Laserowe cięcie tekstyliów i tkanin – poradnik

Laserowe cięcie tekstyliów i tkanin to dziedzina, która zyskuje ostatnio na popularności. Lasery do cięcia tekstyliów i tkanin coraz częściej doceniane są w branży odzieżowej oraz innych branżach, dzięki możliwości uzyskiwania precyzyjnych i bardzo złożonych kształtów, a więc i wytwarzania niezwykłych artykułów, przedmiotów i gadżetów. Znani projektanci modowi oraz designerzy wykorzystują je do tworzenia w różnych stylach oraz do rozmaitych zastosowań. Można nimi łatwo i szybko ciąć na wymiar różne materiały włókiennicze, między innymi zasłony i tkaniny odzieżowe. Laser tnący radzi sobie z cięciem szybciej niż nóż, co ma swoje przełożenie w lepszej i większej wydajności. Wycinanie laserowe tkanin odbywa się w sposób bezdotykowy i beznarzędziowy: tkaniny i wyroby włókiennicze nie są bezpośrednio dotykane przez wiązkę lasera, dzięki czemu materiał nie jest poddawany obciążeniom, nie zniekształca się i nie wypacza, a sam laser nie ulega zużyciu. Światło lasera powoduje topnienie materiału, co daje w efekcie czyste, spójne, idealnie wykończone brzegi. Doskonale zamknięte krawędzie bez wystrzępień to także oszczędność czasu, bo nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych czynności. Przy okazji gwarantuje to stałą, wysoką jakość gotowego wyrobu. 

Niezwykła, maksymalna wręcz precyzja i najwyższa prędkość, to dwie główne i bardzo ważne zalety laserowego cięcia tekstyliów. Nie ma żadnej innej metody, która zapewniłaby produkcję w tak krótkim czasie, z tak dogranymi w każdym – najdrobniejszym nawet – stopniu szczegółami. Wszystkie te korzyści są istotnymi argumentami przemawiającymi za opłacalnością stosowania technologii laserowej podczas obróbki tekstyliów. Nic więc dziwnego, że staje się ona coraz popularniejsza, powszechniej stosowana, a pożądaną na rynku kompetencją jest zdobycie praktycznych umiejętności i najlepszej wiedzy w zakresie laserowego cięcia, wycinania oraz znakowania. Doświadczony, utalentowany personel daje wyraźną przewagę na światowym rynku projektowania, a obrotni i przedsiębiorczy producenci starają się wytworzyć oryginalne produkty o niejednokrotnie mocno skomplikowanych, przez co i niebanalnych, wyróżniających się kształtach.

Tkaniny syntetyczne idealnie poddają się obróbce laserowej. Większość z nich zawiera tworzywa sztuczne, takie jak poliester, a wiązka roztapia je w sposób kontrolowany, zapewniając szczelne, niepostrzępione, pozbawione włókien krawędzie. W przypadku tkanin organicznych – typu: bawełna, len – uzyskuje się zbrązowiałe krawędzie cięcia, podobne do tych, jakie pojawiają się przy obróbce drewna. Efekt ten można częściowo wyeliminować, wybierając prawidłową soczewkę i parametry lasera oraz używając sprężonego powietrza.

Czym jest laserowe cięcie tekstyliów i tkanin?

Można powiedzieć, że cięcie laserowe tekstyliów i tkanin to gorący proces. Wiązka laserowa przechodząca przez optykę rozwija temperaturę, która powoduje topnienie i odparowanie tkaniny. Włókna na krawędzi tkaniny sklejają się razem, co zapobiega nieestetycznemu strzępieniu.

Mówiąc inaczej i prościej: cięcie tkanin polega na wycinaniu elementów wybranego materiału na wylot, w taki sposób, że wycięte elementy wypadają, tworząc stylizowany, ażurowy efekt. Dzięki tej technice można stworzyć ozdobne wzory, np. ornamenty czy frędzle lub po prostu przyciąć materiał, co pozwoli uniknąć jego strzępienia, gdyż wiązka lasera stopi w trakcie cięcia materiał, zapewniając jego gładkie wykończenie.

Cyfrowa konstrukcja wzoru.

Wzory do cięcia można cyfrowo projektować w programie wektorowym, takim jak Adobe Illustrator, Rhino lub Inkscape, lub też wprowadzać ręczne wzory linii w tych programach, a one przekonwertują te ręczne wzory cięcia na format cyfrowy. To naprawdę niezwykle proste. Umieszcza się materiał do cięcia płasko na maszynie laserowej i załadowuje wzory cięcia do lasera. Następnie uruchamia się proces laserowy, a wzory cięcia zostają wycięte szybko i dokładnie. W przypadku maszyny w wersji z systemem wizyjnym, grawerowanie bądź cięcie materiału można wykonać ze wzoru już wbudowanego w tkaninę (wzór splotu).

Materiały włókiennicze odpowiednie do obróbki laserowej.

Większość materiałów organicznych i syntetycznych można bez wysiłku wycinać laserem. Wśród materiałów odpowiednich do obróbki laserowej znajdziemy następujące tekstylia, tkaniny, dzianiny:

Zastosowania wyrobów włókienniczych ciętych i wycinanych laserowo

oraz zalety stosowania w ich obróbce laserów.

Gdy rozejrzymy się w najbliższym otoczeniu: w domu, garderobie, w aucie, w sklepach, wyłapiemy wzrokiem całą gamę przedmiotów przetwarzanych z użyciem wiązki laserowej:

Miękkie, futrzane, przyjemne w dotyku, wdzięczne i kojące dziecięce smutki pluszowe misie to najwierniejsi przyjaciele i towarzysze zabaw każdego dziecka na całym świecie. Pluszaki występują w niezliczonych kolorach, kształtach i materiałach. Poliester to jeden z rodzajów materiałów wykorzystywanych do produkcji tych zabawek. Bardzo dobrze poddaje się obróbce laserowej: krawędzie cięcia są nadtapiane (dzięki czemu nie powstają frędzle), brak przypalenia materiału, dokładne, precyzyjne cięcie, bezdotykowe, a zatem bez odkształceń. Ten skoncentrowany, termiczny proces można w pełni zautomatyzować, co pozwoli tkaninę obrabiać na systemie przenośnikowym, czyli materiał prosto z bali odprowadzany jest bezpośrednio do systemu laserowego na taśmociągu.

Cechą charakterystyczną dzianin dystansowych jest grubość materiału, będąca trzecim wymiarem tkaniny. Przecięcie jej często staje się skomplikowane, dlatego z rozwiązaniem przychodzi bezdotykowe cięcie laserowe. Szczególne właściwości tkanin dystansowych – takie jak: dobre odprowadzanie wilgoci, znakomita przepuszczalność powietrza, idealna termoregulacja i dobra amortyzacja siły nacisku – sprawiają, że są one doskonałym materiałem na fotele, tapicerkę, poszycia. Można je znaleźć w wielu wyrobach tapicerskich, w budowie pojazdów, technice lotniczej, kosmicznej, medycznej czy przemyśle meblarskim. Zalety laserowego cięcia tkanin dystansowych: bezpośrednie przycięcie materiału z rolki, najwyższa dokładność, idealna precyzja, krawędzie są czyste, bez wystających nitek, krawędź cięcia 20 mm, bez ściskania materiału, bez rozciągania.

Tkaniny techniczne, zwane inaczej przemysłowymi, to tkaniny o specjalnych właściwościach, które można z powodzeniem stosować w ciężkich warunkach. Niektóre z nich są trudnopalne, odporne na promieniowanie UV i warunki atmosferyczne. Wykorzystuje się je w przemyśle, budownictwie, wojskowości, ochronie zdrowia, gospodarstwach domowych. Powstają z nich torby, plecaki, kurtki, odzież specjalna i ochronna, kamizelki ostrzegawcze i kuloodporne, buty, namioty wojskowe, balony, lotnie, paralotnie, spadochrony, osłony termiczne, części kompensatorów. Są również rozwiązania dla architektury i projektowania: można osadzić lekką tkaninę techniczną w szkle laminowanym (szkło float lub bezpieczne szkło hartowane) i powstanie szkło ze specjalnym trójwymiarowym efektem świetlnym – do wykorzystania w meblach, ściankach działowych, wykładzinach ściennych i sufitowych, jako iluminacja w restauracji czy hotelu. Obróbka laserowa tkanin technicznych to doskonałe rozwiązanie, gdyż zapobiega strzępieniu się, uszczelnia krawędzie tnące, dzięki bezdotykowości zapobiega zniekształceniom, jest maksymalnie precyzyjna, sam proces jest w pełni zautomatyzowany, prosto z rolki, przetwarzanie w dowolnym kierunku, niezależnie od struktury tkaniny, dzięki płynnemu cięciu ciągłemu duże formaty mogą być przetwarzane sprawnie i produktywnie.

Jednym z zastosowań włókniny filtracyjnej z poliestru jest oddzielanie ciał stałych od cieczy w procesie mokrej filtracji. Dobra technologia filtracyjna ma decydujące znaczenie dla wyniku zarówno oddzielania szkodliwych substancji chemicznych, jak i produkcji soków w przemyśle spożywczym. Materiał ten jest stosowany również w ciśnieniowych filtrach taśmowych, próżniowych, workowych, koszowych i bio-filtrach. Cięcie tych tkanin przy użyciu konwencjonalnych metod, jak na przykład wykrawanie za pomocą kutra, jest skomplikowane i wymaga użycia siły, powoduje powstawanie dużej ilości pyłów i niepotrzebnych kosztów (krawędzie tnące strzępią się, dlatego trzeba uwzględnić dalszy materiał wokół krawędzi tnącej), jest też czasochłonne, gdyż zużyte narzędzia muszą być wymieniane. Cięcie tegoż materiału za pomocą lasera przynosi więc same korzyści: cięcie wielkoformatowe, brak zastosowania siły poprzez rozciąganie lub przebijanie, optymalne wykorzystanie materiału, wysoka precyzja i dokładność powtarzania, duża elastyczność w codziennym użytkowaniu dzięki wielu dodatkowym opcjom, bezpyłowe cięcie, brak zużycia narzędzi, brak obniżenia jakości, automatyczne spawanie krawędzi tnących, zapobiegające strzępieniu się.

Tkaniny na rzepy są świetnym rozwiązaniem, gdy trzeba coś szybko przymocować i łatwo z powrotem rozłączyć. Stosowane są w: przemyśle samochodowym, opakowaniowym, budowie maszyn, technice medycznej, wytwarzaniu odzieży i artykułów do spędzania wolnego czasu. Struktura tego materiału utrudnia obróbkę konwencjonalnymi metodami (jak cięcie nożami lub wykrawanie w wykrojnikach), zwłaszcza w przypadku konturów po linii krzywej lub wykrojów, na szczęście z pomocą przychodzi tu technika laserowa. Zalety zastosowania wycinarki laserowej: bardzo wysoka elastyczność, filigranowe i precyzyjne cięcia, zgrzane krawędzie cięcia, brak mechanicznego oddziaływania na materiał, brak konieczności mocowania materiału, brak odkształcenia materiału dzięki obróbce bezdotykowej, eliminacja kosztów konstrukcji narzędzi, możliwość całkowitego zautomatyzowania obróbki, ekonomiczna produkcja małoseryjna.

Tekstylia o uniwersalnych kształtach i kolorach stały się jednym z najszerzej stosowanych materiałów w branży reklamowej: stoiska i systemy wystawowe, banery, zabezpieczenia wizualne. Charakteryzują się one sporą wytrzymałością i podatnością na barwienie i drukowanie – jest to duża zaleta, pozwalająca na ciekawe i oryginalne wykończenie. W przypadku budownictwa targowego liczą się także właściwości uniepalniające. Technologia laserowa doskonale sprawdza się, gdy zachodzi konieczność cięcia drukowanych tkanin poliestrowych i dzianin osnowowych – optyczny system rozpoznawania pozwala na dokładne cięcie wzdłuż konturów ciśnienia; kamera CCD instalowana jest bezpośrednio w głowicy i rejestruje proces obróbki detalu zgodnie ze zdefiniowanymi znakami odniesienia, w ten sposób można dokładnie rozpoznać rzeczywistą pozycję i wymiary obrabianego przedmiotu i automatycznie uwzględniać je w dalszej obróbce. Inne argumenty przemawiające za przetwarzaniem drukowanych tkanin poliestrowych przy użyciu laserów: precyzyjne i delikatne cięcia, bezdotykowe cięcie to też brak odkształceń materiału, fuzja krawędzi tnących (unikamy zatem przygotowywania i przerabiania), automatyczne podawanie materiału za pomocą systemu przenośnikowego, dobra wydajność pracy.

Owiewki samochodowe to osłony przeciwdeszczowe i deflektory wiatru wykonane z tkaniny poliestrowej. Cięcie ich systemami laserowymi przynosi wiele korzyści: proces jest w pełni zautomatyzowany, urządzenie do odwijania z optyczną kontrolą krawędzi, system przenośnikowy do dokładnego pozycjonowania materiału, jednostka nawijająca do nawijania przyciętych tekstyliów, delikatne cięcie bezdotykowe.

Inne zastosowania:

Laserowe cięcie tekstyliów i tkanin – zalety.

Laserowe cięcie tkanin (laserowe wycinanie tkanin) ma wiele niepodważalnych i nieprzecenionych korzyści wypływających ze stosowania procesu:

Nowoczesne maszyny laserowe znajdują zastosowanie przy cięciu tkanin wszelakich „maści” i faktur – materiałów koronkowych, siatkowych, skórzanych i skóropodobnych, gumowanych i innych. Dzięki możliwości ustawienia odpowiednich parametrów i soczewki dają możliwość obróbki różnego rodzaju produktów. W przypadku branży tekstylnej, odzieżowej, modowej zastosowanie laserowych urządzeń do cięcia bywa bardzo inspirujące, pozwala na rozwinięcie skrzydeł, kreatywności, wizji twórczej i wyobraźni projektantów oraz wykorzystanie nowoczesnej technologii do tworzenia wyjątkowych, niepowtarzalnych wzorów i nieszablonowych projektów. Krótko mówiąc: warto korzystać z tego, co oferują współczesne, innowacyjne rozwiązania, w tym cięcie tkanin laserem

Dzięki współpracy z nami i Ty możesz stać się wizjonerem, projektantem, przedsiębiorcą: twórz, kreuj, zlecaj, ciesz się wynikami! Produkowanie nigdy nie było tak proste…