Laserowe cięcie drewna – co przemawia na korzyść tej metody obróbki drewna?
Laserowe cięcie drewna.
Drewno i materiały drewnopochodne bardzo dobrze poddają się obróbce. Istnieje wiele metod tejże obróbki. Można użyć do tego tradycyjnych narzędzi, jak piła ręczna, pilarka łańcuchowa, tarczowa, stołowa, ramowa lub pionowa, wyrzynarka, jak również zastosować nowoczesną, profesjonalną wycinarkę tnącą bezdotykowo na określonej głębokości, z dodatkową funkcją grawerowania, zwaną ploterem laserowym.
Oferujemy profesjonalne usługi CNC w drewnie.
Obróbka CNC drewna – co przemawia na korzyść lasera?
Laserowe cięcie drewna umożliwia cięcie dowolnie skomplikowanych kształtów wolnych od promienia narzędzia i wycinanie nawet bardzo drobnych detali. Obróbka drewna CNC gwarantuje więc niezwykłą precyzję, praktycznie nieosiągalną przy wykorzystaniu klasycznych narzędzi. Wiązka laserowa jest niezwykle mała, ale ma ogromną moc, co powoduje, że cięcia wykonane nią są bardzo – rzec można – finezyjne, kunsztowne, misterne, staranne i dokładne. Obróbka bezdotykowa sprawia, że nie ma konieczności mocowania materiału, a brak sił skrawania pozwala na cięcie skomplikowanych ażurów, wszystko bez pyłu i wiórów (odpadają więc czasochłonne i trudne procesy czyszczenia). Do cięcia drewna laserem wykorzystywane są najnowocześniejsze rozwiązania informatyczne, pozwalające na wierne odwzorowanie projektu. Dzięki temu, że za całość odpowiada innowacyjny sprzęt, zapewniający wręcz chirurgiczną precyzję, można zminimalizować błędy ludzkie. Cały proces odbywa się perfekcyjnie, szybko i sprawnie, z wysoką prędkością przetwarzania – odpowiadającą za idealnie gładkie krawędzie – co umożliwia zarówno wykonywanie jednostkowych zleceń, jak i realizację dużych projektów na skalę masową. Jest to również rozwiązanie ekonomiczne, gdyż podczas takiej obróbki powstaje dużo mniej odpadów, a surowiec jest lepiej i efektywniej wykorzystywany niż w przypadku klasycznego cięcia. Laserowa obróbka drewna sprawdza się też wszędzie tam, gdzie klasyczne metody obróbki są mniej skuteczne lub wykorzystanie klasycznych narzędzi byłoby niemożliwe, czyli na przykład w pracy ze wszelkiego rodzaju drobnymi i cienkimi elementami. Można tu wymienić różnego rodzaju dekoracje, które wymagają niezwykłej precyzji. Laser nie wymaga użycia siły, w przeciwieństwie do wielu metod obróbki mechanicznej, zatem często wykorzystuje się go do cięcia sklejki. Jest to sposób szybki, prosty, skuteczny i nie niesie w sobie ryzyka, że materiał zostanie w ten sposób uszkodzony. Ponadto istnieją lasery, które oprócz wycinania wzorów w drewnie umożliwiają też wypalanie ich.
Obróbka drewna – zestawienie lasera, frezowania i cięcia nożem.
Gdy porównamy trzy metody cięcia – laser, frezowanie drewna i cięcie nożem – jasnym okaże się, że laserowe cięcie drewna jest bezapelacyjnym liderem i zdobywa wszystkie możliwe punkty na drodze ku zwycięstwu. Ta wydajna technologia CNC w drewnie i bezdotykowe przetwarzanie dają szeroki zakres możliwości w porównaniu z tradycyjnymi metodami.
Również porównując same etapy obróbki, widzimy, jak bardzo technologia laserowa usprawnia, ułatwia i przyspiesza pracę oraz otrzymanie perfekcyjnie wykonanego produktu gotowego.
Laserowe cięcie drewna odbywa się w następujących etapach:
- projekt,
- obróbka,
- produkt.
Pozostałe dwie metody obróbki wyglądają natomiast tak:
projekt –> narzędzie –> wybór narzędzia –> obróbka –> uchwyt narzędzia –> gratowanie/szlifowanie –> produkt
Laserowe cięcie drewna – w jaki sposób się odbywa?
Cięcie materiałów, dla których nie występuje temperatura topnienia – jak np. drewno – odbywa się metodą sublimacji. Oznacza to, że stan skupienia materiału zmienia się z ciała stałego bezpośrednio w stan gazowy. Inaczej mówiąc: drewno jest widoczne w postaci pary, która ucieka w szybkim tempie. Ta para transportuje wytworzone ciepło z dala od drewna. Strumień gazu tnącego utrzymuje cząsteczki pary z dala od układu optycznego. Istnieje stosunkowo niskie obciążenie termiczne materiału w pobliżu prześwitu cięcia. Laserowe cięcie drewna wysokiej jakości można uzyskać przez dokładne ogniskowanie i wybór odpowiedniej optyki oraz dostarczanie sprężonego powietrza. Brązowe krawędzie tnące często mogą być skutecznie wykorzystane w projekcie.
Rodzaje drewna odpowiednie do cięcia laserowego.
Drewno to materiał naturalny, występujący w wielu różnych postaciach, które różnią się gęstością, rodzajem włókien, zawartością żywicy, czyli także twardością, dlatego w zależności od zastosowanego rodzaju trzeba wybrać odpowiednie moce lasera oraz prędkości przejścia. Przed każdym cięciem właściwym warto także ustawić próbkę lasera, żeby móc ocenić, jak zachowa się podczas obróbki dany materiał. Choć drewno z reguły doskonale poddaje się cięciu, jednak nie każdy jego rodzaj jest do tego odpowiedni, a przy okazji trzeba pamiętać, że jedne rodzaje lepiej się tnie, inne nieco gorzej. Drewna miękkie potrzebują mniejszych mocy lasera, a drewna twarde – z uwagi na gęstość – potrzebują użycia większej mocy. Podczas pracy z płytą MDF, która składa się z klejonych włókien drzewnych, używamy sprężonego powietrza. Trzeba pamiętać też, że im wyższa zawartość żywicy w drewnie, tym gorzej się tnie, z uwagi na przypalenia – a czasami nawet zwęglenia – krawędzi.
Dobrze poddają się obróbce laserem drewna o niskiej zawartości żywic:
- szlachetne,
- bukowe,
- cedrowe,
- olchowe,
- balsa,
- fornir,
- MDF,
- sklejka – w zależności od użytego w niej kleju (lepiej używać sklejek suchotrwałych, sklejki wodoodporne tnie się dużo gorzej, a czasami nie chcą się w ogóle ciąć, tylko się palą; sklejka z miękkiego drewna – jak topola – będzie łatwiejsza do cięcia niż sklejka połączona z mocniejszym drewnem, takim jak sklejka brzozowa; dobrze tnie się sklejka bambusowa).
Trudno ciąć laserem w drewnie hebanowym. Korek też nie jest najlepszym materiałem do cięcia laserowego – o ile do grawerowania jest rewelacyjny, o tyle przy przecinaniu krawędzie robią się czarne i zwęglone.
Zastosowanie drewna ciętego laserem.
Artykuły i elementy drewniane znajdują szereg zastosowań zarówno jako przedmioty codziennego użytku w domach i biurach, jak i w rozmaitych branżach. Projektowanie i produkcja nowoczesnych, funkcjonalnych, estetycznych i ciekawie wyglądających rzeczy stały się – dzięki możliwości użycia innowacyjnych laserów – jeszcze większą przygodą niż w dawniejszych czasach. To właściwie możliwość połączenia opłacalnej pracy z dającą wielką satysfakcję pasją. Wytworzone w ten sposób egzemplarze służą jako użyteczne, praktyczne, ale też i urokliwe, oryginalne elementy wykończenia wnętrz, małej architektury, dekoracje, spełniając przy tym normy estetyki oraz zachowując najwyższą jakość.
Przykładowe zastosowania:
- rzemiosło i sztuka,
- rękodzieło,
- fantazyjna biżuteria,
- bezpieczne drewniane zabawki, figurki 3D,
- przybory kuchenne,
- przemysł meblarski, wnętrzarstwo, artykuły dekoracyjne,
- wyposażenie sklepów, biur, instytucji,
- modele architektoniczne,
- modelarstwo,
- tabliczki, szyldy, oznakowania,
- prezenty, pamiątki,
- dekoracje, ozdoby, napisy,
- zaproszenia, certyfikaty, nagrody, identyfikatory,
- gadżety promocyjne: podkładki, ramki, breloki, magnesy, zakładki, skarbonki,
- obudowy, opakowania, skrzyneczki, stojaki,
- wykończenia instrumentów muzycznych,
- fornirowe wykończenia drzwi wewnętrznych,
- cięcie wykończeń podłogi,
- i wiele, wiele innych zastosowań.
Laserowe cięcie drewna – zalety stosowania.
Jak już wspominaliśmy przy okazji omawiania innych materiałów, cięcie laserowe – w tym przypadku drewna – ma szereg zalet. Należą do nich między innymi:
- uniwersalność i możliwość pracy na różnego rodzaju drewnie i materiałach drewnopodobnych,
- automatyzacja, szybkość,
- możliwość wykonywania zarówno zleceń indywidualnych projektów, jak i wysoka powtarzalność, umożliwiająca produkcję całych serii,
- wyjątkowa dokładność, niebywała precyzja, brak odkształceń konturów,
- brak potrzeby mocowania lub stosowania specjalnych form do drewna,
- ze względu na bezdotykową obróbkę – mniejsza ilość odpadów i dużo mniejsza możliwość uszkodzenia materiału,
- brak odłamków i wiórów, a więc brak konieczności czyszczenia pola roboczego oraz dodatkowego obrabiania materiału, produkt o gładkich, schludnych, czystych krawędziach jest gotowy niemal natychmiast po zakończeniu cięcia,
- brak strzępień oraz nadpaleń – bez konieczności ponawiania pracy,
- stała, wysoka jakość cięcia, bez zużycia narzędzi.
Dodatkowe korzyści z cięcia drewna laserem CO2:
- wysoki stopień elastyczności, poprzez połączenie w jednym urządzeniu lasera oraz narzędzia frezującego,
- możliwość wielkoformatowego grawerowania (również reliefów) na całym obszarze roboczym,
- wydajne funkcje automatyki – dla optymalnej pracy systemu laserowego,
- unikalny wybór różnych rozmiarów stołowych, dopasowanych do wszystkich standardowych paneli drewnianych,
- specjalne stoły dla idealnego umiejscowienia podczas cięcia,
- modułowa budowa, pozwalająca na późniejsze modyfikacje.
Wszyscy się chyba zgodzimy, że drewno to bardzo wdzięczny materiał do obróbki, w tym i do cięcia. Decydując się jednak na pracę w nim, trzeba pamiętać głównie o tym, że wszystko zależy od jego gatunku oraz grubości. Laserowe cięcie drewna umożliwia podniesienie prestiżu wykonywanych i obrabianych artykułów z uwagi na idealnie gładkie i czyste krawędzie po cięciu oraz jednoczesne rozwiązania w postaci uzyskania atrakcyjnych efektów, ciekawych detali, kunsztownych zdobień, personalizacji – co sprawia, że przedmiot prezentuje się znakomicie, nabiera elegancji oraz wartości emocjonalnej. Ta wartość emocjonalna jest o tyle istotna, że dla przedsiębiorcy ważną kwestią jest zrozumienie nie tylko tego, czego klient potrzebuje, ale również – a czasem i przede wszystkim – czego chce i pragnie. Trzeba pamiętać, że potrzeby są logiczne, a chęci i pragnienia mają naturę emocjonalną. Zdobycie klucza do tych pragnień, pełnych emocji, jest często największym sukcesem firmy.
Gotowy na szybkie cięcie – laserowe cięcie drewna? My tak! Dodaj zlecenie i ciesz się wynikami już dziś. Tylko tu, w jednym miejscu znajdziesz lasery z całego kraju. Zlecaj szybko i wygodnie. Nie ma drugiego takiego miejsca, gdzie z taką łatwością zaczniesz realizować swoje pomysły i pragnienia. Cieszymy się, że jesteś z nami.