Jak działa LaserTrade?
Skorzystaj z formularza "Zapytanie ofertowe" lub "Wyślij zapytanie". Firmy natychmiast otrzymają powiadomienie o konieczności przygotowania wyceny. Oferty otrzymasz na adres e-mail. Jeżeli oferta jest dla Ciebie atrakcyjna, wystarczy, że skontaktujesz się z wybraną firmą i nawiążesz współpracę. Z LaserTrade korzystasz bezpłatnie.
Wszystko, co można narysować, możemy wygrawerować na szkle. Realizujemy laserowe grawerowanie szkła: pojemnikowego, lanego, prasowego, płaskiego, taflowego, kryształowego, lustrzanego, stożkowego, okrągłego, a także na wszelkiego rodzaju szklankach, butelkach, flakonach, wazonach i wszystkich innych gatunkach szkła podlegających obróbce wiązką lasera.
Wykonasz u nas dowolny grawer na szkle, według przedstawionego przez Ciebie projektu.
Dlaczego wybrać grawerowanie szkła u nas?
Doświadczone firmy w 1 miejscu.
Aby zrealizować swój projekt nie musisz tracić cennych godzin na poszukiwanie Wykonawcy.
Połączymy Cię z Wykonawcami szybko i skutecznie.
Gotowy na grawerowanie szkła?
Rozpocznij proces, a resztą zajmiemy się my!
Skorzystaj z bezpłatnej wyceny na grawerowanie laserowe na szkle, przygotowanej przez wiele firm jednocześnie.
Grawerowanie szkła laserem.
Osiągnięcia techniczne i technologiczne oraz pojawienie się nowoczesnych metod obróbki sprawiły, że obecnie szkło jest jednym z najbardziej lubianych i docenianych materiałów. Posiada szerokie spektrum zastosowania. Z uwagi na jego specyficzne cechy, obróbka musi być wykonana w sposób estetyczny i bez szkody dla jego właściwości fizycznych, tylko wtedy uzyskany efekt będzie satysfakcjonujący. Gwarantują to właśnie innowacyjne urządzenia laserowe – na których usługi w szerokiej ofercie dostępne są na naszej platformie. Wśród tych usług znajduje się także profesjonalne grawerowanie szkła laserem.
Co u nas wykonasz poprzez grawerowanie szkła?
Grawerowanie szkła laserem to wspaniały pomysł na niebanalne i oryginalne prezenty, upominki, gadżety firmowe. Można stworzyć szkło grawerowane w postaci szklanek z firmowym logo, niepowtarzalną ramkę czy podświetlany wzór naokoło lustra albo wygrawerować napis na tablicy pamiątkowej. W zasadzie można wszystko, co tylko podpowie wyobraźnia.
Grawerowanie szkła – niektóre przykłady zastosowań:
- grawerowanie obrazów na tafli szklanej,
- personalizacja przedmiotów użytkowych,
- pamiątki, podarunki, dekoracje, statuetki, puchary, plakietki, bryły, breloczki,
- materiały promocyjne, reklama,
- tablice pamiątkowe, tablice informacyjne,
- zdjęcia nagrobne,
- szklane drzwi,
- lustra,
- optyka,
- projektowanie wnętrz,
- wyposażenie sklepów, witryny, gabloty wystawiennicze,
- personalizowane kieliszki, kufle, szklanki, butelki, karafki,
- przemysł motoryzacyjny.
Jakie rodzaje szkła wygrawerujesz z nami?
Rodzajów szkła jest wiele. Większość z nich doskonale poddaje się grawerowaniu. U nas wykonasz grawerowane szkło:
- szkło pojemnikowe,
- szkło lane,
- szkło prasowane,
- szkło płaskie,
- szkło taflowe,
- szkło kryształowe,
- szkło zwierciadlane,
- szkło okienne,
- szkło lustrzane,
- szkło stożkowe i okrągłe,
- szklanki, kieliszki, butelki, flakony, wazony.
Tańsze szkło wylewane jest zazwyczaj łatwiejsze do grawerowania, ponieważ ma bardziej jednolitą strukturę i mniejszą zawartość ołowiu. W przypadku drogich szklanek ze szkła dmuchanego lub kryształowego mogą występować naprężenia, nasilające się pod wpływem ciepła w trakcie grawerowania, przez co szkło może pękać.
Lustra szklane mogą być optymalnie obrabiane przy użyciu lasera światłowodowego poprzez usuwanie tylko tylnej warstwy odbijającej, samo szkło nie jest grawerowane przez laser światłowodowy, a więc powierzchnia lustra pozostaje gładka. Są urządzenia mające dwa źródła lasera – światłowodowe i CO2, dzięki czemu można łączyć dwie opcje obróbki w jednym urządzeniu.
Laserem można grawerować zarówno materiały płaskie (typu: szkło okienne, lustra), jak i stożkowe czy zaokrąglone (naczynia na napoje, kufle, kieliszki, butelki, wazony, filiżanki, szklanki z zakrzywieniami). Przy grawerowaniu szkła stożkowego i zaokrąglanego o różnej wielkości i średnicy używane są specjalne przystawki obrotowe, które automatycznie obracają element obrabiany w trakcie procesu grawerowania, aby pozostawał we właściwym położeniu. Przy użyciu obrotowej przystawki obrabiane są również szklanki z uchwytami. Należy je umieścić dokładnie w taki sposób, aby uchwyt nie był obracany do pola grawerowania. Trzeba w tym celu przestawić oś Y (ruch obrotowy) do najwyższego położenia i zacisnąć element obrabiany tak, żeby uchwyt znajdował się nieco powyżej wiązki laserowej. Z racji tego, że element obrabiany obraca się w trakcie obróbki laserowej wstecz, nie ma tutaj możliwości kolizji z głowicą lasera. Przy wszystkich elementach obrabianych z uchwytami powinno się upewnić, że grafika nie jest zbyt długa na obwodzie i nie jest umieszczona zbyt blisko uchwytu. Po wprowadzeniu przystawki obrotowej do grawerowania ruch osi w kierunku Y jest zastępowany przez ruch obrotowy. Dzięki specjalnej przystawce z rolkami można obrabiać nawet przedmioty z małym lub dużym otworem, niepasujące do stożków ze standardowej konfiguracji.
Na czym polega laserowe grawerowanie szkła?
Grawerowanie szkła to nieskomplikowany, szybki i precyzyjny sposób na trwałe oznakowanie szkła, bez zmiany jego właściwości. Pozwala wyryć na powierzchni szkła różnego rodzaju wzory, grafiki (np. logo) czy litery. Ponieważ powierzchnia naruszana jest w formie mikroodprysków, powstaje przy tym ciekawy, matowy efekt.
Dawniej grawerunki na szkle tworzone były metodą piaskowania. Nie była to jednak metoda wolna od wad i sporo więcej było przy niej pracy – trzeba było czyścić i przygotowywać wzory, a ponadto duże było ryzyko uszkodzenia materiału. Na szczęście metoda laserowa jest dużo szybsza, nie niesie ze sobą tylu niebezpieczeństw, a do tego wytrawianie szkła za pomocą wiązki laserowej jest banalnie proste. Zaletą jest bezpośrednia, bezdotykowa obróbka i fakt, że nie trzeba przy tym korzystać z żadnych materiałów eksploatacyjnych, nie trzeba wymieniać narzędzi. Pomija się kosztowne i zabierające czas etapy przygotowania produkcji: przygotowanie wzorów, mocowanie folii, usuwanie resztek folii, czyszczenie powierzchni obróbki itd. Możliwe jest grawerowanie nawet na bardzo cienkim szkle zdjęć w wysokiej rozdzielczości i filigranowych wręcz szczegółów. Przy użyciu głowicy laserowej 3D można grawerować okrągłe lub zakrzywione przedmioty.
Aby uzyskać najlepszy efekt grawerowania fotografii na szkle, należy używać matrycy skali szarości na poziomie 70% czerni, przeciętnej rozdzielczości 500 dpi oraz rasteryzacji typu „Ordered Dithering”. Pozwoli to na optymalne zaadaptowanie danych obrazu do materiału – mniej ciepła wnika do szkła, a efekt jest delikatniejszy.
Różne opcje obróbki grawerowania laserowego.
Grawerowanie szkła pozwala uzyskać rozmaite efekty, możliwe do osiągnięcia dzięki zastosowaniu różnych środków i metod. Oto kilka z nich:
- wilgotny ręcznik papierowy
Użycie wilgotnego ręcznika papierowego pozwala uzyskać wyraźny, biały grawerunek oraz zapobiega silnej szorstkości grawerowanego obszaru.
Jak to stosować? Otóż: przed rozpoczęciem grawerowania nakładamy na szkło jedną warstwę wilgotnego ręcznika papierowego, pilnując, ażeby nie powstały żadne pęcherzyki powietrza ani zakładki, gdyż mogłoby to mieć negatywny wpływ na grawerowany obraz. Przestawiamy Air Assist do położenia OFF (wyłączone), zapobiegając w ten sposób przedwczesnemu wysychaniu papieru w trakcie grawerowania. Po zakończonym procesie wytarcie pozostałości jest łatwe, a przy okazji oczyszczamy grawerowany obszar.
- taśma maskująca
W tym wariancie używamy taśmy maskującej zamiast wilgotnego ręcznika papierowego. Chroni to powierzchnię przed szorstkością, ale w przeciwieństwie do stosowania ręczników kolor grawerowanego wzoru nie będzie jasnobiały, tylko raczej szarawy. Podobnie jak i w pierwszym przypadku, trzeba dopilnować, aby w trakcie nakładania nie wdarły się żadne pęcherzyki powietrza ani zakładki. Po skończeniu grawerowania usuwamy wszelkie pozostałości, dodatkowo oczyszczając szkło z resztek kleju.
- grawerowanie w szkle bez użycia materiałów pomocniczych
Jeżeli przy grawerowaniu nie używamy taśmy maskującej, wilgotnego ręcznika papierowego ani żadnych innych materiałów pomocniczych, należy zmienić ustawienia koloru, żeby zminimalizować wpływ ciepła na duże powierzchnie i zoptymalizować efekt grawerowania. Kolor w grafice ze 100% czerni zmieniamy do około 70% szarości. Przy okazji w ustawieniach druku wybieramy typ rasteryzacji „Ordered Dithering”, zachowując te same parametry. Dzięki temu do materiału będzie wnikała mniejsza ilość ciepła, co będzie miało bezpośredni wpływ na mniejszą chropowatość powierzchni.
Technologia oraz techniki grawerowania laserem 3D.
Proces grawerowania 3D to zaawansowany technologicznie proces, polegający na skupieniu wiązki lasera wewnątrz obrabianej bryłki szklanej, co powoduje powstawanie w niej setek tysięcy mikropęknięć – ich rozmiar jest rzędu kilkudziesięciu mikrometrów. Precyzyjnie rozmieszczone w obrębie grawerowanej statuetki mikropęknięcia – ułożone w trzech wymiarach XYZ – pozwalają na uzyskanie niesamowitego efektu w postaci „zatopionego” w bryle zdjęcia lub trójwymiarowego przedmiotu. W rezultacie powstaje cudnie i niebanalnie wyglądający kryształ 3D. Pojedynczą kompozycję tworzy zwykle od 500 tysięcy do 1 miliona „punktów”. Aby wygrawerować model lub zdjęcie, najpierw muszą one zostać przekształcone w tzw. chmurę punktów, będącą niczym innym jak zapisem koordynatów XYZ, wskazujących punkty w przestrzeni, w które ma trafić wiązka lasera.
Co należy wziąć pod uwagę, wybierając zdjęcie przeznaczone do grawerowania 3D:
- im wyższa rozdzielczość oraz im słabiej skompresowane zdjęcie, tym lepszy efekt po wygrawerowaniu,
- osoby na zdjęciu nie mogą być małe lub nieostre,
- sylwetka osoby musi być położona w kadrze, nie powinna wychodzić poza niego,
- na ubraniach powinny być widoczne detale,
- nie ma znaczenia czy zdjęcie źródłowe jest kolorowe, czy czarno-białe,
- kolor czarny w technologii grawerowania 3D jest kolorem przeźroczystym i nie podlega grawerowaniu; ciemne kolory są mniej widoczne po wygrawerowaniu na statuetce, gdyż w tym miejscu chmura punktów odzwierciedlająca odcień szarości jest najcieńsza.
W zależności od rodzaju materiałów źródłowych oraz pożądanych efektów można wyróżnić 3 techniki grawerowania laserem 3D.
Grawerowanie szkła 3D – wykorzystywane techniki.
- grawerowanie zdjęcia (obrazu) 2D
Ten rodzaj grawerunku pozwala na odwzorowanie odcieni szarości i stosowany jest do uwieczniania w statuetce zdjęć, rysunków czy tekstu. Wszystkie punkty grawerowane są na jednej płaszczyźnie.
- grawerowanie modelu 3D
Grawerunek wykonywany jest we wszystkich trzech płaszczyznach, wymaga użycia trójwymiarowego modelu przygotowanego w programie typu 3Ds Max, Blender, Maya czy jakiegoś podobnego. Efektem tego rodzaju grawerowania jest trójwymiarowy obiekt uwieczniony w szkle.
- grawerowanie zdjęcia 2,5D
W tej technice łączy się zalety dwóch poprzednich. W oparciu o pojedyncze zdjęcie lub grafikę wykonywany jest przestrzenny portret 2,5D, obejmujący widok danej osoby w 180°. Pierwotnie płaski obraz w rezultacie uzyskuje zatem dodatkową głębię. Można w ten sposób tworzyć przestrzenne portrety, zdjęcia zwierząt czy budynków.
Dodatkowe możliwości, w jakie można wyposażyć system laserowy do grawerowania szkła.
Aby móc jeszcze efektywniej, w pełni korzystać z możliwości, jakie daje technologia laserowa przy obróbce szkła, można doposażyć system w dodatkowe funkcjonalności, takie jak:
- wiele rozmiarów stołów roboczych, dopasowanych do każdej wielkości materiału,
- możliwość grawerowania na całym polu roboczym urządzenia,
- specjalna konstrukcja stołu roboczego, aby zoptymalizować proces obróbki,
- wiele funkcji automatyzacji, pozwalających przyspieszyć produkcję,
- doskonały system odprowadzania dymu, z możliwością zamontowania filtra.
Grawerowanie szkła laserem – zalety.
Używanie urządzeń laserowych do grawerowania na szkle przynosi wiele korzyści:
- grawerowanie na szkle bardzo precyzyjnych detali, z rozdzielczością nawet do 1200 dpi,
- szybkie i precyzyjne znakowanie, najlepsze wyniki w rekordowo krótkim czasie,
- obróbka dużych tafli szkła (nawet 3m na 3m),
- brak mocowania tafli, co pozwala uniknąć naprężeń na materiale,
- brak pyłów po obróbce, zredukowany czas sprzątania urządzenia,
- bezdotykowa obróbka, a więc mniejsze ryzyko uszkodzenia,
- brak zużycia narzędzi, brak kosztów zakupu nowych noży,
- ekonomiczność i krótszy czas pracy w porównaniu do tradycyjnych metod (nie trzeba przygotowywać szablonów – folii ze wzorami, wymieniać narzędzi, czyścić powierzchni).
Laser znajduje swoje zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach. Ze względu na swoją uniwersalność jest to doskonałe narzędzie do zdobienia wielu materiałów, w tym i szkła. Grawerowanie szkła przynosi oryginalne, zachwycające efekty, przy stosunkowo niewielkim nakładzie pracy. Ten sposób znakowania nie wymaga – jak w przypadku piaskowania – uprzedniego przygotowywania szablonów, dlatego opłacalne jest wykonanie nawet pojedynczych egzemplarzy. Dokładność, czystość, szybkość i powtarzalność wykonanego wzoru, jak również brak ograniczeń co do jego kształtu, czyni tę metodę chętnie i z powodzeniem wykorzystywaną przez producentów. Dzięki niej można sprawić, że przedmioty będą miały swój unikalny charakter.
Masz pomysł na grawerowanie szkła? Dodaj zlecenie, dołącz rysunek lub zdjęcie, a oferty wykonania w szybki i łatwy sposób zapiszą się w Twoim Panelu Klienta. Będziesz je mógł wygodnie posortować według ważnych dla siebie kryteriów. Wykonamy dla Ciebie, co tylko chcesz. Po to powstał nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie. Daj znać, co możemy dla Ciebie zrobić w kategorii „grawerowanie szkła” i czuj się u nas dobrze.
Grawerowanie szkła przykłady.
Nasz zasięg.
Laserowe grawerowanie szkła wraz z nami to możliwość skorzystania z usług najlepszych Wykonawców w branży, z każdego zakątka Polski. Grawerowanie na szkle Warszawa (grawerowanie szkła Warszawa), grawerowanie Wrocław, grawerowanie Poznań, grawerowanie Kraków, grawerowanie Gorzów Wielkopolski (wzory piaskowania szkła Gorzów Wlkp.), grawerowanie Zielona Góra (piaskowanie na szkle Zielona Góra) – to ledwie wycinek z naszej bogatej oferty usług. Zachęcamy do przejrzenia pełnej oferty.
Jak graweruje się szkło?
Zarówno płaskie elementy szklane, jak i szkło okrągłe, zakrzywione, grawerować można z wykorzystaniem innowacyjnej technologii laserowej. Proces może odbywać się na sucho bądź na mokro.
Czym jest laserowe grawerowanie szkła?
Grawerowanie szkła laserem jest doskonałym pomysłem na oryginalne prezenty, personalizowane upominki czy gadżety firmowe. Jest to technika precyzyjnego nanoszenia na szkło różnych treści czy obrazów, z wykorzystaniem niezawodnej wiązki laserowej.