3 minuty

Druk 3d w stomatologii

Technologia druku 3D w stomatologii

Branża stomatologiczna była jedną z pierwszych, które odkryły dla siebie zalety płynące z wykorzystania technologii druku przestrzennego. Wypływało to ze specyfiki tej gałęzi medycyny: potrzeby zachowania szczególnej precyzji, pracy na mikrodetalach, potrzebie spełnienia wysokiego stopnia indywidualizacji. Praca stomatologów i protetyków jest zajęciem wieloaspektowym i wymagającym. Dzięki zastosowaniu druku 3D stała się o wiele bardziej komfortowa. 

Mówiąc o zastosowaniu druku przestrzennego w stomatologii mamy na myśli głównie drukowanie takich elementów jak: modele i szablony ortodontyczne oraz stomatologiczne, protezy zębowe, korony, mosty, tacki, ochraniacze na noc, szyny ortodontyczne i prowadnice. Druk przestrzenny sprawdza się zatem zarówno w protetyce stomatologicznej, ortodoncji, jak i implantologii stomatologicznej. Stanowi on doskonałą alternatywę dla wykorzystania tradycyjnych sposobów i materiałów np. gipsu i wosku. 

Reklama

Jakie są główne zalety i wartości wykorzystania tej technologii w branży stomatologicznej?

  • oszczędność czasu – zastosowanie druku 3D uwalania moce przerobowe personelu medycznego, eliminuje też potrzebę zlecania wykonania poszczególnych elementów firmom zewnętrznym; oszczędność czasu dotyczy tak lekarzy i personelu stomatologicznego, jak i pacjentów, gdyż zastosowanie druku 3D znacznie zmniejsza ilość koniecznych wizyt,
  • kompleksowość usług – w gabinecie dentystycznym może następować cały proces leczenia, w tym także skanowanie, projektowanie i produkowanie niezbędnych wyrobów; w pracowni technika dentystycznego cały proces wytworzenia niezbędnych produktów także zyskuje wymiar całościowy,
  • precyzja – wszystkie parametry mogą być dobrane do konkretnego przypadku, wykonane z najwyższą dbałością o szczegóły i z zachowaniem gładkości powierzchni,
  • indywidualne podejście – wszystkie niezbędne elementy mogą być całkowicie dostosowane do pacjenta, a przy tym wytworzone z odpowiednio dobranych materiałów. 

W branży stomatologicznej ważne są urządzenia, które pozwalają spełnić te wyśrubowane wymagania. Drukarki 3D dedykowane w tym zakresie opierają się na metodach fotopolimerowych, światłoutwardzalnych (pozwala to na uzyskanie szczególnej gładkości powierzchni). Wśród najbardziej znanych drukarek znajdziemy: NextDent 5100, ProJet MJP 2500 Plus czy HP Multi Jet Fusion. 

Inną kluczową kwestią w wykorzystaniu technologii druku 3D w stomatologii jest dobór najlepszych materiałów. Muszą one spełnić wiele wymagań, w szczególności zaś charakteryzować się nietoksycznością, nie wywoływać alergii, rumieni, obrzęków, nadawać się do przejścia procesów sterylizacyjnych. Muszą też być oczywiście wytrzymałe i elastyczne. Te specjalistyczne materiały to szczególny rodzaj żywic – żywice biokompatybilne. Wśród nich najczęściej spotyka się żywice biokompatybilne klasy I, klasy II, szare i woskowe. 

Jeśli nie jesteś pewny, czy technologia druku 3D sprawdzi się do Twoich usług z branży stomatologicznej lub po prostu nie chcesz od razu inwestować w sprzęty i niezbędne oprogramowanie – skorzystaj z możliwości, jakie daje Portal LaserTrade. Po zalogowaniu się na Platformę LaserTrade zyskujesz dostęp do wielu specjalistów z branży druku 3D. Ich wiedza i doświadczenie z pewnością pomogą Ci w optymalny sposób zrealizować Twoje projekty. 

Sponsorzy generalni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *