Wzornictwo przemysłowe, Product Design, czyli: wszystko co nas otacza, musiało zostać najpierw zaprojektowane

Od pomysłu się zaczyna, czyli wzornictwo przemysłowe.

W Internecie znajdziesz całą masę świetnych produktów. Do wielu z nich nie masz dostępu, gdyż nie ma ich jeszcze w Polsce. 

To może import? Bywa problematyczny, gdyż trzeba zainwestować w niego sporo środków finansowych, zamówić większą partię, potrzebujesz też powierzchnię magazynową – to zniechęca.

Ale nie z nami. 

Jeśli masz ciekawy pomysł na produkt i chciałbyś go wprowadzić na rynek, pokażemy Ci prostą drogę do celu. Od czego jest bowiem wzornictwo przemysłowe.

Pamiętaj, produkujemy w Polsce, z polskich materiałów doskonałej jakości, dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii. 

Krok 1 

Rejestracja – u nas czekają na Ciebie specjaliści od wzornictwa przemysłowego, czyli od Produkt Design. Tu skieruj swoje pierwsze kroki. 

Utwórz konto, a szybko i sprawnie skomunikujesz się z całą siecią projektantów i napiszesz o swoim pomyśle. 

W odpowiedzi otrzymasz oferty na projekt. 

Krok 2 

Projekt w ręce – pora na produkcję. 

W zależności od tego, z jakiego materiału jest wykonany Twój produkt, ze swojego Panelu Klienta szybko skontaktujesz się z firmami produkcyjnymi. Otrzymasz gotowe oferty na realizację. Sortuj po cenie, lokalizacji firmy, terminie wykonania, warunkach płatności. Zapytaj o 1, 10 i 100 sztuk, tak abyś znał cenę w zależności od ilości. 

Krok 3

Produkcja prototypu – czy wszystko działa, czy tak ma wyglądać? Dowiesz się, gdy zobaczysz produkt testowy. Jeśli spełnia Twoje oczekiwania, pora na ostateczną realizację. 

Krok 4 

Internet daje Ci ogromne możliwości – możesz sprzedawać w kraju, a także na rynkach zagranicznych. Solidne, piękne i niekoniecznie tanie produkty zawsze znajdą swojego Klienta. 

Wiele firm nie sprzedaje gotowych produktów, a takie, które są tworzone dopiero po złożeniu zamówienia. Czemu Ty też masz nie spróbować? To świetny model współpracy, nie potrzebujesz magazynu, nie „zamrażasz” pieniędzy, nie ryzykujesz. 

Twój projekt – pięknie zwizualizowany dzięki współpracy z Produkt Design – możesz wystawić na wielu platformach sprzedażowych. Dopiero gdy otrzymasz zamówienie, przystąpisz do produkcji. 

Krok 5 

Cieszymy się, że odniosłeś sukces! 

Produkt Design, wzornictwo przemysłowe – na czym w ogóle polega?

Każdy przedmiot, z którego na co dzień korzystasz, miał swojego projektanta i grono technologów, konstruktorów oraz inżynierów pracujących nad jego stworzeniem. Rozejrzyj się wokoło i zobacz, ile rzeczy Cię otacza. Twoje biurko powstało dzięki solidnej pracy designera i jego ekipy. Telefon, który trzymasz w ręku również został najpierw zaprojektowany i musiał przejść skomplikowane procedury produkcyjne. Podobnie samochód, telewizor, stalowe pręty, łóżko, frezarka, Twój ulubiony kubek do kawy. Możemy z tych wszystkich dóbr korzystać dzięki wzornictwu przemysłowemu.

Łatwo więc wywnioskować, że wzornictwo przemysłowe polega na projektowaniu i wyrabianiu elementów, zarówno w tysiącach sztuk, jak i tylko w kilku egzemplarzach. Celem produkcji jest dostarczanie społeczeństwu potrzebnych przedmiotów użytkowych – takich, które bywają niezbędne w codziennym funkcjonowaniu. 

Wzornictwo przemysłowe, a w zasadzie ów proces projektowania, przebiega w schematyczny sposób.

  1. Określenie potrzeb grupy docelowej, czyli audyt wzorniczy – w pierwszej kolejności pomyśl o odbiorcach. Do kogo kierujesz produkt? Kto będzie z niego korzystał? Co zrobić, by usatysfakcjonować odbiorców?
  2. Opracowanie wytycznych, czyli brief – na tym etapie jest przedstawiana koncepcja przedmiotu, jego założenia i wymagania. Na tej podstawie powstanie projekt.
  3. Projektowanie produktu – dokładne przygotowanie wzoru przedmiotu.
  4. Dopracowanie szczegółów – w tym opracowanie dokumentacji konstrukcyjnej i wdrożeniowej oraz technologii realizacji (wybór materiałów itd.)

Początki wzornictwa przemysłowego – dla ciekawych.

Wzornictwo przemysłowe wraz z produkcją masową zaczęło rozwijać się w krajach wysoko rozwiniętych i uprzemysłowionych. W 1851 roku w Wielkiej Brytanii otworzono pierwszą na świecie Wystawę Przemysłu Wszystkich Narodów w Londynie. Królestwo brytyjskie było wówczas prawdziwym mocarstwem przemysłowym. Przełomowa dla tej dziedziny była działalność grupy artystycznej Bauhaus założonej w 1919 roku w Dessau. Artyści wyznawali i propagowali zasadę funkcjonalizmu. Najważniejsze było tworzenie typowych, ale niezwykle starannie dopracowanych form. Takie same założenia przyświecały szkole artystyczno-technicznej Wchutiemas powstałej w ZSRR w tym samym okresie.

Od tamtego czasu plastycy zaczęli się kształcić na potrzeby przemysłu. Powstawały liczne instytucje, ośrodki, biura projektowe oraz szkoły propagujące wzornictwo przemysłowe. 

Dzisiaj my zapraszamy Was do współpracy w zakresie tej inspirującej dziedziny. Poznaj możliwości wzornictwa przemysłowego. Projektuj i twórz z nami!