Wykrawanie blach

Wyobraź sobie miejsce, a w nim firmy z całej Polski  wykonujące usługi wykrawania blach. Za pomocą jednego zlecenia Twoje zapytanie trafia do wszystkich jednocześnie. 

Tak działa LASERTRADE.

Dodawanie zleceń, otrzymywanie wycen i nawiązywanie współpracy dotyczących wykrawania blach jeszcze nigdy nie było tak proste.

Wykrawanie blach

Przemysł 4.0 zmienia świat pracy. Aby utrzymać się na rynku, trzeba umieć dotrzymać kroku pojawiającym się rozwiązaniom i systematycznie optymalizować proces tworzenia wartości.

Czy potraficie sobie wyobrazić działalność niektórych gałęzi przemysłu bez procesu wykrawania blach? Technologia wykrawania w ostatnich latach systematycznie się rozwijała. Dziś pod tym pojęciem kryje się szereg korzyści i wszechstronnych możliwości. Jedno urządzenie (jedna wykrawarka) wykonać potrafi wiele kroków i czynności – takich jak: wykrawanie, rozcinanie, formowanie, pogłębianie, wykonywanie gwintów, wytłaczanie rolkami, znakowanie, wyginanie, obciąganie, tłoczenie – co przekłada się na oszczędność czasu oraz kosztów. Oznacza to, że na jednej maszynie wykonać można niemal kompletną produkcję i obróbkę różnorodnych detali, a przy okazji nie trzeba poświęcać czasu na przezbrajanie i programowanie. Doskonała jakość obróbki (idealna geometria, dokładne, perfekcyjne kształty, doskonała jakość krawędzi bez konieczności poprawek – bez jakichkolwiek śladów po wypalaniu, pofałdowań, zadziorów czy zarysowań), duży stopień łatwości obsługi maszyny i spora różnorodność wytwarzanych detali, jak również sortowanie i usuwanie detali łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej – wszystko to razem sprawia, że nawet nieduże partie produkować można w sposób elastyczny i ekonomiczny. Produktywność tych urządzeń jest niewiarygodna – wykrawanie przebiega niezwykle szybko i jest bezkonkurencyjne pod względem kosztów, zwłaszcza jeżeli produkuje się jeden po drugim wiele detali o identycznych kształtach. Także w przypadku mniejszych partii o bardziej zróżnicowanych wariantach nowoczesne wykrawarki – dzięki wszechstronnym narzędziom, precyzyjnym procesom, inteligentnej automatyzacji i wielu sposobom integracji z istniejącymi systemami produkcyjnymi – pozwalają uzyskać przewagę nad konkurencją. Inteligentne funkcje zapewniają płynność i bezpieczeństwo procesów, odciążają operatora i zwiększają wydajność obróbki. Mniejsze nakłady pracy, a produkcja bardziej wydajna – to się opłaca, prawda?

Na czym polega wykrawanie blach?

Proces wykrawania jest specyficznym rodzajem technologii cięcia. W jednym i drugim chodzi o to samo, ale cechą wyróżniającą proces wykrawania jest zastosowanie specjalnych, dodatkowych elementów i maszyn.

Najprościej mówiąc: wykrawanie blach, czasem potocznie zwane sztancowaniem, jest procesem technologicznym polegającym na – jak sama nazwa wskazuje – wycinaniu z blachy określonego kształtu, będącego odzwierciedleniem narzędzia zwanego potocznie wykrojnikiem. Wykrojnik jest elementem, który ze względu na swoje zadanie musi charakteryzować się o wiele większą wytrzymałością niż cięta blacha. Podkłada się go pod obrabianą powierzchnię, a następnie – przy pomocy prasy – dokonuje procesu wykrawania.

Proces ten jest realizowany pomiędzy matrycą a wykrojnikiem, zwanym też stemplem. Specjalne prasy, wyposażone w wykrojniki  i – naturalnie – specjalistyczne oprogramowanie, naciskając z dużą siłą na blachę znajdującą się na matrycy, wykrawają elementy o pożądanych wymiarach. Odpowiednie wymiary i określone kształty uzyskiwane są dzięki wspomnianemu wcześniej oprogramowaniu. W przypadku tego rodzaju obróbki bardzo ważnym czynnikiem jest odpowiedni dobór właściwych narzędzi, ponieważ ich błędne zastosowanie lub nieprawidłowe wykonanie skutkować będzie nie tylko negatywnie dla produkcji, ale może być również przyczyną poważnej awarii prasy.

Prasy najczęściej stosowane do procesu wykrawania to: mimośrodowe, mechaniczne. Prasy hydrauliczne raczej nie są do wykrawania używane, a na pewno stosowane są zdecydowanie rzadziej, ponieważ znacznie spada na nich wydajność.

Za pomocą tego zabiegu wykrawać można różne otwory, a także nadawać detalom zarówno kształty wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Podstawowe operacje cięcia za pomocą wykrojników to: wycinanie, dziurkowanie, odcinanie, przycinanie, nadcinanie, okrawanie, rozcinanie. Oprogramowanie umożliwia precyzyjną obróbkę ręczną o innowacyjnych funkcjach, ale także pozwala proces w łatwy i szybki sposób zautomatyzować, jest tu pole na dowolność i decyzję operatora.

Wykrawanie realizowane jest na podstawie dostarczonej dokumentacji konstrukcyjnej.

Jakie materiały poddaje się wykrawaniu?

Wymiar wykrojnika dobierany jest w zależności od grubości i twardości obrabianego materiału. W inny sposób wykrawa się w blachach ze stali nierdzewnej, które mają większą twardość, a inaczej obrabia się blachy aluminiowe, będące o wiele bardziej podatne na wykrawanie. Jak zatem dobrać siły wykrawania do danego materiału? Otóż należy wziąć pod uwagę następujące parametry: grubość blach w milimetrach, zewnętrzny obwód stempla w milimetrach, wytrzymałość materiałów na ścinanie (podawaną w kilogramach na milimetr kwadratowy). 

Grubości obrabianych blach to zazwyczaj: od 0,5 mm do 8 mm.

Najczęściej wykorzystywane do tego celu materiały to:

 • blachy stalowe (w tym: z powłoką galwaniczną),
 • blachy nierdzewne,
 • stal zwykła,
 • stal kwasoodporna,
 • aluminium,
 • inne metale.

Zastosowanie wykrawania blach

Wykrawanie blach jest procesem pozwalającym dostosować kształt blachy do potrzeb danej sytuacji. Tak wykrawane blachy mogą być zatem używane do konstruowania maszyn, jako osłony do maszyn, elementy mebli czy karoserii samochodów tudzież innych pojazdów. Prościej rzecz biorąc: wykrawanie blach ma duże znaczenie tam, gdzie wykorzystywane są elementy z blachy różnej grubości o precyzyjnych kształtach, z otworami i wycięciami. Ten rodzaj obróbki pozwala w tych wypadkach na osiągnięcie odpowiedniego efektu. Wymagania, o których tu mowa, doskonale wpisują się również w specyfikę takich specjalizacji jak: energetyka, wentylacja, AGD, RTV oraz wszelkich innych, w których konieczna jest nadzwyczajna jakość.

Korzyści płynące z wykrawania blach

W przypadku, kiedy w produkcie z blachy ma się znajdować duża liczba otworów, warto sięgnąć po rozwiązania proponowane przez nowoczesne maszyny do wykrawania, sterowane numerycznie. Obecnie obrabiarki CNC wyposażone są w wielonarzędziowe magazyny, w których jednorazowo znajdować się może nawet kilkadziesiąt różnych narzędzi. Przy jednym cyklu produkcji użytych może być zatem kilkadziesiąt różnych stempli, co w połączeniu z brakiem ograniczeń co do rozstawu otworów daje ogromne możliwości produkcyjne. Pomimo wysokiej prędkości obrabianego detalu materiał nie jest poddawany żadnej obróbce cieplnej, krawędzie nie nagrzewają się ani nie utleniają.

Do głównych zalet stosowania wykrawania blach należą:

 • niski koszt,
 • wysoka dokładność,
 • duża powtarzalność,
 • szybka realizacja,
 • grubość detalu do 8 mm,
 • możliwość uzyskiwania różnych wykrojów, kształtowanie elementów zarówno o skomplikowanych kształtach, jak i tych najprostszych,
 • możliwość przetłoczenia, gwintowania itd.,
 • możliwość kształtowania, a następnie wycinania elementów bezpośrednio z półfabrykatów w postaci arkuszy blach, co zwiększa możliwości technologiczne maszyn i pozwala na zmniejszenie zużycia materiału i robocizny (dzięki optymalnemu wykorzystaniu arkusza blachy – z jednego arkusza wykrawać można elementy o różnych kształtach),
 • dzięki sterowaniu numerycznemu istnieje duża elastyczność pracy zarówno w produkcji jednostkowej, jak i wielkoseryjnej.

Wykrawanie to znacznie więcej niż tylko wykonywanie otworów w blachach. Można powiedzieć, że wykrawanie to technologia możliwości jutra. Przy użyciu nowoczesnych wykrawarek formować można całe detale, a możliwości maszyny zależą głównie od wszechstronności wykorzystywanych w niej narzędzi. Odpowiednie narzędzia sprawiają, że technologia wykrawania to także: kształtowanie konturów, formowanie blach, obróbka powierzchni, wykonywanie gwintów, tłoczenie, sygnowanie, gratowanie – i to wszystko na jednym urządzeniu. Proces produkcji usprawniają jeszcze zautomatyzowane systemy za- i rozładunku. Można śmiało stwierdzić, że wybierając obróbkę przy pomocy innowacyjnych wykrawarek, wybiera się jednocześnie kurs na sukces i zorientowanie na przyszłość. Aby odnieść sukces w przyszłości, należy już dziś postawić na właściwego partnera. LASERTRADE jest właśnie po to, by wspomagać Was w tych działaniach. 

Jedno miejsce – wiele różnych technologii, Partnerzy z całego kraju. Prościej się już nie da. Szanuj swój czas: nie szukaj sam – my znajdziemy za Ciebie, a gotowe oferty otrzymasz na e-mail. Nie zwlekaj, już dziś dodaj zlecenie do wyceny. 

Gotowy na szybkie cięcie?

My tak!

Cięcie laserem