Szablony montażowe

Drukowanie w 3D szablonów montażowych do zastosowań profesjonalnych

Szablony to jedno z podstawowych narzędzi dla wielu przedsiębiorstw na całym świecie. Są wszechstronne i znacząco ułatwiają wszelkie prace montażowe. Zwiększają także wydajność pracowników i bezpośrednio wpływają na jakość końcowego produktu. Niestety, tradycyjne metody produkcji szablonów są kosztowne i pochłaniają ogromne ilości czasu. Jest jednak na to pewne panaceum – wystarczy, że Twoja firma sięgnie po technologię druku 3D! Drukowanie w 3D szablonów montażowych to pewność osiągnięcia wielu korzyści.

Drukowanie w 3D szablonów montażowych – dlaczego warto?

Największą zaletą, jaką zapewniają szablony montażowe wydrukowane w 3D, jest możliwość ich szybkiego projektowania. Pozwala to na idealne dopasowanie ich do obecnych potrzeb przedsiębiorstwa oraz wymogów klientów. Co więcej, wszystkie firmowe szablony mogą być bardzo szybko przeprojektowane, co przyda się podczas zmian bieżącej produkcji.

Warto również dodać, że drukowanie w 3D szablonów montażowych pozwala na tworzenie szablonów o praktycznie nieograniczonych kształtach. Jest to niezwykle przydatne, gdy w Twojej firmie produkuje się podzespoły składające się z elementów o skomplikowanej geometrii. Tradycyjne metody produkcji często wymagają zaakceptowania kompromisów w postaci wysokich kosztów i dużej wagi gotowych szablonów montażowych.

Decydując się na drukowanie w 3D szablonów montażowych, nie będziesz musiał chodzić na żadne ustępstwa – szablony będą lekkie i wytrzymałe, a czas ich produkcji dużo krótszy niż w przypadku zastosowania innych technologii produkcyjnych.

Szablony wydrukowane w 3D to większa ergonomia.

Jednym z największych problemów, z którymi borykają się szablony montażowe, jest ich niska ergonomia. Wynika to z faktu, że projektowane są z myślą o poprawnym wykonaniu konkretnego zadania. Niestety, ich twórcy bardzo często całkowicie pomijają aspekt ergonomii. W wyniku takich zaniedbań zdarza się, że gotowy szablon montażowy spełnia swoją funkcję, ale jego układ pozostawia wiele do życzenia. Nie można też całkowicie zrzucać za to odpowiedzialności na projektantów – pewne kwestie wychodzą dopiero w praktyce.

Taki był też cel firmy Solaxis, która dostała zlecenie przeprojektowania szablonów montażowych dla jednego ze swoich partnerów, działającego w branży automotive. Celem inwestycji było stworzenie na tyle lekkiego szablonu, by jeden pracownik mógł swobodnie go podnosić. Jego pierwotna waga wynosiła 68 kg, podczas gdy waga unowocześnionej wersji wydrukowanej w 3D to niecałe 11,5 kilograma. To aż 81% redukcji wagi przy zachowaniu wymaganych parametrów technicznych.

Dodatkowo szablon przeprojektowany przez Solaxis posiada również zmodyfikowany układ poszczególnych elementów, dzięki czemu pracownik jest w stanie pracować szybciej i wydajniej.

Szablony wydrukowane w 3D są więc lżejsze i zapewniają większą ergonomię.

Możliwość szybkiego skorygowania błędów.

Drukowanie w 3D szablonów montażowych pozwala, by w przypadku wykrycia błędów w szablonie montażowym, przeprojektować go w ciągu kilku godzin i ponownie wydrukować. Znacząco upraszcza to cały proces i minimalizuje koszty wynikające z błędów popełnionych podczas projektowania pierwszego przyrządu.

Mniejsze koszty i szybszy czas produkcji szablonów.

Drukowanie szablonów pozwala również sporo zaoszczędzić. Wynika to z samej specyfiki tej technologii – drukarka 3D umożliwia tworzenie elementów o skomplikowanej geometrii „za jednym zamachem”. Taki sam szablon wykonany metodą obróbki skrawaniem najprawdopodobniej składałby się z kilku osobnych podzespołów, których złączenie ze sobą wymagałoby spawania lub zastosowania połączeń gwintowanych.

Dodatkowo szablony wydrukowane w 3D praktycznie nie wymagają obróbki. Ich powierzchnia jest gładka, miła w dotyku i umożliwia niemal natychmiastowe wydanie pracownikom linii montażowej. W konsekwencji niesie to ogromne oszczędności, znacząco poprawiające wynik finansowy firmy. 

Najlepszym tego przykładem jest gigant motoryzacyjny, firma Opel. Niemiecki producent samochodów od wielu lat używa drukarek 3D, które wykorzystywane są między innymi do produkcji szablonów montażowych. Obecnie firma stosuje je przy produkcji modelu Adam, gdzie pomagają one pracownikom składać tylną klapę bagażnika, montować spojler oraz umieszczać ozdobne naklejki na szybie pojazdu.

Opel chwali się, że drukowanie w 3D szablonów montażowych pozwala firmie na to, aby w ciągu jednego dnia roboczego zaprojektować całkowicie nowe narzędzie, wydrukować je, a następnie udostępnić swoim pracownikom. Co więcej, wyprodukowane w ten sposób szablony montażowe są dużo tańsze – w zależności od konkretnego przyrządu oszczędności wahają się w przedziale od 10% do 90%, całkowicie kompensując firmie koszt początkowej inwestycji.

Prosty i przystępny cenowo outsourcing druku 3D.

Wielu przedsiębiorców obawia się kosztów związanych z zakupem własnych drukarek 3D oraz przeszkoleniem pracowników do ich obsługi. Wynika to z zaporowych cen profesjonalnej klasy sprzętu oraz młodego wieku tej technologii. Jednak w praktyce wcale nie musisz posiadać własnej drukarki 3D. Wystarczy, że skorzystasz z usług ekspertów z dziedziny druku 3D, których znajdziesz na naszej platformie. Tu bez najmniejszego problemu i praktycznie od ręki zlecisz drukowanie w 3D szablonów montażowych.

To miejsce powstałe w odpowiedzi na potrzeby nowoczesnego rynku małych, średnich i dużych przedsiębiorstw, które szukają kolejnych możliwości optymalizacji swoich procesów produkcyjnych. W ramach naszej platformy łączymy ze sobą firmy zainteresowane wejściem w świat druku 3D z profesjonalistami posiadającymi odpowiedni sprzęt, umiejętności i know-how.

Korzystając z naszych usług, będziesz mógł wynająć fachowców, którzy pomogą Ci zrealizować każdy projekt (w tym: drukowanie w 3D szablonów montażowych) – poczynając od wykonania modelu, przez prototypowanie, a kończąc na druku 3D kompletnych szablonów montażowych!

Źródła:

FOTO – STRATASYS

https://www.stratasys.com/explore/case-study/solaxis

https://www.stratasys.com/explore/blog/2015/opel-3d-printing