4 minuty

Zastosowanie druku 3D jako technologii produkcyjnej

Technologia druku przestrzennego z pewnością nie może być dziś określana jako powolna, kosztowna czy możliwa do zastosowania jedynie w ograniczonym zakresie. Kolejne firmy, z przeróżnych branż i każdego zakątka świata, przekonują się do zastosowania druku 3D przy swoich projektach, a to sprawia, że wzrasta poziom ogólnej wiedzy na temat tej technologii. Dzięki poszczególnym case studies  i dzieleniu się wypracowanymi rozwiązaniami można nie tylko ulepszać drukarki 3D, ale także sukcesywnie wdrażać zastosowanie druku 3D na każdym etapie produkcji. 

Przez lata rozwoju branży 3D największym wyzwaniem było utrzymywanie porównywalnych standardów w procesie wytwarzania. Nie wystarczy fascynacja nową technologią, ani nawet wysiłki wkładane w jej rozwój i optymalizację zastosowania. Ważna jest przecież jakość powstałych produktów i możliwość udzielenia gwarancji na ich użytkowanie. 

Nad tym problemem systematycznie pracowały różne organizacje i środowiska. Przykładem może być działalność projektu IDMA (Industrialization and Digitization of Additive Manufacturing for Automotive Series Processes) czy NCAMP (National Center for Advanced Materials Performance). Prace i badania prowadziły zarówno organizacje stworzone bezpośrednio z myślą o opracowaniu standardów w druku 3D, jak i filie już istniejących, ogólnych instytucji nadzorujących działalność przemysłową, dedykowane do zajęcia się tą tematyką. Efektem ich działań jest opracowanie standardów produkcyjnych, opis procesów kwalifikacyjnych czy certyfikacja urządzeń do druku 3D. Istnienie pewnego rodzaju norm i zasad znacząco wpływa na otwieranie się szeroko pojętego przemysłu na korzystanie z technologii druku przestrzennego. Natomiast kluczem do zdobycia zaufania klientów jest powtarzalność. 

Skoro nie trzeba już martwić się o jakość i powtarzalność produktów powstałych przy zastosowaniu metody 3D, warto także dodać, że ta technologia daje możliwość szerokiego wyboru materiałów. Drukarki 3D są wysoko rozwinięte i stale unowocześniane, a te typowo przemysłowe są dodatkowo wyposażone w systemy zamkniętego obiegu i monitoringu tego procesu na każdym etapie tworzenia obiektu. 

Jakie są główne zalety wyboru technologii 3D w produkcji?

Reklama
  • Szybkość – dla małych i średnich serii produkcyjnych niedużych obiektów wybór druku 3D pozwala na oszczędność czasu w porównaniu z wieloma metodami tradycyjnej produkcji. Chodzi głównie o skrócenie czasu projektowania i samej produkcji. 
  • Ekonomiczność – formy i odlewy do produkcji tradycyjnej wiążą się z wysokimi kosztami, zatem małe i średnie serie produkcyjne mogą być tańsze dzięki drukowi 3D.
  • Wewnętrzna produkcja – sporo firm chce być samowystarczalnymi w kwestii części zamiennych i decyduje się na ich produkcję we własnym zakresie. Pozwala to zmniejszyć koszty i skrócić logistykę. Inną korzyścią z drukowania potrzebnych obiektów we własnym zakresie i na własny użytek jest ochrona własności intelektualnej i cennego know-how
  • Połączenie masowości i indywidualnych potrzeb – druk 3D umożliwia coś, co mogłoby się wydawać niemożliwe: dostosowanie masowo produkowanych części do indywidualnych potrzeb klienta bez spowalniania produkcji i ponoszenia większych kosztów.

Jakie branże stosują drukowanie 3D w swoim procesie produkcyjnym?

Lepiej byłoby zapytać, jakie branże jeszcze nie odkryły potencjału druku przestrzennego!

Branża medyczna, ze szczególnym uwzględnieniem stomatologii, transport – od przemysłu motoryzacyjnego, przez lotnictwo, aż po transport kolejowy, branża elektroniczna, producenci sprzętu sportowego… Szczegółowy opis wykorzystania druku 3D przez poszczególne segmenty rynku i branże, wraz z najciekawszymi przykładami, będziemy opisywać w kolejnych artykułach. 

Jeśli nie jesteś pewny/pewna, czy drukowanie przestrzenne mogłoby zoptymalizować proces produkcyjny w prowadzonym przez Ciebie biznesie – skorzystaj z oferty Platformy LaserTrade. Dostęp do niej to zarazem kontakt z dziesiątkami profesjonalistów branży 3D, którzy z pewnością pomogą Ci wejść ze swoim pomysłem na nowe tory. Platforma LaserTrade to Twoje miejsce druku 3D. 

Sponsorzy generalni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *