Piaskowanie metali

Piaskowanie – usługa dostępna w LaserTrade. Poszukujesz wykonawcy usługi piaskowania? Nic prostszego. 

W LaserTrade firmy z całej Polski specjalizujące się w piaskowaniu czekają na Ciebie w jednym miejscu. 

Skorzystaj z narzędzia w Panelu Klienta. Zapytaj – przefiltruj otrzymane oferty – zamów u wybranego wykonawcy.

Wycena on-line

Piaskowanie, mające na celu oczyszczanie oraz wygładzanie materiałów za pomocą rozdrobnionych tworzyw o właściwościach ścierających, jest techniką dobrze znaną naszym Partnerom z Portalu Produkcyjno-Usługowego LaserTrade.

Jakie przedmioty można poddać piaskowaniu w Portalu Produkcyjno-Usługowym LaserTrade?

Technika ta sprawdza się w wielu dziedzinach przemysłu, w których konieczne jest wygładzenie powierzchni tworzywa. Piaskowaniu można poddać przedmioty ciężkie, metalowe, żeliwne, stalowe, aluminiowe (typu: barierki, poręcze, przęsła płotów, bram), jak również różnego rodzaju konstrukcje (mosty, wiadukty itp.).

Ponadto: części samochodowe (naczepy, przyczepy, karoserie, felgi), maszyny rolnicze, rowery, ale także elementy z tworzyw sztucznych (w tym z plexi), drewna, szkła, marmuru i granitu (płyty kamienne).

Jak widać, piaskowaniu można poddać wiele tworzyw, a kluczem gwarancji, że przebiegnie ono bez większych problemów, jest wybór odpowiedniego ścierniwa. Nasi Partnerzy już się o to zatroszczą.

Na czym polega piaskowanie metali?

Metale są materiałami, które z czasem mogą zacząć się zmieniać i np. przybierać inny kolor. Należy więc je chronić przed niekorzystnym upływem czasu. Zwłaszcza korodowanie jest związane z wszelkimi zmianami, jakie zachodzą na powierzchni i w strukturze tegoż tworzywa – i dlatego co jakiś czas konieczne jest czyszczenie powierzchni metali. I tenże właśnie proces oczyszczania nazywamy piaskowaniem. Ma on za zadanie zredukowanie wszelkich pojawiających się na metalu uszczerbków (zabrudzeń, rdzy, rys, utlenionych warstw), a jednocześnie przedłuża jego żywotność, pozwalając mu służyć bez zarzutu przez kolejne lata.

Jest to czynność dość skomplikowana i wiąże się z wykorzystaniem wielu nowoczesnych sprzętów. Zdecydowana większość z nich jest na szczęście mobilna, dlatego można wykonywać prace zarówno na ziemi, jak i na wysokości. Piaskowanie polega na uderzeniach drobinek piasku – pod wpływem ciśnienia sprężonego powietrza – na określoną powierzchnię. Dzięki zastosowaniu ciśnienia owa siła, z jaką wszystko się odbywa, pozwala na czyszczenie tejże powierzchni. Uzyskany efekt przypomina efekt szlifowania. Po tym procesie powierzchnia metalu jest dość równa i odrobinę szorstka, dzięki czemu farba nie spłynie podczas malowania. Nie występuje także problem z czyszczeniem trudno dostępnych rogów lub zakrzywień. Po przeprowadzonym procesie piaskowania zaleca się jak najszybsze zabezpieczenie antykorozyjne oczyszczonej powierzchni przed szkodliwym działaniem powietrza.

Praca piaskarki dzieli się na trzy etapy:

 • usunięcie starych powłok malarskich oraz rdzy, zędry i innych zanieczyszczeń,
 • ujednolicenie powierzchni (usunięcie skutków poprzedzających obróbkę),
 • rozwinięcie powierzchni (czyli nadanie jej chropowatości pod malowanie, metalizację natryskową lub laminowanie).

Wyróżnia się kilka klas piaskowania:

 • SA3 (najlepsza),
 • SA2.5,
 • SA2,
 • SA1,
 • SA1.5, czyli piaskowanie „stoczniowe”.

Przykładowe materiały ścierne wykorzystywane w procesie piaskowania

Jak już wspomnieliśmy, piaskowanie odbywa się przy wykorzystaniu specjalistycznego urządzenia, zwanego piaskarką. Jednak nie tylko piasek ma strukturę umożliwiającą otrzymanie pożądanego efektu. Można używać również innych materiałów ściernych, warunkiem jest jednak to, aby były on całkowicie rozdrobnione. 

Reklama

Przykładem mogą być:

 • rozdrobnione szkło,
 • suchy lód,
 • śrut staliwny (piaskowanie śrutem nazywa się śrutowaniem),
 • żużel,
 • garnet,
 • szlaka miedziowa,
 • elektrokorund,
 • granat (minerał),
 • rozdrobnione łupiny orzechów np. kokosowych lub innych roślin.

Jakie zalety wynikają ze stosowania piaskowania?
Oczyszczanie ręczne elementów metalowych zajmuje dużo czasu i nie zawsze ostateczne efekty są zadowalające, natomiast piaskowanie pozwala na tanie oczyszczanie materiałów, w przypadku których niemożliwe byłoby znalezienie części zamiennych lub ich zakup wiązałby się z dużymi kosztami. Jest to metoda powszechnie stosowana, szybka i dokładna, pozwalająca dotrzeć do każdego zakamarka i każdej płaszczyzny. Piaskowanie połączone z malowaniem proszkowym sprawia, że otrzymujemy praktycznie nowy produkt o znacznie większej trwałości niż po samodzielnej, ręcznej renowacji. 

Największymi zaletami piaskowania są:

 • dokładne oczyszczenie wszystkich zagłębień,
 • wyrównanie powierzchni bez jej zarysowywania,
 • elementy uzyskują wymaganą do malowania szorstkość,
 • zabezpieczenie przed korozją,
 • możliwość renowacji elementów stalowych.

Piaskowanie warto wykonywać jedynie w renomowanych zakładach, w których przeprowadzeniem tego typu prac zajmują się wykwalifikowani specjaliści. Firmy zajmujące się profesjonalnym piaskowaniem znajdziecie Państwo w Portalu Produkcyjno-Usługowym LaserTrade. To wielka wygoda i oszczędność czasu. Wystarczy zarejestrować się w Panelu Klienta, opublikować zlecenie, a oferty naszych Partnerów tego samego dnia pojawią się na koncie. Będzie je można przefiltrować po: czasie wykonania, cenie, lokalizacji oraz formie płatności, co znacznie ułatwi wybranie najodpowiedniejszej oferty. Jedno kliknięcie wystarczy, aby potwierdzić chęć realizacji. Potem rozliczenie i można cieszyć się efektami pracy. Jakież to proste i jakie przyjemne.

Zapraszamy do współpracy z Portalem Produkcyjno-Usługowym LaserTrade!

Gotowy na szybkie cięcie?

My tak!

WYCENA ONLINE
Cięcie laserem