Niesłychane tempo rozwoju technologii laserowej – to już nie tylko przemysł…

Rozwój technologii laserowej – przemysł 4.0.

Przyszło nam żyć i prowadzić swoje biznesy w naprawdę ciekawych czasach. Tempo rozwoju i trajektoria wzrostu są tak niesamowicie dynamiczne, żywe i ekspresyjne, iż wszystko to razem określone zostało mianem „czwartej rewolucji przemysłowej”. Dlaczego czwartej? Albowiem na łamach światowej historii przemysłu już trzykrotnie nowe technologie rozdawały karty i fundamentalnie zmieniały gry przemysłowego rozwoju:

Podczas gdy wiele firm i przedsiębiorstw z trudem nadąża za dynamicznymi zmianami, błyskawicznym postępem i wciąż wprowadzanymi innowacjami, akurat przemysł cięcia, grawerowania i znakowania laserowego czuje się w tej postępowej i nowatorskiej fali jak ryba w wodzie, z fanfarami przecierając – a nawet i przecinając czy wykrawając – szlak wart naprawdę grube pieniądze.

Oprogramowanie, nowoczesne aplikacje i stale rozwijane i udoskonalane technologie, są w tej chwili już tak zaawansowane, że nie ograniczają się tylko do produkcji czy obróbki metali, ale zaczęły z powodzeniem zadomawiać się w każdej niemal dziedzinie przemysłu, a także i daleko poza jego granicami.  

Automatyzacja szybko wkrada się w łaski i staje się sercem licznych zakładów produkcyjnych z najróżniejszych branż i w każdym niemal zakątku świata, a popyt na maszyny do cięcia i grawerowania laserowego rośnie proporcjonalnie do wzrostu tejże tendencji. Sterowane komputerowo wycinarki laserowe tną i wykrawają części i wzory z niespotykaną dotąd szybkością oraz jakością. Oferowane przez nie rozwiązania zachwycają nie tylko dokładnością, ale ujmują również finezją, estetyką, elastycznością, spójnością i niezawodnością.

Podczas gdy produkcja ciągle jeszcze może być dominującą branżą dla działania maszyn do cięcia laserowego, to warto uświadomić sobie istnienie innych kluczowych rynków, gdzie lasery szybko zyskują na atrakcyjności i popularności, zaczynając z powodzeniem przejmować większość działań. Rozwój technologii laserowej to niekwestionowane korzyści dla wielu branż.

Cięcie laserowe w architekturze i projektowaniu.

Architekci – z fenomenalnymi rezultatami – używają wycinarek laserowych zarówno do tworzenia modeli, jak i projektów w pełnej skali. Programując w odpowiedni sposób maszynę CNC, można użyć precyzyjnie skierowanego sprężonego gazu i skupionych wiązek laserowych do stopienia negatywnej przestrzeni we wzorach, tworząc piękne, oryginalne, designerskie, finezyjne ekrany, ogrodzenia, fasady i wszelkiego rodzaju inne cechy i elementy konstrukcyjne. Systemy i obrabiarki laserowe idealnie pasują do cięcia odpowiednich wymiarów, pozwalając przy tym pracować na szerokiej bazie materiałów. Elastyczne urządzenia laserowe, łączące w jednym narzędzia mechaniczne i lasery tnące, to idealne i uniwersalne rozwiązania do takich zastosowań. Wydajne funkcje automatyki pozwalają na ich aktywne wykorzystanie, a unikalny wybór różnych rozmiarów stołów roboczych, pozwala dostosować pracę do swoich potrzeb. Specjalne stoły zapewniają też odpowiednie umiejscowienie i umocowanie materiału podczas cięcia, aby cały proces był bezpieczny, wydajny i oszczędny. Szeroki zakres przetwarzanych materiałów, ekstremalnie wysoki poziom precyzji małych detali i grawerowanie realistycznej struktury powierzchni (duży format, na cały obszar obróbki), a także wysoki stopień elastyczności i doboru konturów (bez konieczności posiadania specjalnych narzędzi lub ich wymiany) – to wartości nie do przecenienia, nie tylko w dziedzinie takiej jak architektura i projektowanie. Modułowa budowa systemów laserowych umożliwia późniejszą rozbudowę czy modernizację, według potrzeby. Wszystko to razem sprawia, że systemy laserowe są kapitalnymi i bezkonkurencyjnymi narzędziami w projektowaniu i wytwarzaniu modeli w architekturze. Tym, co je cechuje, a co jest w tej branży pożądane i poszukiwane, jest ogromna elastyczność. Istnieje możliwość zaprojektowania modelu i przesłania danych CAD do systemu laserowego… produkcja modelu domu, samochodu, czegokolwiek – tu wszystko jest możliwe. Realizowanie kreatywnych pomysłów potęguje fakt, że istnieje możliwość połączenia lasera z narzędziami mechanicznymi, takimi jak nóż, co jeszcze dodatkowo poszerza pole działania.

Cięcie laserowe w elektronice.

Przewiduje się, że w sektorze produkcyjnym to właśnie elektronika użytkowa będzie wykazywała najszybsze tempo wzrostu w zakresie obróbki laserowej. Cięcie 3D, grawerowanie, znakowanie, a nawet już i spawanie, napawanie oraz hartowanie, jak również mikroobróbka – są w zakresie możliwości maszyn do obróbki laserowej. Ten sektor rynku sukcesywnie będzie zwiększał zapotrzebowanie na wyższą moc i lepszą wydajność, aby móc sprostać rosnącym wymaganiom konsumentów, oczekujących wciąż coraz więcej od oferowanych im produktów i usług.

W branży produkcji elektroniki wyzwaniami są nie tylko wydajność, opłacalność, jakość, ale także sprawne manipulowanie – podczas produkcji, obróbki i montażu – miniaturowymi podzespołami. Wymagana tu prędkość, precyzja oraz czystość zostają czasami poza zasięgiem zdolności manualnych ludzi, toteż coraz częściej i powszechniej sięga się w tych przypadkach po dedykowane rozwiązania zautomatyzowane i systemy zrobotyzowane, pomagające uzyskać kompromisy między dokładnością i powtarzalnością pozycjonowania cięć, stratami materiału, zniekształceniami krawędzi a szybkością i wydajnością. 

Technika laserowa stanowi w wytwarzaniu układów elektronicznych jedną z podstawowych metod produkcji. Umożliwia laserowe cięcie, wiercenie, znakowanie, spawanie poszczególnych komponentów oraz produktów końcowych, gwarantując przy tym zachowanie wysokiej jakości oraz zadowalającej efektywności obróbki. Branża elektroniczna to nie jedynie stopy miedzi czy żelaza, ale również kompozyty i różne tworzywa sztuczne – a laser, jak wiemy, doskonale radzi sobie z większością materiałów. Przy produkcji wielkoseryjnej – obejmującej również sektor elektroniczny – wymagana jest niezawodność i wysoka prędkość procesu, co genialnie wpasowuje się w charakterystykę tegoż rodzaju obróbki. Bezkontaktowa praca, wysoka powtarzalność, idealna precyzja – cechy te decydują o tym, że w produkcji elektroniki laser zdecydowanie wyróżnia się na tle konwencjonalnych metod produkcji.

Cięcie laserowe w sztuce, rękodziele, modzie, jubilerstwie.

Sztuka jest dziś znacznie czymś więcej niż tylko eksponatami zamkniętymi w galeriach i muzeach. Widocznie było jej tam za ciasno, nie chciała tylko stać i bezużytecznie się kurzyć. Dzisiejsza sztuka użytkowa wychodzi do ludzi, dociera do każdego aspektu społeczeństwa, nawet produkcyjnego. Galerie na całym świecie prezentują niesamowite rezultaty wspólnej pracy człowieka i maszyn zaangażowanych w twórczą współpracę i ekspresję. W głowie człowieka pojawia się impuls, iskra, myśl, a przy umiejętnym zaangażowaniu do działania zdobyczy współczesnej techniki i technologii, mogą z tego powstawać naprawdę niesamowite historie. Laser w rękach wytrawnego artysty może zaowocować sztuką przez duże S.

Również rękodzieło, nie chcąc pozostawać w tyle, obficie czerpie z możliwości oferowanych przez systemy laserowe. Dzięki nim można wykonywać misterne i niepowtarzalne ornamenty na pojedynczym elemencie albo na całej serii wyrobów, łącząc w eklektycznym uścisku tradycję z innowacją. Precyzja detalu, indywidualny charakter, obrabianie ultracieńkich materiałów, ogromna elastyczność działań – wszystko to pozwala wyjść naprzeciw oczekiwaniom klienta, przy okazji zwiększając własną satysfakcję oraz zyski.

W świecie mody projektanci coraz chętniej interesują się technikami cięcia laserowego, gdyż nadają one pracy zupełnie nowy wymiar, otwierając przy okazji niekończące się możliwości skomplikowanego modelowania i wykorzystania negatywnej przestrzeni. Wycinanie fantazyjnych kształtów w tkaninach syntetycznych, grawerowanie welwetu czy jeansu, pozwalające uzyskać różne kontrasty i desenie, łączenie ze sobą różnorodnych materiałów – użycie lasera pozwala wykonać praktycznie każdy pomysł. Personalizacja, wykonywanie indywidualnych wzorów, produkcja seryjna – tu wszystko jest możliwe i w zasięgu ręki. Gładkie, idealnie wykończone brzegi, bez wystrzępień, dopracowane i wykończone akcesoria, mniejsza ilość kłaczków w przypadku puchatych materiałów, wyczuwalny w dotyku efekt grawerowania, szeroka gama możliwości i użytych materiałów – laser jest ceniony w branży projektowania modowego za precyzję i elastyczność oraz możliwość specjalnego rafinowania produktów końcowych. Efekty dotykowe i wizualne, łącznie z najbardziej delikatnymi elementami, mogą być kreowane w kilku etapach obróbki. Cięcie i grawerowanie laserowe dają projektantom mody niespotykaną dotąd swobodę w opracowywaniu i wdrażaniu swoich wizji, kreacji i pomysłów. Designerskie, oryginalne i jedyne w swoim rodzaju stroje, buty, torebki, rozmaite dodatki – wystarczy pomysł na biznes i można działać.

Kolejną płaszczyzną mody wykorzystującą techniki choćby laserowego znakowania, jest biżuteria. Można ją personalizować inicjałami, datami, sentencjami, zdjęciami i nie tylko. Przy odrobinie kreatywności wytwórca czy producent mają dzisiaj przy realizacji swoich pomysłów potężne wsparcie nowoczesnych technologii. Laserowe systemy znakujące odcisnęły swoje piętno na rynku jubilerskim i mogą być używane do nadania niepowtarzalnego charakteru pierścieniom, kolczykom, łańcuszkom, naszyjnikom, bransoletkom, zegarkom. Projektanci starają się podążać za trendami w branży, dlatego ten szeroki wachlarz możliwości z każdą chwilą coraz szerzej rozkłada swoje skrzydła.

Cięcie laserowe w reklamie.

Branża reklamowa cały czas się rozwija, wypracowuje najlepsze rozwiązania dla własnych działań i korzyści swoich klientów. Dziś bez reklamy trudno zaistnieć na rynku i wybić się spośród wszechobecnej konkurencji. Im skuteczniejsza – a zatem przynosząca wymierne korzyści – reklama, tym większa i szybsza szansa na osiągnięcie sukcesu. Dlatego agencje zajmujące się przygotowywaniem materiałów reklamowych dostrzegły już, jak duży potencjał kryje się w branży laserowej, dającej szereg możliwości na usprawnienie działań. Reklamy tworzone przy użyciu lasera cechuje niezwykła estetyka, precyzja, powstają szybko i sprawnie, a do tego przyciągają wzrok niczym magnes. Wykorzystanie innowacji laserów przemysłowych do celów reklamowych staje się więc coraz bardziej popularne i powszechne. Lista możliwości jest długa – wszystko zależy od potrzeb i oczekiwań klienta. Cięcie laserem w reklamie pozwala na przygotowanie materiałów reklamowych o różnym formacie, o dowolnych kształtach, z różnych materiałów, o różnej grubości. Wykorzystanie plotera laserowego pozwala wykonać oryginalne i efektywne: 

Zaletą urządzeń laserowych jest umiejętność pracy z rozmaitymi materiałami, zarówno giętkimi, miękkimi, jak i sztywnymi, twardymi. Laser poradzi sobie więc z papierem, kartonem, tekturą falistą, gumą, folią, poliestrem, płótnami, tekstyliami, tkaninami, jak i akrylem, pianką, drewnem, MDF, sklejką, fornirem, pleksiglasem, różnymi tworzywami sztucznymi, szkłem, kamieniem oraz metalem.

Jeśli akurat szukasz swojej branży, swojej niszy, swojego życiowego pomysłu na biznes, to znalazłeś się w odpowiednim miejscu i o odpowiedniej porze. Nie tylko inspirujemy, ale także otwieramy szereg możliwości, skupiając w jednym miejscu specjalistów od projektowania, producentów i dystrybutorów potrzebnych materiałów, a także Wykonawców. Czekaliśmy właśnie na Ciebie i Twój pomysł, Twoje zlecenie. Zarejestruj się i wypełnij zapytanie ofertowe, a przekonasz się, że produkowanie i wytwarzanie nigdy jeszcze nie było tak proste.