Druk 3D podstawy – 10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć

Podstawy druku 3D.

Hasło, które jeszcze kilka lat temu wydawało się czymś zupełnie futurystycznym i odległym od codziennego życia, dziś już staje się zupełnie bliskie i namacalne. Mowa oczywiście o druku 3D. Jeśli zastanawiasz się, czy ta technologia mogłaby jakoś pomóc w rozwoju Twojego biznesu, ale jesteś na początku swojej przygody z drukiem 3D – koniecznie zapoznaj się z przygotowanym przez nas materiałem przedstawiającym podstawy druku 3D.

Druk 3D (druk przestrzenny, druk w technologii addytywnej/generatywnej).

Drukowanie przestrzenne to proces, który polega na tym, że model – cyfrowy, trójwymiarowy projekt – jest przetwarzany w fizyczny, realnie istniejący obiekt, produkt. Dzieje się to za pomocą nanoszenia na siebie kolejnych warstw materiału. 

Technologie druku.

Wyróżnia się sześć głównych rodzajów technologii drukowania 3D. W języku branżowym kryją się one pod skomplikowanie brzmiącymi skrótami:

Poszczególne grupy technologii różnią się między sobą specyfiką samego procesu, czy też źródłem energii. Istnieje także wiele innych technologii, które są mniej powszechne, ale bardziej dopasowane do potrzeb konkretnego wydruku. 

Filament, czyli materiał.

Elementem niezbędnym do wydrukowania danego obiektu w sposób przestrzenny jest filament, czyli inaczej specjalne włókno lub po prostu materiał. Jedną z jego właściwości jest stapialność, dzięki czemu można nakładać jedną warstwę na drugą i harmonijnie łączyć je ze sobą. 

Udany wydruk 3D zależy od kilku elementów, a jednym z najważniejszych jest właśnie odpowiedni dobór filamentu. Dlatego na temat materiałów z pewnością nie raz jeszcze przeczytacie na naszych stronach internetowych. 

Trójwymiarowy model.

Jest to inaczej projekt obiektu, który chcemy wydrukować i urzeczywistnić. Projekt ten powstaje w wersji cyfrowej, za pomocą programu komputerowego. 

Modelowanie 3D.

O procesie tworzenia projektów – obiektów do druku przestrzennego – mówi się modelowanie. Projektowanie do druku 3D odbywa się przy pomocy odpowiednich programów zwanych modelerami. 

Slicer.

To program do obróbki modelu 3D. Kiedy mamy już przygotowany cyfrowy model, musi on ulec dalszemu przygotowaniu do druku. Slicer to jakby pośrednik między tym projektem a konkretną drukarką, na której będzie się on stawał realnym obiektem. 

Digitalizacja 3D.

Jest to inaczej przenoszenie istniejącego, rzeczywistego obiektu do świata cyfrowego. Nie każdy obiekt (np. przedmiot), który chcemy wydrukować za pomocą drukarki 3D, musi być tworzony od postaw. Każdy jednak musi mieć postać cyfrową. Digitalizacja opiera się na procesie skanowania i pozwala na stworzenie wirtualnej wersji interesującego nas obiektu. 

Trójwymiarowe skanowanie przedmiotów (ang. reverse engineering).

To proces inżynierii odwrotnej, kiedy projekt tworzymy na bazie już istniejącego, fizycznego obiektu. Głównym narzędziem jest tutaj skaner z odpowiednim oprzyrządowaniem i oprogramowaniem. Zastosowanie kamer i różnego rodzaju mierników pozwala na skanowanie tak przedmiotów, jak i ludzi. Wśród skanowanych parametrów są nie tylko takie podstawy jak kształt czy wielkość, ale także kolory i tekstury. 

Drukarka 3D.

To nic innego, jak urządzenie, które łączy się z komputerem i innymi urządzeniami i pozwala przenieść konkretny projekt na różne nośniki druku. W przypadku drukarek 3D dokładnie mówimy o tym, że zamieniają one trójwymiarowy cyfrowy model w konkretny obiekt za pomocą filamentów. 

Segment rynku oferujący drukarki 3D przeszedł w stosunkowo krótkim czasie duże przeobrażenie. Drukowanie przestrzenne nie jest już tylko domeną przemysłu i świata wielkich korporacji – drukarkę 3D na potrzeby domowe można bez przeszkód kupić w popularnych sklepach z elektroniką. 

Druk 3D na zamówienie – główne wady i zalety.

Przy poszukiwaniu wad i zalet wytwarzania przedmiotów poprzez druk 3D, najczęściej przeciwstawiamy tę technikę metodom wytwórczym o dłuższej tradycji: odlewnictwu, formowaniu wtryskowemu czy frezowaniu CNC. 

Ogólnie można uznać, że drukowanie na drukarce 3D jest metodą najszybszą, najtańszą i najlepiej nadającą się do projektów o wysokim stopniu skomplikowania i szczegółowości. Jednocześnie jednak te zalety odnoszą się do wytwarzania pojedynczych obiektów, czy małych serii produkcyjnych. 

Zaprezentowane w tym artykule hasła to zaledwie krótki wstęp do zrozumienia świata druku 3D. Na szczęście, jeśli zastanawiasz się, czy właśnie ta metoda będzie odpowiednia dla realizacji Twojego projektu, nie musisz wiedziesz dużo więcej! 

Druk 3D wycena online.

Zrzeszamy dziesiątki firm, które są profesjonalistami w branży druku 3D. W jednym miejscu możesz dodać zapytanie, porównać oferty, a także złożyć zamówienie na wykonanie usługi. Jesteśmy Twoim miejscem druku 3D. Zajrzyj do nas i poznaj podstawy druku 3D.