Technologia 3d w branży gamingowej

Druk 3D w branży gamingowej

Druk 3D w branży gamingowej.

Czym możemy zaskoczyć miłośników gier konsolowych i komputerowych w kategorii druku 3D?

Grupę społeczną, jaką tworzą wielbiciele gier – tak konsolowych, jak i komputerowych – z pewnością trudno jest zaskoczyć nowymi produktami i niestandardowymi rozwiązaniami. Miłośnicy spędzania czasu przed ekranami, opracowywania wieloaspektowych strategii czy rozwiązywania logicznych zagadek w obrębie wirtualnych światów, widzieli już naprawdę niejedno. Czy druk 3D w branży gamingowej może wnieść jakąś dodatkową wartość, którą docenią gracze? Naturalnie!

Kontrolery – akcesoria i personalizacja.

Pod nazwą „kontroler” tak właściwie kryje się cały szereg urządzeń wejściowych, podłączonych do komputera lub konsoli, a służących operowaniu czynnościami i ruchami w grach. Kontrolerem jest zarówno gamepad konkretnego producenta, jak i klawiatura, myszka czy też kierownica dedykowana jednemu rodzajowi gier. Można więc spokojnie stwierdzić, że kontroler jest przedłużeniem człowieka i z pewnością stanowi ważny element w życiu gracza. Druk 3D w branży gamingowej pozwala w szerokim stopniu wpłynąć na jego personalizację, poprawę ergonomii, a także przedłużyć okres jego użytkowania.

Druk 3D w branży gamingowej pomoże też dostosować kontrolery do konkretnych wymogów gier, co dla wytrawnych graczy jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż dokonywanie zakupu tego, co jest powszechne i nie do końca spełniające ich potrzeby. Dostosować (pod względem kształtu i koloru) i wydrukować można przede wszystkim poszczególne przyciski. Personalizacja i wymiana obejmują jednak także te fragmenty kontrolerów, które ulegają uszkodzeniu i zużywają się podczas częstego użytkowania. Nie ma potrzeby rezygnowania z ulubionego kontrolera np. z uszkodzonym przyciskiem – można po prostu wydrukować 3D brakujące kawałki.

Zdarza się, że kontrolery nie są idealnie dopasowane do gry, którą lubimy najbardziej i w którą gramy najczęściej. Innym razem są po prostu w nudnych kolorach, a nam zależy na oryginalności. Na rynku istnieje już wiele opcji i przykładów pokazujących niestandardowo wystylizowane przyciski kontrolera Xbox 360. Warto w tym zakresie przejrzeć zasoby otwartej licencji Creative Commons.

Miłośnik gier wyścigowych nie może obejść się bez kontrolera w formie kierownicy. Tutaj także druk 3D w branży gamingowej wychodzi z konkretnymi propozycjami. Specjalne rozszerzenia, choćby typu mini kierownica zębatkowa, które zapewniają pełniejszą kontrolę w grach takich jak Forza, czy własne kierownice dla pilotów Nintendo Wii także zostały już z powodzeniem wydrukowane w technologii addytywnej. Dzięki temu wytrawny gracz nie musi zdawać się na tanie i niesprawdzone modele sprzedawane w sieci.

Klipsy do kontrolerów to gadżet, który został już przetestowany na przykładzie gier na Wii. Klips ten pozwala połączyć Wiimote’a z Classic Controllerem. W tej niewielkiej konstrukcji dolna część klipsa łączy się z Wiimote’em, a górna połowa wpina się w jeszcze niewykorzystane otwory na spodzie kontrolera Classic.

Przydatnym rozwiązaniem dla posiadaczy kilku konsol może być stojak na kontrolery. Ten, z którego projektu można skorzystać na Thingiverse, jest dostosowany do kontrolerów Playstation 3, Playstation 4, Wii U i Xbox 360.

Przechowywanie i eksponowanie.

Druk 3D w branży gamingowej daje możliwość stworzenia przydatnych gadżetów, które pozwolą na uporządkowanie przestrzeni, w której znajdują się urządzenia i akcesoria do gier. Takim gadżetem może okazać się choćby stojak na słuchawki. Natomiast fana gier w stylu retro może zainteresować wieszak zaprojektowany z myślą o przechowywaniu modułów do gier bez opakowania. Jest to ścienny wieszak, drukowany bez struktur wspierających, dostępny w wersji do modułów Nintendo 64, Super NES, NES i Sega Genesis.

Z myślą o graczach powstał także projekt uchwytu 2w1: do pilota telewizyjnego i okularów 3D.

Jeśli jesteśmy posiadaczami Apple Tv i zależy nam na ukryciu tego urządzenia – istnieje projekt wydruku 3D specjalnego wieszaka, dzięki któremu dekoder schowamy z tyłu telewizora, a pilot nadal będzie działał.

Interesująca jest też opcja dwóch klipsów wydrukowanych za pomocą 3D, a dedykowanych zamocowaniu paska czujników Wii do telewizora.

Konsole retro i produkty fanowskie.

Producenci gier wykorzystują druk 3D w branży gamingowej do przywracania starych postaci z gier podczas imprez promocyjnych lub cosplay. Bethesda, THQ Nordic, CD Projekt – to tylko przykłady producentów, którzy za pomocą druku 3D ożywiają swoich wirtualnych bohaterów i dostarczają wielu wrażeń, wzbogacając imprezy promocyjne. Dzięki drukarkom 3D proces tworzenia kostiumów stał się łatwiejszy, szybszy, a same postacie zyskały niezwykle atrakcyjny wygląd. Zastosowanie druku przestrzennego pozwala na wierne oddanie skomplikowanych szczegółów.

Jednym z trendów na rynku gier jest zwrot ku przeszłości – retro gry. Przeszkodą rozwoju tego trendu był aspekt projektowy. Przykład mogą stanowić fani Arcade, którzy rozwiązania problemu dużego gabarytu i jego nieporęczności szukali właśnie w technologiach druku 3D. Retro konsole i akcesoria stały się przenośne i mogą być drukowane w zaciszu własnego domu – jeśli chcemy, możemy wydrukować nawet Gameboy’a.

Nie tylko urządzenia bezpośrednio związane z graniem i przedmioty o praktycznym zastosowaniu dla graczy są tworzone w taki sposób. Druk 3D w branży gamingowej pozwala także zasilić ten chłonny rynek w całą gamę ozdób o tematyce związanej z grami. Czy jesteś fanem Mario, czy kochasz Pokemon, istnieje wiele opcji, aby udekorować pokój, korzystając z wydruku 3D: począwszy od niewielkich figurek czy lampek, aż po modele samochodów z Grand Theft Auto. Możliwości są naprawdę nieograniczone.

Jeśli chcesz skorzystać z możliwości, jakie daje druk 3D w branży gamingowej (w aspekcie urządzeń i gadżetów związanych z grami konsolowymi i komputerowymi) – koniecznie skorzystaj z naszej oferty drukowania 3D. W jednym miejscu i za pomocą zaledwie kilku kliknięć myszką złożysz zapytanie, zbierzesz ofertę i sfinalizujesz wydruk. Technologia druku 3D w branży gamingowej to nasz chleb powszedni i wierzymy, że już wkrótce staniemy się również Twoim miejscem druku 3D.

Źródła: cults3d.com oraz all3dp.com