Inżynieria odwrotna 3D

Inżynieria odwrotna (inżynieria wsteczna) – sprawdź u nas! Odpowiemy na Twoje pytanie: „Jak to jest zrobione”? Pomożemy Ci odtworzyć brakującą część lub element.

Poznaj usługi z zakresu inżynierii wstecznej (reverse engineer). 

Szybka wycena

Jak działa Platforma LaserTrade?

Komunikujemy skutecznie! Nawiąż szybki i bezpośredni kontakt z firmami CNC i 3D.

Nie pobieramy opłat ani prowizji. Nie pośredniczymy w transakcjach. Oferty otrzymasz na adres e-mail, a zamówienie zrealizujesz bezpośrednio u Wykonawcy.

  1. Wczytaj pliki

    Dodaj zapytanie

    Dodaj zapytanie, dodaj pliki, powiedz na kiedy.

  2. Porównaj oferty

    Poczekaj na oferty

    Oferty od firm wraz z ich danymi zostaną wysłane na e-mail.

  3. Produkcja

    Nawiąż współpracę

    Współpracę z wybraną firmą możesz nawiązać w Platformie lub poza nią.

  4. Wysyłka

    Wróć z kolejnym projektem

    Komunikacja przez LaserTrade to niesamowita wygoda :)

Wyceń usługę

Inżynieria odwrotna to proces, w którym oprogramowanie, maszyny, struktury architektoniczne i inne produkty są dekonstruowane w celu wydobycia z nich informacji projektowych. Proces inżynierii odwrotnej pozwala określić, w jaki sposób dana część została zaprojektowana, dzięki czemu można ją odtworzyć.

Odwrotna inżynieria – dlaczego wybrać usługi u nas? 

Jesteśmy platformą zrzeszającą ekspertów Reverse engineering.

Umożliwiamy Ci przesłanie zapytania ofertowego do wszystkich specjalistów jednocześnie. 

Pozostaje porównać oferty, wybrać najlepszą i tego samego dnia możesz rozpocząć swój projekt.

Gotowy na inżynierię odwrotną? 

Nie trać czasu. 

Jeżeli jesteś gotowy dodać swoje pierwsze zapytanie, rozpocznij proces, a resztą zajmiemy się my! 

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny przygotowanej przez wiele firm jednocześnie.  

Inżynieria odwrotna.

Warto sięgać po najnowocześniejsze osiągnięcia technologii. Korzystając z naszych usług, zyskujesz dostęp do innowacyjnych technologii i setek maszyn gotowych do pracy, a skupieni w jednym miejscu eksperci – między innymi od inżynierii odwrotnej – wyślą bezpośrednią ofertę na Twoje zapytanie wprost na Twoją tablicę w Panelu Klienta.

Zastosowania inżynierii odwrotnej.

Z możliwości oferowanych przez inżynierię odwrotną korzysta na przykład wojsko, celem skopiowania technologii opracowanych przez inne państwa (często wespół z działalnością wywiadu). Innym przykładem jest obserwowanie i testowanie programów komputerowych, aby odtworzyć ich zachowanie w innym programie. Pozwala to osiągnąć jakąś funkcjonalność, jednocześnie unikając konsekwencji wynikających z naruszenia patentów czy praw autorskich. Jeszcze innym zastosowaniem jest porównanie i/lub zapewnienie współdziałania ze swoimi produktami. Można też używać jej do: przeprowadzenia audytu bezpieczeństwa, usunięcia zabezpieczeń przed kopiowaniem (cracking), odblokowania ukrytej funkcjonalności produktu, zapewnienia obsługi nieudokumentowanym standardom zapisu, protokołom komunikacyjnym czy urządzeniom peryferyjnym. Technikę odwracania z powodzeniem stosuje się w przemyśle lotniczym i motoryzacyjnym, architekturze i sztuce.

Inne zastosowania:

  • analiza funkcjonalności produktu, jego części składowych, oszacowania kosztów i kontroli, czy nie doszło do naruszenia patentu,
  • odtworzenie uszkodzonych części (gdy dany komponent nie jest już dostępny na rynku, można zeskanować uszkodzony detal, odtworzyć model 3D i dokumentację techniczną, a następnie wykonać zamiennik), a także archiwizacja, aby później móc odtworzyć części w razie ich zużycia lub uszkodzenia,
  • konieczność doprojektowania dodatkowego oprzyrządowania, 
  • wprowadzenie zmian konstrukcyjnych,
  • stworzenie modelu CAD na podstawie części wykonanej ręcznie (celem uruchomienia produkcji masowej),
  • przygotowanie dokumentacji powykonawczej.

Czym jest inżynieria odwrotna?

(Inżynieria wsteczna co to jest?)

Inżynieria odwrotna, zwana także inżynierią wsteczną, techniką odwracania czy programowaniem zwrotnym (ang. reverse engineering) jest procesem badania produktu (którym może być przykładowo jakieś urządzenie czy program komputerowy), aby ustalić, co to właściwie jest, w jaki sposób działa, jak oraz jakim kosztem został wytworzony. Robi się to po to, by stworzyć dokumentację techniczną i zdobyć wszelkie informacje niezbędne do skonstruowania odpowiednika.

Prostszą i krótszą definicją jest: „Proces tworzenia nowego modelu elementu – na podstawie fizycznie istniejącego detalu – a następnie wygenerowanie dokumentacji technicznej oraz jego wytworzenie”. Pozwala to na uzyskanie wirtualnego modelu, na podstawie którego można fizycznie odtworzyć istniejący element, a także zoptymalizować bądź rozwijać istniejące technologie. Wykonywanie prac najpierw w wirtualnym świecie (weryfikacja zmian i zachodzących procesów) zmniejsza ryzyko stworzenia wadliwego produktu, a tym samym pozwala na oszczędności i zmniejszenie poniesionych kosztów. Taki model pozwala na odtworzenie dokumentacji 2D i 3D, rozwój, naprawę i modyfikację produktu, a także łatwą kontrolę nad rozwojem elementu i nadzór nad całym procesem produkcji. Może być on następnie wykorzystany w projektowaniu wspomaganym komputerowo (CAD) 3D, komputerowym wspomaganiu wytwarzania (CAM), a także przez oprogramowanie komputerowego wspomagania inżynieryjnego (CAE) bądź też inne programy.

W procesie inżynierii wstecznej wykorzystywać można różne metody – od prostych pomiarów suwmiarką i sporządzenia na tej podstawie dokumentacji technicznej, po tomografię komputerową i skaner 3D w połączeniu ze specjalnym oprogramowaniem – co pozwala na opracowanie uniwersalnego modelu CAD.

Możliwości oferowane przez inżynierię odwrotną.

Stosowanie inżynierii odwrotnej niesie ze sobą wiele zalet. Wśród nich kryje się:

  • możliwość otrzymania wysokiej jakości modelu odzwierciedlającego rzeczywisty element,
  • możliwość odtworzenia części na podstawie zniszczonego elementu fizycznego,
  • możliwość dopasowania elementów do istniejących mechanizmów (m.in. eliminowanie kolizji),
  • po ręcznym zmodyfikowaniu detalu (np. matryce) – możliwość szybkiej aktualizacji istniejącego modelu 3D,
  • możliwość skrócenia czasu wprowadzenia detalu do produkcji, dzięki stworzeniu zoptymalizowanego modelu.

Nasze możliwości w zakresie inżynierii odwrotnej są ogromne. Dodając do tego całą sieć firm partnerskich zrzeszonych wokół naszego portalu i z nim współpracujących, jesteśmy miejscem idealnym do szybkiego nawiązywania kontaktu, szybkiego pozyskiwania ofert handlowych oraz szybkiej realizacji zadania. Posiadamy profesjonalne oprogramowanie do inżynierii odwrotnej.

Panel Klienta, pozwalający na posiadanie wszystkich zasobów związanych z ofertami i zamówieniami w jednym, uporządkowanym miejscu, umożliwia sprawną i wydajną pracę. 

Zapraszamy do współpracy w zakresie programowania zwrotnego.

Co to jest inżynieria odwrotna?

Inżynieria odwrotna – znana także pod takimi nazwami jak: inżynieria wsteczna, technika odwracania, programowanie zwrotne, reverse engineering – jest dziedziną nauki obejmującą metody pozwalające na wprowadzenie obiektów do wirtualnej rzeczywistości. Obejmuje to zakres takich czynności jak: zbieranie danych geometrycznych fizycznych obiektów, odtwarzanie ich geometrii, przetwarzanie danych do formatu akceptowalnego przez systemy CAD.

Inżynieria odwrotna w praktyce – zastosowanie

Inżynieria odwrotna z powodzeniem wykorzystywana jest w medycynie (wytwarzanie implantów), archeologii, architekturze, wojsku, energetyce, motoryzacji, lotnictwie, przemyśle stoczniowym, sztuce, rozrywce. Pozwala na badanie konkurencyjnych produktów, daje możliwość odtworzenia dokumentacji urządzeń, umożliwia dostarczenie trudnodostępnych części oraz odtworzenie uszkodzonych elementów, wspomaga wprowadzenie modyfikacji w istniejących obiektach (gdy wymagają odnowienia bądź poprawek).