3 minuty

Branża automotive - cięcie laserowe

Innowacyjna produkcja części dla branży automotive – wszechstronnymi urządzeniami laserowymi

Rewolucyjna technika laserowa znalazła szerokie zastosowanie w branży motoryzacyjnej. Używa się jej zarówno na etapie budowy pojazdów, jak i podczas procesu produkcji. Można dzięki niej precyzyjnie wycinać metalowe profile i kształty, spawać ze sobą różne elementy oraz regenerować poszczególne części. Przyjrzyjmy się zatem dokładniej laserowej technologii w obróbce metali dla przemysłu samochodowego.

Dokładna i szybka obróbka metali

Reklama
Auto części laserowo wycinane

Laser, dzięki swoim właściwościom, może bardzo precyzyjnie ciąć powierzchnie metalowe. Skupiona wiązka światła powoduje topnienie wybranych cząsteczek. Zjawisko to daje szerokie spectrum możliwości w zakresie obróbki metali i formowania kształtów, w tym przecinania, nacinania, znaczenia czy też grawerowania powłoki. Cały proces, ze względu na brak fizycznego styku, nie narusza struktur powierzchni, dlatego też znajduje zastosowanie nawet dla polerowanych elementów. Jest to bardzo szybka i sprawna metoda, która zapewnia wysoką jakość, dokładność oraz estetykę wykonania. Dlatego też od razu można cieszyć się efektem finalnym, a ilość odpadu w procesie jest znikoma.  W obecnych czasach prawie wszystkie części pojazdów wycinane są laserem. Zarówno elementy zewnętrznej karoserii o wysokiej wytrzymałości, jak i wykończenie wewnątrz samochodu otrzymuje się tą metodą. Pozwala ona na uzyskiwanie partii o dowolnych kształtach i stopniu skomplikowania. Rozbudowane zaplecze sprzętowe umożliwia przeprowadzanie różnego rodzaju działań z przedmiotami metalowymi. Podczas obróbki części, zachowany zostaje najwyższy stopień precyzji i dbałości o detale. Wykonawcy zrzeszeni w Platformie LaserTrade kooperują z firmami z branży motoryzacyjnej, dostarczając elementy potrzebne do budowy samochodów – od części mechanicznych po elementy wykończenia wnętrz.

Spawanie i znakowanie elementów

Kolejnym istotnym zastosowaniem technologii laserowej jest możliwość spawania, czyli łączenia ze sobą poszczególnych części. Procesu tego używa się podczas produkcji np. drzwi samochodowych. Dzięki wykonaniu wielu spoin liniowych bądź punktowych w krótkich odstępach czasu możliwe jest dokładne połączenie elementów. Metoda ta okazała się znacznie szybsza i tańsza niż tradycyjny sposób oddziaływania łukiem elektrycznym. To samo odnosi się do łączenia mostu napędowego z obudową. Nowa technologia sprawia, iż materiał nie ulega pękaniu, gdyż laser generuje niewielką strefę wpływu ciepła. Aby móc oznaczyć poszczególne elementy, stosuje się znaczenia laserowe. Wiązki bardzo małych rozmiarów umożliwiają nanoszenie znaków na różnego rodzaju materiały, czyniąc je odpornymi na temperaturę bądź ścieranie. W ten sposób oznacza się choćby części silnika, czy też opony samochodowe. LaserTrade posiada najnowszej generacji sprzęt, umożliwiający wykonanie zarówno dokładnych i estetycznych spoin, jak również otrzymywanie wysokiej jakości znakowania oraz grawerowania elementów.  

Postęp techniczny umożliwił nam dużo szybsze i sprawniejsze działanie w procesie obróbki materiałów. Techniki oddziaływania laserem na metal sprawdziły się bardzo dobrze w branży motoryzacyjnej. Można tu bowiem dużo dokładniej produkować i łączyć części, a koszty tych działań znacznie się obniżyły. Ważne jest, aby prace nad elementami samochodowymi były wykonywane przez ekspertów z branży, gdyż bardzo istotne są tu względy bezpieczeństwa i jakość wykonania. Warto zatem zaufać specjalistom, którzy udzielą wszelkich porad i sprawnie wykonają zleconą usługę. 

Sponsorzy generalni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *