Odlewanie metali nieżelaznych w produkcji wyrobów użytkowych, dekoracyjnych, artystycznych
Odlewanie metali nieżelaznych – co możesz u nas wykonać?
Rejestrując się w Panelu Klienta, zyskujesz dostęp do firm partnerskich z całej Polski, skupionych w jednym miejscu, wykonujących usługi z wielu branży, w tym odlewów z metali nieżelaznych.
Metale nieżelazne znajdują swoje zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Można z nich wykonywać przedmioty użytkowe, wyroby o charakterze dekoracyjnym czy artystycznym.
Co – przykładowo – możesz wykonać u nas?
- odlewy artystyczne, typu: tablice pamiątkowe, pomniki, statuetki, medale okolicznościowe,
- odlewy przemysłowe, takie jak: części do maszyn, odlewy dla przemysłu stoczniowego,
- odlewy retro – lamp, słupków, skrzynek pocztowych.
Odlewanie metali to jedna z pierwszych metod, jakie człowiek zastosował do wytwarzania wyrobów metalowych (wówczas: narzędzi) – początkowo z ołowiu i cyny, później z miedzi, srebra, brązu, w końcu z żelaza.
Krótka historia odlewania metali.
Już w ok. IV tysiącleciu p.n.e. na terenach Mezopotamii pojawiły się wyroby odlewane z brązu. W III tysiącleciu p.n.e. w Egipcie zaczęto odlewać z ołowiu, miedzi i złota biżuterię. Pierwsze wyroby z żelaza lanego (żeliwa) pochodzą z Chin, sprzed blisko 3 tysięcy lat. W wielu rejonach Europy od blisko 2 tysięcy lat stosuje się odlewniczą metodę wytapiania modeli. W średniowieczu z brązu i innych stopów wytwarzano odlewy i biżuterię, a z żeliwa odlewano kule armatnie. Na początku XVII wieku nastąpił w Europie rozwój odlewnictwa stopów żelaza. Dzięki zbudowaniu nowej konstrukcji żeliwiaka przez Anglika J. Wilkinsona – w 1794 roku – odlewnictwo żeliwa zaczęło się szybko rozwijać. Rozwój pieców hutniczych w XIX w. pozwolił na otrzymanie dużej ilości ciekłego staliwa, a dynamiczny rozwój odlewnictwa nastąpił po II wojnie światowej.
Przemysł odlewniczy.
Przemysł odlewniczy jest bardzo różnorodny: składa się zarówno z zakładów małych, jak i bardzo dużych, różni kombinacją technologii, zespołem operacji dobranych do materiału wejściowego, wielkością serii i rodzajem produktów wytwarzanych w określonym zakładzie. Sposób organizacji wewnątrzsektorowej bazuje na rodzaju wytwarzanego metalu, a głównym podziałem odlewni jest podział na odlewnie stopów żelaza i metali nieżelaznych.
Odlewnie, wlewając stopiony metal lub stop do formy odlewniczej i doprowadzając do jego krystalizacji w formie, zajmują się wytapianiem stopów żelaza i metali nieżelaznych oraz kształtowaniem z nich produktów o kształcie takim samym lub zbliżonym do końcowego.
Odlewanie metali nieżelaznych obejmuje formowanie: niklu, kobaltu, tytanu, cynku, ołowiu, aluminium oraz miedzi.
Odlewanie metali nieżelaznych – stosowane technologie.
Wśród technologii odlewniczych możemy wyróżnić:
• odlewanie kokilowe i grawitacyjne,
• odlewanie w formach piaskowych w masach bentonitowych,
• odlewanie odśrodkowe o osi obrotu pionowej,
• rdzenie skorupowe na piasku powlekanym żywicą.
Dzięki odlewom kokilowym zyskujemy: szybkość procesu produkcyjnego przy jednoczesnej powtarzalnej jakość, a także możliwość wykonywania rdzeniowanych odlewów.
Z kolei wśród zalet odlewów z form piaskowych należy wspomnieć: możliwość stosowania rdzeni odlewniczych, wykonywania krótkich serii oraz niskobudżetowe modelowanie.
Krajowy przemysł odlewniczy na tle rynków europejskich.
Pod względem wielkości na świecie odlewniczy sektor europejski jest trzeci w kategorii odlewów żelaznych i drugi w kategorii odlewów nieżelaznych. W rozszerzonej Unii Europejskiej roczna produkcja odlewów żelaznych kształtuje się na poziomie 11,7 mln ton oraz 2,8 mln ton odlewów nieżelaznych. W samych Włoszech, Francji czy w Niemczech rocznie produkuje się ponad 2 mln ton odlewów – w każdym z tych krajów. Wielka Brytania i Hiszpania łącznie produkują rocznie ponad milion ton odlewów. Tych pięć krajów wytwarza łącznie ponad 80% całkowitej europejskiej produkcji odlewniczej.
Polski przemysł metali nieżelaznych na tle Europy ma całkiem dobrą pozycję, jednak niezbędna jest dalsza modernizacja procesów wytwórczych, aby sprostać poprzeczce ustawionej przez europejski przemysł metali nieżelaznych, który jest bardzo nowoczesny. Stałe dorównywanie do tego poziomu wymaga ciągłego wprowadzania nowych technologii i asortymentów. Produkcja prostych wyrobów nie zapewnia konkurencyjności, rynek oczekuje produktów bardziej złożonych, a przy tym dobrych jakościowo. W ostatnich kilkunastu latach polski przemysł metali nieżelaznych został zmodernizowany, osiągając europejski poziom, a wprowadzenie nowoczesnych maszyn i urządzeń pozwoliło zminimalizować emisję pyłów oraz odprowadzanych ścieków.
W strukturze wyróżniamy trzy grupy technologiczne, charakteryzujące procesy wytwarzania półwyrobów i produktów i są to: górnictwo, hutnictwo i przetwórstwo (miedzi, cynku, ołowiu, aluminium).
Główne rynki obsługiwane przez przemysł odlewniczy.
Przemysł odlewniczy obsługuje wiele rynków i sektorów, a wśród nich rynek motoryzacyjny, inżynierię ogólną oraz budownictwo. Jest to również produkcja dla przemysłu: maszynowego, rolniczego, oświetleniowego, wodno-kanalizacyjnego, meblarskiego.
Odlewy aluminiowe, magnezowe i żeliwne znajdują swoje miejsce w przemyśle motoryzacyjnym, a odlewy stalowe – w sektorze budowlanym, maszynowym i w produkcji zaworów.
Jeśli działasz w którejkolwiek z tych branż lub potrzebujesz wykonać odlewanie metali nieżelaznych – ta platforma powstała z myślą właśnie o Tobie.
Serdecznie zapraszamy do współpracy!