Jak frezować drewno?
Frezowanie drewna w 2022 roku.
Aby otrzymać idealnie wykończony gotowy drewniany produkt potrzebne może być użycie frezarki. Świadczymy usługi kompleksowo, dlatego u nas za pomocą jednego zlecenia poinformujesz, że do pozostałych usług chciałbyś dołączyć inne usługi, przykładowo frezowanie drewna.
Wiele osób nie wie o tym, nie zdaje sobie sprawy lub po prostu nie zwraca na to uwagi, że naokoło mnóstwo jest elementów powstałych właśnie poprzez frezowanie. Frezowane rzeczy otaczają nas z każdej nieomal strony. Kiedy jednak z wiedzą, świadomie rozejrzymy się wokół – dostrzeżemy je, ujrzymy jaka piękna i inspirująca może być ta „praktyczna sztuka”.
Frezowanie drewna jest zajęciem niezwykle wdzięcznym i w zasadzie nie ma żadnych ograniczeń. W zależności od naszej wyobraźni, fantazji, inwencji twórczej i artystycznej wizji możemy dekorować meble (i inne przedmioty) niepowtarzalnymi, niesztampowymi, wymyślnymi frezami.
Jakie produkty wytworzymy dla Ciebie?
Stosując frezowanie drewna oraz materiałów drewnopochodnych, możemy otrzymać wiele funkcjonalnych i przydatnych elementów, powszechnie wykorzystywanych w branży meblarskiej. Do najpopularniejszych wytworów uzyskiwanych tą metodą obróbki należą między innymi:
• płyty MDF do mebli,
• panele podłogowe,
• drzwi wewnętrzne,
• wykończenie szuflad oraz tylnych ścian mebli,
• fronty meblowe.
Gatunki drewna odpowiednie do frezowania.
Frezowanie drewna pozwala na wykorzystywanie właściwie większości gatunków drewna, choć najlepsze będą te gatunki, które mają w miarę jednolitą strukturę (jak: lipa, buk, orzech), czyli głównie gatunki liściaste.
Trzeba też zwrócić uwagę, czy drewno jest suche, bo mokre wymaga dużo pracy przy wykończeniu, a jak wyschnie, to pęka.
Drewno frezowane to szereg walorów.
Frezowanie drewna – jakie ma zalety?
Frezowanie drewna charakteryzuje się przede wszystkim wysoką precyzją. To chyba największa i niepodważalna zaleta tego procesu. Stosowana technologia CNC niesie ze sobą jednak o wiele więcej korzyści, do których zaliczamy między innymi:
- doskonały system zabezpieczeń i zwiększone bezpieczeństwo pracy,
- duża wydajność, skuteczność oraz efektywność procesu produkcyjnego,
- niezastąpione zarówno w produkcji masowej, jak i projektach zindywidualizowanych,
- dokładność oraz powtarzalność,
- łatwość w kreowaniu form złożonych,
- wielofunkcyjność, wszechstronność, uniwersalność i szerokie zastosowanie,
- aspekt ekonomiczny, ograniczenie kosztów produkcyjnych,
- zwiększony komfort pracy.
Czym jest frezowanie drewna?
Frezowanie drewna jest jednym z rodzajów obróbki skrawaniem. Wykorzystując je, nadajemy odpowiedni kształt przedmiotom wykonanym z różnych materiałów (w tym przypadku – z drewna) za pomocą wieloostrzowego narzędzia (frezu) na obrabiarce zwanej frezarką. Za ruch obrotowy odpowiada specjalne narzędzie, natomiast za ruch posuwowy odpowiedzialny jest przedmiot obrabiany (czasami również narzędzie). Dzięki takiej obróbce można nadać materiałowi najwymyślniejsze kształty czy ozdabiać fantazyjnymi wzorami meble. Frezowanie drewna wykorzystywane jest głównie w meblarstwie i tworzeniu przedmiotów dekoracyjnych. Wszechstronność frezarki polega na tym, że możemy jej użyć do wykonania łączeń, narożnych profili, rozmaitych elementów dekoracyjnych. Nadaje się do wykańczania kantów, krawędzi, zaokrąglania brzegów, wycinania rowków, tworzenia kanałów czy specyficznych otworów pod zawiasy. Frezowanie drewna jest pomocne w tak finezyjnych pracach, jak wycinanie skomplikowanych wzorów czy żłobień w drewnie. Pozwala na tworzenie unikatowych, oryginalnych, dopracowanych w najdrobniejszych szczegółach prac. Bez tego trudno byłoby o precyzyjne zdobienia, a wszelkie wykonanie łączeń czy elementów funkcjonalnych byłoby o niebo bardziej skomplikowane i czasochłonne.
Frezowanie drewna – stosowane techniki.
Technik frezowania jest kilka. Z uwagi na rozmieszczenie ostrzy wyróżniamy: frezowanie walcowe oraz kształtowe. Innym podziałem jest podział ze względu na sposób poruszania się ostrzy: współbieżny (zarówno frezowany przedmiot, jak i ostrze poruszają się w tym samym kierunku, płytka rozpoczyna skrawanie wiórem o dużej grubości) oraz przeciwbieżny (oba te elementy poruszają się w przeciwne strony, płytka rozpoczyna skrawanie od zerowej grubości wióra).
Co to jest frezarka i jakie są rodzaje frezarek do drewna?
Frezowanie drewna wymaga użycia narzędzia wieloostrzowego, zwanego frezarką oraz frezów, czyli końcówek do obróbki materiału. Przy bardziej skomplikowanych pracach potrzebny może okazać się też specjalny stół do pracy, dopasowany do wybranego narzędzia.
Frezarka to obrabiarka, służąca do obróbki skrawaniem różnego rodzaju płaszczyzn – mogą to być zarówno powierzchnie płaskie, jak i wszelkiego rodzaju elementy kształtowe, czyli koła zębate, gwinty czy rowki.
Podstawowym narzędziem, służącym do obróbki frezarką, jest frez – który w celu obróbki wykonuje ruchy obrotowe. Ponadto frez przemieszcza się także względem obrabianego materiału.
Na rynku znaleźć można kilka rodzajów frezarek, przystosowanych do różnego typu prac.
Biorąc pod uwagę budowę, wyróżnić można: frezarki jednowrzecionowe oraz wielowrzecionowe.
Drugim rodzajem podziału jest podział z uwagi na rozmieszczenie wrzecion: dostępne są frezarki górnowrzecionowe i dolnowrzecionowe.
Można również rozróżniać frezarki pod kątem ich przeznaczenia: mamy zatem frezarki z wrzecionami ustawionymi pionowo lub poziomo. Są też frezarki uniwersalne albo przeznaczone do drewna czy kół zębatych.
Idealna dla początkujących, najłatwiejsza w użytkowaniu, jest frezarka górnowrzecionowa. Jest prowadzona z wolnej ręki, bez użycia jakichkolwiek ograniczników. Jej końcówka pracująca położona jest bezpośrednio nad stołem, dzięki czemu obsługa narzędzia jest dużo prostsza i bezpieczniejsza niż w przypadku pozostałych modeli. Sprawdza się w pracach podstawowych, takich jak: nadawanie kształtu kantom, tworzenie rowków, zaokrąglanie krawędzi.
Nie polecana na początek jest frezarka dolnowrzecionowa, gdyż jej obsługa jest trudniejsza i znacznie bardziej niebezpieczna przez to, że jej końcówka pracująca znajduje się pod stołem. Służy ona do tworzenia bardzo skomplikowanych wzorów i detali artystycznych. Pozwala na operowanie większymi frezami i może mieć potężniejszą moc silnika, ale jednocześnie jest też mniej poręczna.
W razie potrzeby niektóre frezarki górnowrzecionowe – ale tylko te o większej mocy – można przekształcić we frezarki dolnowrzecionowe, wystarczy w tym celu dokupić specjalny montażowy stół przekształcający.
Jak używać frezarki? Jak frezować drewno?
Frezowanie w drewnie i korzystanie z frezarki nie należy do najłatwiejszych zadań. Zanim zabierzemy się do pracy, trzeba pomyśleć o odpowiednim komforcie i bezpieczeństwie (rękawice i okulary ochronne, maska przeciwpyłowa, zabezpieczające nauszniki) oraz przygotować miejsce na składowanie odpadów.
Następne kroki to:
- przygotowanie materiału i odpowiednie dociśnięcie go do blatu roboczego, żeby się nie ślizgał ani nie przesuwał,
- zastanowienie się, jaki efekt chce się uzyskać i dobranie do tego odpowiedniej końcówki (dopasowuje się ją nie do typu materiału, ale do rodzaju wykończenia, jaki chce się uzyskać; od wielkości i rodzaju wybranego frezu zależeć będzie prędkość obrotów),
- upewnienie się, że końcówka skrawająca jest dobrze zamontowana, co pozwoli uniknąć jej wypadnięcia podczas pracy, uszkodzenia frezu i zniszczenia materiału,
- poprawne zamontowanie frezu (podstawą bezpieczeństwa jest tu, aby podczas wykonywania tej czynności urządzenie nie było podłączone do prądu),
- ustawienie głębokości frezowania (sterując głębokościomierzem oraz specjalną głowicą rewolwerową, można umieścić frez na kilku wysokościach i tworzyć wyżłobienia o różnym poziomie głębokości),
- wykonanie próbnego frezu na kawałku niepotrzebnego materiału, żeby przetestować ustawienia i sprawdzić, czy o taki rodzaj wykończenia chodziło,
- jeśli wszystko poszło jak należy, można rozpoczynać właściwą pracę,
- po włączeniu urządzenia należy je trzymać w pozycji lekko pochylonej – w większości frezów to nie końcówki wykonują cięcia, część robocza znajduje się z boku frezu; trzymanie frezarki pod kątem powoduje powstanie „zjeżdżalni” w drewnie, po zagłębieniu się – można trzymać frezarkę w pozycji pionowej,
- ustawienie obrotów i powolne przesuwanie się: należy się upewnić, że materiał ani frez nie przypalają się – trzeba się zatrzymać, gdy materiał się nagrzewa; w przypadku drewna twardego (np. dębowego) należy przesuwać się powoli, a frezowanie zawsze wykonywać etapami, pilnując zalecanej liczby obrotów na minutę i nie usuwając więcej niż 3 mm materiału na raz.
Frezowanie drewna – rodzaje frezów do drewna.
Przy wyborze odpowiedniego frezu trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę, jakie zadanie należy wykonać.
Najprostszym i najbardziej przypominającym wiertło jest tak zwany frez do głębokich żłobień – wykonać nim można równe, prostokątne rowki dekoracyjne lub łączenia z innym rodzajem drewna.
Szersze, trójkątne rowki, wykonuje się za pomocą frezu typu V, nazywanego też frezem do wypustów. Dzięki niemu rowki mają zwężający się, trójkątny kształt, przypominający literę V.
Końcówka fazowa pozwala na wykonywanie rowków w kształcie trójkątnym, ale ze ściętym czubkiem (kształt trapezu równoramiennego). Powstała szczelina będzie bardzo podobna do tej powstałej przy frezie typu V, pozwoli jednak na umieszczenie w łączeniu znacznie szerszego materiału (grubego szkła lub plastiku).
Używając frezu trapezowego, rowki mogą mieć wykończenie w kształcie odwróconego trapezu (szersze u spodu, węższe u góry), co ułatwia tworzenie różnego typu mocowań zazębiających.
Z kolei frez zaokrąglający stosuje się do wykańczania krawędzi – skrawa on i szlifuje kanty, tak by były zaokrąglone i gładkie.
Kanty można wykończyć, stosując również frez profilujący. Przypomina on stożek i ścina rogi deski na płasko. Tworzy to ładny efekt dekoracyjny i umożliwia dopasowanie szafek narożnych, tak by ich drzwiczki swobodnie i bez problemu się otwierały.
Natomiast za pomocą frezu do wręgowania można stworzyć na kancie deski prostokątny rowek. To wykończenie jest bardzo funkcjonalne i przydaje się na przykład przy tworzeniu połączeń na zakładkę, elementów szuflad i drzwi. Dzięki niemu można wykonać też rowki w starych oknach, aby uszczelnić je dodatkową uszczelką albo zamontować szybę izolacyjną.
Do wykończenia brzegów służy frez krawędziowy, który tworzy spore zagłębienie w krawędzi materiału, mogące później służyć jako uchwyt do wysuwania blatu albo otwierania szuflady.
Najbardziej wyspecjalizowanym rodzajem końcówek do frezarki jest frez pod zawiasy, zwany także frezem puszkowym – wykonuje on wykrawanie płytkich, gładkich otworów.
Producenci prześcigają się dzisiaj w designerskich wizjach i meblarskich projektach. Dzięki temu na rynku dostępne są wyjątkowe zestawy, którym nadano nowoczesne kształty, pięknie wykończone korpusy – a wszystko to zasługa odpowiedniego frezowania. Frezowane drewno naprawdę może zachwycać. Dekoracja i ulepszanie starych szaf, regałów, kredensów, drzwi czy ram – to doskonały pomysł na nadanie nowego blasku starym przedmiotom. Dodając artystyczne żłobienia i dekoracje, można całkowicie zmienić styl i przearanżować na nowo całe wnętrze. Możliwości jest nieskończenie wiele, a to wszystko umożliwia właśnie niezastąpione frezowanie drewna.
Zachęcamy do współpracy. Nasz potencjał w zakresie frezowania drewna jest ogromny. Szeroka, rozrastająca się stale sieć firm partnerskich zrzeszonych wokół naszego portalu i z nim współpracujących sprawia, że jesteśmy miejscem idealnym do szybkiego nawiązywania kontaktu, łatwego pozyskiwania ofert handlowych oraz bezproblemowej realizacji zadania. Zleć nam frezowanie desek (w tym: frezowanie desek na zakładkę).
Panel Klienta, pozwalający na posiadanie wszystkich zasobów związanych z ofertami i zamówieniami w jednym, uporządkowanym miejscu, umożliwia sprawną i wydajną pracę.
Stworzyliśmy to narzędzie dla Ciebie. Wypróbuj nasze możliwości, zleć nam efektywne frezowanie drewna.