Cięcie laserem
Innowacyjne cięcie laserem.
W obecnej erze przemysłowej aż żal byłoby nie skorzystać z nowatorskich, zautomatyzowanych i pełnych korzyści – zarówno dla Przedsiębiorców, jak i ich Klientów – rozwiązań.
My stawiamy na innowacyjne technologie, w tym szybkie i precyzyjne cięcie laserem. Oprócz ultranowoczesnego parku narzędziowego ważne jest także posiadanie odpowiednio wykwalifikowanej kadry – specjalistów, którzy zadbają o całość procesu i zapewnią właściwy jego przebieg. Wysoko wyspecjalizowani pracownicy dowodzą dokładnym prowadzeniem strumienia tnącego, co w połączeniu z doskonałym i stabilnym urządzeniem, odpornym na drgania, gwarantuje utrzymanie wymiarów ciętych elementów. Daje to niezwykle satysfakcjonujące rezultaty i produkty wysokiej jakości, niemalże niedościgłej poprzez wykonanie innymi sposobami. Elementy wycinanie laserowo to nieraz prawdziwy majstersztyk.
Technologie laserowe ewoluują nadzwyczaj szybko, a ich możliwości wzrastają proporcjonalnie do zapotrzebowania na tego typu usługi. Oprócz parku maszynowego coraz to nowszej generacji, producenci i inżynierowie wprowadzają wciąż nowsze, doskonalsze rozwiązania, ażeby w jak najszybszym czasie móc dostarczyć gotowy, doskonałej jakości, spełniający wszelkie normy i oczekiwania konsumentów produkt.
U nas zlecisz usługi CNC i druku 3D, w tym: cięcie laserem. Czeka tu na Ciebie największy park maszynowy w Polsce, z najnowszymi technologiami. To efekt działań naszych firm partnerskich, specjalizujących się w produkcji i usługach na zamówienie. Współpracujemy z firmami CNC z całego kraju. Wykonamy dla Ciebie każdą usługę CNC, w tym precyzyjne cięcie laserem. Dodaj zapytanie, dołącz rysunek lub plik, by skontaktować się ze wszystkimi firmami umieszczonymi w naszej bazie w danej kategorii obróbki. Następnie ze swojego Panelu Klienta przefiltruj otrzymane oferty według kryteriów, które są dla Ciebie ważne przy tym zleceniu. Jeżeli chcesz skorzystać z usług przedsiębiorstwa z danego województwa, ustaw filtr na dany region. Jeśli ważne są dla Ciebie kryteria cenowe albo czas realizacji, ustaw parametry właśnie tak. Panel Klienta jest przejrzysty, czytelny i intuicyjny w obsłudze, a Ty wybierasz spośród wielu ofert na cięcie laserem, skierowanych do Ciebie od Wykonawców, zebranych w jednym miejscu. Po wybraniu oferty spełniającej Twoje oczekiwania złożysz zamówienie i opłacisz usługę. Potem czekaj już tylko na dostawę pod wskazany adres. Żadne inne miejsce w sieci nie pozwoli Ci na tak wygodne znalezienie Wykonawcy. Zamów cięcie laserem już dziś.
Na czym polega cięcie laserem?
Cięcie laserem (znane także jako: cięcie laserowe, laserowe cięcie, wycinanie laserem, wypalanie laserowe, palenie laserem) jest jednym z bardziej owocnych rodzajów obróbki CNC. Ta najnowocześniejsza metoda termicznego rozdzielania materiału – uniwersalna, precyzyjna i szybka – to ceniony przez producentów sposób obróbki o parametrach wymiarowych podobnych jak przy klasycznej obróbce mechanicznej, a różnicą są wykorzystywane czynniki tnące, którymi są – w przypadku cięcia laserem – precyzyjny i gorący promień lasera oraz gaz techniczny o dużej czystości. Promieniowanie laserowe jest spójne w czasie i przestrzeni, spolaryzowane, ma postać wiązki o bardzo małej rozbieżności. Otrzymywana wiązka światła ma charakterystyczne właściwości, niemożliwe bądź bardzo trudne do uzyskania w innych typach źródeł światła – chodzi o bardzo małą szerokość linii emisyjnej, co przekłada się na dużą moc w wybranym obszarze widma. Laser jest niczym innym jak wiązką fotonów o charakterze korpuskularno-falowym. W fotonach zawarta jest energia, ale nie da się ona wyrazić w formie temperatury – jest przenoszona na elektrony znajdujące się w obrabianym materiale. Kiedy zaczynają one drgać, dopiero to ich drganie nazwać można rosnącą temperaturą, która prowadzi do stopienia materiału. Siłą tnącą nie jest tu więc siła mechaniczna, ale termiczna. Cięcie laserem powoduje nie tylko topienie, ale przy większej mocy nawet wyparowanie. Temperatury osiągane przy użyciu laserowych obrabiarek CNC wynoszą kilka tysięcy stopni Celsjusza. Cięcie laserem jest procesem niezwykle dokładnym – tworzy bardzo wąską szczelinę, a zatem można wycinać wyjątkowo precyzyjne kontury i dokładne, małe otwory. Inną wspaniałą cechą obróbki przy użyciu lasera jest niezawodność. Trwałość materiałów eksploatacyjnych jest wysoka, a automatyka maszyn doskonała – dzięki temu wiele operacji cięcia laserowego może przebiegać bezobsługowo. W przypadku laserów włóknowych możliwe jest cięcie przy użyciu wielu głowic w jednej maszynie. Urządzenie laserowe, wykorzystując ciepło, pozwala przy okazji utwardzać zewnętrzne krawędzie materiału podczas procesu cięcia. Cięcie laserem w przemyśle służy przede wszystkim do obróbki powierzchniowej materiałów: do hartowania (hartowanie nadaje trwałą i gładką krawędź bez konieczności wykańczania po użyciu lasera), wzbogacania warstwy przypowierzchniowej w składniki stopowe, do stapiania warstwy powierzchniowej oraz natapiania, czyli nakładania warstwy przypowierzchniowej. Aby zminimalizować ryzyko konieczności stosowania obróbki końcowej, powinno się wykonać najpierw optymalizację procesu cięcia, która polega na dostosowaniu odpowiedniej metody oraz parametrów cięcia do konkretnego rodzaju materiału oraz innych wytycznych zlecenia.
Sposoby cięcia laserem.
W zależności od wykorzystywanego urządzenia (a przede wszystkim od jego mocy) cięcie laserem przeprowadzać można na trzy sposoby: metodą spalania, stapiania lub sublimacji – najczęściej są one jednak stosowane w różnych kombinacjach.
Podczas cięcia metodą spalania wykorzystuje się zjawisko utleniania materiału rozgrzanego przez promień lasera. Temperatura grzania w szczelinie cięcia wynosi około 1200 stopni Celsjusza, co powoduje, że materiał, utleniając się, pozostawia płynny żużel, wydmuchiwany przez ciśnienie gazu technicznego. Sposób ten umożliwia osiąganie stosunkowo dużych prędkości cięcia przy względnie małej mocy lasera, dlatego jest to metoda sprawdzająca się przy obróbce przykładowo stali niestopowych lub niskostopowych.
Kolejnym sposobem cięcia laserowego jest cięcie metodą stapiania, polegającą na używaniu do obróbki materiału promienia laserowego o dużej intensywności. Ta stosunkowo duża moc lasera sprawia, że materiał znajdujący się na ścieżce cięcia doprowadzony zostaje do postaci płynnej i wydmuchany przez gaz techniczny o dużej energii kinetycznej. Nie mamy przy tym do czynienia ze zjawiskiem spalania (utleniania z wydzielaniem energii), dlatego dodatkowa energia musi pochodzić z mocniejszego promienia laserowego lub wspomagania elektrycznego. Brak reakcji utleniania powoduje powstawanie powierzchni wolnych od tlenków, co ma istotne znaczenie zwłaszcza przy obrabianiu stali wysokostopowych. Metoda jest wykorzystywana również przy cięciu metali nieżelaznych.
W metodzie sublimacji część obrabianego materiału (ścieżka cięcia) doprowadzona zostaje do stanu gazowego – rozgrzany materiał wydmuchiwany jest pod bardzo wysokim ciśnieniem i zamieniany w parę. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu laserów o dużej mocy. W ten sposób tworzone są różnego rodzaju tabliczki pamiątkowe, trofea sportowe, podziękowania, wizytówki czy – z innej branży – stenty w technice medycznej.
Etapy cięcia laserem – krok po kroku.
Cięcie laserem pozwala wyszczególnić trzy etapy: początek cięcia, cięcie właściwe, zakończenie procesu cięcia.
Podczas początkowego etapu cięcia gaz dostarczany podczas cięcia do strefy tnącej z jednej strony blachy powoduje usuwanie stopionego i utlenionego materiału na stronę przeciwną. Jeżeli proces rozpoczyna się od brzegu materiału, taka sytuacja panuje od początku, z kolei jeżeli zaczyna się w pewnej odległości od brzegu blachy, krokiem pierwszym jest wydrążenie otworu. Zanim jednak nastąpi ostateczne wydrążenie otworu, materiał musi być usuwany na stronę, z której działa gaz. Drążenie otworów odbywać się może na trzy różne sposoby, trzema technikami.
Kiedy wiązka wniknie już w określonym punkcie w powierzchnię, a właściwy system laserowy przebiega zgodnie z wyznaczoną geometrią i rozdziela obrabiany materiał, mówimy o właściwym procesie cięcia.
Ostatnim etapem jest zakończenie procesu cięcia – wówczas uważać trzeba na przegrzanie, aby energia cieplna ze zbliżającej się do brzegu wiązki mogła zostać pochłonięta przez otaczający materiał bez nadmiernego wzrostu temperatury, a także należy zadbać o właściwe podparcie wycinanych części, żeby żadna z odcinanych części nie ulegała odchylaniu, żeby nie doszło do zaburzenia linii cięcia.
Parametry cięcia laserem.
Cięcie laserem i jego efektywność zależne są od różnych czynników. Wśród parametrów mających na to wpływ znajdują się:
- położenie ogniska i średnica ogniska
Położenie ogniska wiąże się z gęstością mocy i kształtem szczeliny cięcia na przedmiocie obrabianym, a średnica ogniska określa szerokość szczeliny i kształt szczeliny cięcia.
- średnica dyszy
Dobranie prawidłowej dyszy ma niebagatelny wpływ na jakość detali, dlatego średnica dyszy, określająca kształt strumienia oraz jego ilość, to istotny parametr cięcia laserowego.
- moc lasera
Parametr zwany mocą lasera określa ilość energii na powierzchnię, wyliczoną według wzoru: energia na powierzchnię = gęstość mocy x czas oddziaływania na przedmiot obrabiany. Moc ta potrzebna jest do przekroczenia progu obróbki, czyli punktu, w którym materiał zacznie ulegać stapianiu.
- prędkość cięcia
W zależności od obrabianego materiału oraz zadania cięcia dobiera się właściwą prędkość. Im większa moc lasera jest dostępna, tym szybsza prędkość cięcia jest możliwa. Prędkość zmienia się wraz ze wzrostem grubości materiału – na mniejszą. Przy źle ustawionych parametrach prędkościowych mogą powstawać zadziory i większe głębokości nierówności.
- tryb pracy
O tym, czy energia lasera docierać będzie do przedmiotu obrabianego w trybie impulsu ciągłego (a więc w sposób ciągły), czy poprzez impulsowanie (a więc z przerwami), mówi nam parametr zwany trybem pracy.
- stopień polaryzacji
Istotnym dla jakości cięcia parametrem jest stopień polaryzacji, określający, w jakim stopniu została osiągnięta pożądana polaryzacja kołowa. O co w tym chodzi, zapytacie? Otóż prawie wszystkie lasery CO2 wytwarzają liniowo spolaryzowane światło lasera. Podczas cięcia konturów wynik cięcia zmienia się wraz z kierunkiem cięcia: krawędź zostaje wygładzona, gdy światło lasera drga równolegle do kierunku cięcia. Kiedy drga prostopadle do kierunku, utworzy się zadzior. W związku z powyższym światło lasera o polaryzacji liniowej przetwarzane jest na światło o polaryzacji kołowej.
- gazy tnące i ciśnienia cięcia
W procesie cięcia stosowane są różne (w zależności od zastosowanej metody) gazy procesowe, które przetaczane są z różnym ciśnieniem przez szczelinę cięcia – i o tym właśnie mówi parametr zwany gazy tnące i ciśnienia cięcia. Zaletą argonu i azotu – jako gazów tnących – jest to, że nie wchodzą w reakcję ze stopionym metalem w szczelinę cięcia, jednocześnie osłaniając powierzchnię cięcia przed otoczeniem.
Korzyści cięcia laserem.
Cięcie laserem przynosi wiele wymiernych korzyści, co czyni ofertę atrakcyjną, wyróżniającą się i konkurencyjną na rynku obróbki rozmaitych materiałów. Do niepodważalnych i nieprzecenionych zalet wypływających z laserowego cięcia i wycinania należą:
- Możliwość obróbki wielu rodzajów materiałów (część z nich wymieniliśmy już wyżej).
- Najwyższa dokładność i precyzja, przy zachowaniu wszystkich wymiarów, parametrów i właściwości – komputerowo sterowany promień umożliwia wykonywanie nawet najbardziej nietypowych cięć i odwzorowywanie najtrudniejszych, najbardziej skomplikowanych i złożonych kształtów, dokładnych konturów, filigranowych elementów, minimalnej wielkości otworów, cięcia we wszystkich kierunkach (niezależnie od struktury materiału) za pomocą jednego narzędzia, gwarantując przy tym powtarzalność (co jest nie do przecenienia przy produkcji seryjnej).
- Perfekcja i najwyższa jakość przetworzonych produktów – ograniczona strefa wpływu cięcia i bardzo wąski obszar działania termicznego pozwalają zachować idealną strukturę i kształt materiału oraz gwarantują ekonomiczne i maksymalne wykorzystanie całego materiału. Wiązka laserowa działa na bardzo ograniczonej powierzchni i obejmuje odpowiedni, wcześniej wyznaczony obszar, dzięki czemu nie ma ryzyka zmian czy uszkodzeń w strukturze obrabianego tworzywa. Selektywność pozwala poddać obróbce wyłącznie wybrany obszar materiału (nawet rzędu mikrometra).
- Wydajność procesów i wysoka jakość produktu końcowego – krawędzie są równe i czyste, gładkie, błyszczące, wolne od jakichkolwiek zadrapań, zniszczeń, zniekształceń i deformacji, bez konieczności poprawek; istnieje możliwość dziurkowania, okrawania, tworzenia bardzo drobnych detali (do 0,1 mm), a także cięcia elementów trójwymiarowych, przy czym osiągane ostatecznie kształty nie wymagają dodatkowej obróbki, a produkt finalnie pozostaje trwały i bardzo dobrej jakości. Jeżeli podczas procesu wytwarzane były różnego rodzaju komponenty, detale czy części zamienne – w zasadzie od razu mogą być zamontowane w maszynie lub użyte do innych – odpowiednich swemu przeznaczeniu – celów.
- Ogromna wydajność, optymalizacja obróbki, minimalizacja ryzyka potencjalnych błędów, maksymalne obniżenie ilości odpadów – wszystko to wpływa na redukcję kosztów, efektywność wykorzystywanych materiałów, ekonomiczność cięcia laserem.
- Bezdotykowość – głowica lasera nie ma fizycznego kontaktu z ciętym materiałem, wobec czego nie ma możliwości uszkodzenia materiału oraz nie zużywa się, a to pozwala ograniczyć wydatki związane z eksploatacją urządzenia.
- Dynamika, zadziwiająco wysoka prędkość cięcia (dużo wyższa niż w przypadku tradycyjnych metod), szybkość i sprawność, docieranie do nawet trudno dostępnych miejsc, mniejsze zabrudzenia podczas cięcia (a więc zmniejszony czas sprzątania), pełna automatyzacja (skomputeryzowanie sterowania to jednocześnie uproszczenie obsługi), oszczędność czasu i materiału – wszystko to wpływa na dużą produktywność cięcia laserem.
- Komputerowa kontrola procesu, bezstykowe wykończenie (nie zużywamy narzędzi, dzięki czemu nie wymagają częstych napraw ani wymiany), idealna spójność, bezproblemowa integracja z pozostałymi procesami technologicznymi, archiwizacja projektów w kontekście dalszych prac – wszystko to niebanalne ułatwienia, wpływające nie tylko na komfort, ale też i na jakość prac.
- Opłacalność i optymalne koszty wytworzenia nawet przy małej lub średniej wielkości produkcji, a także niskie koszty jednostkowe przy dużych partiach produkcyjnych.
Wady cięcia laserem.
Cięcie laserem ma zdecydowanie mniej wad niż zalet, jednak urządzenia do cięcia laserem należą do dość drogich sprzętów, dlatego nie każda firma może sobie pozwolić na ich zakup. Zawsze można jednak skorzystać z usług tych, które posiadają odpowiedni park maszynowy, oprogramowanie oraz wiedzę specjalistów w tym zakresie i oferują swoje usługi. Po to właśnie utworzyliśmy naszą platformę – aby w jednym miejscu skupić wszystkich tych, którym bliska jest idea precyzyjnej i kreatywnej obróbki metali oraz połączyć Wykonawców z Odbiorcami usług.
Ograniczeniem jest także ściśle określone pole pracy obrabiarki – co może uniemożliwić obróbkę zbyt dużych elementów. Ponadto zakres ciętych materiałów zależny jest od zastosowanego źródła lasera.
Cięcie laserem – rodzaje laserów.
Cięcie laserem wykonywane może być różnymi rodzajami laserów. Wśród popularnych laserów przemysłowych na rynku najczęściej spotykane są: lasery CO2, lasery fiber oraz wanadatowe. Różnią się one wbudowanymi źródłami lasera.
Lasery gazowe (na dwutlenku węgla CO2) cenione są za wysoką wydajność i dobrą jakość promieniowania. Idealnie sprawdzają się przy grawerowaniu. Lasery te bazują na mieszance gazowej dwutlenku węgla (a także azotu, wodoru, helu), aktywowanej elektrycznie. Z uwagi na generowaną długość fali (około 10 µm) sprawdzają się przy obróbce materiałów niemetalicznych, większości tworzyw sztucznych, tekstyliów, skóry, drewna, szkła, papieru.
Lasery fibrowe – w porównaniu do laserów gazowych – mają dużo mniejszą średnicę ogniska, toteż ich intensywność – przy podobnej średniej mocy generowanej – jest dużo większa. Długość uzyskanej fali lasera jest dziesięciokrotnie mniejsza niż lasera CO2, co pozwala na uzyskanie wyższego skupienia energii oraz cięcia materiałów bardziej refleksyjnych, z którymi dotychczasowe metody sobie nie radziły. Wiązka lasera w laserach półprzewodnikowych (światłowodowych) tworzona jest bezpośrednio w światłowodzie prowadzącym. Elementem czynnym jest tu światłowód domieszkowany jonami pierwiastków ziem rzadkich, takimi jak: erb, iterb, neodym itp., pompowany półprzewodnikowymi diodami laserowymi. Technologia laserów półprzewodnikowych charakteryzuje się wysoką sprawnością oraz doskonałą jakością wiązki. W technologii fiber więcej użytecznej energii jest absorbowane, a mniej odbijane, toteż wiązka lasera fiber jest lepiej pochłaniana przez atomy metalu. Lasery te doskonale sprawdzają się przy grawerowaniu i znakowaniu metali oraz kontrastowym znakowaniu tworzyw sztucznych.
Lasery krystaliczne Nd:YAG (granat itrowo-glinowy domieszkowany neodymem), Nd:YVO (wandan itrowo-ortowy domieszkowany neodymem) należą do grupy laserów na ciele stałym. Długość fali porównywalna do długości fali w laserach fibrowych. Sprawdzają się w obróbce metali, tworzyw sztucznych, niekiedy także ceramiki.
Zastosowanie cięcia laserem.
Cięcie laserem jest najnowocześniejszą metodą termicznego rozdzielania materiału. Precyzyjne, szybkie i uniwersalne, nic więc dziwnego, że szturmem wkradło się w niemal każdą branżę przemysłową, kradnąc serca nie tylko producentom i Wykonawcom, ale także i Odbiorcom – z uwagi na szereg korzyści: wysoką jakość i estetykę wykonania, możliwość precyzyjnego stworzenia najbardziej skomplikowanych kształtów, ekonomiczność. Cięcie laserem, jako innowacyjna technologia, znajduje różnorodne zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu i produkcji, jak na przykład: przemysł medyczny, architektura, budownictwo, produkcja konstrukcji stalowych, meblarstwo, motoryzacja, lotnictwo, okrętownictwo, górnictwo, reklama. Cięcie laserem można wykorzystywać do produkcji maszyn i urządzeń, części zapasowych, różnego rodzaju komponentów i detali, konstrukcji stalowych i aluminiowych, systemów kanalizacyjnych i cieplnych, prototypów, artykułów wyposażenia wnętrz, elementów małej architektury, makiet architektonicznych, dekoracji, oznakowań, szyldów itd.
Co jest wycinane laserem?
Cięcie laserem metalu.
Sięgając po nowoczesne technologie i rozwiązania, specjaliści różnych gałęzi przemysłu produkcyjnego korzystają z cięcia metali za pomocą precyzyjnej wiązki światła laserowego, idealnie sprawdzającej się praktycznie w każdej dziedzinie. Laserowa obróbka metalu umożliwia wykonywanie wielu operacji technologicznych i wyróżnia się szerokim spektrum zastosowań. Cięcie laserem pozwala w maksymalnym stopniu spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Kiedy promień lasera dotknie metalu, podgrzewa go do bardzo wysokiej temperatury, co powoduje stopienie albo odparowanie materiału. Gdy promień się porusza, topi materiał, tnąc metal wzdłuż określonej linii lub konturu. Wiązkę laserową cechuje duża gęstość energii, co pozwala kształtować nawet trudno topliwe materiały, przy niewielkiej strefie wpływu ciepła, braku skrzywień, wypaczeń, za to przy dużej prędkości przebiegu procesu.
Wycinarki laserowe (laser do cięcia metalu, laser do metalu) to idealne urządzenia do pracy ze stalą o najrozmaitszych gatunkach i najróżniejszej grubości. Duże znaczenie ma grubość materiału oraz format (strefa) cięcia i uzależnione jest to od posiadanego przez zakład parku maszynowego. Przy cieńszej stali, jak stal nierdzewna, wykorzystuje się sprężony gaz i zwiększoną moc lasera tnącego. Przy stalach o większej grubości (np. wzmocnione blachy) lepiej sprawdzą się specjalne wycinarki laserowe CO2 o zwiększonej mocy. Cięcie laserem metalu idealnie nadaje się więc do cięcia miękkiej stali o grubości do około 30 milimetrów. Uzyskanie dobrych rezultatów powyżej bariery 25 milimetrów wymaga wysokiej jakości wszystkich elementów, takich jak: materiał (stal przeznaczona do cięcia laserowego), czystość gazu, stan dyszy oraz jakość wiązki. Baza materiałowa, na której można pracować, jest rozległa: metal surowy, powlekany, szczotkowany, polerowany, anodowany, oksydowany, metale szlachetne (złoto, srebro), stal nierdzewna, ocynkowana, galwanizowana, węglowa, czarna, konstrukcyjna, szlachetna, kwasoodporna, aluminium, nikiel, tytan, chrom, miedź, mosiądz, brąz. Elementy ze stali, wycięte laserowo, znajdują szereg różnych zastosowań: począwszy od materiałów z blachy do budowy, rur, ogrodzeń, balustrad, poręczy, schodów, poprzez stojaki, stelaże, regały, skończywszy na meblach, rozwiązaniach gastronomicznych, różnych przedmiotach codziennego użytku, narzędziach medycznych i chirurgicznych, nożach itd.
Cięcie laserem tworzyw sztucznych.
Choć rynek materiałowy plastików jest rozległy, to dzięki różnorodności źródeł laserowych praktycznie każdy z materiałów z tworzyw sztucznych można poddać szybkiej i precyzyjnej obróbce poprzez cięcie. Tworzywo sztuczne, które w swoim rdzeniu jest materiałem syntetycznym albo półsyntetycznym, jest podgrzewane przez wiązkę cząstek światła o dużej mocy do wysokiej temperatury, co powoduje jego odparowanie. Projekty są wprowadzane do maszyny przez komputer, co oznacza, że złożone projekty mogą być realizowane bez większego zaangażowania użytkownika. Ponieważ rodzaje tworzyw sztucznych są różne, także długość fali potrzebnej do cięcia laserem będzie się różnić, zależnie od zastosowanego materiału. W zależności od rodzaju tworzywa, cięcie laserem tworzyw sztucznych przyniesie wiele korzyści i zaskakujące efekty: akryl zachwyca polerowanymi wiązką krawędziami tnącymi, przy cięciu folii poliwęglanowej zaletą są czyste cięcia i wysoka szybkość przetwarzania, a cięcie laserem poliestru da czyste i zamknięte krawędzie tnące. Wśród tworzyw sztucznych najchętniej obrabianych laserowo znajdują się: poliamid (PA), poliwęglan (PC), polipropylen (PP), poliuretan (PUR), poliformaldehyd (POM), poliimid (PI), polistyren (PS), polimetakrylan metylu (PMMA, akryl, pleksi), poliester (PES), politereftalan etylenu (PET), polietylen (PE), poliarylosulfon (PSU, PPSU), polieteroketon (PEEK), kopolimer akrylonitrylu, butadienu i styrenu (ABS), silikon, pianka, inne. Nie powinno się natomiast obrabiać laserowo (bo powstać mogą przy tym gazy niebezpieczne dla człowieka) następujących tworzyw: PCW, winyl, poli-dwubromostyren, PTFE (teflon). Przy ich cięciu warto sięgnąć po inne metody, jak np. mechaniczne plotery do cięcia. Cięcie laserem tworzyw sztucznych sprawdzi się w wielu dziedzinach i zastosowaniach, jak np.: produkcja zabawek, tablic reklamowych i informacyjnych, szyldów, oznakowań, zadaszeń, urządzeń elektronicznych, wyświetlaczy, szablonów, identyfikatorów, uszczelek, biżuterii, dekoracji, gadżetów reklamowych i promocyjnych, opakowań, pojemników, pudełek, osłon, zadaszeń, drobnych przedmiotów użytkowych i wielu, wielu innych.
Cięcie laserem drewna.
Promień lasera to nic innego, jak silna wiązka skoncentrowanego światła, emitowanego przez ruchomą głowicę, będąca w stanie nagrzewać rzeczy do niesamowitej temperatury. W procesie laserowego cięcia drewna drewno nie zostaje spalane, tylko zmienia się szybko w dym i odparowuje. Ponieważ materiał zostaje poddany minimalnemu obciążeniu termicznemu, linie brzegowe nie są ani spalone, ani mocno przypalone, a ładnie, starannie, dokładnie i precyzyjnie wykończone. Nie ma potrzeby stosowania po cięciu laserowym żadnej obróbki wykańczającej. Prawidłowo skalibrowany laser powinien poradzić sobie ze wszystkimi rodzajami drewna i materiałów drewnopochodnych. Ważne, aby materiał był jednorodny, o stałej gęstości i zawartości żywicy. Najlepiej tnie się drewno miękkie (sosna, topola lub balsa), bez zniekształconego, ciasnego, twardego wzoru słojów, gdyż prędkość cięcia jest szybka, a nie jest potrzebna ani duża ilość ciepła, ani duża moc. Tak naprawdę jednak można ciąć dużo, dużo więcej: drewno lite (dąb, buk, wiśnia, czereśnia, akacja, jawor, klon, jesion, orzech włoski, olcha, brzoza, lipa, mahoń, teak, eukaliptus, bambus, jodła, cedr, daglezja), tarcica lita, fornir, okleina naturalna, płyta pilśniowa (MDF, HDF, LDF), płyta wiórowa (OSB), sklejka, korek. Z tych gatunków drewna można stworzyć wiele pięknych i funkcjonalnych przedmiotów: rękodzieło artystyczne, biżuterię, zabawki, meble, artykuły wyposażenia wnętrz i dekoracyjne, prezenty, pamiątki, ozdoby, podkładki, ramki, breloki, wizytowniki, podstawki, stojaki, zawieszki, obudowy, opakowania, skrzyneczki.
Cięcie laserem tkanin.
Cięcie laserem tkanin bez problemu sprawdza się przy większości materiałów syntetycznych oraz organicznych. Tkaniny syntetyczne, które zazwyczaj zawierają tworzywa sztuczne (np. poliester), w sposób kontrolowany poddają się wiązce laserowej, a ona je roztapia, dając szczelne, pozbawione włókien krawędzie. Obróbka odbywa się w sposób bezdotykowy i beznarzędziowy: tkaniny i wyroby włókiennicze nie są bezpośrednio dotykane przez wiązkę lasera, dzięki czemu materiał nie jest poddawany obciążeniom, nie zniekształca się i nie wypacza, a sam laser nie ulega zużyciu. Światło lasera powoduje topnienie i odparowanie materiału, co daje w efekcie czyste, spójne, idealnie wykończone brzegi i doskonale zamknięte (sklejone) krawędzie bez nieestetycznych wystrzępień – co nosi nazwę kauteryzacji. Tkaniny organiczne (np. bawełna, len) podczas cięcia laserem uzyskują zbrązowiałe krawędzie, co można jednak kontrolować, poprzez wybór odpowiedniej soczewki, parametrów lasera i użycie sprężonego powietrza. Wśród tekstyliów, tkanin i dzianin nadających się do cięcia laserem znajdziemy: bawełnę, filc naturalny i syntetyczny, jedwab, len, satynę, aksamit, koronki, nylon, wiskozę, welur, diagonal, polar, plus, softshell, jeans (denim), skaj, skórę, sztuczne futro (faux fur), drelich, zamsz, ultra-zamsz, mikrozamsz, mikrofibrę, mikrofazę, alcantarę, aramid, Kevlar®, Ultrasuede®, Tencel®, Tyvek®, tkaniny spacer, diagonalne, techniczne, syntetyczne, lateks i inne. Przy ich wykorzystaniu wytworzyć można najróżniejsze przedmioty dla szeregu branż: modowej, przemysłu odzieżowego, technologii medycznych, dekoracyjnej (banery reklamowe, flagi), zabawkarskiej (maskotki), tekstylia domowe, przemysłowe tkaniny techniczne. Z tkanin technicznych wykonywane mogą być filtry, tapicerki, samochodowe poduszki powietrzne, owiewki samochodowe, tekstylia w przemyśle żeglarskim, torby, plecaki, kurtki, odzież specjalna i ochronna, kamizelki ostrzegawcze i kuloodporne, buty, namioty wojskowe, balony, lotnie, paralotnie, spadochrony, osłony termiczne, części kompensatorów.
Cięcie laserem papieru.
Rodzajów papieru jest bardzo dużo i zdecydowana większość z nich łatwo poddaje się cięciu laserem. Cięcie laserem papieru daje ogrom możliwości, niezwykłą precyzję i finezję, a jego dokładność pozwala na stworzenie profesjonalnego, gotowego wyglądu produktu. Oznacza to, że po wykonaniu cięć laserem krawędzie są tak czyste, precyzyjne i ładnie wykończone, że nie ma już potrzeby wykonywania żadnej dodatkowej pracy. Wycinarka laserowa pozwala skutecznie i szybko przecinać nawet wiele warstw grubego materiału (typu karton), bez obawy o zniszczenie. Przy cięciu laserowym papieru mamy do czynienia z metodą sublimacji. Oznacza to, że papier odparowuje, ulatnia się w formie gazu, widocznego jako dym. Dym odprowadza ciepło z papieru, a materiał poddany zostaje tylko minimalnemu obciążeniu termicznemu. Nie ma przy tym ryzyka powstania pożaru czy też pojawienia się niepożądanych skaz i śladów. Krawędzie pozostają ładne, czyste, bez wypaleń, przypaleń, zmarszczek i odkształceń. Także dzięki temu, że nie ma konieczności mocowania ani zaciskania materiału, nie ma też możliwości jego niefortunnego zniszczenia, uszkodzenia, poszarpania, zmiażdżenia. Jeżeli podczas obróbki używany jest stół podciśnieniowy, to możliwe jest uzyskanie optymalnych wyników cięcia nawet przy materiałach pofalowanych (przykładowo tektura), które leżą wówczas płasko na stole roboczym. Rodzajów papieru jest taki ogrom, że nie da się ustalić konkretnych, sztywnych, uniwersalnych parametrów do ich obróbki. Do każdego rodzaju materiału należy dobrać inne parametry. Przykładowo cięcie laserem kartonu wymaga większej mocy niż cięcie laserem zwykłego papieru. Przy cięciu materiałów drukowanych warto wykorzystać fakt, iż system specjalnych kamer z łatwością wykrywa zniekształcenia na wydruku i automatycznie dostosowuje ścieżkę cięcia, uzyskując precyzyjne cięcie konturowe. Za każdym razem, gdy rozpoczyna się pracę na nowym materiale, zalecane jest, aby skorzystać z matrycy skali szarości (składającej się ze 100 różnych odcieni szarości), która w prosty sposób pomoże ustalić właściwe i wymagane parametry obróbki laserowej. Rodzaje papieru, które bez problemu poddają się cięciu laserem to: papier kredowy, papier niepowlekany, papier welinowy, papier woskowany, papier satynowany, papier czerpany, tektura, tektura lita i sklejana, tektura falista, tektura introligatorska, tektura warstwowa (architektoniczna), karton, brystol, kalka kreślarska. Co może powstać z tego papieru, gdy wykorzystamy w jego obróbce technologię laserową? Najczęstsze zastosowania: różnego rodzaju kartki, zaproszenia, arkusze barwne (korespondencje, cenniki, menu), karnety, winietki na stół, wizytówki, ilustracje 3D, okładki książek, kalendarze, planery, szablony (używane do oznaczeń produktów przemysłowych czy graffiti), dyplomy, świadectwa, gratulacje, nagrody, podziękowania, makiety dla architektów, puzzle, modele samolotów, samochodów, elementy do scrapbookingu, materiały szkolne i biurowe, ozdoby, papeteria, etykiety, ekspozytory papierowe, standy kartonowe, uszczelki kartonowe, artykuły reklamowe, logotypy, koronki i ornamenty, dekoracje okolicznościowe, papierowe maski, paczki, pudełka, kosze, wyświetlacze, teczki, wysokiej jakości opakowania (wycinanie i wykonywanie miejsc zagięć). Z możliwości oferowanych przez laserową obróbkę papieru korzysta wiele branż, takich jak na przykład: rękodzieło artystyczne, sztuka, rzemiosło, druk, poligrafia, reklama, gadżety, branding, materiały identyfikacji wizualnej, dekoracje, przemysł papierniczy i opakowaniowy, artykuły szkolne, wykańczanie papieru, modelarstwo, scrapbooking.
Cięcie laserem 3D.
Najnowszej generacji technologie pozwalają wprowadzić produkcję w całkiem nowy wymiar – trójwymiarową przestrzeń. Lasery 2D pozwalające na cięcie blach płaskich nie zawsze są w stanie spełnić wszelkie oczekiwania zlecenia i wtedy do działania wkraczają systemy laserowe 3D, wydajne i dużo bardziej funkcjonalne, bo znajdujące zastosowanie w najbardziej skomplikowanych i wymagających projektach. Zastępują one szereg tradycyjnych technologii i dają możliwość obróbki detali przestrzennych.
Urządzenia do cięcia laserowego 3D.
Nowoczesne, wydajne i precyzyjne urządzenia działające w technologii 3D mają uniwersalne zastosowanie, wyróżniają się doskonałą dynamiką, wysoką wydajnością i skutecznością. Umożliwiają cięcie blach, rur (giętych, hydroformowanych, wstępnie uformowanych, wstępnie spawanych), profili zamkniętych (prostokątnych, kwadratowych, okrągłych, specjalnych) i otwartych, giętych lub tłoczonych elementów, a także pozwalają na wycinanie otworowe.
System wyposażony jest w źródło lasera światłowodowego, co zapewnia cięcie każdego materiału z maksymalną wydajnością i doskonałą jakością, dokładnością, precyzją. Głowica tnąca pracuje w pięciu osiach, co pozwala na wycinanie nawet bardzo skomplikowanych brył, także ukośnie.
Podczas jednego cyklu, w jednym procesie, technologie do cięcia laserem 3D zastępują szereg operacji w tradycyjny sposób wykonywanych oddzielnie: cięcie na długość, wiercenie, wykrawanie, wybijanie różnych kształtów, gwintowanie, frezowanie, usuwanie zadziorów itd. Umożliwiają automatyczną produkcję krótkich i długich detali z materiału o dowolnym kształcie oraz powierzchniach płaskich lub tłoczonych.
Ponadto urządzenia te umożliwiają automatyczny załadunek i rozładunek detali po obróbce cięcia laserowego 3D, co przekłada się na bardziej wydajną i bezpieczną pracę. Technologia sprawdza się zarówno w przypadku jednostkowych zleceń, jak i w projektach średnio- i wieloseryjnych.
Cięcie laserem pozwala na obróbkę różnych materiałów, przede wszystkim metali – między innymi: stali, stali nierdzewnej, stali węglowej, stali konstrukcyjnej, stali ocynkowanej, aluminium, miedzi, mosiądzu, chromoniklu.
Specyfika i różnice cięcia laserem 2D i 3D.
Nie wiesz, czy powinieneś wybrać cięcie laserowe 2D (cięcie laserem 2D) czy cięcie laserem 3D? Nasi specjaliści podpowiedzą Ci.
Urządzenia laserowe 2D przeznaczone są przede wszystkim do obróbki elementów płaskich. Technologia 2D znajduje więc swoje główne zastosowanie w cięciu blach (w tym grubych i wielkościowo ponadgabarytowych). Jednakże coraz powszechniej stosowane są urządzenia do obróbki przestrzennej, a więc do cięcia laserowego 3D. Można przy ich wykorzystaniu obrabiać rury, profile, uzyskiwać różne kształty, gięte detale czy skomplikowane konstrukcje. Pozwala to na jeszcze szybszą, sprawniejszą i efektywniejszą obróbkę, bez zbędnych strat materiałów czy konieczności dokonywania poprawek.
Ile kosztuje cięcie laserem?
Koszt cięcia laserem zależy jest od różnych czynników, wśród których wskazać należałoby: rodzaj, grubość i wielkość obrabianego materiału, rodzaj cięcia, stopień złożoności projektu, wielkość realizowanego zamówienia. Co do wielkości zaś obrabianych materiałów – zależna jest ona od powierzchni stołu roboczego, którym dysponuje dany Wykonawca.
Zdarza się, że ktoś wyszukuje frazy „cięcie laserem cennik”. Najlepiej jednak zadać zapytanie dotyczące konkretnego zlecenia, wtedy nasi Partnerzy będą mogli odnieść się do zleconego zakresu prac, według przedstawionej dokumentacji technicznej. Jeśli więc chciałbyś wiedzieć, ile kosztować będzie wycinanie laserem potrzebnych Ci elementów, poproś o szybką wycenę. Jedno jest pewne: cena w LaserTrade zawsze będzie konkurencyjna!
Złóż zapytanie dotyczące wycinania CNC w interesującym Cię materiale, a odpowiedzi od współpracujących z nami firm CNC, dotyczące ceny, a także terminu realizacji i innych uwag, zapiszą się w jednym, uporządkowanym miejscu – Twoim osobistym Panelu Klienta. Będziesz mógł je przefiltrować według ważnych dla siebie parametrów i wybrać najkorzystniejszą ofertę. Zadanie zrealizowane zostanie w optymalnym czasie, wynikającym ze złożoności konstrukcji. Realizujemy działania kompleksowo, dlatego zamawiając u nas cięcie laserem, możesz uzupełnić tę usługę o usługi dodatkowe.
Zleć cięcie laserem firmom zewnętrznym.
Prowadzisz własny biznes, ale nie posiadasz wycinarek laserowych, które wspierałyby Twoją produkcję? To żaden problem! Zleć wykonanie elementów czy produktów zewnętrznym firmom świadczącym takie usługi. Z nami z jednego miejsca zyskujesz dostęp do ofert cięcia laserowego z całej Polski, bez konieczności inwestycji w kosztowne urządzenia. Współpracujące z nami firmy CNC pracują na najnowocześniejszych urządzeniach, pozwalających na produkcję precyzyjnych części, detali, komponentów z różnych materiałów i dla klientów z wielu różnych sektorów przemysłu. Jeśli więc poszukujesz firmy oferującej cięcie laserem w metalu, plastiku, drewnie, tekstyliach czy papierze, prześlij nam swoje zapytanie ofertowe o cięcie laserem, a zrzeszone w naszej sieci partnerskiej firmy CNC odeślą Ci swoją propozycję.
Zapraszamy do współpracy!
Nasz zasięg.
Sprawdź nasze możliwości. Działamy na terenie całego kraju, między innymi: maszyny do cięcia laserem światłowodowym Katowice, cięcie laserem Jawor, hartowanie laserowe Jawor.