Druk 3d akwarystyka

Elementy do akwariów drukowane w 3D

Elementy do akwariów drukowane w 3D.

Druk 3D i akwarystyka? To bardzo udane połączenie!

Technologia druku 3D słynie ze swojej wszechstronności i z tego, że pozwala na urzeczywistnienie nawet najbardziej skomplikowanych projektów. Dzięki temu znajduje rozległe zastosowania nawet w najmniej spodziewanych dziedzinach. Dziś nieco bliżej przyjrzymy się wykorzystaniu techniki druku przestrzennego w… akwarystyce! 

Dla każdego akwarysty podstawę oczywiście stanowią różnorodne gatunki ryb, wodnych zwierząt i roślin, a sen z powiek może spędzać mu co najwyżej sprawowanie najlepszej opieki nad powstałym ekosystemem. Jednakże każde akwarium może stanowić także coś w rodzaju dzieła sztuki. Miłośnicy akwarystyki, którzy poszukują oryginalnych i niebanalnych ozdób do swoich zbiorników, z pewnością odkryją wiele zalet w tworzeniu ich przy zastosowaniu technologii 3D. Zalety te nie ograniczają się jednak jedynie do elementów dekoracyjnych, ale także mogą w znaczący sposób poprawić funkcjonalność akwariów. 

Elementy do akwariów drukowane w 3D – przykładowa lista.

Jakie elementy do akwariów drukowane w 3D mogą urzec akwarystów?

Lista narzędzi i elementów niezbędnych do utrzymania akwarium jest naprawdę długa. Oto elementy do akwariów drukowane w 3D, które mogą przydać się akwarystom:

Drugą kategorią obiektów stanowiących elementy do akwariów drukowane w 3D są wszelkiego typu ozdoby i elementy dekoracyjne. Tutaj właściciela akwarium może ograniczać jedynie wyobraźnia. Domki ozdobne, pałace, wraki statków, skomplikowane korzenie czy sztuczne rafy koralowe – nawet najbardziej szczegółowy pomysł może zostać zrealizowany bez problemu. 

Bezpieczeństwo wykorzystywanych materiałów.

Czy materiały wykorzystywane do druku 3D są bezpieczne dla organizmów żyjących w akwariach?

Dyskusje na ten temat od lat toczą się w środowiskach akwarystów-hobbystów i naukowców. Przeprowadzono liczne badania, które miały na celu sprawdzenie, jak poszczególne materiały wykorzystywane do druku przestrzennego wpływają na ekosystem akwarium, a także jak same materiały zachowują się w długotrwałym kontakcie z wodą. 

Generalnie można stwierdzić, że zarówno PLA, ABS, PETG i PET są materiałami bezpiecznymi dla akwariów i toczącego się w nich życia. Jednakże dokonując wyboru filamentu, trzeba zachować ostrożność, dokładnie sprawdzić wszystkie parametry konkretnego producenta i proponowanej przez niego marki. Przykładem może być choćby PLA, który sam w sobie jest nietoksyczny i nie stanowi zagrożenia dla organizmów żyjących w wodzie, jednak w procesie druku może wchłonąć niebezpieczne dodatki. Problemem może być także biodegradowalność niektórych filamentów – stąd potrzeba stosowania dodatkowej impregnacji wydrukowanych obiektów. 

W powszechnej opinii za najbezpieczniejsze i najbardziej funkcjonalne w akwarystyce materiały uznaje się tworzywa PETG i PET. 

Elementy do akwariów drukowane w 3D – gdzie wykonać?

Jeżeli chcesz zrealizować swój artystyczny projekt akwarystyczny poprzez usługę w technologii 3D lub też potrzebujesz wyspecjalizowanej części, która poprawi funkcjonalność Twojego akwarium i chcesz ją uzyskać właśnie w drodze druku przestrzennego, ale nie wiesz, jak zrealizować te zamiary w sposób bezpieczny – skorzystaj z wiedzy i doświadczenia specjalistów z branży. Umożliwimy Ci dotarcie do kilkudziesięciu profesjonalistów wydruku 3D w szybki i skuteczny sposób. Z nami wykonasz wszystkie niezbędne elementy do akwariów drukowane w 3D.

Źródło: Is 3D Printed PLA, ABS & PETG Safe for Fish or Aquariums? www.3dprinterly.com