Frezowanie

Po obróbce laserowej możesz zlecić frezowanie elementów, otrzymując produkt najwyższej jakości. Przy zastosowaniu najnowocześniejszych frezarek CNC uzyskasz 100% powtarzalności kształtów.

W LASERTRADE usługi świadczymy kompleksowo i wygodnie. Za pomocą jednego zlecenia poinformujesz, że do usługi cięcia laserowego chciałbyś dołączyć usługę frezowania. 

Frezowanie jest rodzajem obróbki skrawaniem, możliwym przy użyciu obrabiarek zwanych frezarkami. Można w ten sposób nadawać przedmiotom z metalu odpowiedni kształt, obrabiać powierzchnie płaskie oraz kształtowe, wycinać rowki, gwinty, koła zębate. Za ruch obrotowy odpowiada tu specjalne narzędzie, zwane frezem, natomiast za ruch posuwowy przedmiot obrabiany (czasami również narzędzie). 

Technik frezowania jest kilka. Ze względu na rozmieszczenie ostrzy wyróżniamy: frezowanie walcowe oraz kształtowe. Mając na względzie sposób poruszania się ostrzy, mamy do czynienia z frezowaniem: współbieżnym oraz przeciwbieżnym.

Frezarki, czyli narzędzia do frezowania, możemy podzielić na: jednowrzecionowe oraz wielowrzecionowe. Z uwagi na przeznaczenie wyróżniamy: frezarki do drewna, do gwintów, do kół zębatych, pionowe, poziome, uniwersalne. Wybierając frezarkę odpowiednią do rodzaju naszych usług, musimy wziąć pod uwagę wyposażenie standardowe oraz dodatkowe danego urządzenia. Należy uwzględnić, do jakiego rodzaju frezowania będzie nam służyć i pod tym kątem dobierać najlepsze dla nas parametry.

We współczesnych frezarkach CNC wyróżniamy następujące układy sterowania:

  • punktowe – narzędzie musi znajdować się w określonej pozycji w stosunku do przedmiotu, nieważne natomiast jest to, po jakim torze narzędzie się porusza,
  • odcinkowe – narzędzie musi przemieszczać się po określonym torze oraz z określoną prędkością, a obróbka danego przedmiotu występuje zawsze równolegle w stosunku do osi,
  • kształtowe – polegające na tym, że narzędzie względem przedmiotu obrabianego przechodzi przez wyznaczone punkty na torze, które mogą być prostoliniowe lub krzywoliniowe.

Zaletami stosowania tych urządzeń są z całą pewnością: szybkość, precyzja, oszczędność czasu i materiałów. 

Współczesne frezarki znalazły zastosowanie w: przemyśle motoryzacyjnym (produkcja części zamiennych), przemyśle drzewnym (wykończenia elementów drewnianych mebli), branży optycznej, elektro-technicznej oraz zegarmistrzowskiej.

Realizacje

Gotowy na szybkie cięcie?

My tak!

Cięcie laserem