Cięcie strumieniem wody szkła

Cięcie szkła strumieniem wody – usługa CNC dostępna w LaserTrade. Poszukujesz wykonawcy usługi cięcia szkła strumieniem wody? Nic prostszego. 

W LaserTrade firmy z całej Polski specjalizujące się w cięciu szkła strumieniem wody czekają na Ciebie w jednym miejscu. 

Skorzystaj z narzędzia w Panelu Klienta. Zapytaj – przefiltruj otrzymane oferty – zamów u wybranego wykonawcy.

Wycena on-line

Cięcie szkła wodą – usługa

Dlaczego warto pracować z Portalem Produkcyjno-Usługowym LaserTrade? 

W Portalu Produkcyjno-Usługowym LaserTrade czeka na Ciebie największy park maszynowy w Polsce, z najnowocześniejszymi technologiami. Osiągnęliśmy to dzięki naszym firmom partnerskim, specjalizującym się w produkcji i usługach na zamówienie. Współpracując z setkami firm i mając dostęp do setek maszyn gotowych do pracy, w szybki i wygodny sposób przedstawimy Ci oferty na wykonanie cięcia szkła strumieniem wody.

Jakie rodzaje szkła poddajemy cięciu wodą w Portalu LaserTrade?

Dzięki strumieniowi wody pod bardzo dużym ciśnieniem możemy poddawać profesjonalnej obróbce m.in.:

 • szkło lite,
 • szkło warstwowe (klejone żywicą oraz folią),
 • powłoki pancerne, kuloodporne i zbrojone,
 • lustra,
 • szkła białe i kolorowe, płaskie i wiele innych.

Użycie technologii nie jest możliwe jedynie w przypadku szkła hartowanego, któremu w procesie obróbki cieplnej podwyższono wytrzymałość mechaniczną. W wyniku hartowania – które polega na oddziaływaniu na element szklany bardzo wysoką temperaturą, a następnie jego gwałtownym schłodzeniu – zmienia się struktura i właściwości szkła, dlatego próba jego przecięcia skończy się natychmiastowym pęknięciem już przy pierwszym kontakcie z elementem tnącym, w tym także ze strumieniem wody. Na szczęście wyroby ze szkła hartowanego wykonywane są na wymiar, zatem nie muszą już być poddawane obróbce.

Gdzie znajduje zastosowanie szkło cięte strumieniem wody?

Szkło jest jednym z najbardziej dostępnych materiałów, a jego wykorzystanie jest niezwykle wszechstronne: okna, lustra, przeszklone ściany, ozdoby – to tylko część z jego licznych zastosowań. Jednocześnie jest materiałem bardzo kruchym, zatem podczas obróbki łatwo go można uszkodzić. Wydajną metodą jego cięcia jest używanie strumienia wody pod bardzo wysokim ciśnieniem. Wykorzystując tę technologię, produkować można bardzo małe, cienkie i skomplikowane elementy, jak na przykład szkło wykorzystywane w smartfonach, czy też elementy ozdobne używane przy produkcji wyrobów biżuteryjnych albo mebli. Metodą tą można też z powodzeniem wykonywać akwaria na zamówienie. Cięcie wodą gwarantuje niezwykłą precyzję oraz łatwość wykonywania rozmaitych detali. Waterjet jest techniką uniwersalną i wszechstronną, dającą wiele możliwości, stąd jej wykorzystanie staje się coraz bardziej popularne w wielu gałęziach przemysłu. Można ją wykorzystać także przy cięciu szkła kuloodpornego (składającego się z wielu warstw), szkła pancernego, szkła zbrojonego czy szkła używanego w regionach narażonych na huragany. Materiały te muszą charakteryzować się bardzo wysokim stopniem wytrzymałości, dlatego cięcie ich przy użyciu innych metod mogłoby być ekstremalnie trudne.

Na czym polega cięcie szkła strumieniem wody?

Cięcie wodą zwane jest inaczej cięciem strumieniem wody, obróbką strumieniowo-ścierną, obróbką hydro-ścierną, obróbką wodno-ścierną, obróbką hydro-abrazyjną, abrasive waterjet (AWJ), waterjet. Jest to technologia rozdzielania/przecinania lub czyszczenia materiałów z użyciem wody pod ekstremalnie wysokim ciśnieniem. Proces jest ekologiczny, wykorzystywana w nim jest tylko woda pod bardzo wysokim ciśnieniem lub woda z dodatkiem ścierniwa. Ta unikalna i nowoczesna technologia umożliwia wycinanie w szkle różnorodnych, nawet niezwykle skomplikowanych kształtów, bez zmiany ich struktury. Największą zaletą tej technologii cięcia na zimno jest to, że przy jej użyciu materiałom nadać można niemal każdy możliwy kształt – dzięki obróbce CNC właściwie w sposób nieograniczony można je dowolnie projektować. Zalecana jest ona we wszystkich tych przypadkach, w których przecinanie tarczą, obróbka ubytkowa czy też obróbka termiczna przynoszą niezadowalające jakościowo efekty.

Obróbka hydro-ścierna jest fantastyczną metodą cięcia szkła, albowiem umożliwia uzyskiwanie konturów i kształtów, których nie da się uzyskać za pomocą innych maszyn tnących przy zachowaniu rozsądnych kosztów. Artystyczne inkrustacje w blatach stołów, fantazyjne witraże, lustra, szklane elementy dekoracyjne, okna w zabytkowych samochodach – przed maszyną do cięcia strumieniem wody nie ma właściwie zadań nie do wykonania. Jednakże szkło ma tendencję do pękania, toteż bardzo ważnym jest, ażeby na początku otwory wykonywać przy zmniejszonym ciśnieniu – o wysokości od 7200 psi/500 barów do 11 600 psi/800 barów. Później – w celu uzyskania opłacalnej prędkości roboczej cięcia – trzeba zwiększyć ciśnienie. W przypadku szkła, ceramiki oraz innych kruchych materiałów w celu uniknięcia zniszczeń niezbędne jest stopniowe zwiększanie i zmniejszanie ciśnienia cięcia za pomocą proporcjonalnej regulacji ciśnienia w multiplikatorze. Jako ścierniwa można używać oliwinu zamiast piasku kwarcowego, ponieważ ten materiał jest bardziej miękki, co ogranicza możliwość powstawania odprysków, pęknięć i innych wad powierzchni i pozostawia wypolerowaną na gładko krawędź cięcia.

Cięcie strumieniem wody nie powoduje drgań szkła, nie tworzy strefy wpływu ciepła i nie pozostawia nierównych krawędzi, dlatego właściwie nie jest wymagana po tym żadna obróbka końcowa.

W zależności od rodzaju szkła i stopnia skomplikowania wykroju dobiera się ciśnienie cięcia, jego jakość, gradację, rodzaj ścierniwa, ilość wody itd. Sam proces przebiega bardzo szybko i zajmuje kilka minut. Ważny jest fakt, że wskutek obróbki materiał nie zatraca swoich cech wytrzymałościowych, a zatem w dalszym ciągu mamy do czynienia z tą samą strukturą, zmienioną jedynie pod względem formy.

Reklama

Jakie są zalety przecinania szkła strumieniem wody?

Wśród najważniejszych zalet przecinania strumieniem wody należy wymienić:

 • możliwość wykonania kompleksowych, skomplikowanych profili, niemożliwych do uzyskania przy użyciu innych metod,
 • tak kruchy i delikatny materiał, jakim jest szkło, nie odpryskuje,
 • możliwość obróbki wielu rodzajów szkła,
 • możliwość cięcia materiałów o grubości do 20 cm,
 • możliwość cięcia cienkiego i grubego szkła bez konieczności wymiany narzędzi,
 • brak konieczności późniejszej obróbki krawędzi cięcia albo bardzo niewielka obróbka,
 • optymalne wykorzystanie materiału, wąska szczelina cięcia,
 • duża efektywność wykonywania otworów w szkle,
 • brak konieczności późniejszego ostrzenia narzędzia,
 • wykorzystanie tej technologii – przy automatyzacji procesów produkcyjnych – umożliwia znaczne obniżenie kosztów.

Niektórzy uważają cięcie strumieniem wody za metodę konkurencyjną do cięcia laserem czy plazmą. My, w Portalu Produkcyjno-Usługowym LaserTrade, traktujemy ją jako technologię alternatywną. Dzięki współpracy naszych Partnerów od technologii cięcia wodą, plazmą, tlenem i laserem oferujemy naszym Klientom usługi kompleksowe i – co najważniejsze! – dostępne z jednego miejsca i przy pomocy jednego zlecenia, co czyni nasz portal miejscem wyjątkowym i bardzo specjalistycznym na internetowej mapie Polski. 

Zapraszamy do współpracy!

Gotowy na szybkie cięcie?

My tak!

WYCENA ONLINE
Cięcie laserem