Szlifowanie metali

Szlifowanie – usługa CNC dostępna w LaserTrade. Poszukujesz wykonawcy usługi szlifowania CNC? Nic prostszego. 

W LaserTrade firmy z całej Polski specjalizujące się w szlifowaniu CNC  czekają na Ciebie w jednym miejscu. 

Skorzystaj z narzędzia w Panelu Klienta. Zapytaj – przefiltruj otrzymane oferty – zamów u wybranego wykonawcy.

Wycena on-line

Co możemy dla Ciebie wyszlifować w Portalu Produkcyjno-Usługowym LaserTrade?

LaserTrade to największy i najdynamiczniej rozwijający się portal branży produkcyjno-usługowej. Znajdziecie tu Państwo szereg usług z zakresu obróbki różnorodnych materiałów, a wśród nich: szlifowanie CNC metali.

Szlifujemy dla Państwa:

 • materiały o różnych właściwościach mechanicznych i fizycznych: stale hartowane, żarowytrzymałe, węgliki spiekane, metale trudnotopliwe, spiekane tlenki glinu itp.,
 • detale niewielkie oraz powierzchnie wielkogabarytowe,
 • narzędzia do pras krawędziowych,
 • noże do nożyc gilotynowych,
 • stoły maszyn,
 • szyny prowadzące,
 • narzędzia, wałki, stemple, matryce
 • i wiele innych produktów.

Zastosowanie szlifowania CNC jest przydatne w obróbce stalowych przedmiotów hartowanych, kutych, odlewniczych lub do zdzierania niewielkiej ilości materiału z przedmiotów walcowych.

Jakie korzyści odniesiesz ze szlifowania CNC metali w Portalu Produkcyjno-Usługowym LaserTrade?

Dzięki wysokiej sprawności obróbki oferowanej przez nasze firmy partnerskie możliwe jest uzyskanie perfekcyjnego efektu końcowego, który zadowoli i zaspokoi potrzeby nawet najbardziej wymagającego Klienta. Komputeryzacja procesu gwarantuje wysoką dokładność wykonania i precyzję wykończenia w bardzo krótkim czasie nawet przy dłuższych seriach produkcyjnych. Technologia CNC pozwala przetwarzać różnego rodzaju przedmioty o różnorodnych właściwościach, wpływając jednocześnie pozytywnie na ich trwałość oraz wytrzymałość. Właściwości estetyczne uzyskiwane dzięki szlifowaniu – takie jak: odpowiednia gładkość, usunięcie śladów rdzy, zarysowań czy zabrudzeń – nadają istotne walory obrabianym powierzchniom. Zachęcamy do skorzystania z profesjonalnych usług naszych niezawodnych Partnerów.

Ponadto wybierając LaserTrade, wybierają Państwo jednocześnie szereg innych korzyści – przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy. Logowanie się do Panelu Klienta przebiega w szybki i prosty sposób, dodawanie zapytania ofertowego jest nieskomplikowane, a oferty, które jeszcze tego samego dnia pojawią się w odpowiedzi – zapiszą się na Państwa koncie i będzie je można łatwo przefiltrować pod kątem: ceny, czasu wykonania, lokalizacji i opcji zapłaty. Utworzyliśmy to narzędzie dla Was, abyście z radością wykonywali swoją pracę, a zaoszczędzony czas i środki przeznaczali na przyjemności.

Istotna jest kwestia jakości wykończenia powierzchni!

Nasi Partnerzy podejmują się nawet najtrudniejszych zadań, w celu uzyskania docelowej powierzchni, jaką zażyczy sobie Klient. Elementy obróbcze dopasowują pod kątem kształtu, wymiaru i twardości obrabianego przedmiotu, co wpływa na poprawę ogólnej jakości wykończenia przy zachowaniu maksymalnej wydajności. Charakter podejmowanych przez nich prac może być wykorzystywany jako obróbka zgrubna (bez zastosowania dodatkowych procesów, poprzedzająca je) oraz dokładna (nadająca gładkość, precyzję i właściwości użytkowe, będąca końcowym etapem przygotowania produktu). Może też dotyczyć: wygładzenia powierzchni konkretnego przedmiotu (szlifowanie walcowe), uzyskania określonego kształtu (szlifowanie płaskie), a także wyprodukowania nowego narzędzia (dzięki szlifowaniu 5-osiowemu). Zajmują się oni także regeneracją narzędzi na szlifierkach CNC, mającą przywrócić pierwotne własności stępionym elementom. Dzięki zastosowaniu maszyn sterowanych numerycznie można uzyskać precyzyjne rezultaty w znacznie sprawniejszy sposób od konwencjonalnych urządzeń.

Na czym polega proces szlifowania?

Szlifowanie jest rodzajem obróbki mechanicznej wykańczającej detal, realizowanej na maszynach nazywanych szlifierkami, przy pomocy narzędzi skrawających, zwanych ściernicami, osełkami, tarczami ścierającymi. Materiały, z których najczęściej wykonane są ściernice, to: korund, diament, węglik krzemu, węglik boru. Celem procesu jest nadanie obrabianej powierzchni odpowiedniej gładkości, małej chropowatości, dużych dokładności wymiarowych (stabilność odchyłek wymiarowych) i kształtowych.

Skrawanie materiału następuje wskutek zaczepiania ostrych krawędzi ziaren ściernych wirującej ściernicy o obrabianą powierzchnię. Grubość ścieranej warstwy waha się najczęściej od 0,005 mm do 0,001 mm.

Podczas tego procesu wydzielana jest duża ilość ciepła, co nie pozostaje bez wpływu na właściwości fizyczne szlifowanego materiału, dlatego ważne jest umiejętne, prawidłowe i skuteczne odprowadzanie ciepła.

Szlifowanie można wykonywać na otworach, wałkach, promieniach, profilach i powierzchniach.

Odmiany szlifowania ściernicowego

Rodzaje szlifowania można podzielić ze względu na:

 1. Kształt powierzchni obrabianej:
  • obrotowe – zewnętrzne lub wewnętrzne powierzchnie walcowe, stożkowe i obrotowe krzywoliniowe,
  • nieobrotowe – powierzchnie płaskie lub krzywoliniowe.
 2. Mocowanie przedmiotu w obrabiarce:
  • kłowe,
  • bezkłowe.
 3. Położenie ściernicy względem przedmiotu:
  • obwodowe – gdy oś ściernicy jest równoległa do osi powierzchni obrotowej lub obrabianej powierzchni płaskiej,
  • czołowe – gdy oś ściernicy jest prostopadła lub wichrowata do osi powierzchni obrotowej lub do powierzchni płaskiej.

Szlifowanie otworów – rodzaje

Szlifowanie otworów to jeden z podstawowych sposobów wykańczającej obróbki skrawaniem. Proces wykonywany jest przy użyciu ściernicy zamontowanej na końcu przedłużki osadzonej na wrzecionie. 

Szlifowanie otworów można przeprowadzać na dwa sposoby. W pierwszym z nich zarówno ściernica, jak i obrabiany przedmiot wykonują ruchy: ściernica ruch posuwowy, obrabiany zaś przedmiot – ruch obrotowy. W drugim – ruch ściernicy jest posuwowy promieniowy.

Dwie podstawowe metody szlifowania otworów:

 • szlifowanie wzdłużne – z dosuwem stopniowym w końcu skoku ściernicy lub z dosuwem ciągłym,
 • szlifowanie poprzeczne (wciągające) – dosuw wgłębny ciągły ściernicy występuje względem obrabianego detalu.

Szlifowanie wałków i jego etapy

Do szlifowania wałków wykorzystuje się szlifierki kołowe. Szlifowany detal mocuje się w kłach na stole szlifierki. Ruch obrotowy wrzeciona – przy stosunkowo niewielkiej prędkości (10-40 m/min) – przenoszony jest na przedmiot za pośrednictwem zabieraka. Dodatkowo – ze stałą prędkością – ruchem wzdłużnym, wraz ze stołem, przesuwany jest obrabiany detal. Po dosunięciu obracającej się ściernicy do obrabianej powierzchni i zagłębieniu jej na głębokość skrawania uruchomienie posuwu umożliwia wykonanie szlifowania osadzonego wałka.

W szlifowaniu osiowym to ściernica wykonuje ruch główny, z kolei ruch posuwowy składa się z posuwu obwodowego i posuwu osiowego. Ruch zwany dosuwem – zazwyczaj równy założonej głębokości szlifowania – realizowany jest, gdy ściernica znajduje się poza obrabianym przedmiotem. Aby zdjąć naddatek w szlifowaniu wałków potrzeba do kilkunastu przejść. Kolejne przejścia wykończeniowe wykonuje się dla bardzo małych wartości posuwu. Aby osiągnąć odpowiednią gładkość, należy przyjąć, że posuw osiowy jako posuw wzdłuż osi ściernicy na jeden obrót przedmiotu nie może być większy od szerokości zastosowanej ściernicy.

Proces szlifowania wałków składa się z trzech etapów:

 • szlifowanie zgrubne – pozwalające uzyskać chropowatość powierzchni w zakresie od 1,25 do 2,5, w klasie dokładności od 8 do 10,
 • szlifowanie kształtujące – umożliwiające uzyskanie chropowatości powierzchni w zakresie od 0,32 do 0,63, w klasie dokładności od 7 do 9,
 • szlifowanie wykańczające – dające chropowatość powierzchni w zakresie od 0,16 do 0,32, w klasie dokładności od 5 do 7.

Szlifowanie płaszczyzn

Szlifowanie płaszczyzn i powierzchni prostokreślnych przy użyciu narzędzi ściernych ma na celu estetyczne zabezpieczenie powierzchni: nadanie jej gładkości i usunięcie chropowatości, aby nie stwarzała zagrożenia – wszystko przy przemysłowej powtarzalności procesu. Grubość materiału, jaką można usunąć w trakcie procesu, jest niewielka, a cały proces wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi, albowiem różne materiały, zależnie od twardości, w różnym stopniu poddają się obróbce.

Cały proces odbywa się dzięki ruchom ściernicy i obrabianego przedmiotu. Ściernica porusza się obrotowo, a przedmiot obrabiany – umocowany na stole szlifierki – wykonuje ruch posuwowy wzdłużny lub obrotowy. Pozostałe dwa typy ruchów to – w zależności od wykonywanego zadania – ruch posuwowy poprzeczny przerywany lub dosuwowy w głąb materiału. 

Pierwszym etapem procesu jest założenie, regulacja i wyrównanie ściernicy. Później odbywa się szlifowanie wstępne: najpierw szlifuje się powierzchnię górną, po odwróceniu materiału – dolną. Ostatnim krokiem jest szlifowanie powierzchni bocznych. 

Szlifierki do płaszczyzn pozwalają na wykonywanie następujących rodzajów szlifowania:

 • obwodowego,
 • obwodowo-czołowego,
 • czołowego,
 • wgłębnego.

Wyróżniamy wiele rodzajów maszyn: obwodowe ze stołem prostokątnym, ze stołem obrotowym, szlifierki czołowe (wzdłużne – ze stołem prostokątnym, ze stołem obrotowym o stałej osi obrotu lub przesuwnym, dwustronne), szlifierki zdzierarki (do wysokowydajnej obróbki płaszczyzn).

Reklama

Technologie szlifowania powierzchni dobiera się w zależności od charakterystyki obrabianego materiału oraz oczekiwanego efektu. W praktyce jest to złożony i wieloetapowy proces technologiczny, a do jego prawidłowego przeprowadzenia potrzeba sporego doświadczenia, praktyki i wiedzy technika wykonującego obróbkę.

Portal Produkcyjno-Usługowy LaserTrade zrzesza firmy zajmujące się profesjonalną obróbką metali i innych materiałów, w tym wykonujące szlifowanie CNC.

Nasze możliwości w zakresie szlifowania są ogromne. Jesteśmy miejscem idealnym do szybkiego nawiązywania kontaktu, sprawnego pozyskiwania ofert handlowych i bezproblemowej realizacji zadania. 

Zapraszamy do współpracy z Portalem Produkcyjno-Usługowym LaserTrade.

Gotowy na szybkie cięcie?

My tak!

WYCENA ONLINE
Cięcie laserem