Laserowe cięcie kartonu i papieru – poradnik
Laserowe cięcie kartonu i papieru.
U nas szybko i skutecznie zlecisz laserowe cięcie kartonu i papieru. Zapraszamy do lektury: co dzięki temu stworzysz, zyskasz, dlaczego warto z nami współpracować.
Papier jest jednym z najpowszechniej stosowanych materiałów. Otacza nas praktycznie z każdej strony – w domu, w przedszkolu, w szkole, na studiach, w biurze, w rozmaitych instytucjach i urzędach, na zakupach (torby papierowe), podczas urlopu i wypoczynku (jednorazowe tacki, papierowe kubeczki, serwetki). Trudno wyobrazić sobie życie i codzienność bez jego udziału. Jednocześnie jest materiałem bardzo wdzięcznym, o wielu korzystnych cechach i właściwościach, oraz ekologicznym, gdyż z łatwością poddaje się recyklingowi, a zatem pomaga nam dbać o przyszłość naszej planety.
Zwykłe materiały papierowe formowane są w wyniku prasowania lub klejenia i są wykonane głównie z masy celulozowej lub makulatury. Najczęstszym źródłem włókien celulozowych, stosowanych do wytwarzania materiałów na bazie papieru, jest pulpa drzewna; stosować można również len, konopie i bawełnę. Papier w znacznym stopniu składa się z włókien organicznych, toteż może być laminowany, powlekany, drukowany, a laser stanowi doskonałe narzędzie do jego cięcia, a zwłaszcza do wycinania filigranowych elementów i personalizacji wyrobów.
Artykuły papiernicze są niedrogie, łatwe w użytkowaniu i znajdują na co dzień szereg różnorodnych zastosowań. Każdy, kto pracuje w branży poligraficznej wie, że jego rodzajów jest naprawdę wiele. Ci, którzy mniej obeznani są w temacie, mogą wejść na Wikipedię i tam sprawdzić, jakie podziały papieru można wyróżnić i jaką mnogością rodzajów ten materiał może się poszczycić.
Zdecydowana większość materiałów na bazie papieru nadaje się do obróbki laserowej (papieru), wśród której wyróżniamy: laserowe cięcie kartonu i papieru oraz znakowanie i grawerowanie laserowe papieru. Nie każdy jednak rodzaj – widać to zwłaszcza przy grawerowaniu, gdy pojawiają się nieestetyczne osmolenia i okopcenia. My jednak teraz skupimy się głównie na temacie cięcia i wycinania.
Cięcie i wycinanie laserowe.
Czym w ogóle jest owo laserowe cięcie kartonu i papieru? Jest to jeden z procesów rozdzielania termicznego. Wiązka laserowa uderza w powierzchnię materiału i silnie ją nagrzewa, aż do stopienia lub całkowitego odparowania. Właściwy proces cięcia rozpoczyna się w momencie, gdy wiązka laserowa całkowicie wniknie w obrabiany materiał w jednym punkcie. System laserowy, przebiegając zgodnie z wybraną geometrią, powoduje rozdzielenie materiału obrabianego.
Technologia laserowa umożliwia przeprowadzanie cięcia na trzy sposoby: metodą spalania, stapiania lub sublimacji. Przy materiale, jakim jest papier, mamy do czynienia z metodą sublimacji. Oznacza to, że papier odparowuje, ulatnia się w formie gazu, widocznego jako dym. Dym odprowadza ciepło z papieru, a materiał poddany zostaje tylko minimalnemu obciążeniu termicznemu.
Precyzja wiązki lasera, jej doskonałe skupienie oraz fakt, że obróbka odbywa się bezdotykowo, pozwalają na cięcie nawet najbardziej skomplikowanych i finezyjnych kształtów, przy zachowaniu niezwykłej estetyki, dokładności, staranności i wysokiej jakości krawędzi oraz całego wyrobu gotowego. Przy zastosowaniu optymalnych parametrów, funkcji Air Assist oraz stołu podciśnieniowego, da się w skuteczny sposób obrabiać materiał bez dymu oraz bez okopconych i ponadpalanych krawędzi, zachowując przy tym całą precyzję idealnych konturów. Tam, gdzie efekt przypalenia krawędzi jest celowy i pożądany – w twórczej koncepcji wizualnej – można to osiągnąć, odpowiednio ustawiając parametry maszyny. Cięcie realizowane jest termicznie, pozwala zatem na dowolność i dobór odpowiednich technik, dopasowanych do potrzeb.
Laserowe maszyny, w przeciwieństwie do plotera tnącego lub prasy dociskowej, pozwalają na uzyskiwanie najróżniejszych, najbardziej skomplikowanych, a przy okazji niedoścignienie precyzyjnych kształtów, z zachowaniem największej dokładności i staranności. Cięcie wiązką laserową ma znaczną przewagę nad wszystkimi innymi sposobami obróbki – w tym i cięcia – papieru, kartonu, tektury. Przede wszystkim nie ma konieczności mocowania ani zaciskania materiału, dlatego nie ma tu ryzyka jego zniszczenia, uszkodzenia, poszarpania, zmiażdżenia. Jeżeli podczas obróbki używany jest stół podciśnieniowy, to możliwe jest uzyskanie optymalnych wyników cięcia nawet przy materiałach pofalowanych (przykładowo tektura), które leżą wówczas płasko na stole roboczym. Jeśli jesteśmy już przy temacie dobrania właściwego do tego rodzaju obróbki stołu, warto tu wspomnieć o pewnym przydatnym rozwiązaniu, mianowicie stosowaniu połączenia stołu podciśnieniowego ze stołem do cięcia typu plaster miodu. Dzięki takiej kompilacji zmniejszamy obszar wsparcia materiału i minimalizujemy pozostałości z tyłu materiału. Ponadto można w ten sposób uniknąć nieestetycznych śladów cięcia na stole podciśnieniowym ze wsparciem do cięcia w kształcie plastra miodu.
Różne rodzaje papieru wymagają różnych ustawień parametrów. Cięcie kartonu wymaga przykładowo większej mocy lasera niż przecinanie zwykłego papieru. Przy cięciu materiałów drukowanych warto wykorzystać fakt, iż system specjalnych kamer z łatwością wykrywa zniekształcenia na wydruku i automatycznie dostosowuje ścieżkę cięcia, uzyskując precyzyjne cięcie konturowe.
Rodzajów papieru, kartonu, tektury jest tak dużo, że nie jest możliwym ustalenie jakichś konkretnych, sztywnych, uniwersalnych parametrów do ich obróbki. Do każdego rodzaju materiału należy dobrać inne parametry. Za każdym razem, gdy rozpoczyna się pracę na nowym materiale, zalecane jest, aby skorzystać z matrycy skali szarości (składającej się ze 100 różnych odcieni szarości), która w prosty sposób pomoże ustalić właściwe i wymagane parametry obróbki laserowej.
Wycinanie i cięcie laserowe jest procesem bezpiecznym dla obrabianego materiału, odbywa się w sposób bezkontaktowy, dzięki czemu nie powoduje uszczerbku na materiale. Materiał nie wymaga specjalistycznego przygotowania, aby w sposób szybki i precyzyjny otrzymać nawet bardzo skomplikowany wzór.
Techniki wykończenia papieru wycinarką laserową.
Technik laserowego wykończenia papieru jest wiele, a spośród nich warto wspomnieć:
Drapanie.
Technik drapania można używać do filigranowych, bardzo delikatnych wzorów. W tym celu trzeba przypisać cienką linię w innym kolorze do konturu, a w ustawieniach parametrów spośród możliwych rodzajów obróbki należy wybrać cięcie i ustawić mniejszą moc niż w przypadku zwykłego cięcia papieru.
Cięcie zewnętrzne.
Jeśli w projekcie karty nie ma żadnych skomplikowanych krzywych, przy jej wycinaniu można użyć osobnego cięcia. W tym celu należy przypisać cienką linię. W zależności od długości prostej, która ma zostać wycięta, można użyć prędkości do 5%, dostosowując odpowiednio moc wyjściową.
Cięcie filigranowe.
Można wycinać laserem określone filigranowe litery lub ornament, rysując kontur dowolnego kształtu cienką linią. W ustawieniach należy użyć mniejszej prędkości i mocy niż w przypadku cięcia zewnętrznego.
Perforacja.
Perforacja to przerywana linia cięcia, oddzielająca od siebie części karty. Aby ją stworzyć, trzeba narysować linię cięcia i przerobić ją na łuk, następnie wybrać styl linii kreskowanej i użyć tych samych ustawień parametrów, co w przypadku cięcia filigranowego.
Laserowe cięcie kartonu i papieru – wykorzystywane materiały.
Jak już wcześniej wspominaliśmy, papier papierowi nierówny i wyróżniamy wiele jego rodzajów. Kolor nie ma żadnego znaczenia przy cięciu laserowym.
Do cięcia wiązką laserową doskonale się nadają:
- cienki papier,
- papier wysokogatunkowy,
- papier kredowy,
- papier niepowlekany,
- papier artystyczny,
- papier welinowy,
- papier woskowany,
- papier satynowany,
- papier czerpany,
- okładka,
- tektura,
- tektura warstwowa (architektoniczna),
- tektura sklejana,
- tektura falista,
- karton,
- brystol,
- kalka kreślarska.
Zastosowania papieru ciętego wiązką laserową.
Papier jest uniwersalnym materiałem, szeroko stosowanym np. w modelarstwie, produkcji zaproszeń, kart okolicznościowych, w sztuce i rękodziele. Korzyści wypływające ze stosowania laserowych urządzeń do cięcia kartonu i papieru otwierają przed użytkownikami szereg różnorodnych możliwości projektowania i tworzenia, pozwalających zostawić daleko w tyle konkurencję posługującą się tradycyjnym parkiem maszynowym. Te innowacyjne przyrządy stwarzają niemal nieograniczone możliwości przetwarzania i wykańczania papieru, kartonu, tektury, okładki. Ten szybki, ekonomiczny, prosty, dokładny, przynoszący doskonałe efekty proces może być wykorzystywany do uzyskania precyzyjnych krzywizn i ścisłych narożników, ornamentów, różnego rodzaju zdobień, dziurkowania, perforowania, modelowania, opracowywania prototypów opakowań, tworzenia kartek pop-up, papercraftingu (cardmakingu), scrapbookingu i wielu innych zastosowań. Artykuły papiernicze cięte laserem (w tym: opakowania papierowe z wycięciem laserowym) zyskują niezwykłą wartość, zupełnie nowy wymiar i efekt, stając się wyjątkowymi, niepowtarzalnymi, unikalnymi i łatwo identyfikowalnymi.
Zastosowania laserowej obróbki papieru, kartonu, tektury.
Cięcie papieru.
Papier to ekscytujący materiał w kontekście obróbki laserowej. Łatwo, prosto, wdzięcznie i przyjemnie poddaje się wszelkim czynnościom (ciecie papieru, arkuszowanie papieru), pozwalając wyczarować w rezultacie najprawdziwsze cuda i cudeńka. Dzięki laserowemu wycinaniu konturów można tworzyć nietypowe kształty, zwracające na siebie uwagę i wyróżniające się na sklepowych półkach. Wzruszające zaproszenia ślubne, oryginalne i fantazyjne winietki, piękne kartki okolicznościowe, ozdobne koperty, vouchery, wizytówki, foldery reklamowe, zaproszenia, karnety, etykiety, bony upominkowe, karty podarunkowe, szablony, atrakcyjne i gustowne torebki papierowe, opakowania jednostkowe i cała gama innych produktów to – dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii laserowych – prawdziwe dzieła sztuki w rozmiarze mini (i nie tylko).
Cięcie kartonu.
Karton jest materiałem bardzo podobnym do papieru, szeroko stosowanym w produkcji makiet, opakowań, pudełek, teczek, okładek, elementów dekoracyjnych itp. Projektowanie wzorów w programie graficznym daje tak naprawdę nieograniczone możliwości kształtowania produktów kartonowych, a precyzyjne ogniskowanie i ustawianie parametrów pracy lasera pozwala na doskonałej jakości cięcie zarówno kartonu cienkiego, jak i grubego, miękkiego i twardego, bez względu na fakturę. Specjalne nakładki na programy graficzne w banalnie prosty, intuicyjny i szybki sposób przekształcają laser w maszynkę do produkcji puzzli, wycinanek, układanek, modeli samolotów, samochodów oraz innych zabawek. Bardzo łatwą i przyjemną pracą jest cięcie kartonowych uszczelek, koszy, ozdób.
Warto tu wyróżnić produkcję szablonów dla modelki kartonowych. Modele kartonowe są bardzo popularnym produktem w branży modelarskiej. Wycinanie laserowe w kartonie daje niemal nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o dokładność, złożoność oraz precyzję projektu. Możliwość zastosowania systemu nadmuchu (powietrza lub innego gazu) powoduje, że materiał nie jest opalony ani przebarwiony. Stosując do produkcji modeli laser, można zarówno wycinać bardzo precyzyjne elementy, czego nie dałoby się wykonać inną techniką, jak również nadawać płaszczyznom nawet najbardziej wymyślną teksturę (np. pokładu statku, blachy antypoślizgowej itp.). Zaawansowane oprogramowanie sterujące laserem sprawia, że cięcie, znakowanie, grawerowanie może zostać zadane w jednym procesie.
Cięcie tektury.
Tektury ozdobne to materiały w 100% produkowane z surowców wtórnych. Charakteryzują się ciekawą fakturą powierzchni oraz szeroką gamą kolorystyczną. Doskonale sprawdzają się w roli materiału do wykonywania prac plastycznych, idealne do rozwijania kreatywności, inwencji twórczej, umiejętności manualnych. Szeroko wykorzystywane w takich technikach rękodzielniczych jak: cardmaking (papercraft), scrapbooking. Precyzja cięcia laserowego jest niezastąpiona przy wykonywaniu filigranowych detali, zatem wykonywanie kartek okolicznościowych, zakładek do książek, dekorowanie albumów ze zdjęciami i rodzinnymi pamiątkami, tworzenie szablonów, ozdabianie pudełeczek, puzderek, notatników i zeszytów – to idealne przestrzenie na wykorzystanie wszelkich jego zalet.
Z tektury falistej kaszerowanej lub litej kilkuwarstwowej tektury wykonać można przestrzenne kartonowe standy. Dzięki precyzji wiązki laserowej wyciąć można najbardziej skomplikowane kształty bez potrzeby zamawiania wykrojnika. Cięcie laserowe tektury to bardzo ekonomiczna, efektywna i precyzyjna metoda obróbki.
Laserowe cięcie kartonu i papieru – korzyści.
O zaletach wypływających z użycia technologii laserowej mówiliśmy już przy okazji omawiania innych materiałów. Z obróbką papieru jest podobnie:
- do cięcia papieru nie jest wymagana duża moc lasera (u nas czeka na Twoje zlecenie profesjonalny ploter do cięcia papieru),
- można ciąć bardzo małe kształty, praktycznie pozbawione promieni wewnętrznych i wybrać dowolny kształt do cięcia, co szczególnie ważne i przydatne jest podczas produkcji krótkich serii wyrobów,
- opłacalność i niskie koszty wytworzenia nawet przy małej lub średniej wielkości produkcji,
- krawędzie są wolne od jakichkolwiek zniekształceń i deformacji,
- narzędzie się nie zużywa, a wysoka jakość cięcia zostaje zachowana w czasie.
Karton, tektura, papier – znalazły zastosowanie nie tylko w przemyśle papierniczym, opakowaniowym, ale także w sztuce, rzemiośle i wielu innych dziedzinach i branżach. Papier jest też wykorzystywany do zastosowań technicznych (np. papier do izolacji). Coraz bardziej popularne staje się tworzenie różnych wzorów modeli, czy indywidualnych, spersonalizowanych produktów i artykułów – wymaga to jednocześnie sporej elastyczności oraz niezawodnej precyzji podczas produkcji. W tym wszystkim nieoceniona wydaje się rola technologii laserowej, która wzniosła obróbkę rozmaitych materiałów (w tym i papieru) na całkiem nowy poziom. To komfortowe rozwiązanie, warto z niego korzystać. Dzięki nam jest to jeszcze prostsze niż dotychczas. Przekonaj się sam!
Przyjmujemy zlecenia z terenu całego kraju (w tym: laserowe cięcie papieru Gliwice, cięcie papieru laserem Gliwice).