4 minuty

Na czym polega i kiedy warto stosować cynkowanie?

W celu zabezpieczenia elementów przed korozją można zlecić cynkowanie galwaniczne, ogniowe, natryskowe lub inne. W Portalu Produkcyjno-Usługowym LaserTrade działamy kompleksowo, dlatego znajdziesz u nas specjalistów z rozmaitych dziedzin usług przemysłowych, w tym cynkowania.

Co możemy Ci zaoferować w zakresie cynkowania?

Galwanizacja ma chronić metale przed utlenianiem bądź może być wykonywana z pobudek zdobniczych. W Portalu Produkcyjno-Usługowym LaserTrade:

 • zabezpieczysz (przed korozją): żeliwa i stale, blachy, taśmy, druty stalowe, drobnicę, wyroby sprężyste,
 • zastosujesz cynkowanie z połyskiem jako powłokę dekoracyjną.

Przykłady zastosowań:

 • ocynkowane śruby, wkręty i łańcuchy, 
 • ocynkowane mocowania do anten, 
 • ocynkowane drabiny, 
 • ocynkowana siatka ogrodzeniowa, 
 • ocynkowane podzespoły roweru, motoru czy samochodu 
 • i wiele, wiele innych.

Branże korzystające z cynkowania: motoryzacyjna, lotnicza, maszynowa, energetyczna, budowlana oraz inne.

Na czym polega cynkowanie?

Cynkowanie jest procesem mającym na celu ochronę elementów metalowych przed korozją. Wykorzystywany jest przy tym mechanizm elektrochemiczny – cynk ma niższy potencjał korozyjny od stali, w związku z czym tworzy na jej powierzchni powłokę anodową. Ta metaliczna powłoka zabezpiecza stal nie tylko izolując ją od powietrza, ale również sama jako pierwsza ulega utlenieniu, chroniąc metal podłoża. 

Proces składa się z trzech kroków: przygotowanie materiału, przygotowanie cynku, właściwe cynkowanie.

Jakie są sposoby przeprowadzania procesu cynkowania?

Wyróżniamy wiele metod nakładania powłok ochronnych na stal:

 • Cynkowanie ogniowe – polega na zanurzeniu stali w ciekłym cynku, co pozwala także na pokrycie elementów o skomplikowanych kształtach. Powłoka cynkowa wykonana w taki sposób ma trwałość od 10 do 100 lat, w zależności od „agresywności” środowiska.
 • Cynkowanie galwaniczne – podczas którego przygotowany w odpowiedni sposób metal (uprzednio odtłuszczony i poddany trawieniu, dzięki czemu dochodzi do usunięcia korozji) zanurza się w kąpieli w elektrolicie (zasadowym lub kwaśnym), zawierającym związki cynku. Dzięki przepływowi prądu cząsteczki pierwiastka osiadają na elemencie, po czym jest on pasywowany, płukany i przygotowany do użytku.
 • Cynkowanie natryskowe – stosowane jest przede wszystkim w przypadku elementów, których z racji wielkości gabarytowej nie da się cynkować zanurzeniowo, bądź są one wrażliwe na wysoką temperaturę. Co prawda metoda ta mniej obciąża termicznie przedmiot, jednak stosując ją, niemożliwe jest dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Podczas tego procesu drut cynkowy ulega roztopieniu (np. za pomocą płomienia), a później płynny cynk zostaje rozpylony na powierzchni za pomocą sprężonego powietrza.
 • Proces Sendzimira – polegający na zanurzaniu w roztopionym cynku odpowiednio przygotowanych (m.in. wyżarzanych w atmosferze wodoru) elementów stalowych. Wyroby przepuszcza się przez wannę z płynnym cynkiem, w temperaturze około 460 stopni Celsjusza, a następnie materiał przenosi się do pieca, w którym regulowana jest grubość powłoki.

Cynkowanie gwarantuje zabezpieczenie przed korozją na wiele lat, co daje wzrost trwałości i bezpieczeństwa użytkowego. Długość spełniania funkcji przez powłokę cynkową w dużej mierze zależy od środowiska, w którym dany przedmiot jest eksploatowany i użytkowany. Szacuje się, że powłoka cynkowa o grubości 60 μm w środowisku wiejskim wystarczy na 20 lat, natomiast w środowisku przemysłowym utrzyma się tylko 5 lat.

Reklama
 • Cynkowanie proszkowe – polegające na utrzymaniu przedmiotu przez kilka godzin w temperaturze 350–400°C w sproszkowanym cynku, zawierającym około 6% tlenku cynku; metoda ta jest mało wydajna, a wymaga dużego nakładu pracy, przez co rzadko stosowana jest w przemyśle.

W Portalu Produkcyjno-Usługowym LaserTrade znajdziesz specjalistów od różnych rodzajów cynkowania. 

Rejestrujesz się w Panelu Klienta, zgłaszasz zapotrzebowanie na usługę cynkowania i z przyjemnością obserwujesz, jak kolejne oferty pojawiają się na Twoim koncie. Wybierasz najodpowiedniejszą dla siebie (możesz filtrować po lokalizacji, terminie wykonania, cenie, warunkach płatności), zamawiasz, rozliczasz się według ustaleń i oczekujesz na dostawę zamówienia. Tak prosto i wygodnie jeszcze nie zamawiałeś. Pozostań z nami i ciesz się komfortem, wydajnością i możliwościami, jakie oferujemy. Produkowanie może być naprawdę proste.

Stworzyliśmy to narzędzie dla Ciebie.

Zapraszamy do współpracy z Portalem Produkcyjno-Usługowym LaserTrade.

Sponsorzy generalni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *