Laserowa obróbka tekstyliów i tkanin – poradnik

Laserowa obróbka tekstyliów i tkanin.

We włókiennictwie tekstylia oznaczają ogół wyrobów otrzymywanych z przerobionych na przędzę surowców włókienniczych roślinnych, zwierzęcych lub chemicznych. Jak wynika z definicji, mogą być zatem produkowane zarówno z naturalnych, jak i syntetycznych materiałów. Ich głównymi składnikami są włókna, które charakteryzują się wysoką elastycznością i giętkością. Typowe tkaniny do obróbki laserowej to głównie różne dzianiny, tkaniny siatkowe, włókna oraz filc. Typowe obszary zastosowania tekstyliów to: tekstylia domowe, tkaniny dekoracyjne (banery, flagi), technologie medyczne czy przemysł odzieżowy. Tkaniny używane w przemyśle zazwyczaj oznaczane są jako tkaniny techniczne. 

Oferujemy profesjonalną obróbkę tkanin, w tym: laserowe wycinanie tkanin, znakowanie tkanin laserem.

Technologia laserowa i tekstylia – doskonałe połączenie.

Zastosowanie lasera jest gwarancją wysokiej jakości wykończenia materiału i pozwala na otrzymanie wybranych przez siebie wzorów w łatwy i przyjemny sposób. Urządzenia laserowe mogą być wykorzystywane do cięcia filtrów, tkanin, elementów ochrony cieplnej oraz tekstyliów stosowanych w przemyśle motoryzacyjnym czy żeglarskim. 

Zautomatyzowane plotery laserowe to idealne narzędzia do szybkiego i niezwykle precyzyjnego cięcia wszelkiego rodzaju materiałów tekstylnych. Doskonale sprawdzają się zarówno w procesach obróbki standardowych materiałów, syntetycznych oraz naturalnych, jak i nowoczesnych materiałów, jak tkaniny dystansowe, laminaty, kompozyty, tapicerki, które są szeroko stosowane w takich branżach jak automotive, meblarstwo, odzież techniczna itp.

Zastosowanie laserów w rozkroju tkanin

Lasery CNC do rozkroju tekstyliów, tkanin oraz tworzyw sztucznych znajdują obecnie szerokie zastosowanie.

Nowoczesne tekstylia – takie jak np. polary, jedwab czy tkaniny techniczne, z włókna szklanego – wycinane są za pomocą cuttera laserowego. Obróbka przy użyciu wiązki laserowej daje niezwykłą precyzję we wszystkich kierunkach rozkroju, niezależnie od struktury materiału, a dzięki bezdotykowemu działaniu zapobiega zniekształcaniu się materiału. Zastosowana do grawerowania filcu czy wycinania z poliestru niesamowitych kształtów, oferuje nieskończone możliwości twórcze i projektowe. Rezultat cięcia jest gładki i najwyższej jakości, substancje syntetyczne bowiem bardzo dobrze reagują podczas ich obróbki. Krawędź jest przecięta i stopiona idealnie, wiązka laserowa łączy ją precyzyjnie, co zapobiega strzępieniu się materiału. Aby zabezpieczyć brzeg przed strzępieniem się, wymagana jest domieszka sztucznego włókna w składzie materiału. Można również zastosować różnego rodzaju oznaczenia, wypalać kształty, znakować czy poddawać materiał wysokiej jakości wykończeniu przez laserowe grawerowanie. Mimo że wiele tkanin wygląda na bardzo delikatne, można je z powodzeniem grawerować bez pogarszania jakości i wytrzymałości materiału.

Wycinanie laserem wielowarstwowej folii na poduszki, zaprojektowanej specjalnie do obróbki laserowej, pozwoli wzbogacać tekstylia o wybrane motywy, logo i napisy o wyglądzie sitodruku. Optymalne ustawienia lasera zmieniają się w zależności od mocy lasera i prędkości plotera laserowego. Dzięki grawerowaniu od dołu do góry i ustawieniu największej możliwej mocy odpylania wytwarzany pył nie będzie przeciągany przez powierzchnię już poddaną obróbce laserowej.

Przy wykonaniu niektórych projektów tekstylnych laser okazuje się wręcz niezastąpiony.

Pozwala on na niezwykłą elastyczność cięcia, a jednocześnie stabilność procesu oraz niedoścignioną precyzję. Bezdotykowa obróbka sprawia, że materiał nie ulega zniekształceniu. Jest to również metoda niezastąpiona, jeśli chodzi o szybkość cięcia – w porównaniu z cięciem nożem pozwala na ogromną oszczędność czasu. A jak wiadomo – czas to pieniądz, można go wykorzystać na kolejne, przynoszące satysfakcję i profity zajęcia. Laser okazuje się niezbędny także w przypadku, gdy do wykonania produktu użyte mają zostać specyficzne materiały tudzież gdy na odzieży czy jakimś dodatku mają zostać wygrawerowane laserowo znaczenia. W branży tekstylnej sprawdza się wyśmienicie choćby przy produkcji dodatków odzieżowych typu metki, wszywki, etykiety z ekoskóry. Przydatny jest przy wycinaniu wszelkiego rodzaju emblematów, naszywek, łat termoprzylepnych, znaków na koszulki, czapki i inne akcesoria tekstylne. Laser poradzi sobie z każdym, nawet najbardziej nietypowym projektem na unikalnym materiale. Można nim wycinać elementy ozdobne o nawet bardzo ekstrawaganckich kształtach, następnie naszywane lub doczepiane na tekstylia. Wykorzystuje się go także do cięcia materiałów pod aplikacje hafciarskie. Pozwala wyczarować piękne, przestrzenne stroje z ażurowymi kompozycjami, frędzlami, kwiatami czy piórami wyciętymi z tkaniny – jedynym ograniczeniem jest tu tylko fantazja i wyobraźnia projektanta i twórcy. Umożliwia idealne odtwarzanie koronkowych motywów, flokowanie oraz dekorowanie materiałów z wielką precyzją. Wachlarz tkanin oraz tego, co można z nimi uczynić, jest tu tak szeroki, że dzięki metodzie laserowego krojenia i zdobienia można sprostać w zasadzie wszystkim wyzwaniom. Zastosowanie wiązki laserowej przy obróbce tekstyliów pozwala na tworzenie wykończeń najwyższej jakości z elementami wypukłymi czy personalizację ubrań, pościeli, zasłon itd. Oferuje rozległe możliwości (przykładowo grawerowanie celem personalizacji koszulek) i pozwala zdobyć wysoką pozycję na rynku, np. przy grawerowaniu akcesoriów modowych ze skóry. 

Początkowo technologia laserowa wykorzystywana była przez stylistów „haute couture”. Dzisiaj jednak jest ogólnodostępna i z lubością sięgają po nią profesjonaliści z branży tekstylnej i specjaliści wszelkich tych dziedzin, gdzie korzysta się z obróbki materiałów i tkanin.

Rodzaje tkanin odpowiednie do obróbki laserowej.

Obróbka przy użyciu lasera to technologia wręcz idealna do cięcia oraz grawerowania tkanin. Sprawdza się przy materiałach naturalnych, syntetycznych oraz technicznych tekstyliach. Idealnie nadaje się do przetwarzania następujących ich rodzajów:

Obróbka laserem tkanin naturalnych.

Tkaniny naturalne co do zasady bardzo dobrze reagują na cięcie i grawerowanie laserem. Decydującym dla zmiany koloru poprzez grawerowanie laserem jest podstawowy kolor materiału poddawanego obróbce.

Grawerowanie laserowe ciemnych tkanin naturalnych.

Używając grawerowania laserowego, można w prosty sposób „rozjaśnić” ciemne tkaniny naturalne, takie jak jeans czy tkaniny bawełniane. Należy w tym celu ustawić niską moc lasera (do około 2% dla mocy 100 watów) i odsunąć oś Z, w zależności od materiału. Zależnie od wzoru wskazana będzie rozdzielczość od 250 do 500 dpi. Jeśli ustawi się zbyt dużą moc lasera lub zbyt wysoką rozdzielczość, tkanina może się rozedrzeć a włókna rozpuścić jeszcze w trakcie obróbki lub po pierwszym praniu.

Grawerowanie laserowe jasnych tkanin naturalnych.

Aby wygrawerować ciemne wzory na jasnych tkaninach, należy zmniejszyć wiązkę lasera, czyli ustawić oś Z do około 2–20 mm, w zależności od danego materiału. Im umiejscowienie soczewki od materiału jest dalsze, tym wiązka lasera jest większa.

Laserowe cięcie tkanin naturalnych.

Do wycinania należy użyć częstotliwości 1000–3000 Hz. Aby zapobiegać powstawaniu ciemnych brzegów, zalecane jest używanie dyszy o jak najmniejszej średnicy oraz włączanie funkcji nadmuchu powietrza podczas cięcia.

Przykłady zastosowań:

Obróbka laserem tkanin syntetycznych.

Tkaniny syntetyczne fantastycznie poddają się obróbce laserowej. Często zawierają one tworzywa sztuczne, jak na przykład poliester, który wiązka laserowa roztapia w sposób kontrolowany, powodując powstawanie szczelnych krawędzi, pozbawionych włókien. Grawerowanie laserem pozwala w przypadku tych tkanin na bardziej wyraźne wykończenie prac. W łatwy sposób można tym samym podnieść jakość produktu końcowego albo ozdobić tkaniny różnymi wzorami.

Grawerowanie laserowe tkanin syntetycznych.

Tkaniny syntetyczne – takie jak ekoskóra, polar, softshell czy filc syntetyczny – z łatwością poddają się grawerowaniu. Efekt kontrastu osiąga się dzięki roztapianiu się materiału syntetycznego w procesie grawerowania. Przy ustawieniu osi Z od 1 do 5 mm, w zależności od danego materiału, możliwe jest jednolite grawerowanie. Zalecana rozdzielczość to nie więcej niż 500 dpi.

Trzeba pamiętać, że nie wszystkie materiały nadają się do grawerowania. Przykładowo cienkie tkaniny o syntetycznych włóknach mogłyby się podczas obróbki roztopić. Aby w szybki i łatwy sposób ocenić, czy dana tkanina dobrze zareaguje na jednolite grawerowanie laserem, można użyć matrycy skali szarości.

Laserowe cięcie tkanin syntetycznych.

Cięcie laserowe to szybki i prosty sposób obróbki tkanin syntetycznych. Zawartość tworzyw sztucznych sprawia, że poszczególne włókna przeplatają się i łączą ze sobą, co jest wygodne i oszczędza czas przy kolejnych obróbkach, albowiem brzegi nie strzępią się i nie zachodzi potrzeba ich specjalnego wykańczania. Do cięcia tkanin syntetycznych zalecaną częstotliwością jest 1000–3000 Hz. Aby uzyskać gładkie, nieosmolone brzegi, ważne jest, by nie używać dużej mocy w połączeniu z niską prędkością.

UWAGA! Materiały zawierające PCW – szczególnie ekoskóra – NIE NADAJĄ SIĘ do cięcia i grawerowania, gdyż poddawanie ich obróbce może spowodować wydzielanie się niebezpiecznych gazów lub powstawanie pyłów, mogących stwarzać zagrożenie dla użytkownika lasera, bądź uszkodzenie urządzenia. 

Określenie parametrów obróbki tekstyliów i tkanin.

Tkaniny wykonane są z włókien naturalnych lub chemicznych, zatem ich składy bardzo się od siebie różnią. Przy określaniu parametrów, ważne jest rozróżnienie pomiędzy serią laserów do grawerowania a serią laserów do cięcia. Parametry zależą od wybranej platformy i konfiguracji. 

Z reguły w przypadku dużych kształtów z dużą liczbą prostych linii, im większa moc lasera, tym szybsze cięcie. Precyzyjne wycinanie krawędzi drobnych wzorów może wymagać zmniejszenia szybkości i mocy lasera. Zintegrowane rozwiązania w zakresie sprzętu i oprogramowania są dużym ułatwieniem dla użytkowników, również w zakresie ustawiania parametrów. Przy wzorach o prostych kształtach można ustawić parametry o optymalnej prędkości. W zależności od mocy lasera możliwe jest ustawienie prędkości nawet do 100%, bo system automatycznie dostosowuje rzeczywiste wartości do konturu projektu, przynosząc w ten sposób najlepsze rezultaty cięcia.

Używając lasera na różnorodnych materiałach, wykorzystując ustawienia parametrów, można wydobyć kolory o zróżnicowanej intensywności. Pożądane parametry grawerowania w prosty, szybki i efektywny sposób można ustawić przy użyciu matrycy skali szarości. Ta testowa matryca składa się ze 100 różnych odcieni szarości. Im mniejsze skupienie wiązki lasera, tym grawer wyjdzie ciemniejszy. Zmniejszenie skupiania wiązki lasera zwiększa jej rozmiar, redukując przy tym jej gęstość i wypalając tym samym większą ilość materiału, zamiast pozwolić jej przejść od razu do stanu gazowego.

Laserowa obróbka skóry – praktyczne wskazówki.

Skóra to bardzo zróżnicowany materiał. Wykorzystując grawerowanie laserowe, można nadać bransoletkom, portfelom, paskom i innym akcesoriom ze skóry naturalnej i sztucznej zindywidualizowany ton elegancji.

Optymalne wyniki obróbki uzyskamy, włączając nadmuch powietrza Air Assist i pracując w rozdzielczości 500 ppi. Oba parametry można dostosować w bazie danych materiałów w programie JobControl. 

Obróbka skóry naturalnej – porady.

Prawdziwa skóra jest materiałem naturalnym, mającym wiele rodzajów. Każdy z tych rodzajów może zareagować inaczej na obróbkę laserową, dlatego też nie da się określić uniwersalnych zasad, można jednak zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii:

Obróbka skóry sztucznej – porady.

Dodatkowe funkcjonalności systemu do obróbki tekstyliów i tkanin.

Istnieje możliwość doposażenia systemu laserowego do obróbki tekstyliów i tkanin w dodatkowe funkcjonalności, aby jeszcze lepiej i efektywniej spełniał swoje zadania. Oto dodatkowe, przydatne funkcje:

Laserowa obróbka tekstyliów i tkanin – przykładowe zastosowania.

Tekstylia i tkaniny to fantastyczne materiały do grawerowania i cięcia laserowego, a możliwości zastosowania lasera w tej branży nieustannie się rozszerzają. Nieważne, czy technologia laserowa wykorzystywana jest, aby nadać skórzanym portfelom klasy i indywidualnego charakteru, wyciąć materiał termotransferowy do nałożenia ciekawych wzorów na T-shirty, czy wytrawić i uszlachetnić polarowe stroje na firmowe spotkanie – systemy sprawdzą się i nadadzą idealnie do niezliczonych zastosowań, związanych z modą, odzieżą, tkaninami. Można grawerować skórzane zakładki do książek z osobistą dedykacją, wycinać aplikacje o dowolnym kształcie czy bez problemów znakować odzież firmową – można zrealizować w zasadzie każdy projekt na tkaninach lub tekstyliach. Wycinanie i nadawanie indywidualnego charakteru dowolnym aplikacjom z diagonalu, skórzanym podkładkom i nalepkom na czapki, wzorom z termotransferowych materiałów bez polichlorku winylu, wytrawianie płóciennych toreb na zakupy, dekorowanie koców polarowych, bluz i czapek, laserowe cięcie zasłon, tworzenie ażurowych ornamentów do firan – to tylko jedne z licznych zastosowań obróbki laserowej tekstyliów i tkanin. Włączenie tego medium do swojej oferty umożliwi uatrakcyjnienie profilu firmy, podniesienie konkurencyjności, pozyskanie nowych klientów i otwarcie nowych źródeł przychodów. Moc wszechstronności tej technologii jest niezwykła.

Laser do cięcia tkanin coraz częściej doceniany jest w branży modowej. Grawerowanie laserowe ma szerokie zastosowanie w branży odzieżowej, meblowej (obicia), wystroju wnętrz, dekoratorstwie czy branży motoryzacyjnej (wykończenia foteli samochodowych). Cięcie filcu otwiera pole nieograniczonych możliwości, kreatywności, inspiracji i potencjału w tworzeniu ciekawych, niebanalnych, nowatorskich wzorów biżuterii, torebek, dodatków i rozmaitej maści ozdób. To wprost wymarzony materiał dla miłośników wszelakiego rękodzieła. 

Zastosowanie tekstyliów i tkanin poddanych obróbce laserowej:

Laserowa obróbka tekstyliów i tkanin – zalety.

Laserowa obróbka tekstyliów i tkanin oraz jej wykorzystywanie przy obróbce materiałów niesie ze sobą szereg zalet i przynosi wiele korzyści, m.in.:

Podsumowując temat: systemy laserowe, używane do cięcia, zaznaczania oraz grawerowania różnorodnych tkanin, znajdują wiele płaszczyzn zastosowań oraz pozwalają na uzyskiwanie unikalnych efektów, nadających dodatkową wartość wyrabianym przedmiotom. Wycinanie skomplikowanych wzorów, produkcja wielowarstwowych aplikacji z dużą dokładnością i prędkością, bez ryzyka strzępienia krawędzi, grawerowanie na materiale loga, tekstu czy ilustracji – to mały wycinek tego, co można zyskać, używając w pracy laserów. Tekstylia takie jak mikrozamsz i mikrofibra po grawerowaniu laserem nabierają szczególnego charakteru. Grawerowanie laserowe nadaje drelichowi unikalny wygląd, a uzyskiwany kontrast może być bardzo radykalny, w zależności od jego koloru. Niektórzy producenci odzieży używają wiązki laserowej do uzyskiwania efektów przetarcia oraz dekatyzowania na jeansie. Krótko mówiąc: chcesz zaskoczyć konkurencję i oczarować potencjalnych nabywców – przy obróbce tekstyliów i tkanin użyj niezastąpionej technologii laserowej! Zamów laserowe cięcie tekstyliów i tkanin. Dzięki nam jest to prostsze niż dotychczas. Wykorzystaj dobrze potencjał możliwości, który oddaliśmy w Twoje ręce.