Materiały wykorzystywane w technologii 3d

Materiały wykorzystywane w druku 3D

Materiały wykorzystywane w druku 3D dają niemalże nieograniczone możliwości. Ich różnorodność pozwala na spełnienie wielu – nieraz bardzo specyficznych – oczekiwań producentów i to z przeróżnych branż. Wydruk 3D pozwala na operowanie kształtami, kolorami, właściwościami, strukturami, co pozwala osiągać zaplanowane efekty w stosunkowo przystępnej cenie i krótkim czasie.  Szeroka baza materiałów, z których możliwe jest tworzenie obiektów w wyniku druku przestrzennego, stale się też powiększa – pracują nad tym całe sztaby specjalistów. Szczególnie żywym tematem jest znalezienie nowatorskich metod uzyskania tworzyw sztucznych i wykorzystania składników organicznych.

Materiały wykorzystywane w druku 3D – lista wraz z ich krótkim opisem.

Plastik.

Jest najpowszechniejszym i najbardziej uniwersalnym obecnie używanym surowcem do wydruków 3D. Jest to również materiał najbardziej różnorodny w wykorzystaniu. Charakteryzuje się twardością, ale przy tym jest elastyczny i ma gładką strukturę. Jest dostępny w wielu kolorach, jego faktura może być matowa lub błyszcząca. Wybór plastiku, jako filamentu, jest też ekonomiczny. 

W ramach plastiku mówimy o następujących rodzajach:

Metal.

Drugim najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do druku przestrzennego jest metal. Jest on używany w procesie znanym jako bezpośrednie spiekanie laserowe metali lub DMLS, gdzie jego obróbkę rozpoczyna się od postaci pyłowej. Technika ta znalazła swoje szczególne wykorzystanie w produkcji sprzętu lotniczego, ale także w branży produkcji maszyn. 

Rodzajów metali, które można zastosować w technice DMLS do druku 3D, jest tak samo wiele, jak tworzyw sztucznych w drukarkach – jest wśród nich: stal nierdzewna, brąz, złoto, nikiel, aluminium, czy tytan. 

Proszki (powders).

Materiały sproszkowane ulegają stopieniu wewnątrz drukarki, gdzie następnie są rozprowadzane warstwowo i formowane według potrzeb. Sproszkowana forma (np. metali) ułatwia transport danego materiału, a także optymalizuje proces nadawania mu pożądanego kształtu. Proszki mogą mieć różne pochodzenie. 

Wśród najczęściej wykorzystywanych znajdziemy:

Żywice (resins).

Wykorzystanie żywicy jako materiału stawia przed twórcami najwięcej wymagań. Porównując ją do innych rodzajów materiałów, charakteryzuje się mniejszą wytrzymałością i nie jest tak elastyczna. Uzyskanie ostatecznego produktu wymaga użycia źródła światła czy promieniowania. Żywice nie oferują również wielu barw – biel, czerń, przezroczystość. 

Żywice dzielą się na trzy główne rodzaje:

Włókno węglowe.

Jest to jeden z rodzajów kompozytów. Używane jest w drukarkach 3D jako wierzchnia warstwa na materiałach plastikowych, co czyni je trwalszymi. Jedną z jego właściwości jest przewodzenie ciepła, dlatego znajduje zastosowanie w branży elektromechanicznej. 

Grafen.

Grafen jest formą węgla. Charakteryzuje się wytrzymałością, dużą elastycznością i przewodnością, przy jednoczesnym zachowaniu lekkości. Jego szerokie zastosowanie znane jest przy produkcji ekranów dotykowych. 

Nitinol.

To mieszkanka niklu i tytanu, która charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością, przy zachowaniu superelastyczności. Nitynol to materiał, który – nawet po złożeniu na pół – może powrócić do swojego pierwotnego kształtu. Branżą, która najczęściej wykorzystuje te właściwości przy wydruku przestrzennym, jest branża medyczna. 

Papier.

Powszechnie znany papier wykorzystany do wydruku w technologii 3D, bardzo dobrze sprawdza się przy tworzeniu prototypów – wydruk przestrzenny jest bliższy rzeczywistości i lepiej działa na wyobraźnię, aniżeli płaski obraz. 

Jeżeli chcesz rozpocząć przygodę z wydrukiem 3D, ale nie wiesz, jaki materiał będzie najbardziej odpowiedni dla Twojego projektu – skorzystaj z wiedzy i doświadczenia ekspertów zrzeszonych u nas. Podpowiedzą Ci oni, jakie materiały wykorzystywane w druku 3D sprawdzą się u Ciebie. W trzech prostych krokach i całkowicie on-line dodasz zapytanie, przesortujesz otrzymane oferty i sfinalizujesz wykonanie zlecenia.