wątpienia należy docenić ogromny udział sektora obróbki skrawaniem CNC w prężnym i dynamicznym rozwoju przemysłu. Dlaczego jest to doskonała metoda przetwarzania najrozmaitszych materiałów, takich jak: różne gatunki metali, tworzyw sztucznych, drewna, kamienia? 

Ważnym aspektem jest komputerowa szczegółowość, drobiazgowość, precyzja i szybkość procesu CNC – podczas programowania urządzenie analizuje i przetwarza kilka czynników jednocześnie, uwzględniając rodzaj obrabianego surowca, grubość, wielkość, chropowatość oraz pozostałe parametry, kluczowe dla realizacji zlecenia zgodnie z dokumentacją techniczną. Znaczącą kwestią jest również możliwość skalowania produkcji jednego detalu na wiele maszyn oraz możliwość osiągania coraz węższych tolerancji wykonania detali (na przykład dzięki kompensacji temperaturowej osi maszyny, wpływającej pozytywnie na zjawisko zmiany wymiarów elementów wskutek rozgrzewania się obrabiarki). Obróbka skrawaniem CNC to też: możliwość pracy na różnych materiałach, oszczędności energii oraz materiału, poprzez jego efektywne wykorzystanie, dużo niższe koszty eksploatacyjne, usprawnienie prac, oszczędność czasu (dzięki funkcji zapamiętywania wprowadzonych do maszyny danych), bezpieczeństwo i wyeliminowanie możliwości błędu na skutek czynnika ludzkiego, wszechstronność (produkcja mikroelementów i potężnych konstrukcji z różnych materiałów), niedościgniona precyzja i jakość, brak przekraczania ustalonych wymiarów, brak konieczności dodatkowej obróbki wykańczającej, idealna powtarzalność, skrócenie cyklów, możliwość realizacji większej ilości zleceń, możliwość wyprodukowania najbardziej skomplikowanych elementów. Mogą w ten sposób powstawać zarówno pojedyncze elementy, prototypy, jak i uruchomiona może być produkcja masowa (seryjna).

Obróbka CNC bezsprzecznie jest więc opłacalną metodą, przekładającą się na zwiększenie zysków firmy i jej konkurencyjność, przy której użyciu warto wspierać swój biznes. 

Obróbka skrawaniem CNC – zastosowanie i znaczenie w przemyśle.

Obróbka skrawaniem CNC doskonale nadaje się do uzyskiwania dowolnych krzywizn i skomplikowanych powierzchni oraz tworzenia precyzyjnych detali, dlatego z powodzeniem wykorzystywana jest w wielu gałęziach przemysłu, między innymi w branży budowlanej, motoryzacyjnej, kolejowej, lotniczej, kosmicznej, górniczej, stoczniowej, maszynowej, meblowej, drzewnej, opakowaniowej, chemicznej, medycznej, optycznej, energetycznej, elektronicznej, elektrotechnicznej, zegarmistrzowskiej, reklamowej, przez instytuty naukowe i pracownie badawcze. Technologia ta pozwala na wykonanie wielu powtarzalnych elementów z różnych materiałów, zarówno większych gabarytowo (frezowanie wielkogabarytowe), jak i bardzo małych (przykładowo: drobnych części zamiennych). Obróbka skrawaniem jest wydajna i precyzyjna, pozwala na produkcję elementów i narzędzi o konkretnych parametrach i cechach, aby wszystko było zgodne z założeniami technologicznymi. Niezależnie od tego, czy jest to wytwarzanie pojedynczych elementów, prototypów, czy produkcja seryjna, masowa – obróbka skrawaniem sprawdzi się w każdym przypadku. Powstają w ten sposób: różnego rodzaju części maszyn i urządzeń, formy wtryskowe, prototypy, detale, silniki, koła zębate, części turbin wiatrowych, kadłuby łodzi, komponenty odrzutowców i rakiet kosmicznych, artykuły medyczne, elementy sprzętu gospodarstwa domowego i wyposażenia wnętrz.

Czym jest obróbka skrawaniem CNC?

Obróbka skrawaniem jest zbiorem różnych metod do modelowania brył materiału o trwałej strukturze w celu nadania im pożądanych właściwości i formy. Ten rodzaj obróbki ubytkowej polega na usuwaniu naddatku warstwy obróbkowej i zamienianiu go w wióry. W trakcie procesu materiały metalowe bądź niemetalowe – poprzez usuwanie nadmiaru materiału aż do osiągnięcia zamierzonego efektu – uzyskują określone cechy (jak: kształt, wymiary, jakość powierzchni) bądź przygotowywane zostają do przeprowadzenia kolejnych procesów. Specjalistyczne technologie obróbki skrawaniem pozwalają poddać tej technice praktycznie dowolną postać materiału – mogą to więc być pręty, blachy lub kształtowniki różnego gatunku i różnej grubości. Wynik tego procesu jest rezultatem współdziałania obrabiarki, narzędzia i uchwytu mocującego część w odpowiednim położeniu w stosunku do osi wrzeciona obrabiarki.

Podstawowy proces obróbki skrawaniem składa się z: projektowania komputerowego modelu przedmiotu, przetwarzania modelu komputerowego na program odczytywalny dla urządzenia CNC, wykonania obróbki przedmiotu.

Aby proces mógł zostać przeprowadzony prawidłowo pod względem jakości, potrzebna jest dokumentacja techniczna. Trzeba pamiętać, że im bardziej szczegółowa jest dokumentacja techniczna, tym szybszy i sprawniejszy będzie proces samej produkcji. Najczęściej stosowane formaty techniczne spotykane przy obróbce skrawaniem to: dokumentacja rysunkowa w formatach nieedytowalnych (pdj, jpg), dokumentacja rysunkowa w formatach edytowalnych (dwg, dxf), dokumentacja trójwymiarowa w postaci modeli 3D (igs, step).

Rodzaje obróbki skrawaniem.

Co przemawia za wyborem danego rodzaju obróbki skrawaniem?

O wyborze danego rodzaju obróbki decydować może wiele czynników, takich jak: względy ekonomiczne, stopień skomplikowania konstrukcyjnego obrabianego podzespołu, wielkość partii produkcyjnej, konieczność zastosowania możliwie najmniejszej liczby przezbrojeń, potrzeba użycia specjalistycznych, dedykowanych narzędzi czy urządzeń. 

Ze względu na zastosowane narzędzia obróbka skrawaniem dzieli się na: obróbkę wiórową oraz obróbkę ścierną, różniące się od siebie wykorzystaniem narzędzi o określonej geometrii oraz liczbie ostrzy.

Obróbka wiórowa wykonywana jest narzędziami o ustalonej geometrii i liczbie ostrzy, a pojawiające się w trakcie procesu wióry mają określony kształt, zależny od czynników takich jak: materiał obrabiany, posuw, prędkość i temperatura skrawania. Metoda ta stosowana jest podczas obrabiania krzywoliniowego za pomocą frezarki, a także podczas uzyskiwania rozmaitych otworów i powierzchni wewnętrznych, co realizuje się poprzez: frezowanie, toczenie, wytaczanie, wiercenie, rozwiercanie, nawiercanie, przeciąganie, przepychanie, struganie, dłutowanie.

Z kolei obróbka ścierna wykonywana jest drobnymi ostrzami o nieokreślonej geometrii i liczbie, a powstające wióry są małymi drobinami o nieustalonej geometrii. Charakteryzuje się ona zazwyczaj bardzo małą głębokością skrawania, a jej zadaniem jest nadanie materiałowi gładkiej powierzchni poprzez szlifowanie, gładzenie (honowanie), docieranie oraz polerowanie. Proces obróbki ściernej można realizować na specjalnych szlifierkach, frezarkach czy wiertarkach słupowych i wieloczynnościowych.

Jest też wiele innych podziałów i rodzajów obróbki skrawaniem.

W zależności od dokładności wyróżniamy obróbkę: zgrubną, średnio dokładną, dokładną, bardzo dokładną (wykańczającą), ultraprecyzyjną (nanotechnologia).

W zależności od metody kształtowania powierzchni obrobionej wyróżniamy obróbkę: punktową, kształtową, obwiedniową.

W zależności od liczby przejść wyróżniamy obróbkę: jednoprzejściową, wieloprzejściową.

Obróbka skrawaniem CNC a klasyczna obróbka skrawaniem – różnice.

Obrabiarki konwencjonalne – a więc ręczne – sterowane są przez człowieka. Operator musi zamocować element, wykonać czynności pomiarowe, ustawić parametry, dobrać właściwe narzędzia do konkretnego zadania, zweryfikować wyrób w zakresie ściśle ustalonych norm. Wszystko to zwiększa ryzyko błędu, co może skutkować stratami surowcowymi, zwiększeniem kosztów operacyjnych przedsiębiorstwa, a także przekłada się na zwiększenie czasu obróbki. 

W przypadku obrabiarek CNC – a zatem urządzeń sterowanych numerycznie – to skomputeryzowany system steruje pracą maszyny i pozwala przeprowadzać skomplikowane operacje na różnych materiałach z niezwykłą precyzją i na skalę masową. Odpowiedni program (wprowadzony do układu sterowania obrabiarki CNC za pomocą klawiatury albo wgrany z nośnika) monitoruje parametry oraz pracę narzędzi, co – dzięki tej analizie i diagnozowaniu błędów – minimalizuje ryzyko nieprawidłowości. Automatyzacja zwiększa nie tylko efektywność i szybkość obróbki, ale także bezpieczeństwo, gdyż operator obserwuje proces zza hartowanej szyby, a zatem nie jest narażony na bezpośredni kontakt z pracującym urządzeniem.

Obróbka skrawaniem CNC – wykorzystywane narzędzia.

Obróbka skrawaniem CNC odbywa się przy użyciu profesjonalnych maszyn, zwanych obrabiarkami, a ich dobór zależny jest od celu, jaki chcemy osiągnąć w trakcie obróbki, a także od zastosowanej metody. Zróżnicowanie jest bardzo duże, co pozwala na precyzyjne dostosowanie narzędzi do materiału oraz projektu. Każda obrabiarka wyposażona jest w odpowiednie narzędzie, nadające pożądaną formę powierzchni obrabianego przedmiotu, poprzez usuwanie z niej naddatku obróbczego. Proces ten wykonywać można na wiele sposobów, a każdy z nich jest powszechnie wykorzystywany w wielu dziedzinach przemysłu.

Służą do tego:

Podziału przyrządów wykorzystywanych w procesie obróbki skrawaniem można dokonać na kilka sposobów

Warto w tym miejscu dodać, że ważne jest nie tylko używanie odpowiednio dobranych, sprawnie i bezawaryjnie działających maszyn, ale liczą się także umiejętności operatora.

Jakie materiały poddasz u nas obróbce skrawaniem CNC?

Każda z operacji w ramach obróbki skrawaniem wiąże się z nadaniem obrabianemu elementowi czy przedmiotowi wymaganego kształtu i struktury powierzchni. Kształtować można elementy wykonane z wielu różnych materiałów, ważne jest jednak, aby odznaczały się one odpowiednimi cechami fizycznymi (jak na przykład właściwa twardość) oraz chemicznymi (jak przykładowo akceptowalna palność). Powszechnie wykorzystywane w procesie obróbki skrawaniem mogą zatem być różne rodzaje metali, tworzyw sztucznych, drewna, kamienia.

Inżynierowie z branży obróbki skrawaniem nieustannie przezwyciężają kolejne ograniczenia, aby stale poszerzać zakres możliwości obróbki o kolejne materiały.

Obróbka skrawaniem, czyli frezowanie i toczenie.

Wybór metody, jaką powinno się zastosować przy danym projekcie, wynika z indywidualnych potrzeb. Najczęściej stosowanym procesem jest frezowanie, podczas którego narzędzie skrawające (czyli frez) wykonuje ruch obrotowy, a element obrabiany – ruch posuwowy. Wykorzystuje się to w celu kształtowania powierzchni płaskich, rowków, gwintów oraz kół zębatych. Równie często stosowanym procesem obróbki skrawaniem jest toczenie, podczas którego to obrabiany przedmiot wykonuje ruch obrotowy, natomiast narzędzie skrawające – posuwowy. Tę metodę wykorzystuje się w obróbce powierzchni wewnętrznych i zewnętrznych elementów w kształcie brył obrotowych, czyli przedmiotów o kształtach walcowatych, kulistych czy stożkowych.

U nas zlecisz obróbkę skrawaniem, a w tym: frezowanie i toczenie metali, tworzyw sztucznych, drewna i kamienia.

Frezowanie CNC metali.

Frezowanie metalu CNC wykonywane jest przy użyciu maszyn obrabiających, zwanych frezarkami lub centrami frezarskimi, które są w stanie nadać przedmiotom z metalu odpowiedni kształt, obrabiać powierzchnie płaskie i kształtowe, wycinać rowki, gwinty, uzębienia, kanaliki i płaszczyzny. Frezarki różnią się kinematyką od tokarek czy szlifierek – za ruch obrotowy odpowiada tu frez, a za ruch posuwowy przedmiot obrabiany (niekiedy także narzędzie). Różnicą jest także konstrukcja narzędzia skrawającego – te do frezowania mają zazwyczaj wiele ostrzy, co powoduje, że frezowanie jest obróbką przerywaną, podczas której ostrze cyklicznie wchodzi i wychodzi z materiału obrabianego. W wyniku wchodzenia zębów freza w materiał powstają różnej grubości wióry, najczęściej krótkie i sypkie. W ten sposób – poprzez stopniowe usuwanie z przedmiotu obrabianego naddatku materiału – półfabrykat jest kształtowany, celem nadania mu odpowiedniego kształtu, wymaganych właściwości powierzchni oraz pożądanych wymiarów. Obróbka skrawaniem CNC jest kontrolowana komputerowo, co pozwala uzyskać maksymalną precyzję w wymiarach realizowanych detali, a jednocześnie zachować idealną powtarzalność wykonywanych projektów. Jest także możliwość sterowania manualnego urządzeniami, co może wpływać na spowolnienie bądź przyspieszenie procesu obróbki metalu albo dostosowanie go do indywidualnych wymagań. Frezowanie w metalu sprawdza się przy produkcji przemysłowej, gdzie wytwarzane są produkty o identycznym kształcie w bardzo dużej liczbie.

Jakie metale można poddać frezowaniu CNC?

Frezowanie CNC pozwala na skrawanie różnych gatunków metali, takich jak przykładowo: stal węglowa, stal niskostopowa, stal wysokostopowa, nierdzewna, aluminium, mosiądz. 

Zastosowanie metalowych elementów poddanych frezowaniu CNC.

Zlecenia wykonywane w tej dziedzinie dotyczą najczęściej różnego rodzaju detali, części zamiennych, przyrządów (formy wtryskowe, matryce, tłoczniki, elektrody), maszyn, prototypów, dekoracji, reklam.

Frezowanie metalu – stosowane techniki.

Rodzaje frezowania zależne są od rozmieszczenia ostrzy frezarki bądź konstrukcji produktu. Pozwala to na wykonywanie najróżniejszych elementów o praktycznie dowolnych parametrach.

Mamy więc:

Profesjonalne centra obróbcze frezarskie i nowoczesne frezarki CNC.

Aby obróbka skrawaniem przebiegła w pełni efektywnie, należy właściwie dobrać urządzenie do rodzaju wymaganych usług. Ważne jest także określenie standardowego oraz dodatkowego wyposażenia danej maszyny. Zupełnie inne możliwości dają ciężkie poziome centra obróbcze, a inne – obrabiarki pięcioosiowe, oferujące płynne sterowanie we wszystkich osiach. Można więc wybierać spośród frezarek do drewna, do gwintów, do kół zębatych, pomiędzy jednowrzecionowymi a wielowrzecionowymi, pionowymi, poziomymi, uniwersalnymi.

Współczesne frezarki mogą mieć układ sterowania: punktowy (narzędzie znajduje się w określonej pozycji w stosunku do przedmiotu, nieważne po jakim torze narzędzie się porusza), odcinkowy (narzędzie przemieszcza się po określonym torze z określoną prędkością, a obróbka przedmiotu występuje równolegle w stosunku do osi), kształtowy (narzędzie względem przedmiotu obrabianego przechodzi przez wyznaczone punkty na torze, prostoliniowym bądź krzywoliniowym).

Frezy w obróbce metalu – zastosowanie, budowa, podział.

Frezy są narzędziami wieloostrzowymi, które skrawają w ruchu obrotowym i znajdują zastosowanie w obróbce powierzchni kształtowych i płaskich przedmiotów wykonanych z metalu, tworzyw sztucznych, drewna. Wybierając frezy właściwe do danego zadania, trzeba mieć na uwadze ich rozmiar (np. mikro frezy, frezy metryczne i celowe w szerokim zakresie wielkości), ilość ostrzy (np. 1-, 2-, 3-, 4-ostrzowe), typ ostrza (np. ostre, śrubowe, naprzemianskośne), materiał, z jakiego go wykonano (frezy węglikowe VHM, ze stali szybkotnącej, ze stali kobaltowej lub stali proszkowej) oraz kierunek pracy (lewoskrętne i prawoskrętne).

Frezy składają się z: części roboczej (w której występuje ostrze skrawające), łączącej (nie we wszystkich narzędziach ona występuje) i chwytowej.

Podział frezów jest różnorodny:

Każdy z tych rodzajów ma swoje przeznaczenie – przykładowo frezy ślimakowe sprawdzą się w produkcji uzębienia kół walcowych, a trzpieniowe zdają egzamin podczas ręcznego gratowania.

Toczenie CNC metali.

Toczenie CNC metalu jest powszechnie stosowaną i bardzo precyzyjną metodą obróbki skrawaniem, pozwalającą w zautomatyzowany, szybki i bezpieczny sposób uzyskać produkty o nawet skomplikowanej geometrii, głównie bryły obrotowe – walcowate, kuliste, stożkowe. Przedmioty uzyskują pożądany kształt poprzez odcinanie kolejnych warstw przy użyciu noża tokarskiego. Ruch główny obrotowy wykonywany jest przez obrabiany przedmiot, a prostoliniowy ruch posuwowy – przez narzędzie skrawające. Na końcowy rezultat prac wpływ mają różne czynniki: siła i głębokość skrawania, prędkość, kierunek posuwu noża. W toczeniu CNC z częścią sterującą obrabiarki zintegrowany zostaje mikrokomputer, a zatem sterowanie maszyną odbywa się przy pomocy programu sterownika logicznego PLC. Sterowanie odbywa się w zamkniętym układzie zapętlonego sprzężenia zwrotnego, co znaczy, że wszystkie elementy ruchome obrabiarki za każdym razem są korygowane i przywracane do określonego w programie położenia. Dane wartości zadanej w programie (czyli sygnały wejściowe m.in. z czujników) są stale porównywane z rzeczywistymi danymi na maszynie (stan urządzeń wyjściowych) za pomocą sterownika PLC. Czynności ręczne na tokarce CNC ograniczają się do: uzbrojenia maszyny, zamocowania materiału, napisania lub wybrania odpowiedniego programu i ustawienia punktu zerowego tegoż programu. Tokarkę CNC można też zaprogramować, mając do dyspozycji gotowy trójwymiarowy model produktu. Do tego potrzebny jest osobny komputer z zainstalowanym programem typu CAD/CAM oraz postprocesor niezbędny do wygenerowania programu w języku programowania dla danej tokarki CNC. 

Nowoczesne tokarki CNC wyposażone są w dodatkowe osie sterowane numerycznie, co pozwala wytwarzać części, które wcześniej można było uzyskać tylko przy użyciu frezarki. Zależnie od ilości osi, w jakie wyposażone jest urządzenie do toczenia CNC, można również frezować oraz grawerować za pomocą specjalnych narzędzi. To niebagatelne ułatwienie i ogromna oszczędność czasu – na jednym urządzeniu, przy wykorzystaniu różnych narzędzi, wykonać można wiele rozmaitych czynności, bez konieczności przenoszenia przedmiotu na inną maszynę, celem dalszej obróbki.

Dzięki kompatybilności tokarki z komputerem wytworzyć można duże serie powtarzalnych elementów o wymiarach ściśle odpowiadających dokumentacji wykonawczej. Można też wytwarzać różne odmiany przedmiotów poprzez modyfikację już istniejącego programu CNC. Toczenie CNC to także szereg innych zalet, jak: uniwersalność, trwałość, regularność, elastyczność, wydajność, optymalizacja, zwiększona produktywność stanowiska, skrócenie łańcucha produkcyjnego, doskonała precyzja, zminimalizowanie ryzyka błędów, wydłużenie żywotności narzędzia skrawającego, obniżenie kosztów.

Jakie metale można poddać toczeniu CNC?

Toczenie CNC pozwala na obróbkę różnych gatunków metali, takich jak przykładowo: stal węglowa, hartowana, nierdzewna, Duplex, żeliwo, aluminium i jego stopy, stopy tytanu, miedź, brąz, mosiądz, magnez, nadstopy Inconel®.

Zastosowanie metalowych elementów poddanych toczeniu CNC.

Toczenie metali jest metodą wykorzystywaną przez wiele branż: maszynową, zbrojeniową, lotniczą, transportową, motoryzacyjną, budowlaną, meblarską, medyczną. Pozwala na tworzenie zaokrąglonych części i komponentów o różnych rozmiarach, które często są jedynie fragmentem ostatecznego układu lub podzespołu. Produkcja z zastosowaniem toczenia obejmuje więc artykuły typu: słupki, szpilki, trzpienie, sworznie, nyple, rdzenie, wałki, kołki, bolce, śruby, osie dźwigni, rolki, rozety, wsporniki, popychacze, dystanse izolacyjne, wtyki, złączki, łączniki, przekładki, podkładki, nakrętki, tuleje i wiele innych detali, części i elementów do rozmaitych maszyn i urządzeń, całych podzespołów. Toczenie precyzyjne sprawdza się przy produkcji seryjnej oraz jednostkowej.  Przykładem tu mogą być: sworznie tłoków silnika samochodowego, złącza do rurociągów podwodnych, wałki do silników lotniczych, śruby medyczne do łączenia kości.

Jakie są metody toczenia metali?

Toczenie przeprowadzane może być różnymi sposobami:

Frezowanie CNC tworzyw sztucznych.

Frezowanie plastiku polega na oddzielaniu warstwy tworzywa za pomocą frezarki, a wykorzystywanie do tego celu różnorodnych ostrzy pozwala uzyskiwać najrozmaitsze formy – rowki, uzębienia, kanaliki, płaszczyzny. Automatyzacja tego procesu pozwala na niezwykłą precyzję przy nawet najbardziej skomplikowanych projektach, przy jednoczesnym zachowaniu relatywnie niskich kosztów. Z uwagi jednak na to, że tworzywa sztuczne są grupą materiałów o zróżnicowanych właściwościach (np. różne plastiki rozgrzewają się w różnym stopniu), trzeba dostosować do danej grupy surowców właściwe narzędzia, metody i parametry obróbki. Aby uzyskać optymalne parametry skrawania i zapobiec naprężeniom, deformacjom i pęknięciom, należy dobrze zamontować skrawany element, zadbać o należyte odprowadzenie ciepła (najlepiej przez wiór) albo zastosować odpowiednie chłodzenie. Zbyt wysoka ilość doprowadzonego ciepła mogłaby wpływać na rozszerzenie niektórych rodzajów tworzyw i zmianę ich wymiarów. Elektryzujące się wióry – powstające podczas procesu skrawania plastików – najlepiej odsysać odkurzaczami przemysłowymi z funkcją antystatyki oraz łapaczami wiórów.

Jakie tworzywa sztuczne można poddać frezowaniu CNC?

Zastosowanie frezowania CNC pozwala na obróbkę skrawaniem różnych tworzyw konstrukcyjnych, takich jak: poliamid PA6 i PA6G (znanych jako: tarnamid, ertalon, boramid, tecamid, nylon) i poliamid modyfikowany – MoS2, GF30, z olejem i smarem – samosmarowne, poliacetal POM C (inne nazwy to: tecaform, boracetal, ertacetal), teflon PTFE (czyli: tecaflon, boraflon), polietylen PE 300, 500 i 1000 (inne nazwy: Tivar, tecafine), polietylen Confetti, pianki polietylenowe PEHD, tekstolit TcF (rezotex), poliester PET – PBTGF30, polipropylen PP, poliwęglan PC, polieteroeteroketon PEEK, PCV (PVD), PVDF, ABS, HIPS, dibond, styrodur.

Zastosowanie plastikowych elementów poddanych frezowaniu CNC.

Materiały z tworzyw sztucznych – poddane obróbce skrawaniem przez frezowanie – znajdują odbiorców w wielu różnych branżach, m.in.: reklamowej, opakowaniowej, medycznej, maszynowej, systemów transportu wewnętrznego, przetwórstwa mięsnego, rozlewniczej, chemicznej i kosmetycznej, browarniczej i gorzelniczej, budowlanej. W ten sposób powstają więc: koła zębate, pasowe, łańcuchowe, tuleje ślizgowe, panewki, ślizgi i prowadnice, wkładki ślizgowe, rolki toczne, krzywki prowadzące, deski do krojenia, kopyście, mieszadła, blaty stołów rozbiorowych, elementy i osprzęt linii rozlewniczych, w tym tzw. ślimaki transportujące, gwiazdy podziałowe.

Narzędzia stosowane przy frezowaniu termoplastów.

Właściwy dobór narzędzi to w przypadku frezowania tworzyw sztucznych bardzo ważna kwestia, gdyż gwarantuje: optymalną wydajność, wysokiej jakości powierzchnie, utrzymywanie odpowiedniej temperatury i dobre odprowadzanie wióra. Mamy więc do wyboru: frezy palcowe (odpowiednie do tworzenia otworów podłużnych i rowków wypustowych), frezy do płaszczyzn, frezy walcowo-czołowe, noże udarowe, narzędzia o jednym ostrzu.

Toczenie CNC tworzyw sztucznych.

Toczenie w tworzywach odbywa się na tokarkach lub maszynach tokarskich i polega na odcięciu naddatku materiału za pomocą narzędzia tnącego. Naddatek ten usuwany jest w postaci wiórów lub granulatu, a samo toczenie często używane jest jako metoda uzupełniająca w stosunku do innych procesów. Aby proces był efektywny, należy zapewnić właściwe parametry, zadbać o odpowiednie podparcie obrabianego detalu i właściwe chłodzenie. Można w ten sposób wytwarzać prototypy, wykonywać elementy proste i złożone w produkcji jednostkowej i seryjnej. Toczenie może odbywać się metodą punktową, kształtową albo obwiedniową.

Jakie tworzywa sztuczne można poddać toczeniu CNC?

Zastosowanie toczenia CNC pozwala na obróbkę skrawaniem różnych tworzyw, takich jak: poliamid PA6, poliester PET, poliacetal POM, polietylen PE, polipropylen PP, poliwęglan PC, teflon PTFE, PVDF, polieteroeteroketon PEEK, Acetal, Tufnol, Arnit, Delrin, SRBP Tube, SRBF, szkło epoksydowe.

Zastosowanie plastikowych elementów poddanych toczeniu CNC.

Toczenie pozwala na wytwarzanie części asymetrycznych, z otworami, rowkami i gwintami, a z tych produktów i elementów korzysta wiele branż: maszynowa, rozlewnicza, browarnicza i gorzelnicza, przetwórstwa mięsnego, opakowaniowa, chemiczna i kosmetyczna, systemów transportu wewnętrznego. Powstają więc w ten sposób: urządzenia medyczne i farmaceutyczne, komponenty dla przemysłu lotniczego i kolejowego, elementy konstrukcyjne maszyn i urządzeń, obudowy, korpusy, pokrywy, bloki, tuleje, łożyska ślizgowe, ślizgi do maszyn i urządzeń, rolki prowadzące, rolki ślizgowe, podkładki, uszczelki, płuca, szpule, wały, dystanse, koła zębate, krzywki, łby młotkowe, śruby nylonowe, prowadnice łańcuchowe, zgarniaki, zgarniacze, odbojnice, zbieraki i skrobaki, panewki i półpanewki, gniazda zaworów i dysze, krzywki, leje, kuwety, zbiorniki, rynny. 

Narzędzia stosowane przy toczeniu tworzyw sztucznych.

Aby uzyskać gładkie powierzchnie bez rowków i zarysowań oraz zmniejszyć narost materiału na płytce do skrawania, warto używać następujących narzędzi do skrawania: noże tokarskie o specjalnych kształtach do przycinania, płytki do skrawania „wielopołożeniowe”, szerokie ostrza do wykańczania, przyrządy o małych promieniach ostrzy, przyrządy do szlifowania obwodów oraz do końcowego polerowania.

Frezowanie CNC drewna.

Frezowanie CNC drewna i materiałów drewnopochodnych odbywa się przy użyciu frezarek lub centrów frezarskich i pozwala nadawać elementom i przedmiotom z drewna odpowiedni kształt lub wymiar, umożliwia wykańczanie drewnianych krawędzi i kantów, modelowanie powierzchni płaskich i kształtowych, tworzenie nacięć, rowków, kanałów, otworów pod zawiasy, gwintów, żłobień, wzorów, elementów dekoracyjnych. Dzieje się to dzięki połączeniu dwóch ruchów: obrotowego (wykonywanego przez frez) i posuwowego (wykonywanego przez obrabiany przedmiot). Proces sterowany jest komputerowo, co pozwala zmaksymalizować precyzję, wydajność, efektywność, powtarzalność oraz szybkość procesu, dlatego też z powodzeniem wykorzystywany jest w masowej produkcji na skalę przemysłową, jak i w projektach zindywidualizowanych. Wielofunkcyjność, wszechstronność, uniwersalność i szerokie zastosowanie, łatwość w kreowaniu form złożonych, zwiększony komfort pracy i ograniczenie kosztów produkcyjnych – to tylko niektóre z zalet tej metody. Frezowanie może odbywać się techniką walcową lub kształtową albo współbieżną bądź przeciwbieżną.

Jakie rodzaje drewna można poddać frezowaniu CNC?

Niemal każdy gatunek drewna można poddać obróbce poprzez frezowanie. Dość jednolita struktura gatunków liściastych (buk, lipa, orzech) okazuje się korzystna w tym procesie, ale inne gatunki także dadzą radę. Frezowaniu CNC poddawać można również płyty meblowe – wiórowe, pilśniowe (MDF, HDF), sklejki. Ważną kwestią jest, aby używane do tego celu drewno było odpowiednio suche, gdyż mokre drewno może po wyschnięciu pękać, ponadto wymaga dużo więcej pracy przy wykończeniu.

Zastosowanie drewnianych elementów poddanych frezowaniu CNC.

Frezowanie CNC drewna wykorzystywane jest w wielu gałęziach przemysłu lekkiego i ciężkiego. Znajduje zastosowanie w wytwórstwie mebli (fronty meblowe, wykończenie szuflad, tylnych ścian mebli) i elementów dekoracyjnych, a także w produkcji wielu sprzętów, maszyn, przyrządów, przedmiotów codziennego użytku. Powstają w ten sposób także drzwi wewnętrzne, panele podłogowe i wiele innych drewnianych wyrobów.

Rodzaje frezarek i rodzaje frezów przy obróbce drewna.

Frezarka jest narzędziem wieloostrzowym używanym do skrawania różnego rodzaju płaszczyzn, z kolei frezy są końcówkami do obróbki materiałów, wykonującymi ruchy obrotowe i przemieszczającymi się również względem obrabianego materiału. Rodzajów frezarek jest wiele: uniwersalne, przeznaczone do drewna, do kół zębatych, jednowrzecionowe, wielowrzecionowe, dolnowrzecionowe, górnowrzecionowe, z wrzecionami ustawionymi pionowo lub poziomo.

Podobnie z frezami – aby dobrać frez odpowiedni do danego zadania, należy najpierw ustalić zakres działań:

Toczenie CNC drewna.

Toczenie CNC w drewnie stosowane jest w wytwarzaniu przedmiotów drewnianych i drewnopochodnych o dość złożonej geometrii (w formie brył obrotowych, takich jak walce, kule, stożki), które znajdą zastosowanie w licznych sektorach usługowo-przemysłowych. Proces polega na wykorzystaniu narzędzia obróbczego (noża tokarskiego), ścinającego stopniowo kolejne warstwy powierzchni obrabianego materiału. Dzieje się tak dzięki wykorzystaniu dwóch rodzajów ruchów – prostoliniowego (wykonywanego przez narzędzie skrawające) i obrotowego (w który to wprawiany jest obrabiany przedmiot). Przy toczeniu CNC stosuje się wyspecjalizowane maszyny sterowane numerycznie, zatem odpowiednio zaprogramowane tokarki bądź centra obróbcze tokarskie. Wygenerowany ruch w pełni odpowiada wprowadzonym do systemu informacjom cyfrowym, co pozwala nadać obrabianemu przedmiotowi formę odpowiadającą projektowi i uzyskać precyzyjne, wysoce powtarzalne detale.

Jakie rodzaje drewna można poddać toczeniu CNC?

Toczeniu CNC można poddać w zasadzie każdy gatunek drewna i materiałów drewnopochodnych. Dobrze obrabia się drewno lite, cenione są zwłaszcza gatunki takie jak: buk, dąb, lipa, brzoza, jesion, orzech. Wybierając materiał do obróbki skrawaniem, szczególnie efektywnie będzie się pracowało na drewnie twardym, odpornym na wilgoć, bez sęków i pęknięć. Efekt będzie trwały i wizualnie zadowalający, estetyczny.

Zastosowanie drewnianych elementów poddanych toczeniu CNC.

Toczenie można wykorzystać do produkcji różnych drewnianych półproduktów, produktów, elementów ozdobnych o kształcie walcowatym, stożkowym, kulistym i innym. Mogą więc w ten sposób powstać różnego rodzaju: kule drewniane, gałki do mebli, nogi fortepianowe, nogi do mebli, stołów, krzeseł, taboretów, tralki schodowe, poręcze, parapety, świeczniki, wazony, donice, kwietniki, drewniane szachy.

Frezowanie CNC kamienia, toczenie CNC kamienia.

Obróbka CNC kamienia, czyli obróbka skrawaniem kamienia, polega na ścinaniu części obrabianego materiału, warstwa po warstwie, przy użyciu maszyn sterowanych komputerowo. Odbywa się to z wykorzystaniem różnych rodzajów sterowania: punktowego (narzędzie pozycjonuje się w ściśle określonym położeniu względem obrabianego materiału), odcinkowego (ruchy robocze odbywają się w zakresie ruchu równoległego do ustalonej osi współrzędnych), kształtowego (realizującego dowolny ruch w zakresie prostych, skosów, łuków czy krzywych). Właściwe dobranie i wykorzystanie wszystkich tych rodzajów ruchów roboczych maszyny umożliwia stworzenie pełnej figury bądź bryły poprzez jej kształtowanie w płaszczyźnie 2D lub 3D, wykonanie napisów i grawerów, a także dowolnych otworów oraz form.

Praca maszyny kontrolowana jest przez sterowniki CNC. Obsługa jest prosta i intuicyjna, urządzenie komunikuje się z operatorem przez graficzny interfejs. Sterowanie numeryczne pozwala wprowadzić odpowiednie parametry i określić kolejność wszystkich czynności – dzięki czemu produkcja masowa jest prosta i o wiele mniej czasochłonna niż dawniej. Wbudowane systemy chłodzenia zmniejszają ryzyko uszkodzenia materiału. Wszystko to wpływa na fakt, że elementom z kamienia nadać można właściwie dowolną formę i kształt.

Jakie rodzaje kamienia można poddać obróbce CNC?

Dysponując wyspecjalizowaną kadrą i nowoczesnymi obrabiarkami sterowanymi numerycznie firmy zajmujące się profesjonalną obróbką kamienia oferować mogą usługi w zakresie frezowania i toczenia CNC płyt z granitu, marmuru, piaskowca, trawertynu, kwarcytu, steatytu, onyksu, łupka, konglomeratów kamienia i innych materiałów o zbliżonej strukturze.

Zastosowanie kamiennych elementów poddanych frezowaniu oraz toczeniu CNC.

Wykorzystując technologię CNC, wyprodukować można szereg elementów i produktów oczekiwanych w branży budowniczej, architektury wnętrz i otoczenia, architektury sakralnej, designu i reklamy. Wykonywać można oryginalne projekty i wzory w kamieniu, a także elementy przestrzenne takie jak: rzeźby, postumenty, tablice pamiątkowe, fontanny, kolumny, cokoły, pilastry, dekoracje ogrodowe i parkowe, schody, elementy balustrad, narożniki, tarasy, posadzki, mozaiki, parapety, blaty, lady recepcyjne, kominki, brodziki kamienne, zlewozmywaki, umywalki, ołtarze, ambony, kropielnice, nagrobki, wazony, kulowazony, kule, misy, lampiony, tralki, wałki i wiele innych.

Tagi: obróbka skrawaniem frezowanie, laser płyta obróbka skrawaniem, obróbka skrawaniem PP, frezowanie CNC inconel, toczenie wielkogabarytowe wielkopolskie, toczenie karuzelowe wielkopolskie, wytaczanie współrzędnościowe wielkopolskie.