3 minuty

Technologia druku 3d w przemyśle

Wykorzystanie druku 3D w przemyśle – konkretne i inspirujące przykłady

Przemysł produkcyjny nieustannie poszukuje nowych, innowacyjnych i optymalizacyjnych sposobów pracy, a możliwości, jakie stwarza wykorzystanie druku 3D, odgrywają tu coraz większą rolę. Kolejne postępy w technologii druku 3D, sprzętu i materiałów spowodowały obniżenie kosztów, czyniąc go bardziej realną opcją dla ogólnego zastosowania w produkcji. 

O tym, jakie są główne zalety stosowania druku przestrzennego – jako technologii produkcyjnej – pisaliśmy już w artykule pt.: „Zastosowanie druku 3D jako technologii produkcyjnej”. Przypomnijmy pokrótce, że są to przede wszystkim: redukcja kosztów, redukcja ryzyka (dzięki możliwości produkcji prototypów), skrócenie czasu wprowadzania produktu na rynek, szersze pole wyboru geometrii, dobre podwaliny pod dalszy rozwój produktu i całego przedsiębiorstwa, redukcja ilości odpadów, czy zmniejszenie przestrzeni magazynowej. 

Teraz czas na garść praktycznego wykorzystania druku 3D w różnych branżach. 

Zastosowania dla przemysłu elektronicznego 

Druk 3D w przemyśle elektronicznym jest stosowany przy wytwarzaniu takich produktów i elementów, jak: wymienniki ciepła, obudowy, części komunikacyjne, drony, trójwymiarowe płytki drukowane i cewki indukcyjne. Warto jednak zaznaczyć, że różnorodność obiektów, które mogą być produkowane przestrzennie, obejmuje cały przemysł elektroniczny. Choćby wymienniki ciepła – wyprodukowane w technologii addytywnej, z wysokiej jakości stopów termoprzewodzących, są elastyczne, właściwości przewodzenia mają optymalne, a przy tym pozostają stosunkowo niewielkich rozmiarów.  

Automatyzacja 

Reklama

Automatyka, robotyka i systemy chwytakowe odgrywają kluczową rolę w procesach optymalizacji i automatyzacji. Dzięki zastosowaniu produkcji addytywnej można swobodnie kształtować funkcjonalność i to konkretnie w częściach produkowanych na własny użytek i według własnych potrzeb. Uzyskiwane komponenty są stabilne, lekkie i wytrzymałe. Zastosowanie druku 3D ułatwia i przyspiesza wprowadzanie wszelkich modyfikacji w procesach i łańcuchach produkcyjnych. 

Oprzyrządowanie i wytwarzanie form

Jednym z największych wyzwań sektora produkcyjnego pozostają narzędzia. Zarówno te, które są niezbędne w procesie do wytwarzania innych produktów, jak gotowe narzędzia-produkty. Wiele z projektów charakteryzuje się wysokim stopniem specjalizacji, a wręcz są to indywidualne opracowania wzorów na potrzeby konkretnej firmy i jej potrzeb. Tradycyjne metody produkcji są często w tym zakresie ograniczone, drogie i czasochłonne. Dzięki drukowi 3D nawet wieloelementowe struktury mogą być wykonane w procesie jednego wydruku i przy zminimalizowanej ilości elementów finalnych. Przykładem mogą być kanały chłodzące – wydrukowane w technologii addytywnej mogą być bezpośrednio połączone z częścią. Wartością dodaną jest tutaj choćby zmniejszone zużycie materiału. 

Jeżeli jesteś zainteresowany wydrukiem 3D dla swojej branży, potrzebujesz specjalistycznego podejścia, Twoje produkty są specyficzne, wieloelementowe lub złożone z szeregu szczegółów – skonsultuj się z jednym ze specjalistów branży 3D, którego spotkasz wirtualnie przez Platformę LaserTrade. Portal LaserTrade to skuteczne i proste narzędzie do zrealizowania wydruku 3D dla każdej gałęzi przemysłu.  

Sponsorzy generalni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *