Odlewy kokilowe i piaskowe

Odlewy kokilowe i piaskowe – usługa dostępna w LaserTrade. Poszukujesz wykonawcy usługi odlewów kokilowych lub piaskowych? Nic prostszego. 

W LaserTrade firmy z całej Polski specjalizujące się w odlewach kokilowych i piaskowych czekają na Ciebie w jednym miejscu. 

Skorzystaj z narzędzia w Panelu Klienta. Zapytaj – przefiltruj otrzymane oferty – zamów u wybranego wykonawcy.

Wycena on-line

Co wyprodukujesz ze specjalistami zrzeszonymi w sieci partnerskiej LaserTrade?

Wśród przykładowych elementów z zakresu obróbki metali poprzez odlewy kokilowe, w jakich produkcji jesteśmy w stanie Ci pomóc, znajdziesz: korpusy, pokrywy, pierścienie, listwy, płyty, panewki, prowadnice, dekielki, dysze, ostrosłupy, podstawy, wałki, zamki, krzywki, kurki, podkładki, nakrętki, pryzmy, półpanewki, kadłuby, końcówki, łopatki, adaptery, zaciski, koła pasowe, obsady, kształtki, szczęki, uszczelnienia, kostki, prowadnice powietrza, obudowy, dyfuzory, półpierścienie, nakrętki, czasze, półczasze, korby, wsporniki, nakładki, pokrywy, pokrywy pompy, łopatki wentylatora, łopaty wirnika, wsporniki, wirniki, listwy ślizgowe, listwy prowadzące, panewki dwudzielne, wieńce ślimacznicy, loże, kule zaworu, dławiki, łożyska dzielone, zaciski, uszczelniacze, prowadniki kulowe, głowice, łożyska oporowe, tuleje koła zamachowego, kliny naciskowe. Mało? Nie znalazłeś elementu, który Cię interesuje? Napisz do nas, a zobaczymy, co możemy dla Ciebie zrobić, aby Ci pomóc.

Znajdziesz u nas również specjalistów z branży odlewów piaskowych. Podejmą się oni wykonania tą metodą różnych, nawet bardzo skomplikowanych zleceń. Oferta skierowana jest przede wszystkim do firm działających w przemyśle maszynowym, artykułów metalowych czy producentów sprzętu. Przy czym warto pamiętać, że z odlewów z form piaskowych korzysta się nie tylko w odlewnictwie przemysłowym, ale także w różnych dziedzinach sztuki, w tym w pracowniach rzeźbiarskich.

Czym jest odlewnictwo?

Odlewnictwo jest to technologia, w której uprzednio przygotowaną formę zalewa się ciekłym materiałem, najczęściej jest to stop metali, ale może to być również gips, wosk czy jakieś tworzywa sztuczne. Ważne jest takie sterowanie procesem krzepnięcia lub reakcją chemiczną tężenia odlewu, aby móc otrzymać wyrób o właściwej strukturze i określonych właściwościach. Także techniki przygotowania form odlewniczych, takie jak formierstwo oraz obróbka odlanych obiektów, zalicza się do procesu odlewania. Proces odlewania składa się więc z: wykonania modelu przedmiotu, przygotowania elementów formy odlewniczej oraz rdzeni (odwzorowujących kształty wewnętrzne przedmiotu), montażu formy, zalania formy ciekłym metalem, wycięcia odlewu z formy, czyszczenia i obróbki wykańczającej.

Ze względu na rodzaj procesu technologicznego odlewanie można podzielić na: piaskowe, kokilowe, skorupkowe, ciśnieniowe, odśrodkowe i ciągłe. Dzisiaj skupimy się na dwóch pierwszych procesach: odlewach kokilowych i piaskowych.

Odlewy kokilowe

Pośród wielu metod odlewania metali znajduje się również odlewanie kokilowe. Znajduje ono swoje zastosowanie głównie przy stopach i metalach nieżelaznych, takich jak: cynk, miedź, ołów, aluminium, cyna i pewter (czyli stop cyny z antymonem i miedzią). 

Na czym polega odlewanie kokilowe?

Odlewanie kokilowe to metoda odlewania do form trwałych (tzw. kokili). Jest to prosty proces, niewymagający tworzenia na nowo matrycy (formy), gdyż formy te napełniane są metalem wielokrotnie. Najpierw należy wykonać stałą, metalową formę z odpowiedniego materiału, a następnie pokryć metal odpowiednimi pokryciami, aby odlew był najwyższej jakości. W kolejnym etapie roztopiony, gorący metal wprowadzany jest do formy kokilowej, którą wypełnia pod ciśnieniem hydrostatycznym. W procesie odlewania danego metalu używa się odpowiednio urządzeń z zimną lub gorącą przegrodą. Roztopiony metal przechowywany jest w formie odpowiednio długo, a następnie wyjmowany i odstawiany do przestygnięcia. Taki detal wyśmienicie nadaje się do dalszej obróbki. Co prawda odlewanie kokilowe wymaga niedużej obróbki powierzchniowej, jednak nie zmienia to faktu, że później nadlewy trzeba obciąć, a odlew oszlifować.

Dlaczego warto korzystać z odlewania kokilowego?

Odlewanie kokilowe jest jedną z najbardziej efektywnych metod produkcji i obróbki metali. Jest to rozwiązanie doskonałe dla wszystkich, którym zależy na: szybkiej obróbce cieplnej, gwarantującej przy okazji zwiększenie wydajności odlewni, zwiększeniu uzysku metalu i dokładności oraz precyzji wymiarów produkowanych przedmiotów i mniejszej chropowatości powierzchni. Dzięki tej oszczędności czasu oraz energii odlewanie kokilowe doskonale sprawdza się przy wykonywaniu małych i średnich odlewów w dużych ilościach. Właściwości mechaniczne tak otrzymanych odlewów są znacznie lepsze niż przy odlewaniu do form piaskowych. Gotowe materiały charakteryzują się doskonałym wykończeniem powierzchni (liczonym według standardów odlewniczych), a także wysoką jednorodnością materiału. Jest to niezwykle precyzyjny proces, jednakże wymaga dużej wiedzy po stronie konstruktorów i operatorów maszyn.

Wśród zalet możemy też wymienić:

 • tworzenie kokili nie wymaga dużej powierzchni,
 • dokładność i stałość wymiarów kolejnych uzyskanych odlewów,
 • dobra jakość powierzchni,
 • zmniejszenie ilości odpadów,
 • możliwość uzyskiwania cienkich ścianek,
 • duża wydajność – eliminacja skrzynek i masy formierskiej,
 • mechanizacja i automatyzacja.


Czy odlewanie kokilowe ma jakieś wady?

Nie zawsze jednak ten rodzaj tworzenia metalowych części będzie optymalny do zastosowania. Przede wszystkim odlewanie kokilowe wyklucza zastosowanie niektórych stopów żelaza. Kokile można sporządzać w ograniczonej skali kształtu i wielkości, a konieczność przygotowania odpowiedniego oprzyrządowania wyklucza ich zastosowanie do realizacji jednostkowych projektów. Kalkuluje się ono przy zamówieniach od kilku do kilkunastu tysięcy sztuk. Przy mniejszej serii produktów z niewielką ilością detali lepiej więc będzie użyć form piaskowych. Z kolei przy produkcji seryjnej powyżej 20 tysięcy egzemplarzy najlepiej sięgnąć po metody ciśnieniowe. 

Komu polecane jest odlewanie kokilowe i dlaczego warto zlecić je w Portalu Produkcyjno-Usługowym LaserTrade?

Z uwagi na możliwość osiągnięcia tak precyzyjnych rezultatów z odlewania kokilowego chętnie korzystają przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją seryjną: elementów maszyn, niewielkich przedmiotów, precyzyjnych części do napędu, lekkich konstrukcji, armatury o właściwościach geoszczelnych i cieczoszczelnych. Dzięki tej metodzie można uzyskać przedmioty spełniające wymagania klienta pod względem rozmiaru, kształtu, wagi oraz gładkości powierzchni. A wszystko dzięki zwartej budowie metalowej matrycy, odpowiadającej za powstawanie tak precyzyjnych detali. Ważne, aby podczas wytwarzania części używać stopów w odpowiednio dobranych proporcjach. Podczas produkcji lepiej nie wykorzystywać wsadów ze złomu aluminiowego, dzięki czemu detale będą charakteryzowały się większą jakością i wytrzymałością. Wytwarzanie tego typu odlewów wymaga szlifowania jedynie w minimalnym stopniu, a sam produkt jest niemal gotowy do opuszczenia zakładu.

W Portalu Produkcyjno-Usługowym LaserTrade znalezienie firmy stosującej tę pełną zalet technologię jest banalnie proste. Wystarczy zarejestrować się w Panelu Klienta, dodać zapytanie ofertowe, a otrzymane oferty zapiszą się w jednym miejscu. Zostaje wybrać najlepszą z nich (a warto przy tym wspomnieć, że filtrowanie ich też jest maksymalnie ułatwione). Zarówno konstruktorzy, jak i operatorzy maszyn, skupieni w sieci partnerskiej LaserTrade, posiadają wiedzę oraz doświadczenie branżowe, pozwalające realizować zlecenia na naprawdę wysokim poziomie. Czy działasz w branży motoryzacyjnej, meblowej, czy w przemyśle rolniczym lub jakimkolwiek innym – LaserTrade to miejsce idealne dla Ciebie. Skupiamy szereg specjalistów z szerokiej listy różnorakich branż. Zobacz, co możemy dla Ciebie wykonać i czym Cię zaskoczyć.

Odlewy piaskowe

W przypadku niewielkich partii stosuje się najczęściej odlewanie przy zastosowaniu form piaskowych. Jest to najbardziej wszechstronna i najpopularniejsza metoda odlewnicza, wykorzystywana w produkcji części maszyn i akcesoriów, pozwalająca na uzyskanie precyzyjnych efektów przy niewygórowanych kosztach. Umożliwia ona wykonywanie odlewów z różnych materiałów i o najróżniejszych kształtach. Do wykonywania form odlewniczych stosuje się głównie piasek krzemionkowy, choć mogą to być także piaski cyrkonowe i chromitowe. 

Co jest potrzebne do wykonania odlewu w formach piaskowych? Są to: model przedmiotu, skrzynki formierskie (w których formuje się części modelu), masa formierska, układ wlewowy i przelewowy, narzędzia do zagęszczania, ubijania i kształtowania formy.

Na czym polega proces odlewu piaskowego?

Jest to zaawansowany technologicznie proces, w którym w pierwszym etapie tworzy się formy lub modele z masy piaskowej, wyposażone w rdzeń odlewniczy, a następnie zalewa się je metalem w formie ciekłej o ściśle określonych właściwościach. W celu osiągnięcia precyzji finalnego kształtu, elementy po wyjęciu z formy poddaje się dalszej obróbce.

Jakie są zalety korzystania z odlewów piaskowych? 

Wśród konkretnych korzyści wynikających z wyboru tej technologii warto wskazać:

 • uniwersalność – pozwala na tworzenie produktów o zróżnicowanym kształcie, wymiarze i wadze,
 • niskie koszty wytwarzania produkowanych elementów,
 • szybkość produkcji.

Kiedy warto zdecydować się na odlewy piaskowe i dlaczego warto zrobić to z Portalem Produkcyjno-Usługowym LaserTrade?

Reklama

Odlewy piaskowe pozwalają na uzyskanie komponentów o znacznych rozmiarach i sporej wadze (do 50 kg). Proces uruchomienia produkcji jest prosty i odbywa się szybko i sprawnie. Dlatego jest to często stosowana w przemyśle technologia, pozwalająca też na możliwość produkcji seryjnej. Co prawda nie mamy tu do czynienia ze stuprocentową precyzją, wysoką dokładnością i idealnie gładką powierzchnią, ale ze względu na szybkość ta metoda zdecydowanie wygrywa.

Jeśli chcecie więc za niewielką cenę uzyskać produkt, który całkowicie spełni Wasze oczekiwania, ze względu na możliwość wyboru jego wszelkich parametrów, złóżcie zamówienie na odlewy piaskowe w Portalu Produkcyjno-Usługowym LaserTrade.

Dlaczego akurat u nas?

 • jedno miejsce – setki firm, możliwość wybrania usług dodatkowych,
 • zamówienie składasz błyskawicznie, oferty pojawiają się w Twoim Panelu Klienta,
 • nadesłane oferty można filtrować po: cenie, terminie wykonania, lokalizacji firmy, warunkach płatności,
 • za pomocą jednego kliknięcia akceptujesz ofertę i automatycznie wysyłasz zlecenie do wykonawcy,
 • płacisz za usługę i cieszysz się z dostarczonego na Twój adres produktu,
 • oszczędzony czas przeznaczasz na co tylko chcesz.

Jesteśmy przekonani, że jak raz posmakujesz komfortu tak łatwego, szybkiego i przyjemnego produkowania z Portalem Produkcyjno-Usługowym LaserTrade, będziesz chciał pozostać z nami już na zawsze.

Gotowy na szybkie cięcie?

My tak!

WYCENA ONLINE
Cięcie laserem