4 minuty

Dlaczego warto stosować gięcie na prasach krawędziowych CNC?

Używając prasy krawędziowej, można giąć blachę pod dowolnym kątem. W Portalu Produkcyjno-Usługowym LaserTrade usługi świadczymy kompleksowo, rzetelnie i wygodnie. Za pomocą jednego zlecenia poinformujesz, że do usług z zakresu obróbki metali chciałbyś dołączyć usługę gięcia. 

Jakie branże korzystają z usługi gięcia i co w ten sposób wykonasz w Portalu Produkcyjno-Usługowym LaserTrade?

Proces gięcia na prasach krawędziowych jest wykorzystywany w wielu branżach przemysłu: w branży budowlanej (tworzenie blacho-dachówek, blach trapezowych, rynien i rur, parapetów, okapów, elementów w stolarce otworowej), motoryzacyjnej (elementy karoserii samochodów i innych pojazdów), przy produkowaniu komponentów dla branży lotniczej i przemysłu samolotowego, petrochemicznego, stoczniowo-okrętowego i produkcyjnego.

Przykłady zastosowań:

 • pokrycie dachów,
 • produkcja elementów konstrukcyjnych, konstrukcji stalowych i profili budowlanych,
 • produkcja drzwi oraz okien,
 • konstrukcje takie jak: garaże, wiaty, zadaszenia,
 • elementy i części maszyn oraz urządzeń wykorzystywanych w fabrykach oraz przedsiębiorstwach,
 • elementy linii produkcyjnych i ciągów technologicznych,
 • produkcja sprzętów codziennego użytku i wyposażenia domowego,
 • produkcja obudów sprzętu AGD i RTV,
 • produkcja elementów w stolarce otworowej.

Jakie materiały obrabiamy w Portalu Produkcyjno-Usługowym LaserTrade przy użyciu pras krawędziowych?

Najczęściej obróbce podlega: stal zwykła, czarna, ocynkowana, nierdzewna, kwasoodporna, narzędziowa, transformatora, aluminiowa, miedź, mosiądz. Grubość giętych materiałów zależy od długości powierzchni giętej. Im dłuższy materiał obrabiany, tym krótsza może być powierzchnia gięcia.

Na czym polega proces gięcia?

Gięcie na prasach krawędziowych to proces polegający na trwałym odkształceniu materiału wyrobów z blach, prętów, kształtowników, rur, profili i drutów. Jest to najczęściej stosowany sposób kształtowania wyrobów giętych, może być wykonywany zarówno na gorąco (w przypadku grubych blach), jak i na zimno (w przypadku cieńszych, bardziej plastycznych materiałów). Inne metody to między innymi: gięcie za pomocą walców, gięcie za pomocą przeciągania.

Zastosowanie prasy krawędziowej CNC pozwala na sprawne i efektywne uzyskanie pożądanych efektów: wysokiej dokładności gięcia, dużej powtarzalności oraz maksymalnej szybkości całego procesu. Gięcie w prasach krawędziowych odbywa się wzdłuż jednej krawędzi, a proces realizowany jest za pomocą dwóch narzędzi: stępa i matrycy. Wykorzystanie technologii CNC pozwala wykonywać skomplikowane kształty, zachowując przy tym dużą dokładność wytwarzanych elementów. Prasy krawędziowe świetnie radzą sobie zarówno z cienkimi, jak i grubymi arkuszami. 

Wyróżniamy kilka rodzajów pras krawędziowych:

 • hydrauliczne – przeznaczone do gięcia bardzo długich i grubych blach,
 • elektryczne i pneumatyczne – wykorzystywane do gięcia drobnych elementów; nie mają tak dużej siły nacisku, jak hydrauliczne, ale są od nich dużo szybsze,
 • maszynowe – zaliczane do pras najlepszej jakości, dokładne i szybkie, wyróżniające się niezwykłą wytrzymałością i precyzją działania; do przekazania energii do koła zamachowego stosuje się w nich silnik elektryczny.

Co zaliczamy do głównych zalet gięcia blach metodą CNC?

Wśród najważniejszych korzyści wynikających ze stosowania gięcia metodą CNC wypadałoby wskazać na:

 • usprawnienie i przyspieszenie całego procesu produkcji,
 • niezwykłą precyzję gotowego wyrobu,
 • łatwość tworzenia nawet najtrudniejszych i najbardziej skomplikowanych zgięć,
 • możliwość podjęcia niestandardowych, trudnych i złożonych zleceń,
 • zmniejszenie ilości odpadów i maksymalne wykorzystanie materiału.

Potrzebujesz wykonać gięcie blach? Poszukujesz firm oferujących usługi z tego zakresu?

Portal Produkcyjno-Usługowy LaserTrade to gwarancja sprawnego, szybkiego i bezproblemowego wykonania giętych elementów. Nasze możliwości w zakresie gięcia na prasach krawędziowych są naprawdę ogromne.

Reklama

Dzięki sieci firm partnerskich zrzeszonych wokół naszego portalu i z nim współpracujących jesteśmy miejscem idealnym do szybkiego nawiązywania kontaktu, szybkiego pozyskiwania ofert handlowych oraz szybkiej realizacji zadania. 

Panel Klienta, pozwalający na posiadanie wszystkich zasobów związanych z ofertami i zamówieniami w jednym, uporządkowanym miejscu, umożliwia sprawną i wydajną pracę. 

Stworzyliśmy to narzędzie dla Ciebie.

Zapraszamy do współpracy z Portalem Produkcyjno-Usługowym LaserTrade.

Sponsorzy generalni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *