Druk 3d w stomatologii

Druk 3D w stomatologii

Jeżeli zastanawiacie się nad tym, czy druk 3D w stomatologii znajdzie swoje miejsce, to spieszymy donieść, że oczywiście, jak najbardziej! Branża stomatologiczna była jedną z pierwszych, które odkryły dla siebie zalety płynące z wykorzystania technologii druku przestrzennego. Wypływało to ze specyfiki tej gałęzi medycyny: potrzeby zachowania szczególnej precyzji, pracy na mikrodetalach, potrzebie spełnienia wysokiego stopnia indywidualizacji. Praca stomatologów i protetyków jest zajęciem wieloaspektowym i wymagającym. Dzięki zastosowaniu druku 3D stała się o wiele bardziej komfortowa. 

Mówiąc o zastosowaniu druku przestrzennego w stomatologii mamy na myśli głównie drukowanie takich elementów jak: modele i szablony ortodontyczne oraz stomatologiczne, protezy zębowe, korony, mosty, tacki, ochraniacze na noc, szyny ortodontyczne i prowadnice. Druk przestrzenny sprawdza się zatem zarówno w protetyce stomatologicznej, ortodoncji, jak i implantologii stomatologicznej. Stanowi on doskonałą alternatywę dla wykorzystania tradycyjnych sposobów i materiałów np. gipsu i wosku. 

Druk 3D w stomatologii – wartości i zalety.

Druk 3D w stomatologii – wykorzystywane urządzenia i materiały.

W branży stomatologicznej ważne są urządzenia, które pozwalają spełnić te wyśrubowane wymagania. Drukarki 3D dedykowane w tym zakresie opierają się na metodach fotopolimerowych, światłoutwardzalnych (pozwala to na uzyskanie szczególnej gładkości powierzchni). Wśród najbardziej znanych drukarek znajdziemy: NextDent 5100, ProJet MJP 2500 Plus czy HP Multi Jet Fusion. 

Jeżeli chcemy, aby druk 3D w stomatologii spełniał należycie swoją rolę, należy pomyśleć także o innej kluczowej kwestii, jaką jest dobór najlepszych materiałów. Muszą one spełnić wiele wymagań, w szczególności zaś charakteryzować się nietoksycznością, nie wywoływać alergii, rumieni, obrzęków, nadawać się do przejścia procesów sterylizacyjnych. Muszą też być oczywiście wytrzymałe i elastyczne. Te specjalistyczne materiały to szczególny rodzaj żywic – żywice biokompatybilne. Wśród nich najczęściej spotyka się żywice biokompatybilne klasy I, klasy II, szare i woskowe. 

Jeśli nie jesteś pewny, czy technologia druku 3D sprawdzi się do Twoich usług z branży stomatologicznej lub po prostu nie chcesz od razu inwestować w sprzęty i niezbędne oprogramowanie – skorzystaj z możliwości, jakie daje nasz portal. Po zalogowaniu się na platformę zyskujesz dostęp do wielu specjalistów z branży druku 3D. Ich wiedza i doświadczenie z pewnością pomogą Ci w optymalny sposób zrealizować Twoje projekty.