4 minuty

Laserowa rewolucja w świecie mody

Czy wiesz, że wszystko co można narysować, można wyciąć laserem?

Nie bez przyczyny laser na dobre zagościł w świecie mody, pozwalając na realizację najbardziej skomplikowanych wzorów. 

Misterne i stylowe wycięcia na różnych elementach garderoby to trend, który przebojem trafił z wybiegów haute couture do codziennej mody. Ozdobne cięcia laserowe, do tej pory zarezerwowane dla domów mody wykorzystujących efektowne zdobienia na jedwabiach lub skórze, stały się bardziej przystępne dla szerszego grona producentów, przez co zyskały ogromną popularność w sieciówkach i butikach, zadomawiając się w garderobach każdego z nas. 

Cięcie laserowe – co to takiego?

Cięcia laserowe należą do metod obróbki materiału, wykorzystujących moc lasera. Jest to technika o wielu zaletach, dzięki niej bowiem możemy zyskać perfekcyjną precyzję, czyste cięcia, a dodatkowo przycinane krawędzie tkanin zostają skutecznie zabezpieczone przed strzępieniem. Walory cięcia laserowego nie bez powodu sprawiły, iż metoda ta na stałe zagościła w branży modowej. Ważnym aspektem wykorzystania lasera w projektowaniu odzieży jest to, że sprawdza się on w cięciu praktycznie każdego materiału – idealnie docina najróżniejsze tkaniny, w tym jedwab, nylon, skórę, neopren, poliester czy bawełnę. Podczas pracy z laserem nie występuje żaden nacisk na tkaninę, przez co cała procedura jest szybka, prosta i nie wymaga dodatkowego działania. Tkaniny po wycięciu wybranych motywów prezentują się pięknie, nie nosząc żadnych niezamierzonych śladów obróbki. To szczególnie cenna cecha w przypadku projektów bazujących na delikatnych materiałach, jak koronka czy jedwab. 

Laserowe cięcia z powodzeniem można zaobserwować w propozycjach najnowszych kolekcji od Marca Jacobsa, np. w postaci delikatnych i eterycznych koronek czy jedwabnych detali, jak również w bajecznych sukniach spod ołówka Marchesa. Nie brakuje ich także w sklepach odzieżowy marek komercyjnych i w butikach.

Na czym polega laserowe cięcie w modzie?

Wśród laserów wykorzystywanych w kreowaniu mody najczęściej spotkać można laser CO2, – szczególnie popularny w obróbce tkanin, doskonale sprawdza się w kreowaniu odzieży. Podczas procesu cięcia laserowego laser o wysokiej mocy docina tkaninę poprzez topienie, spalanie lub odparowywanie materiału. 

Dla uzyskania precyzyjnych cięć, wykorzystuje się wiązkę lasera. Laser kierowany jest do określonego punktu na materiale. Podczas procesu pracy z laserem można na bieżąco regulować ustawienia, dostosowując cięcie do potrzeb projektu. Każdy z laserów wykorzystywanych w cięciu tkanin generuje skoncentrowaną wiązkę światła, a w zależności od realizacji, odpowiedni może być inny typ. Lasery CO2 najczęściej wybierane są do obróbki materiałów takich jak skóra. Ten gazowy laser wytwarzając światło podczerwone świetnie radzi sobie z materiałami organicznymi. Lasery Nd czy Nd-YAG to z kolei lasery wytwarzające wiązkę światła z kryształu. Stanowią one odpowiedź na potrzeby projektów, w których zależy nam na obróbce metali, np. podczas ich grawerowania, spawania, docinania czy nawiercania. 

Dlaczego cięcie laserem sprawdza się w projektowaniu mody?

Reklama

Laser to rozwiązanie, dzięki któremu możliwe staje się uzyskanie maksymalnej precyzji i zadbanie o najdrobniejsze szczegóły podczas obróbki materiałów. Nieprawdopodobnie dokładne kreowanie wzorów z tkaniny, brak konieczności wykonywania dodatkowych prac ręcznie, a także szybkie tempo produkcji – czynią laser niebywale praktycznym i tańszym rozwiązaniem, w porównaniu z innymi, tradycyjnymi metodami. 

Walory cięcia laserem doceniają również projektanci, którzy pragną pozostać oryginalni i unikalni – projekty realizowane z pomocą lasera są trudniejsze w kopiowaniu i nie sposób odtworzyć ich z pełną dokładnością. Dzięki metodzie cięcia laserem możemy zyskać odzież wysokiej jakości w niższych cenach, a co za tym idzie, oryginalna i stylowa moda – bazująca na świetnych materiałach – staje się dostępniejsza. Laser jako ważny element kreowania pięknej, precyzyjnie wykonanej, bogatej w szczegółowe detale i doskonale skrojonej mody to rewolucyjna alternatywa, którą warto docenić. 

W Platformie Produkcyjno-Usługowej LaserTrade możesz zrealizować praktycznie każdy projekt związany z laserowym cięciem tekstyliów i tkanin. Skorzystaj z szybkiej wyceny on-line, dodaj zapytanie i poczekaj na oferty od wykonawców. 

W LaserTrade ogranicza Cię tylko wyobraźnia! 

Sponsorzy generalni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *