Drukowanie form i matryc – dlaczego warto zainteresować się drukiem 3D?

Drukowanie form i matryc w 3D – korzyści.

Odlewnictwo umożliwia przedsiębiorstwom na całym świecie szybkie i precyzyjne wytwarzanie różnorakich elementów o skomplikowanych kształtach. A wszystko to możliwe jest dzięki formom, które za każdym razem pozwalają uzyskać w pełni powtarzalny rezultat, gwarantując tym samym najwyższą jakość produktu końcowego. Jednak nawet i tej branży nie ominął postęp technologiczny w postaci wytwarzania przyrostowego. Co zatem Twoja firma może zyskać, decydując się na drukowanie form i matryc w 3D?

Niska bariera wejścia oraz znacząca redukcja kosztów.

Formy odlewnicze wytworzone przy pomocy tradycyjnych metod produkcyjnych potrafią być bardzo drogie, znacząco obciążając firmowy budżet. Wysoki koszt wynika z samego stopnia ich skomplikowania oraz wieloetapowej produkcji, do której realizacji najczęściej zaprzęgane są obrabiarki CNC. Niestety, nawet tak precyzyjne maszyny nie są w stanie wyprodukować formy za jednym podejściem i muszą robić to etapami „na raty”, w konsekwencji windując cenę do astronomicznych pułapów.

Drukowanie form i matryc w 3D pozwala całkowicie uporać się z tym problemem. Technologie DMLS oraz SLM umożliwiają drukowanie w pełni metalowych form za jednym podejściem, co znacząco obniża koszt ich wyprodukowania. W drukarce 3D formy powstają warstwa po warstwie, pozwalając na odtworzenie nawet najbardziej skomplikowanej geometrii przy dokładności sięgającej setnych części milimetra. Nie ustępują one również niczym swoim odpowiednikom powstałym poprzez obróbkę na maszynach CNC.

Jednak drukowanie form i matryc w 3D odbywa się nie tylko z metalu. Do wielu zastosowań doskonale sprawdzą się także matryce wyprodukowane w technologii FFF/FDM, czyli poprzez drukowanie w 3D z tworzyw sztucznych. W szczególności dotyczy to tworzyw pokroju ABS oraz PETG, które cechują się dużą wytrzymałością mechaniczną i jednoczesną odpornością na działanie wysokich temperatur.

Duża oszczędność czasu i szybka realizacja zamówień.

Kolejną zaletą oferowaną przez drukowanie form i matryc w 3D jest bardzo szybki czas produkcji form. Drukarka 3D może pracować praktycznie non-stop bez dodatkowej kalibracji, podczas gdy konkurencyjne maszyny CNC wymagają regularnej zmiany narzędzi obrabiających. Znacząco zwiększa to produktywność na korzyść drukarki 3D i umożliwia szybszą realizację powierzonego jej zadania.

Proste i przystępne cenowo testowanie prototypów.

Zaprojektowanie idealnej formy nie jest prostym zadaniem i najczęściej wymaga przeprowadzenia kilku rewizji. Tradycyjna produkcja matryc jest na tyle droga, że wprowadzanie jakichkolwiek poprawek odciska znaczące piętno na firmowym koncie. Tutaj znowu można zauważyć wyraźną przewagę druku 3D – prototypowe formy mogą zostać wydrukowane z tworzyw sztucznych, co pozwoli na ich wstępną ocenę. Dzięki temu wszelkie wykryte nieprawidłowości będą mogły zostać szybko skorygowane jeszcze przed uruchomieniem właściwej produkcji form.  

Pełna skalowalność produkcji.

To z kolei informacja, która szczególnie ucieszy mniejsze firmy oraz osoby, które dopiero rozpoczynają swoją działalność gospodarczą. Druk 3D zapewnia niespotykaną do tej pory skalowalność biznesu odlewniczego. Dzięki temu Twoja firma może zacząć swoją produkcję od kilku form, a następnie wraz z pozyskiwaniem kolejnych klientów, stopniowo domawiać kolejne matryce, zwiększając tym samym swoje możliwości produkcyjne.

Gdzie zamawiać formy odlewnicze wydrukowane w 3D?

Niezależnie od rodzaju materiału, z jakiego będą produkowane formy, zakup profesjonalnej drukarki 3D, która będzie w stanie sprostać ich produkcji, nie będzie tani. Co więcej, sama obsługa takiego sprzętu wymaga specjalistycznego przeszkolenia, które również potrafi sporo kosztować. Dlatego też, jeśli Twoja firma nie planuje przebranżowienia się na usługi druku 3D, lepszym pomysłem będzie wynajęcie fachowca, który wydrukuje dla Ciebie każdą formę.

Gdzie szukać kogoś takiego? U nas! Zrzeszamy specjalistów druku 3D z wieloletnim doświadczeniem, zlokalizowanych na terenie całej Polski. Wesprą oni Twoją firmę na każdym kroku – od modelowania, przez dobór materiałów, a kończąc na samym procesie drukowania! Nie wierzysz? Sprawdź, co możemy Ci zaoferować w kategorii drukowanie form i matryc!

Zdjęcie pochodzi ze strony:   https://3dfortify.com/mold-tooling/