3 minuty

Zalety prototypowania w druku 3D

Rapid Prototyping – czym jest i jakie są jego zalety?

Zagłębiając się w tematykę druku 3D, prócz spotkania z takimi nazwami, jak technologia addytywna czy przyrostowa, często można natknąć się także na sformułowanie: technologia/technologie szybkiego prototypowania (RP – Rapid Prototyping). Aby uniknąć zbędnych konsternacji na poziomie słownictwa, można uznać, że druk 3D jest nazwą bardziej potoczną, używaną zbiorczo dla wszystkich technologii szybkiego prototypowania. Rapid Prototyping to więc termin, który zawiera w sobie wiele procesów, mających na celu wyprodukowanie krótkich serii i/lub przyspieszonej produkcji. 

Spoglądając na to z nieco innej strony można by także rzec, że szybkie prototypowanie jest głównym zastosowaniem dla druku przestrzennego

Prototypowanie to proces wytwarzania prototypu, a prototyp to wytwór powstający z projektu. 

Najważniejszą cechą prototypu jest to, że jest on interakcyjny – przechodzi w ręce użytkownika. Tym, co różni proces prototypowania od pilotażu, jest środowisko interakcji. W przypadku prototypów wytworzony obiekt nie funkcjonuje w realnej rzeczywistości, ale symuluje założone rozwiązania, zanim powstanie ostateczna wersja produktu. 

W jakim celu robi się prototypy i poddaje się je testom?

Reklama

Głównym celem tworzenia prototypów jest zdobycie wiedzy na temat funkcjonowania danego produktu np. fizycznego obiektu, już podczas jego używania, a nie tylko na poziomie założeń projektowych. Wynikiem interakcji użytkownika z obiektem jest szeroko pojęty feedback – wiedza najcenniejsza dla inwestora i twórców. Użytkownik określa wady i zalety prototypu, pokazuje, co jest w nim wartościowe, a co jest przeszkodą w efektywnym korzystaniu z niego. Dodatkowo, może podzielić się swoją opinią lub subiektywnym pomysłem na ulepszenie czy zmianę poszczególnych elementów, funkcjonalności prototypu. 

Decydując się wytworzenie serii prototypowej, najpowszechniejszym założeniem jest to, że ma to być operacja szybka i ekonomiczna w realizacji. Technologia druku 3D spełnia oba te warunki. 

Główne zalety wykorzystania technologii druku 3D przy tworzeniu prototypów:

  • szybkość – zarówno szybkość wykonania, choćby dzięki pominięciu typowych narzędzi, takich jak formy odlewnicze czy frezy, jak i wprowadzenia do użytku i testów,
  • ekonomiczność – koszty wykonania prototypów z zastosowaniem druku 3D minimalizują koszty na wielu poziomach, od maszyn i narzędzi, aż do wydatków na wynagrodzenia specjalistów,
  • redukcja ryzyka popełnienia błędu – tylko ta technika daje możliwość stworzenia modeli o porównywalnej jakości, a przy tym o skomplikowanej czy nieregularnej strukturze. 

Jeśli chcesz przetestować swój produkt i zdobyć cenną wiedzę o nim od strony doświadczenia użytkownika, zanim zdecydujesz się na jego produkcję – skorzystaj z możliwości szybkiego prototypowania, jakie daje technologia druku 3D. Platforma LaserTrade zrzesza dziesiątki firm, które są profesjonalistami w branży druku 3D. W jednym miejscu możesz dodać zapytanie, porównać oferty, a także złożyć zamówienie na wykonanie usługi. Platforma LaserTrade to Twoje miejsce druku 3D. 

Sponsorzy generalni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *