Laserowa rewolucja w świecie mody

Wszystko, co można narysować, można też wyciąć laserem.

Nie bez przyczyny laser na dobre zagościł w świecie mody, pozwalając na realizację najbardziej skomplikowanych wzorów. Cięcie laserem w projektowaniu mody pozwala realizować najbardziej śmiałe i nowatorskie pomysły.

Misterne i stylowe wycięcia na różnych elementach garderoby to trend, który przebojem trafił z wybiegów haute couture do codziennej mody. Ozdobne cięcie laserowe tkanin, do tej pory zarezerwowane dla domów mody wykorzystujących efektowne zdobienia na jedwabiach lub skórze, stało się bardziej przystępne dla szerszego grona producentów, przez co zyskało ogromną popularność w sieciówkach i butikach, zadomawiając się w garderobach każdego z nas. 

Cięcie laserowe – co to takiego?

Cięcia laserowe należą do metod obróbki materiału, wykorzystujących moc lasera. Jest to technika o wielu zaletach, dzięki niej bowiem możemy zyskać perfekcyjną precyzję, czyste cięcia, a dodatkowo przycinane krawędzie tkanin zostają skutecznie zabezpieczone przed strzępieniem. Walory cięcia laserowego nie bez powodu sprawiły, iż metoda ta na stałe zagościła w branży modowej. Cięcie laserem w projektowaniu mody ma ten atut, że sprawdza się w przypadku praktycznie każdego materiału – idealnie docina najróżniejsze tkaniny, w tym jedwab, nylon, skórę, neopren, poliester czy bawełnę. Podczas pracy z laserem nie występuje żaden nacisk na tkaninę, przez co cała procedura jest szybka, prosta i nie wymaga dodatkowego działania. Tkaniny po wycięciu wybranych motywów prezentują się pięknie, nie nosząc żadnych niezamierzonych śladów obróbki. To szczególnie cenna cecha w przypadku projektów bazujących na delikatnych materiałach, jak koronka czy jedwab. 

Cięcie laserem w projektowaniu mody z powodzeniem można zaobserwować w propozycjach najnowszych kolekcji od Marca Jacobsa, np. w postaci delikatnych i eterycznych koronek czy jedwabnych detali, jak również w bajecznych sukniach spod ołówka Marchesa. Nie brakuje ich także w sklepach odzieżowy marek komercyjnych i w butikach.

Na czym polega cięcie laserem w projektowaniu mody?

Cięcie laserem w projektowaniu mody najczęściej przeprowadza się przy wykorzystaniu laserów CO2 – szczególnie popularnych w obróbce tkanin, doskonale sprawdzających się w kreowaniu odzieży. Podczas procesu cięcia laserowego laser o wysokiej mocy docina tkaninę poprzez topienie, spalanie lub odparowywanie materiału. 

Dla uzyskania precyzyjnych cięć, wykorzystuje się wiązkę lasera. Laser kierowany jest do określonego punktu na materiale. Podczas procesu pracy z laserem można na bieżąco regulować ustawienia, dostosowując cięcie do potrzeb projektu. Każdy z laserów wykorzystywanych w cięciu tkanin generuje skoncentrowaną wiązkę światła, a w zależności od realizacji, odpowiedni może być inny typ. Lasery CO2 najczęściej wybierane są do obróbki materiałów takich jak skóra. Ten gazowy laser wytwarzając światło podczerwone świetnie radzi sobie z materiałami organicznymi. Lasery Nd czy Nd-YAG to z kolei lasery wytwarzające wiązkę światła z kryształu. Stanowią one odpowiedź na potrzeby projektów, w których zależy nam na obróbce metali, np. podczas ich grawerowania, spawania, docinania czy nawiercania. 

Cięcie laserem w projektowaniu mody – dlaczego się sprawdza?

Laser to rozwiązanie, dzięki któremu możliwe staje się uzyskanie maksymalnej precyzji i zadbanie o najdrobniejsze szczegóły podczas obróbki materiałów. Nieprawdopodobnie dokładne kreowanie wzorów z tkaniny, brak konieczności wykonywania dodatkowych prac ręcznie, a także szybkie tempo produkcji – czynią laser niebywale praktycznym i tańszym rozwiązaniem, w porównaniu z innymi, tradycyjnymi metodami. 

Walory cięcia laserem doceniają również projektanci, którzy pragną pozostać oryginalni i unikalni – projekty realizowane z pomocą lasera są trudniejsze w kopiowaniu i nie sposób odtworzyć ich z pełną dokładnością. Dzięki metodzie cięcia laserem możemy zyskać odzież wysokiej jakości w niższych cenach, a co za tym idzie, oryginalna i stylowa moda – bazująca na świetnych materiałach – staje się dostępniejsza. Laser jako ważny element kreowania pięknej, precyzyjnie wykonanej, bogatej w szczegółowe detale i doskonale skrojonej mody to rewolucyjna alternatywa, którą warto docenić. 

U nas możesz zrealizować praktycznie każdy projekt związany z laserowym cięciem tekstyliów i tkanin. Skorzystaj z szybkiej wyceny on-line, dodaj zapytanie i poczekaj na oferty od Wykonawców. Wykonaj z nami profesjonalne cięcie laserem w projektowaniu mody – czekamy na Twoje zlecenia. 

Ogranicza Cię tylko wyobraźnia!