Inżynieria odwrotna 3D

Inżynieria odwrotna – usługa dostępna w LaserTrade. Chciałbyś skorzystać z usługi inżynierii odwrotnej? Nic prostszego. 

W LaserTrade firmy z całej Polski specjalizujące się w inżynierii odwrotnej czekają na Ciebie w jednym miejscu. 

Skorzystaj z narzędzia w Panelu Klienta. Zapytaj – przefiltruj otrzymane oferty – zamów u wybranego wykonawcy.

Wycena on-line

Inżynieria odwrotna

Warto sięgać po najnowocześniejsze osiągnięcia technologii. Korzystając z usług Portalu Produkcyjno-Usługowego LaserTrade, zyskujesz dostęp do innowacyjnych technologii i setek maszyn gotowych do pracy, a skupieni w jednym miejscu eksperci – między innymi od inżynierii odwrotnej – wyślą bezpośrednią ofertę na Twoje zapytanie wprost na Twoją tablicę w Panelu Klienta.

Zastosowania inżynierii odwrotnej

Z możliwości oferowanych przez inżynierię odwrotną korzysta na przykład wojsko, celem skopiowania technologii opracowanych przez inne państwa (często wespół z działalnością wywiadu). Innym przykładem jest obserwowanie i testowanie programów komputerowych, aby odtworzyć ich zachowanie w innym programie. Pozwala to osiągnąć jakąś funkcjonalność, jednocześnie unikając konsekwencji wynikających z naruszenia patentów czy praw autorskich. Jeszcze innym zastosowaniem jest porównanie i/lub zapewnienie współdziałania ze swoimi produktami. Można też używać jej do: przeprowadzenia audytu bezpieczeństwa, usunięcia zabezpieczeń przed kopiowaniem (cracking), odblokowania ukrytej funkcjonalności produktu, zapewnienia obsługi nieudokumentowanym standardom zapisu, protokołom komunikacyjnym czy urządzeniom peryferyjnym. Technikę odwracania z powodzeniem stosuje się w przemyśle lotniczym i motoryzacyjnym, architekturze i sztuce.

Inne zastosowania:

 • analiza funkcjonalności produktu, jego części składowych, oszacowania kosztów i kontroli, czy nie doszło do naruszenia patentu,
 • odtworzenie uszkodzonych części (gdy dany komponent nie jest już dostępny na rynku, można zeskanować uszkodzony detal, odtworzyć model 3D i dokumentację techniczną, a następnie wykonać zamiennik), a także archiwizacja, aby później móc odtworzyć części w razie ich zużycia lub uszkodzenia,
 • konieczność doprojektowania dodatkowego oprzyrządowania, 
 • wprowadzenie zmian konstrukcyjnych,
 • stworzenie modelu CAD na podstawie części wykonanej ręcznie (celem uruchomienia produkcji masowej),
 • przygotowanie dokumentacji powykonawczej.

Czym w ogóle jest inżynieria odwrotna?

Inżynieria odwrotna, zwana także inżynierią wsteczną, techniką odwracania czy programowaniem zwrotnym (ang. reverse engineering) jest procesem badania produktu (którym może być przykładowo jakieś urządzenie czy program komputerowy), aby ustalić, co to właściwie jest, w jaki sposób działa, jak oraz jakim kosztem został wytworzony. Robi się to po to, by stworzyć dokumentację techniczną i zdobyć wszelkie informacje niezbędne do skonstruowania odpowiednika.

Prostszą i krótszą definicją jest: „Proces tworzenia nowego modelu elementu – na podstawie fizycznie istniejącego detalu – a następnie wygenerowanie dokumentacji technicznej oraz jego wytworzenie”. Pozwala to na uzyskanie wirtualnego modelu, na podstawie którego można fizycznie odtworzyć istniejący element, a także zoptymalizować bądź rozwijać istniejące technologie. Wykonywanie prac najpierw w wirtualnym świecie (weryfikacja zmian i zachodzących procesów) zmniejsza ryzyko stworzenia wadliwego produktu, a tym samym pozwala na oszczędności i zmniejszenie poniesionych kosztów. Taki model pozwala na odtworzenie dokumentacji 2D i 3D, rozwój, naprawę i modyfikację produktu, a także łatwą kontrolę nad rozwojem elementu i nadzór nad całym procesem produkcji. Może być on następnie wykorzystany w projektowaniu wspomaganym komputerowo (CAD) 3D, komputerowym wspomaganiu wytwarzania (CAM), a także przez oprogramowanie komputerowego wspomagania inżynieryjnego (CAE) bądź też inne programy.

W procesie inżynierii wstecznej wykorzystywać można różne metody – od prostych pomiarów suwmiarką i sporządzenia na tej podstawie dokumentacji technicznej, po tomografię komputerową i skaner 3D w połączeniu ze specjalnym oprogramowaniem – co pozwala na opracowanie uniwersalnego modelu CAD.

Dlaczego warto korzystać z możliwości oferowanych przez inżynierię odwrotną?

Reklama

Stosowanie inżynierii odwrotnej niesie ze sobą wiele zalet. Wśród nich kryje się:

 • możliwość otrzymania wysokiej jakości modelu odzwierciedlającego rzeczywisty element,
 • możliwość odtworzenia części na podstawie zniszczonego elementu fizycznego,
 • możliwość dopasowania elementów do istniejących mechanizmów (m.in. eliminowanie kolizji),
 • po ręcznym zmodyfikowaniu detalu (np. matryce) – możliwość szybkiej aktualizacji istniejącego modelu 3D,
 • możliwość skrócenia czasu wprowadzenia detalu do produkcji, dzięki stworzeniu zoptymalizowanego modelu.

Możliwości Portalu Produkcyjno-Usługowego LaserTrade w zakresie inżynierii odwrotnej są ogromne. Dodając do tego całą sieć firm partnerskich zrzeszonych wokół naszego portalu i z nim współpracujących, jesteśmy miejscem idealnym do szybkiego nawiązywania kontaktu, szybkiego pozyskiwania ofert handlowych oraz szybkiej realizacji zadania. 

Panel Klienta, pozwalający na posiadanie wszystkich zasobów związanych z ofertami i zamówieniami w jednym, uporządkowanym miejscu, umożliwia sprawną i wydajną pracę. 

Zapraszamy do współpracy z Portalem Produkcyjno-Usługowym LaserTrade w zakresie programowania zwrotnego.

Gotowy na szybkie cięcie?

My tak!

WYCENA ONLINE
Cięcie laserem