Nowoczesna sztukateria - produkcja

Nowoczesna sztukateria, czyli tradycja i elegancja w jednym

Rzec można, iż sztukateria to taka sztuka szczegółowego wykańczania wnętrz, gdzie każdy element stanowi integralne spoiwo, utrzymane w konwencji najwyższej estetyki wizualnej, a przy okazji i funkcjonalnej. W luksusowych wnętrzach to właśnie te szczegóły odgrywają bardzo ważną rolę, nadając pomieszczeniom akcentu, stylu i charakteru.

Tak po prawdzie – choć zdawać by się mogło, że czasy świetności sztukaterii dawno już minęły – jest to dynamicznie rozwijająca się branża, idąca z duchem czasu, zorientowana na najnowsze trendy, współczesne style architektoniczne i nowinki technologiczne.

Elementy sztukaterii wewnętrznej i zewnętrznej, czyli sztuka użytkowa w praktyce

Szeroki asortyment wyrobów i możliwość indywidualnego dopasowania produktów do gustów i preferencji, pozwala zaspokajać potrzeby i oczekiwania najbardziej wymagających Klientów. Kiedyś była to domena głównie przestrzeni reprezentacyjnych, dzisiaj jednak odnajdziemy ją także we wnętrzach domowych, biurowych, urzędowych, instytucjonalnych i innych.

Każdy element sztukaterii ściennej i sufitowej to elegancka ozdoba sama w sobie. Można więc wybierać spośród: listew – przypodłogowych, gzymsowych, naściennych, karniszowych, oświetleniowych, obramowań drzwi i okien, profili, pasków transparentnych LED, elementów dekoracyjnych naściennych, wsporników, kolumn, półkolumn, boazerii, paneli ściennych i opasek drzwiowych, narożników, szyn, podkładów, a także rozet, gzymsów, pilastrów, frontonów i wielu innych.

Pierwsze skojarzenie z hasłem „sztukateria” przywodzi na myśl głównie kolor biały, czasy współczesne przyniosły jednak szereg nowych rozwiązań, w postaci odważnych kolorów i łączenia różnobarwnych elementów. Można więc tworzyć rozmaite projekty i realizować najśmielsze wizje. Najważniejsze jest jednak chyba to, że nie musimy się ograniczać do dekorowania jedynie salonów, a możemy z pasją przyozdabiać i podnosić walory estetyczne także sypialni, gabinetów, kuchni, przedpokojów, łazienek czy pomieszczeń użyteczności publicznej. Mało tego, odchodzi się już nawet od sztywnego trzymania się jednej, konkretnej stylistyki – jeśli robimy coś ze smakiem i wysublimowanym gustem, te dekoracyjne drobiazgi architektoniczne wykorzystywać możemy zarówno w aranżacjach klasycznych, glamour, vintage, shabby chic, eklektycznych, loftowych, industrialnych, kolonialnych, rustykalnych, skandynawskich, nowojorskich, paryskich, jak i we wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych.

W Portalu Produkcyjno-Usługowym LaserTrade wykonać można na zamówienie dziesiątki usług i tysiące przedmiotów, w tym niuanse i detale współczesnej sztukaterii, pełne – przemyślanych w każdym calu – szlifów, frezów czy tłoczeń, finezyjnych kształtów, subtelnych wzorów i precyzyjnych wykończeń.

Materiały wykorzystywane przy tworzeniu sztukaterii

Dawniej sztukaterię tworzono ze stiuku, czyli mieszanki gipsu lub pyłu marmurowego z wapnem oraz piasku, co miało za cel imitowanie marmuru. Dziś, współczesne sztukaterie, produkowane są z lekkich, wytrzymałych, a przy okazji efektownych i atrakcyjnych wizualnie materiałów, co przekłada się na trwałość oraz łatwość montażu detali sztukateryjnych. Mamy więc szeroki wybór, począwszy od drewna, MDF, poprzez styropian, polistyren, piankę poliuretanową, po aluminium i inne surowce, obrabiane z powodzeniem najnowszymi technologiami CNC.

Jaka jest rola sztukaterii ściennej, sufitowej, listew przypodłogowych?

Sztukateria służy przede wszystkim estetycznemu wykańczaniu pomieszczeń, połączeń pomiędzy sufitem a ścianą oraz ścianą a podłogą, a także skutecznemu maskowaniu wszelkich niedoskonałości ścian czy sufitów. Dzięki zastosowaniu tych detali materiały oraz kolory wykończeń zyskują płynne przejście i zredukowana zostaje widoczność łączeń na styku listew. Można to uznać zatem za ważną rolę nie tylko dekoracyjną, ale i modelującą, odświeżającą wnętrze. Odpowiedni dobór właściwych środków to sposób na wykreowanie przestrzeni i optyczne zmiany – pozwala to przykładowo wizualnie obniżyć nie za bardzo przytulne, zbyt wysokie pomieszczenia czy też poszerzyć długie, wąskie przejścia. Dzięki specjalnym rowkom można także w nieinwazyjny sposób ukryć przewody elektryczne i inne kable. 

Szczególnie popularna jest nowoczesna sztukateria z podświetleniem LED, mogąca pełnić funkcję dekoracyjnego, dodatkowego czy nawet głównego oświetlenia.

Walory nowoczesnych detali sztukateryjnych

Współczesna sztukateria to jednocześnie wiele zalet:

Odmień swoje wnętrze z Portalem Produkcyjno-Usługowym LaserTrade

Poszukujesz inspiracji, zindywidualizowanych rozwiązań na zmianę wnętrza, nadanie nowego stylu przestrzeniom czy ukrycie widoczności łączeń na styku listew? W LaserTrade mamy rozwiązania na miarę Twoich potrzeb. Dzięki bogatej sieci partnerskiej i dostępowi do innowacyjnych urządzeń, w finezyjny i profesjonalny sposób łączymy tradycje dekoratorskie z nowoczesnymi technologiami. 

Skorzystaj z naszego Panelu Klienta: dodaj swoje zapytanie dotyczące poszczególnych elementów sztukaterii, porównaj otrzymane oferty i zdecyduj się na współpracę z odpowiadającym Ci Wykonawcą.

Zapraszamy!