Laserowa obróbka kartonu i papieru – poradnik

Laserowa obróbka kartonu i papieru.

Artykuły papiernicze są powszechnie stosowane, niedrogie i łatwe w użyciu dla bardzo różnorodnych zastosowań. Choć niektórym wydawać się to może niesamowite, technologia laserowa okazała się niezwykle przydatna, kreatywna i inspirująca również przy takich materiałach jak karton, tektura i papier. Cięcie i grawerowanie laserem stwarza niemal nieograniczone możliwości przetwarzania i wykańczania papieru, okładki oraz kartonu. To szybki i prosty proces, który może być wykorzystywany do druku cyfrowego, uzyskania precyzyjnych krzywizn i ścisłych narożników, dziurkowania, opracowywania prototypów opakowań, modelowania, tworzenia kartek, pocztówek, wizytówek, zaproszeń, perforowania czy scrapbookingu. Obrabiając laserowo papier, można ozdabiać kartki z życzeniami, okładki książek lub papier opakowaniowy indywidualnym grawerunkiem czy delikatnym – wycinanym przy użyciu lasera – wzorem. Tworząc znaki firmowe, czy ornamenty do personalizacji uzyskać można czarująco precyzyjne grawery i atrakcyjne – bo idealnie dokładne – krawędzie cięcia. Korzyści wypływające z posiadania i użytkowania laserowej maszyny do cięcia papieru, otwierają całkiem nowe możliwości projektowania i tworzenia, dzięki czemu z łatwością można wyróżnić się na tle konkurencji. Grawerowanie papieru przy użyciu lasera gwarantuje zachwycające rezultaty. Logo, fotografie, ozdoby – nie ma żadnych ograniczeń w projektowaniu graficznym, a obróbka powierzchni za pomocą wiązki laserowej zwiększa nawet swobodę w zakresie projektu. Ten rodzaj obróbki nadaje niesamowitą wartość tworzonym pracom, sprawiając, że stają się one wyjątkowe, kunsztowne i niepowtarzalne. 

Laserowa obróbka kartonu i papieru – metody.

Dwa najczęściej spotykane rodzaje laserowej obróbki kartonu i papieru to: cięcie i wycinanie papieru oraz grawerowanie papieru.

Cięcie laserowe papieru.

W trakcie procesu cięcia laserowego papier ulega odparowaniu, czyli sublimacji, podobnie jak drewno. Prościej mówiąc: papier ulatnia się w formie gazu, widocznego jako dym, przy dużej prędkości. Dym odprowadza ciepło z papieru, a materiał podlega tylko minimalnemu obciążeniu termicznemu. Przy użyciu optymalnych parametrów, funkcji Air Assist i stołu podciśnieniowego, możliwe jest skuteczne bezdymowe obrabianie materiału, bez osmalonych i spalonych krawędzi, nawet z uwzględnieniem wykonania niezwykle precyzyjnych konturów. Podczas cięcia kartonu wymagana jest większa moc niż podczas przetwarzania papieru. Możliwe jest również utworzenie linii składania poprzez lasering około połowy materiału, a następnie można go złożyć na liniach wyciętych laserowo.

Cięcie tektury za pomocą tego urządzenia posiada niekwestionowaną przewagę nad innymi metodami obróbki. Zaciskanie ani mocowanie materiału nie jest konieczne, na papier nie jest wywierany żaden nacisk, dzięki czemu nie dochodzi do jego zmiażdżenia, poszarpania czy uszkodzenia. Na uzyskanie optymalnych wyników cięcia pozwala użycie stołu podciśnieniowego – dzięki niemu nawet materiały pofalowane (jak np. tektura) leżą płasko na stole roboczym podczas procesu cięcia. Laser to także oszczędność czasu i pieniędzy, gdyż nie ma potrzeby ręcznego przygotowywania materiału, jest też mniej odpadów poprodukcyjnych.

System specjalnych kamer potrafi wykryć zniekształcenia na wydruku i automatycznie dostosować ścieżkę cięcia, uzyskując doskonałe cięcie konturowe materiałów drukowanych. Nawet elastyczne materiały mogą być precyzyjnie cięte bez skomplikowanego pozycjonowania pracy.

Grawerowanie laserowe papieru.

Grawerowanie laserowe papieru umożliwia zdobienie papieru poprzez nanoszenie ornamentów, logo czy zdjęć. Struktura materiału zostaje podkreślona, dzięki czemu można tworzyć imponujące efekty optyczne. Istnieją setki gatunków papieru, a większość z nich można z powodzeniem również grawerować, uzyskując przy tym ciekawe i inspirujące efekty, niemożliwe do osiągnięcia innymi metodami. Jednym z takich efektów jest wklęsły relief, przypominający tłoczenie. Nie jest to jednak typowe tłoczenie, a różnica polega na tym, że laser zdejmuje wierzchnią warstewkę papieru, odsłaniając jego wnętrze. Przy delikatnym grawerowaniu zmienia się tylko kolor, nie ma wklęsłości. Natomiast przy mocniejszym – zmieni się nie tylko kolor, ale i grawerka będzie lekko wklęsła. Trzeba przy tym uważać, aby nie przejść na wylot, bo papier jest przecież bardzo cienkim materiałem. Jeżeli grawerujemy na chropowatym papierze, laser jakby wygładzał nierówności i lekko zmieniał kolor. Nie na każdym rodzaju papieru można uzyskać dobre efekty. Są papiery, które bardzo „smolą” i wówczas wokół liter pojawiają się nieładne okopcenia, niemożliwe do usunięcia. Bez przeprowadzenia próby trudno tak naprawdę zgadnąć, jak zachowa się papier. Do każdego papieru indywidualnie trzeba bardzo dokładnie dobrać odpowiednie parametry pracy lasera – i odbywa się to zazwyczaj metodą prób i błędów, czyli poprzez eksperymentowanie. Jeśli wiązka będzie za mocna – powstanie okopcenie lub przebijemy się na wylot, przy zbyt słabej – nie wyjdą drobne szczegóły. Dopuszczalne odchylenia od optymalnych ustawień są tu chyba znacznie mniejsze niż przy innych materiałach.

Krótko mówiąc: efekty grawerowania zależą od różnych czynników. Ciemne i jasne grawerowanie możliwe jest nawet na farbowanym papierze. Tak zwana zmiana koloru z ciemnego na jasny możliwa jest przy bardzo niskiej wartości mocy. Można też tworzyć ciemne – wyczuwalne dotykiem – grawerowanie, korzystając z dużej mocy. W przypadku papieru z przynajmniej dwiema warstwami, warstwa zewnętrzna jest usuwana i odsłania się drugi kolor.

Warto wspomnieć tu o jeszcze jednej możliwości zastosowania technologii laserowej w obróbce materiałów, jakimi są: papier, tektura, karton, brystol i temu podobne. Szczególnym typem mikrowiercenia laserowego jest perforacja, czyli tworzenie matrycy równomiernie rozłożonych otworów przelotowych. Powstałe w ten sposób dziury charakteryzują się średnicą o wymiarach 50-400 mikronów przy zachowaniu dużej prędkości procesu, niejednokrotnie większej niż w przypadku konwencjonalnych technik wytwarzania. 

Dodatkowe funkcje systemu do obróbki papieru.

W jakie dodatkowe funkcje i możliwości można wyposażyć laserowy system do obróbki wyrobów papierniczych?

Aby jeszcze bardziej ułatwić i usprawnić pracę urządzeń do laserowej obróbki kartonu, papieru, tektury, warto pomyśleć o doposażeniu systemu. Przydatne funkcje:

Instrukcje DIY w laserowej obróbce papieru.

Chcielibyśmy podzielić się z Państwem kilkoma wskazówkami oraz prostymi instrukcjami, pomocnymi w przypadku zajmowania się laserową obróbką materiałów papierniczych. Oto one:

Ustalanie odpowiednich parametrów lasera.

Na rynku dostępna jest szeroka i bogata oferta różnego rodzaju papieru i kartonu, nie sposób zatem ustalić uniwersalnych parametrów odpowiednich do każdego rodzaju materiału. Rozpoczynając pracę na nowym materiale, warto skorzystać z matrycy skali szarości, dzięki której w prosty sposób ustalić można właściwe parametry obróbki laserowej.

Wybór odpowiedniej soczewki.

Przy obróbce papieru doskonale sprawdzi się soczewka 1.5″ – idealna przy filigranowych grawerowaniach, ponieważ umożliwia oddanie szczegółowej grafiki.

Wybór odpowiedniego stołu.

Wybór właściwego stołu jest w stanie poprawić jakość pracy. Zalecanym rozwiązaniem jest stosowanie połączenia stołu do cięcia typu plaster miodu ze stołem podciśnieniowym. Pomoże to uniknąć nieestetycznych śladów cięcia na stole podciśnieniowym ze wsparciem do cięcia w kształcie plastra miodu. Ponadto, znacznie zmniejszy to obszar wsparcia materiału i zminimalizuje pozostałości z tyłu materiału.

Zaleca się zakrycie obszaru obróbki całkowicie materiałem zakrywającym, żeby umożliwić pracę w pełnej próżni oraz dobre ułożenie papieru na stole; zwykły papier do drukarki w zupełności wystarczy do tych celów.

Dostosowanie odpowiedniej rozdzielczości.

Rozdzielczość zawsze zależna jest od danego zastosowania. „Normalne” zadania z grawerowania wymagają rozdzielczości 500 dpi i włączonego nadmuchu powietrza – pozwoli to uzyskać połączenie świetnej jakości z dużą prędkością pracy. Do grawerowania zdjęć na papierze poleca się zmniejszenie rozdzielczości do 250-333 dpi, gdyż punkty widoczne na ekranie wychodzą nieco powiększone na papierze i zachodziłyby na siebie w przypadku użycia wyższej rozdzielczości. Samo przycięcie papieru – to wymagana rozdzielczość 1000 dpi.

Uniknięcie palenia krawędzi przy cięciu laserowym.

Papier usunięty podczas cięcia laserowego o dużej prędkości ulatnia się jak dym. Dym odprowadza ciepło od papieru, a więc materiał jest tylko minimalnie przypalany termicznie. Optymalne parametry, nadmuch powietrza oraz wyciąg stołu sprawiają, że materiał może wyjść bez dymu oraz przypalonych krawędzi, nawet przy najbardziej fikuśnych i wymyślnych kształtach.

Laserowa obróbka kartonu i papieru – wykorzystywane materiały.

Technologia laserowa pozwala z powodzeniem zarówno ciąć, jak i grawerować rozmaite gatunki papieru i tektury:

Laserowa obróbka kartonu i papieru – przykłady zastosowań.

System laserowy do cięcia kartonu oraz papieru pozwala tworzyć wiele inspirujących, oryginalnych, zaskakujących, fantazyjnych i użytkowych projektów artystycznych. Można z powodzeniem oraz niesamowitymi efektami uzyskiwać nawet najdrobniejsze litery i precyzyjne, szczegółowe wzory graficzne. Delikatne – wycinane laserowo – zdobienia nadają kartkom, zaproszeniom, opakowaniom i innym produktom z papieru niebanalny, niepowtarzalny wygląd. Dzięki laserowemu wycinaniu konturów można tworzyć z zadrukowanych papierów i tektury niesztampowe, nietypowe kształty, unikatowe winietki na stół, czy wysokiej jakości okładki oraz opakowania z indywidualnym grawerunkiem. Personalizacja nadaje dodatkową wartość przedmiotom. Wszystko to razem zapewnia całkowitą swobodę we wdrażaniu pomysłów, zarówno podczas użytku domowego, jak i zawodowego, a produkcja cyfrowa jest gwarantem szybkiej realizacji projektów i elastyczności – w zaledwie kilku krokach procesowych.

Branże, korzystające z możliwości stwarzanych przez laserową obróbkę papieru.

Zastosowania.

Laserowa obróbka kartonu, papieru, tektury – zalety.

Z zastosowania technologii laserowej wypływa wiele pozytywnych aspektów i zalet:

Jak widać z powyższego, wprowadzenie nowoczesnych, innowacyjnych technologii, a co za tym idzie – obróbka wiązką laserową, na nowo definiuje możliwości uszlachetniania papieru. Żaden ploter tnący nie jest w stanie zapewnić tak idealnych efektów. Laserowa obróbka kartonu i papieru otworzyła drogę do wytwarzania zupełnie nowych produktów. Personalizacja, indywidualny design, skomplikowane, filigranowe kształty, nieograniczone możliwości tworzenia logotypów, ilustracji, ornamentów – wszystko to jest już w zasięgu ręki, nawet w przypadku pojedynczych egzemplarzy. Wiązka promieni lasera pozwala obudzić w projektantach, rzemieślnikach i artystach plastykach nowe pokłady twórczej energii, skutkującej tworzeniem prac, będących prawdziwą przygodą dla zmysłów – dotyku i wzroku. Niezależnie od tego, czy chodzi o najzwyklejszy papier, czy o podłoże najwyższej klasy i jakości, dzięki uszlachetnianiu każdy rodzaj materiału może uzyskać unikalny wygląd. Laserowa obróbka kartonu i papieru potrafi wydobyć z materiału to, co najlepsze, wszystkie nieznane wcześniej zalety. Urządzenia do obróbki laserem pozwalają tworzyć designerom prawdziwe papierowe dzieła sztuki o unikalnym charakterze. Wydajność produkcji, jaka jest możliwa dzięki zastosowaniu tej technologii, jest nie do przecenienia, ale liczy się jeszcze coś ponadto: w uszlachetnianiu wyrobów w limitowanych seriach ważna jest wierność w oddawaniu szczegółów, a także wrażenia dotykowe i wizualne, jakich doświadcza przy tym konsument. Technika laserowa – a zatem i laserowa obróbka kartonu i papieru – spełnia te wszystkie wymagania, zarówno pod względem wydajności, jak i jakości obróbki. Zlecaj usługi laserem – szybko i wygodnie. U nas, w jednym miejscu, znajdziesz lasery z całego kraju. To takie proste!

W ciągu ostatnich kilku czy kilkunastu lat coraz częściej nasuwają się pytania o przyszłość branży poligraficznej, papierniczej. Zastanawiamy się: czy w tak dynamicznie rozwijającym się cyfrowo świecie jest jeszcze w ogóle miejsce na druk? Czy papier będzie w stanie przetrwać, czy ocaleje, czy nie da się wyprzeć wersjom cyfrowym, elektronicznym? Pomimo wahań i niepewności, odpowiedź wydaje się oczywista: naturalnie! Papier zawsze będzie miał przewagę nad rozwiązaniami elektronicznymi, ponieważ jest namacalny, ponieważ pachnie – można go dotknąć, można go poczuć, można cieszyć nim wzrok, wywołuje emocje i wspomnienia. Dzięki temu nie zginie…