Nitowanie metali

Nitowanie – usługa CNC dostępna w LaserTrade. Poszukujesz wykonawcy usługi nitowania CNC? Nic prostszego. 

W LaserTrade firmy z całej Polski specjalizujące się w nitowaniu CNC czekają na Ciebie w jednym miejscu. 

Skorzystaj z narzędzia w Panelu Klienta. Zapytaj – przefiltruj otrzymane oferty – zamów u wybranego wykonawcy.

Wycena on-line

Nitowanie pozwoli Ci na szybkie, łatwe i skuteczne połączenie różnorodnych elementów – materiałów, maszyn, pojazdów czy mebli – przy użyciu nitów.

Dla kogo użyteczne będzie nitowanie zlecone w Portalu Produkcyjno-Usługowym LaserTrade?

LaserTrade to miejsce, gdzie czeka na Ciebie największy park maszynowy w Polsce. Osiągnęliśmy to dzięki naszym firmom partnerskim, specjalizującym się w produkcji i usługach na zamówienie i stosującym najnowocześniejsze technologie. Współpracując z setkami firm i mając dostęp do setek maszyn gotowych do pracy, w szybki i wygodny sposób przedstawimy Ci oferty na wykonanie nitowania.

Ilość zastosowań nitów w przemyśle oraz innych sektorach rynku jest ogromna. Przede wszystkim dlatego, że montaż przy użyciu nitownicy nie wymaga dużego nakładu pracy, a jest rozwiązaniem efektywnym, skutecznym, szybkim i ekonomicznym. 

Nit znajduje swoje zastosowanie przy łączeniu:

 • fragmentów blachy,
 • elementów maszyn,
 • kształtowników stalowych,
 • dźwigarów,
 • wsporników,
 • wiązarów,
 • tkaniny i skóry,
 • płyt kartonowo-gipsowych,
 • tworzyw sztucznych,
 • innych elementów i materiałów.

Podstawowym obszarem zastosowania nitów jest przemysł ciężki, w którym wykorzystywane są one do stawiania mostów i składów kolejowych, konstruowania pojazdów transportowych i budowlanych, wytwarzania pojedynczych elementów i maszyn produkcyjnych. W stoczniach zdecydowana większość wyposażenia okrętowego mocowana jest do konstrukcji obiektu za ich pośrednictwem. Przy budowie różnego rodzaju zbiorników, także ciśnieniowych, wykorzystuje się nitowanie zakładkowe (gdy arkusze blachy zawinięte są na krawędziach) i dużą gęstość nitów, co pozwala uzyskać wysoką szczelność połączenia.

Także szczególny model, jakim są nity zrywalne, znajduje szereg praktycznych zastosowań, nie tylko ściśle przemysłowych. Za pomocą nitów zrywalnych można:

 • zespajać wiele elementów (w tym części niektórych zabawek), łączyć ze sobą płaskie i cienkie elementy z niemal dowolnych materiałów,
 • produkować garnki, patelnie i rozmaite artykuły gospodarstwa domowego,
 • zespajać poszczególne części urządzeń elektrycznych (komputerów, telewizorów, mikrofalówek, opiekaczy),
 • montować zderzaki, uchwyty, zaczepy i inne akcesoria dodatkowe w samochodach,
 • mocować rozmaitego rodzaju półki, szafki, haczyki i wieszaki.

Nitowanie i jego zastosowanie w przemyśle

Co prawda nitowanie było zdecydowanie bardziej popularne, zanim wymyślono połączenia zgrzewane i spawane, aczkolwiek nadal znajduje ono swoje zastosowanie przemysłowe (co widoczne jest powyżej) i stanowi spoiwo regularnie stosowane w branży przemysłowej i rzemieślniczej.  

Dawniej nitowanie było najważniejszą techniką łączenia metalowych elementów konstrukcyjnych. Robotnicy ręcznie – za pomocą młotka i stempla nitującego – wbijali nity, a różniły się one znacznie od tych stosowanych dzisiaj. Składały się z tzw. łba i zakuwki – i aby przeprowadzić tę czynność, trzeba było rozgrzać zakuwkę do odpowiedniej temperatury i – umieszczając ją w nawierconym otworze – uderzeniem młota zbić ją z łbem. Z czasem, wraz z postępującą rewolucją techniczną, zmieniał się ów proces bądź zastępowany był innymi, innowacyjnymi rozwiązaniami. Wymyślono też nity zrywalne oraz specjalne maszyny nitujące. Dzisiaj coraz częściej proces ten odbywa się z wykorzystaniem maszyn CNC. Maszyny nitujące sterowane numerycznie zapewniają dowolnie programowalne punkty nitowania, a zatem i doskonałą precyzję całej konstrukcji. Posiadają panel sterujący, są proste w obsłudze i umożliwiają archiwizowanie danych. Pozwalają na kontrolę wszystkich mierzalnych parametrów połączenia nitowego, w tym: długości drogi, siły nacisku i czasu nitowania. Mogą to być maszyny: ze stołem obrotowym (2- lub 4-pozycyjnym), systemem transportowym (zazwyczaj wykonywanym na życzenie klienta), stołem maszynowym (przeznaczone do nitowania dużych elementów), maszyny modułowe (w dowolnych konfiguracjach, stosowane przy liniach produkcyjnych) oraz pięcioosiowe (wykorzystywane w trudnodostępnych miejscach). Jeszcze o krok dalej poszli producenci robotów współpracujących z maszynami. Zastosowanie takiego robota pozwala na szybkie przekonfigurowanie zmiany trybu pracy i doskonałą precyzję procesu.

O ile zatem kiedyś stosowanie nitów nie było specjalnie wygodne, o tyle dzisiaj cały proces cechuje szybkość i łatwość montażu. Jeśli dodamy do tego możliwość łączenia elementów z różnych tworzyw i relatywnie niskie koszty, okazuje się, że to naprawdę ciekawa i godna rozważenia alternatywa dla innych dostępnych technik.

Rodzaje połączeń nitowych

Połączenie nitowe jest nierozłącznym, pośrednim połączeniem elementów za pomocą nitów.

Nitowanie dzielimy na:

 • zwykłe (gdy obydwa łby nitu występują ponad powierzchnię nitowanych części),
 • rurkowe,
 • soczewkowe,
 • soczewkowe niskie,
 • grzybkowe,
 • kryte (gdy łby nitów schowane są równo z powierzchnią łączonych części; jest to typ o gorszych właściwościach wytrzymałościowych, toteż stosowany jest tylko w ostateczności). 

Nity są metalowymi elementami w formie walca o niewielkich rozmiarach. Wykonane mogą być z aluminium, miedzi czy stali. Tworzą stabilne, szczelne i wytrzymałe połączenia, trudne do rozdzielenia. Próba rozłączenia materiałów wiąże się ze zniszczeniem łącznika. Zaletą nitowania jest możliwość użycia tej metody wszędzie tam, gdzie z różnych przyczyn nie sprawdzi się spawanie (np. przy łączeniu elementów drobnych oraz konstrukcji ze stopów aluminiowych na zimno).

Dostępnych rodzajów nitów jest wiele. Klasyczny nit ma postać krótkiego pręta, z jednej strony zakończonego łbem, a z drugiej zakuwką, z kolei nit zrywalny składa się z tulei i pręta lub gwoździa (ma kołnierz i pręcik). Łeb nitu może mieć różnorodne kształty (kulisty, stożkowy, grzybkowy czy walcowy), w zależności od tego, jaki rodzaj połączenia nitowanego chce się uzyskać. Biorąc pod uwagę typ nitu zrywalnego, mamy nity: zamknięte, rozprężne oraz rozwidlone. Z uwagi na zastosowanie, wyróżniamy: łączniki uniwersalne, do materiałów miękkich, chroniące przed wodą, odporne na wysokie ciśnienie i wibracje. Ze względu na kształt łba, dzielimy je na: powiększone, wpuszczane i płaskie. Patrząc na konstrukcję, połączenia nitowe dzieli się na: nakładkowe lub zakładowe. Są też nity przetłoczeniowe i z gwintami, kadłubowe okrętowe i rozsadzane (wybuchowe), drobne nity pełne, nity pasowe, nity dwuczęściowe oraz wiele innych ich rodzajów, przykładowo: oczka kaletnicze (do celów dekoracyjnych lub wzmocnienia czy zabezpieczenia otworów w tkaninach i skórach) czy nitonakrętki (o niewielkim rozmiarze i rurkowatym kształcie, stosowane podczas pracy z cienkimi materiałami).

Nitowanie można zastosować w rozstawieniu jedno- lub wielorzędowym.

Rozróżnia się połączenia: 

 • stałe (przenoszące siły) – w konstrukcjach stalowych budynków, budowie żurawi i mostów,
 • stałe i szczelne – w budowie kotłów niskociśnieniowych,
 • sczepne – w zbiornikach wysokociśnieniowych oraz w budowie pojazdów i pokryć blaszanych.

Nitowanie może być wykonywane na zimno (przy nitach o średnicy do 10 mm, a w wyjątkowych sytuacjach do 20 mm) lub na gorąco (przy średnicy powyżej 10 mm).

Trzeba pamiętać o podstawowej zasadzie: nity muszą być z tego samego materiału co łączone nimi elementy.

Jakie są zalety oraz wady połączeń nitowanych?

Reklama

Wśród zalet warto wymienić fakt, iż nie występują w nich naprężenia własne, dzięki czemu można łączyć różne materiały. Charakteryzują się one również: wysokim napięciem wstępnym, znaczną podatnością i stosunkowo niską temperaturą procesu technologicznego. 

Połączenia nitowe nie są jednak wolne od wad. Aby wykonać je dobrze, trzeba mieć doświadczenie i odpowiednie narzędzia. Mogą pojawić się trudności konstrukcyjne, kłopoty z uzyskaniem szczelności, osłabienie łączonych elementów poprzez nawiercanie otworów, no i wspomniana wcześniej nierozłączność.

Jeśli szukacie miejsca, gdzie znajdziecie rzetelną i kompleksową obsługę w zakresie nitowania, zapraszamy do sprawdzenia możliwości Portalu Produkcyjno-Usługowego LaserTrade. Z uwagi na szeroką sieć firm partnerskich zrzeszonych wokół naszego portalu i z nim współpracujących jesteśmy miejscem idealnym do szybkiego nawiązywania kontaktu, szybkiego pozyskiwania ofert handlowych oraz szybkiej realizacji zadania. 

Jesteśmy tu po to, abyś mógł ze spokojem oddać nitowanie w ręce specjalistów. Zapraszamy.

Gotowy na szybkie cięcie?

My tak!

WYCENA ONLINE
Cięcie laserem