Frezowanie metali CNC

Usługi frezowania stali dostępne w LaserTrade. Poszukujesz wykonawcy usługi frezowania metali? Nic prostszego. 

W LaserTrade firmy z całej Polski specjalizujące się we frezowaniu metali czekają na Ciebie w jednym miejscu. 

Skorzystaj z narzędzia w Panelu Klienta. Zapytaj – przefiltruj otrzymane oferty – zamów u wybranego wykonawcy usługi obróbki metali.

Wycena on-line

Frezowanie stali – usługa

Jeśli zdarza Ci się często wyszukiwać takie hasła, jak: “zlecenia CNC frezowanie”, “zlecenia na frezowanie CNC”, “zlecę frezowanie CNC”, “zlecę frezowanie”, “frezowanie na tokarce”, “obróbka skrawaniem CNC” i inne, to znaczy, że znalazłeś się we właściwym miejscu! Witamy Cię serdecznie w niezwykłym świecie usług CNC LaserTrade, miejscu z niesamowitym potencjałem.

Możliwości Portalu Produkcyjno-Usługowego LaserTrade w zakresie frezowania CNC są ogromne. Biorąc pod uwagę całą sieć firm partnerskich zrzeszonych wokół naszego portalu i z nim współpracujących, jesteśmy miejscem idealnym do szybkiego nawiązywania kontaktu, pozyskiwania ofert handlowych oraz błyskawicznej realizacji zadania. Panel Klienta pozwala na zebranie wszystkich zasobów związanych z ofertami i zamówieniami w jednym, uporządkowanym miejscu. To gwarancja udanej współpracy!

Metale poddające się obróbce poprzez CNC frezowanie

Frezowanie metali pozwala na skrawanie różnorakich materiałów, takich jak: stal węglowa, stal niskostopowa, stal wysokostopowa, nierdzewna, aluminium czy twardy mosiądz. Dzięki szerokiemu spektrum obróbki materiałów CNC frezowanie w metalu wykorzystywane może być z powodzeniem na wielu polach działalności człowieka.

Jednym z najczęściej wyszukiwanych haseł jest też chyba “frezowanie CNC stal”, aczkolwiek w Portalu Produkcyjno-Usługowym LaserTrade przyjmujemy zlecenia na frezowanie CNC właściwie większości możliwych materiałów.

Zastosowanie elementów poddanych frezowaniu CNC

Zakłady produkcyjne, w których stosowana jest obróbka poprzez frezowanie CNC, można podzielić ze względu na wielkość produkcji. Z uwagi na ten podział, wyróżnia się produkcję: jednostkową, seryjną, masową.

Zlecenia wykonywane najczęściej w produkcji jednostkowej to prototypy. Produkcja ta charakteryzuje się zazwyczaj niepowtarzalnością elementów. Dobrym przykładem może być tutaj narzędziownia, w której wykonywane są różnego rodzaju przyrządy (np. formy wtryskowe, matryce, tłoczniki czy elektrody). Frezowanie pozwala osiągać duże dokładności wymiarowe, przy zachowaniu odpowiedniej chropowatości powierzchni.

Firmy chcące być konkurencyjne i atrakcyjne dla odbiorców stawiają na nowe, innowacyjne rozwiązania do swoich produktów, przez co wypuszczają coraz to nowsze i nieustannie ulepszane urządzenia. I właśnie takie firmy, produkujące różnego rodzaju maszyny, są tu doskonałym przykładem produkcji seryjnej. Dzięki frezowaniu techniką CNC można znacznie skrócić czas przezbrojenia maszyny oraz wykonywania poszczególnych podzespołów, co jednocześnie przekłada się na większe oszczędności (które przeznaczyć można na inne inwestycje).

Z kolei jako wzorcowego przykładu produkcji masowej użyć można przykład przemysłu motoryzacyjnego. Rozwój produkcji jest tam dynamiczny i zauważalny, a frezowanie CNC jest jego nieodłącznym elementem. Proces pozwala na obniżenie kosztów wytwarzania części samochodowych, a możliwość modernizacji i dowolnego konfigurowania maszyn frezujących jest gwarantem elastyczności na linii produkcyjnej (tzn. nie ma potrzeby wymiany całego parku maszynowego w przypadku wprowadzania do produkcji nowych modeli samochodów, co znacznie redukuje niepotrzebne koszty).

Współczesne frezarki znalazły zastosowanie w wielu branżach, w tym: w przemyśle motoryzacyjnym (produkcja części zamiennych), przemyśle drzewnym (wykończenia elementów drewnianych mebli), branży optycznej, elektrotechnicznej oraz zegarmistrzowskiej.

Frezowanie CNC wielkogabarytowe

Użyteczną i przynoszącą wiele korzyści opcją jest frezowanie wielkogabarytowe, które pozwala uzyskiwać pożądane kształty i strukturę nawet bardzo dużych powierzchni. Elementy wielkogabarytowe potrafią mieć długość do kilkunastu metrów (a nawet więcej) i ważyć po kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt ton. Wcześniej do ich obróbki wykorzystywano specjalne obrabiarki wielkogabarytowe (jak np.: frezarki łożowe, frezarki bramowe, wiertarko-frezarki, centra obróbkowe), jednak dziś procesy te możliwe są do wykonania automatycznie, przy wykorzystaniu maszyn CNC – sterowanych numerycznie, komputerowo. Tak jest zdecydowanie dokładniej, wydajniej i szybciej.

Gdzie przydatne jest frezowanie wielkogabarytowe? Na pewno powszechnie stosowane formy i matryce w dużej mierze są konstrukcjami wielkogabarytowymi. Frezowanie wielkogabarytowe znajdzie zatem swoje miejsce w firmach konstrukcyjnych i produkcyjnych. Jest to idealna forma obróbki modeli i form czy elementów maszyn i urządzeń. W ten sposób wytwarzane są: korpusy maszyn, kadłuby łodzi, części turbin wiatrowych, wirniki, przekładnie, koła zębate, pierścienie bezszwowe i wiele innych wyrobów, co z powodzeniem wykorzystywane jest przez przemysł ciężki, stoczniowy, maszynowy, transportowy (kolejowy, lotniczy, motoryzacyjny), kosmiczny, maszynowy, chemiczny, górnictwo, automatykę, elektronikę, energetykę, instytuty naukowe i pracownie badawcze. Frezowanie elementów wielkogabarytowych można naturalnie uzupełnić o inne usługi – wszak w Portalu Produkcyjno-Usługowym LaserTrade działamy kompleksowo! Jedną z zalet frezowania wielkogabarytowego jest to, że umożliwia optymalizację konstrukcji kluczowej przy wprowadzaniu nowych rozwiązań, zapewniając tym samym oszczędności i swobodę projektowania.

Frezowanie 5D

Dzięki zastosowaniu 5-osiowych centrów obróbczych CNC nasi Partnerzy wykonają dla Ciebie najbardziej skomplikowane formy, rzeźby, płaskorzeźby. Frezowanie 5D daje nieograniczone możliwości co do wielkości i kształtów elementów. Umożliwia obróbkę wielu stron danego materiału (poza obszarem mocowania i dnem) podczas jednej operacji. Pozwala na tworzenie dowolnych detali oraz brył – przy jednoczesnym skróceniu czasu produkcji i zwiększeniu jakości obróbki. Frezowanie 5-osiowe daje dostęp do kątów obróbki i łuków, wcześniej osiągalnych jedynie przy wielu ustawieniach i specjalnych mocowaniach i przyrządach. Frezowanie 5D wyklucza więc potrzebę tworzenia skomplikowanych uchwytów – teraz można przytrzymać detal raz i obrócić w jednym procesie, uzyskując przy tym wymaganą geometrię.

Wśród zalet frezowania 5D warto wskazać: zwiększoną produktywność, usprawnienie procesu, zminimalizowaną konfigurację, precyzję wykonania, szybsze usuwanie materiału, poprawę jakości obrobionej powierzchni, oszczędność czasu i pieniędzy.

Wykorzystanie frezowania w metalu – w reklamie

Frezowanie w metalu czy też frezowanie otworów w metalu – dają ogromne możliwości, z których obficie czerpie i które z powodzeniem wykorzystuje też reklama. Wespół z pozostałymi rodzajami obróbki, takimi jak cięcie czy wycinanie nawet najbardziej nietypowych elementów, wykonywanie dowolnych kształtów poprzez toczenie – stwarza to ogromne pole do działania w tworzeniu modułów reklamy. Wykorzystanie obróbki CNC w reklamie to ciekawy i skuteczny sposób na udany marketing.

Czym jest frezowanie CNC?

Obróbka skrawaniem frezowanie jest metodą niezwykle precyzyjną. Dzięki jej zastosowaniu uzyskać można odpowiednią chropowatość powierzchni, a każdy szczegół jest niezwykle dokładny i zgodny z projektem. 

Frezowanie CNC to jeden z najpowszechniejszych rodzajów obróbki skrawaniem, możliwy do wykonania przy użyciu maszyn obrabiających, zwanych frezarkami lub centrami frezarskimi. Dzięki nim nadawać można przedmiotom z metalu odpowiedni kształt, obrabiać powierzchnie płaskie oraz kształtowe, wycinać rowki, gwinty, koła zębate. Wykorzystywane w tym procesie maszyny różnią się kinematyką od tokarek czy szlifierek. Za ruch obrotowy odpowiada tu specjalne narzędzie, zwane frezem, natomiast za ruch posuwowy przedmiot obrabiany (czasami również narzędzie). Zęby freza wchodzą wówczas w materiał, wytwarzając różnej grubości wióry.

W porównaniu z toczeniem metali zasadniczą różnicą jest tu konstrukcja narzędzia skrawającego. Te do frezowania mają zazwyczaj wiele ostrzy, co powoduje, że frezowanie jest obróbką przerywaną, podczas której ostrze cyklicznie wchodzi i wychodzi z materiału obrabianego. Wióry, które się tworzą w tym procesie, są z reguły krótkie i sypkie.

Zaletami stosowania tych urządzeń są z całą pewnością: szybkość, precyzja, oszczędność czasu i materiałów. 

Skrawanie metalu jest metodą mającą na celu ukształtowanie danego półfabrykatu poprzez stopniowe usuwanie z przedmiotu obrabianego naddatku materiału. Wszystko po to, aby nadać mu odpowiedni kształt, wymagane właściwości powierzchni oraz pożądane wymiary. Zaraz obok toczenia i szlifowania jest to jedna z najczęściej stosowanych metod obróbki wiórowej. Podczas frezowania można obrobić powierzchnie kształtowe, rowki, uzębienia, kanaliki i płaszczyzny.

Obróbka skrawaniem frezowanie jest kontrolowana komputerowo, dzięki czemu można osiągnąć maksymalną precyzję w wymiarach realizowanych detali, przy zachowaniu powtarzalności wykonywanych projektów. Urządzenia frezujące mogą być też sterowane manualnie przez pracowników, którzy mają wówczas wpływ na – na przykład – spowolnienie czy przyspieszenie procesu obróbki metalu lub dostosowanie jej do indywidualnych wymagań.

Metoda frezowania CNC jest idealna przy produkcji przemysłowej, gdzie wytwarzane są produkty o identycznym kształcie w bardzo dużej liczbie.

Proces ten podzielić można na trzy najważniejsze etapy. Pierwszym z nich jest stworzenie odpowiedniego projektu na komputerze, później jest on przetwarzany, tak aby miał postać planu sterowania narzędziami, a na końcu następuje obróbka takiego tworzywa.

Czym jest frez i gdzie znajduje zastosowanie? 

Frez jest narzędziem wieloostrzowym, skrawającym w ruchu obrotowym, znajdującym zastosowanie w obróbce powierzchni kształtowych i płaskich przedmiotów metalowych, drewnianych i z tworzyw sztucznych.

Frezy znajdują swoje zastosowanie w produkcji uzębienia kół walcowych, za pomocą freza ślimakowego. Frezy trzpieniowe doskonale sprawdzają się podczas ręcznego gratowania. Można dzięki nim zatępiać ostre krawędzie i wykonywać promienie oraz fazy. Wyróżniamy wiele rodzajów frezów.

Przy wyborze frezów należy uwzględnić rozmiar (np. mikro frezy, frezy metryczne i celowe w szerokim zakresie wielkości), ilość ostrzy (np. 1-, 2-, 3- oraz 4-ostrzowe), typ ostrza (np. ostre, śrubowe, naprzemianskośne), materiał, z jakiego go wykonano (frezy węglikowe VHM, ze stali szybkotnącej, ze stali kobaltowej lub stali proszkowej) oraz kierunek pracy (lewoskrętne i prawoskrętne).


Techniki frezowania metalu

Technik frezowania też jest wiele. Jeśli usługi obróbki skrawaniem dokonywane są ostrzami leżącymi na powierzchni walcowej, mówimy o frezowaniu obwodowym, jeżeli zęby położone są na powierzchni czołowej, mamy do czynienia z frezowaniem czołowym. Ze względu na rozmieszczenie ostrzy wyróżniamy: frezowanie walcowe oraz kształtowe. Mając na względzie sposób poruszania się ostrzy, mamy do czynienia z frezowaniem: współbieżnym oraz przeciwbieżnym. Różne mogą być również wymiary frezowania CNC, w tym: frezowanie 2D, frezowanie 3D i frezowanie 5D.

Rodzaje frezowania zależne są od rozmieszczenia ostrzy frezarki lub konstrukcji produktu. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie najróżniejszych elementów o praktycznie dowolnych parametrach.

I tak wyróżniamy:

 • frezowanie obwodowe – z którym mamy do czynienia, gdy oś frezu położona jest równolegle do powierzchni poddawanej obróbce,
 • frezowanie czołowe – kiedy oś frezu jest ulokowana prostopadle do powierzchni poddawanej obróbce,
 • frezowanie skośne – oznaczające, że oś frezu położona jest pod kątem (do 90o) względem powierzchni poddawanej obróbce,
 • frezowanie przeciwbieżne – kiedy kierunek pracy narzędzia jest przeciwny do kierunku ruchu materiału poddawanego obróbce,
 • frezowanie współbieżne – występujące, gdy kierunek ruchu pracy narzędzia jest taki sam, jak kierunek ruchu materiału poddawanego obróbce,
 • frezowanie swobodne – podczas którego obróbce poddawana jest jedna powierzchnia,
 • frezowanie niepełne – pozwalające na stworzenie dwóch powierzchni obrobionych,
 • frezowanie 3D pełne – przy tej formie pracy równolegle tworzy się trzy powierzchnie obrobione.

Podział frezarek do metalu

Frezarki, czyli narzędzia do frezowania, możemy podzielić na: jednowrzecionowe oraz wielowrzecionowe. Z uwagi na przeznaczenie wyróżniamy: frezarki do drewna, do gwintów, do kół zębatych, pionowe, poziome, uniwersalne. Wybierając frezarkę odpowiednią do rodzaju naszych usług, musimy wziąć pod uwagę wyposażenie standardowe oraz dodatkowe danego urządzenia. Należy uwzględnić, do jakiego rodzaju frezowania będzie nam służyć i pod tym kątem dobierać najlepsze dla nas parametry.

Z technologii frezarek numerycznych korzysta się w zasadzie na porządku dziennym w każdym zakładzie produkcyjnym oraz warsztacie specjalistycznym.

Reklama

Zalety frezowania CNC metali

Wśród głównych korzyści wynikających ze stosowania w zakładzie produkcyjnym frezowania CNC warto wspomnieć:

 • znaczne usprawnienie produkcji części metalowych,
 • możliwość obróbki skrawaniem metali różnego typu,
 • doskonała precyzja realizacji projektu,
 • powtarzalność realizacji,
 • duża wydajność pracy maszyn CNC,
 • bardzo szybka produkcja dowolnych elementów, także w przypadku sporych zamówień.

Frezowanie to kluczowy proces, niezbędny do odpowiedniego przygotowania detalu. Właściwe narzędzia, park maszynowy oraz oczywiście wiedza na temat materiału są niezbędne, aby pracę wykonać dokładnie, rzetelnie i efektywnie. Dziś korzysta się już z maszyn, które są zdolne do pełnej automatyzacji, jednak trzeba pamiętać, że nawet one nie zastąpią wiedzy i doświadczenia wykwalifikowanego specjalisty. Takich specjalistów zrzeszamy w LaserTrade.

Jeśli chciałbyś nawiązać współpracę i zlecić frezowanie CNC, to Portal LaserTrade jest miejscem idealnym: produkcja na zamówienie, setki firm partnerskich z całego kraju, szybki i nieskomplikowany kontakt z całą siecią partnerską, oferty wykonania bezpośrednio na konto w Panelu Klienta. Po wybraniu Wykonawcy zrealizujesz zamówienie z dostawą prosto pod drzwi. 

Witaj w świecie LaserTrade! 

Gotowy na szybkie cięcie?

My tak!

WYCENA ONLINE
Cięcie laserem