Drewnopodobne majstersztyki, czyli druk 3D z włókien drzewnych
Druk 3D, czyli druk przestrzenny, pozwala na wytwarzanie twójwymiarowych, fizycznych obiektów na podstawie komputerowego modelu. A czy wiecie, że możliwy jest także druk 3D z włókien drzewnych?
Druk 3D z włókien drzewnych.
Czy jest możliwe drukowanie przestrzenne z drewna?
W zasadzie nie do końca można powiedzieć, że jest to drukowanie 3D z drewna, albowiem precyzyjniejszym określeniem będzie: druk 3D z włókien drzewnych. Jeżeli więc twoim marzeniem jest poczuć się jak prawdziwy artysta, sięgnij po włókno PLA, zawierające włókno drzewne. FiberWood – to rozwiązanie dla Ciebie. Filament o mniejszej kruchości materiału, pozwalający na tworzenie zapierających dech w piersiach drewnopodobnych wydruków. Wszystko to przy przyjemnym – przywodzącym na myśl las, przyrodę – zapachu, przypominającym do złudzenia zapach prawdziwego drewna. Ażeby było jeszcze ciekawiej – wygląd ostateczny wydruku zależy tylko od Twojej fantazji, gdyż gotowe wydruki można poddawać post-processingowi: szlifować je, przycinać, malować, bejcować, lakierować. Słowem – czynić z nich prawdziwe dzieła sztuki. Kreacja do złudzenia wyglądem, strukturą i zapachem przypominać będzie drewniany majstersztyk.
Druk 3D z włókien drzewnych – jak wykorzystać?
Tak naprawdę druk 3D z włókien drzewnych ma nieograniczony zakres zastosowań. Z nami wydrukujesz wszystko, według potrzeb oraz fantazji.
Mogą to więc być między innymi:
- zabawki lub ich elementy: figury ludzkie, zwierzęta, konstrukcje, budynki, cegły,
- oznaczenia: litery, znaki do zawieszania, ramy,
- gadżety lub ich elementy: futerały, pudełka, stojaki, breloczki do kluczy, zegarki,
- wyposażenie domu: tacki, miski, półki, wieszaki,
- prototypy: meble, elementy drewnopodobne,
- elementy biżuterii: kolczyki, bransolety, koraliki, naszyjniki,
- modele: budynki, wnętrza mieszkalne.
Zostań twórcą razem z nami i wykorzystuj do swoich projektów druk 3D z włókien drzewnych.
Czym jest filament?
Aby druk 3D z włókien drzewnych, a właściwie to efekt tej pracy zachwycał, liczą się nie tylko parametry używanego urządzenia, ale i zastosowane filamenty. Czym one właściwie są?
Tworzenie trójwymiarowych, fizycznych obiektów w druku 3D odbywa się na zasadzie topienia materiału bazowego i osadzania go w konkretnym kształcie. Aby móc taki materiał przetopić, musi być on termoplastyczny, a zatem pozwalający na zmianę swojego kształtu na skutek wpływu odpowiedniej temperatury i ciśnienia. Owe „termoplasty”, po zastosowaniu określonych parametrów, zmieniają się w lepką, gęstą ciecz, przypominającą w konsystencji coś pomiędzy żelem a klejem – co pozwala na ukształtowanie go według potrzeb. Te termoplasty inaczej zwane są filamentami.
Polylactic Acid – popularne PLA.
Do produkcji włókien PLA producenci wykorzystują surową, granulowaną, przezroczystą żywicę. Materiał wkładany jest do maszyny typu blender i mieszany z pigmentami i/lub dodatkami, nadającymi mu pożądany kolor oraz właściwości mechaniczne. Następnie materiał jest suszony w temperaturze 60–80 stopni Celsjusza, co zmniejsza możliwość wyskakiwania włókna PLA lub zatykania dyszy drukarki 3D. Granulowany materiał, trafiając do wytłaczarki jednoślimakowej, zostaje podgrzany, wymieszany i wytłoczony do postaci stałego włókna, które następnie umieszcza się w zbiorniku z ciepłą wodą, co ma na celu schłodzenie materiału do okrągłego kształtu. Na koniec, okrągłe włókno przepuszczana się przez zbiornik z zimną wodą i nawija na szpulę.
Rozmiary włókna PLA do druku 3D w technologii FDM to: 1,75 mm i 2,85 mm. Rozmiar zależy od tego, jak szybko lub powoli producent materiału przeciąga włókno przez matrycę.
PLA występuje w wielu różnych kolorach i mieszaninach, a sam materiał jest łatwo pigmentowany.
Korzyści ze stosowania filamentów PLA.
Filamenty PLA to jedne z najbardziej ekologicznych tworzyw. PLA to termoplastyczny polimer, kwas polimlekowy, pochodzący z odnawialnych źródeł, najczęściej z mączki kukurydzianej bądź trzciny cukrowej. Inne, powszechnie stosowane tworzywa sztuczne pozyskiwane są poprzez destylację i polimeryzację nieodnawialnych zasobów ropy naftowej, są więc – jednym słowem mówiąc – nieekologiczne. PLA jest jednym z najbardziej przyjaznych dla środowiska włókien na rynku – oprócz tego, że jest nietoksyczne, wytwarzane z odnawialnych źródeł, jest także biodegradowalne, co oznacza, że ulega naturalnemu rozkładowi w okresie od trzech do sześciu miesięcy. Tworzywa sztuczne otrzymywane z biomasy (w tym: PLA) znane są jako „bioplastiki”. Jest to wręcz spełnienie marzeń o ekologicznej, nienaftowej, biodegradowalnej produkcji tworzyw sztucznych. Fenomenalne jest to, że rozkład konwencjonalnych tworzyw sztucznych w przyrodzie trwa od kilkuset do nawet tysiąca lat, a butelka wytworzona z PLA ulegnie degradacji w oceanie w jakieś sześć do dwudziestu czterech miesięcy. Idealnie, prawda? To znaczy, lepiej, żeby w ogóle się w tym oceanie nie znalazła, ale wszyscy wiemy, że nie żyjemy w idealnym świecie.
Dodatkowym profitem ze stosowania włókiem drzewnych PLA jest unoszący się – podczas procesu drukowania – słodki aromat. Przykładowo druk 3D ABS daje nam niezbyt przyjemny zapach podczas wytłaczania.
Tworzywo sztuczne PLA jest łatwe w użyciu. Stosowane jest w druku 3D w technologii FDM. Druk ABS oraz właśnie PLA to najczęściej chyba stosowane materiały dla tejże technologii. PLA uważane jest za estetyczny materiał, najlepiej nadający się do prototypowania.
Materiał PLA WOOD to filament wypełniony w ok. 40% włóknem i proszkiem drzewnym. Nie wymaga stosowania żadnych specjalnych warunków. Nie kurczy się i nie podwija, oferuje doskonałe płynięcie włókien. Zazwyczaj nie powoduje żadnych problemów, takich jak wypaczenie czy zatkanie dyszy. Druk 3D z włókien drzewnych można prowadzić na dużych prędkościach. Jest to nierozpuszczalny termoplast, o sporej wytrzymałości. Temperatura druku dla standardowej żarnika PLA jest stosunkowo niska w porównaniu z innymi materiałami, co czyni go bardziej uniwersalnym i wygodniejszym w użyciu. Inne materiały są podatne na sznurkowatość lub blobbing, ale PLA jest w stanie wyeliminować te potencjalne pułapki estetyczne i gwarantuje wysoką jakość powierzchni detali.
Poza drukiem 3D, PLA jest także używany do produkcji takich przedmiotów jak: implanty medyczne, opakowania żywności i zastawy stołowe jednorazowego użytku.
Post-processing PLA.
Proces projektowania i drukowania 3D to dopiero pierwszy etap. Kolejnym krokiem jest obróbka wydruków, dzięki której uzyskują one estetyczny wygląd i funkcjonalne działanie. Oczywiście nie każdy model 3D musi zostać poddany post-processingowi. Niektóre elementy będą gotowe do użycia praktycznie po zakończeniu produkcji.
PLA jest materiałem świetnie poddającym się takiej obróbce. Dzięki jego użyciu możemy otrzymać produkty atrakcyjne wizualnie, o wysokiej jakości i precyzyjnie dopracowanych szczegółach.
PLA druk 3D z włókien drzewnych to świetna opcja do szybkiego prototypowania. Dzięki niskiej temperaturze topnienia – w porównaniu z innymi powszechnie stosowanymi materiałami – stosując PLA można uzyskać lepsze szczegóły powierzchni i ostrzejsze cechy.
W przypadku włókna drzewnego barwienie można rozpocząć jeszcze podczas drukowania, nie trzeba czekać do zakończenia procesu, aby zacząć tę obróbkę. Zmiana temperatury druku może spowodować jednak subtelne zmiany koloru.
Szlifowanie nadruku 3D na drewnie niezwykle przypomina proces szlifowania zwykłego kawałka drewna. Aby zrobić to dobrze, najlepiej rozpocząć od twardszego żwiru i stopniowo pracować, aż do uzyskania wymaganej miękkości i delikatności przedmiotu.
Podobnież jak prawdziwe drewno, także obiekty 3D z nadrukiem z włókna drzewnego charakteryzują się porowatością, co przekłada się na to, że łatwo wchłaniają różnego rodzaju barwniki i bejce. Można więc bez problemu nadawać im rozmaite kolory i wykończenia powierzchni.
Druk 3D z włókien drzewnych – zleć wykonanie!
Działanie naszej platformy jest niezwykłe proste i intuicyjne, a informacje pomiędzy Tobą a naszymi Partnerami przekazywane są w sposób błyskawiczny.
Jak korzystać z naszego portalu?
Czy chcesz zamówić usługę, czy zlecić produkcję – przykładowo druk 3D z włókien drzewnych – zawsze działamy w taki sam sposób.
Krok 1 – zarejestruj się w Panelu Klienta,
dzięki temu w szybki i łatwy sposób będziesz mógł komunikować się z całą siecią partnerską, to setki firm i dziesiątki branż.
Krok 2 – zacznij działać
Jeśli chciałbyś nawiązać współpracę i poznać informacje na temat oferty, dodaj zapytanie ofertowe, możesz zapytać o druk 3D z włókien drzewnych, a jeśli potrzebujesz do swojego projektu dodatkowe usługi, uzupełnij je w treści zapytania. W łatwy sposób do zapytania dołączysz plik lub rysunek, jeśli są konieczne do wykonania usługi.
Krok 3 – wszystko w porządku
Otrzymane przez Ciebie oferty na druk 3D z włókien drzewnych zapiszą się w jednym miejscu. Możesz je sortować po:
- lokalizacji firmy,
- terminie wykonania,
- cenie,
- warunkach płatności.
Krok 4 – zamówienie
Zaakceptuj jedną z ofert na druk 3D z włókien drzewnych i automatycznie wyślij zamówienie. Twoje zamówienie jest przesyłane bezpośrednio do wybranego Wykonawcy. W zależności od oferty zapłać na podstawie przedpłaty lub odroczonego terminu płatności po dostawie.
Krok 5 – oczekuj na dostawę swojego projektu…
… i ciesz się wynikami naszej wspólnej pracy: Twój pomysł, wykonanie naszych Partnerów i nasza – osób tworzących to niezwykłe miejsce – radość, że mogliśmy w tym pośredniczyć.