Czym jest modelowanie 3D?

Branża druku przestrzennego wypracowała swój specyficzny język. Podstawowe pojęcia składające się na słownik rynku 3D (m.in. modelowanie 3D, filament, slicer, digitalizacja) zasygnalizowaliśmy już w artykule pt.: „10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o druku 3D”. Teraz nadszedł czas, aby tym kilku pojęciom-kluczom przyjrzeć się nieco dokładniej. 

Czym jest modelowanie 3D?

Proces tworzenia i modyfikowania trójwymiarowych obiektów, czyli mówiąc prościej (ale i zdecydowanie skrótowo) ich projektowania i zmieniania, nosi nazwę modelowania. Bardziej obrazowo można ten proces nazwać opisaniem kształtu obiektu trójwymiarowego, najczęściej poprzez opis powierzchni tego obiektu w trzech wymiarach. Najprostsza wersja obiektu trójwymiarowego może być złożona z samych sześcianów, prostokątów i trójkątów. Te kształty stanowią bazę do tworzenia projektów wielobocznych. Wszystko to dzieje się w świecie wirtualnym, przy pomocy dedykowanych temu programów komputerowych, inaczej modelerów. Programy te są zaopatrzone zarówno we wszelkie narzędzia niezbędne do projektowania, jak i zawierają w sobie podstawowy zestaw brył, na bazie których można zacząć tworzyć obiekt przestrzenny. 

Modelowanie 3D obecnie jest standardowym elementem procesu projektowania i jedną z opcji w popularnych oprogramowaniach projektowych np. typu CAD. Z powodzeniem także łączone są elementy 2D i 3D. Nie było tak jednak zawsze – początkowo modelowanie przestrzenne wiązało się z ogromnymi nakładami finansowymi na sprzęt z wysoką mocą obliczeniową i wyjątkowo dobrymi parametrami. 

Modelowanie 3D – techniki.

W przypadku modelowania 3D mówi się o dwóch technikach modelowania czy też technikach zapisu: podstawowej i złożonej.

Rysunki można tworzyć z zastosowaniem:

Do podstawowych technik modelowania zaliczane jest budowanie obiektów z siatek wielokątów lub definiowanie obiektów przy pomocy krzywych. 

Do technik złożonych zalicza się np. wytłaczanie, tworzenie brył obrotowych, operacje boolowskie, modelowanie przy wykorzystaniu powierzchni podziałowych, mapy wysokości, mapy przemieszczeń, metakule, L-systemy. 

Modelowanie 3D – zastosowanie.

Gdyby przyjrzeć się modelowaniu od strony praktycznej, czyli najbardziej istotnej dla potencjalnego klienta, który zwraca się do firmy wyspecjalizowanej w modelowaniu 3D – na którym etapie współpracy zetkniemy się z modelowaniem? 

  1. Praca koncepcyjna – szczegółowy opis projektu (tzw. briefing), wyszczególnienie podstawowych etapów i zaplanowanie ich.
  2. Wizualizacja – tutaj potencjalny inwestor spotyka się z efektem procesu modelowania; dzięki modelowaniu zobaczy swój obiekt w trójwymiarze, na ekranie komputera.
  3. Stworzenie prototypu – przetestowanie go przed wydrukiem właściwego obiektu. 

Modelowanie 3D – stosowane programy.

Wybór oprogramowania do modelowania 3D zależy od branży i przeznaczenia obiektu, który ma zostać zaprojektowany. Oferta jest spora i obejmuje zarówno płatne licencje, jak i opcje darmowe. Przykładowo do tworzenia gier, filmów i wszelkiego typu efektów wizualnych popularne są programy Maya, 3 DS. Max czy Media & Entertainment Collection. Do modelowania części i złożeń mechanicznych np. Alibre Design, a przy projektowaniu obiektów budowlanych np. GstarCAD.  

Wśród programów darmowych znajdziemy np. Blender 3D, Open SCAD, Google SketchUp czy dedykowany projektom z klocków Lego LeoCAD. 

Zagadnienia związane z modelowaniem 3D z pewnością nie należą do najłatwiejszych. Brak umiejętności projektowych, czy brak odpowiedniego oprogramowania nie stoją jednak na przeszkodzie, aby zrealizować swój wydruk 3D. Co zrobić, jeśli po prostu mamy pomysł, chcemy zaprojektować i wydrukować nasz obiekt w 3D? Wychodzimy naprzeciw takim potrzebom i oczekiwaniom. W jednym miejscu możesz złożyć zapytanie na realizację Twojego pomysłu i za pomocą jednego kliknięcia skierować ją do kilkudziesięciu profesjonalistów z branży 3D. Jesteśmy Twoim miejscem druku 3D