Druk 3D w medycynie weterynaryjnej

Druk 3D w weterynarii

Druk 3D w weterynarii – to już fakt! W marcu 2021 r. miała miejsce najprawdopodobniej pierwsza konferencja naukowa, skupiająca się na wykorzystaniu technologii druku 3D w medycynie weterynaryjnej: „3D Printing in Veterinary Practice”. Wydarzenie to (które ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną odbyło się online) zgromadziło kilku międzynarodowych ekspertów weterynarii i inżynierii, ale także tych, którzy prowadzą startupy. Technologia druku addytywnego sukcesywnie zostaje włączana także do programów zajęć akademickich na uczelniach kształcących przyszłych weterynarzy. Druk 3D w weterynarii jest rozpatrywany jako nowoczesne narzędzie dydaktyczne, ale także kliniczne. Można zatem stwierdzić, że medycyna weterynaryjna zasiliła grono branż i dziedzin, które korzystają z możliwości, jakie stwarza technologia druku 3D. 

Jak wykorzystywany jest druk 3D w weterynarii? W skrócie można powiedzieć, że druk 3D w weterynarii służy celom dydaktyczno-edukacyjnym, wspomaga procesy planowania operacji i rekonwalescencji, a także służy wytwarzaniu protez i ortez.

Druk 3D w weterynarii – zastosowanie.

Modele chirurgiczne drukowane w 3D.

Wszelkiego typu modele umożliwiają chirurgom najlepsze przygotowanie się do zabiegów i operacji. Dzięki fizycznemu wydrukowi czaszki, kości czy wewnętrznego organu, specjaliści mogą bezpośrednio zmierzyć deformację, dokonać przedoperacyjnej oceny morfologicznej, a także efektywnie komunikować się z właścicielami pacjenta. Modele mają także niewątpliwy walor dydaktyczny – studenci i wykładowcy mogą uczyć się materiałach, które precyzyjnie odwzorowują urazy i deformacje zwierząt, a także ćwiczyć procedury chirurgiczne przed operacją. Modele pozwalają poszerzać wiedzę naukową i testować nowe podejścia.

Maski pooperacyjne dla psów.

Maski pomagają w gojeniu się rany po operacji oraz w powrocie do zdrowia po złamaniu i uszkodzeniu kości i stawów. Idealnie dopasowują się do konturów psiej twarzy i działają jako struktura podporowa dla gojących się kości. Maski działają jak zwykły odlew, ale na unikalnej i trudnej strukturze, takiej jak twarz, gdzie jedynie projekt przygotowany dla indywidualnego przypadku pozwoli utrzymać kości na miejscu podczas gojenia.

Protezy i ortezy dla zwierząt.

Modele kości i kończyn mogą (choć nie muszą) pozostawać jedynie modelami i mogą być wykorzystywane do czegoś więcej, aniżeli ćwiczenia. W przypadku medycyny weterynaryjnej rzecz ma się podobnie, jak u ludzi – protetyka staje się czymś powszechnym i poszukiwanym.  

Implanty.

Implanty – czyli inaczej uzupełnienia ubytków kości, które powstały na skutek urazu lub po operacji usunięcia raka kości. Do wytworzenia implantu możliwe jest wykorzystanie materiału biodegradowalnego, który samoczynnie, w odpowiednim czasie, rozpuści się i ustąpi miejsca odbudowującej się tkance. 

Druk 3D w weterynarii – historie zwierząt uratowanych dzięki protezom.

Druk 3D w weterynarii to także wdzięczny i medialny temat. Poznajcie zatem historie zwierząt uratowanych dzięki protezom wydrukowanym w 3D.

Niewątpliwym bohaterem stał się pochodzący z Karoliny Południowej pies o imieniu Derby, który cierpiał z powodu braku przednich łap. W 2014 r. stał się pierwszym psem, którego zaopatrzono w protezy wydrukowane w technologii 3D (dokonała tego firma 3D Systems). Dzięki protezom Derby zaczął chodzić, a nawet biegać! Z kolei na Uniwersytecie Stanowym Karoliny Północnej, uratowano labradora o imieniu Jack. Otrzymał on dwie wydrukowane w 3D tytanowe protezy zamontowane w tylnych łapach. 

Znana jest także historia papugi, która na Uniwersytecie Publicznym w Pensylwanii przeszła operację wstawienia protezy nogi. Niewielkich rozmiarów ptak – makolągwa – stał się natomiast popularny dzięki pracy interdyscyplinarnego zespół weterynarzy i ekspertów w dziedzinie druku 3D z Brazylii. Naukowcy z sukcesem przeprowadzili niebieskiej makolągwie implantację protetycznego tytanowego dziobu. Innym zaskakującym przykładem jest wydruk w technologii 3D protetycznej szczęki, którego podjęła się w 2017 r.  turecka firma BTech, w 2017 r. i uratował życie rannemu żółwiowi morskiemu. Bez tej protezy zwierzę nie mogłoby jeść. 

Jeżeli w technologii druku 3D w medycynie weterynaryjnej dostrzegasz szanse na realizację własnych projektów, koniecznie skorzystaj z możliwości, jakie daje Ci współpraca z nami. Także w Polsce działają innowacyjni i profesjonalni wykonawcy druku 3D, którzy specjalizują się w zleceniach dla weterynarii. Poznasz ich na właśnie u nas. 

Źródła:

„What You Need to Know About 3D Printing in Vet Medicine” www.prudentpet.com; „3D Printing in Veterinary Practice” www.3dheals.com; „Veterinarians use 3D printing to prepare for surgery” www.stratasys.com; „How 3D printing is revolutionizing veterinary medicine” www.prescouter.com; www.materialscare.eu