4 minuty

Druk 3D w medycynie weterynaryjnej

Druk 3D w weterynarii

W marcu 2021 r. miała miejsce najprawdopodobniej pierwsza konferencja naukowa, skupiająca się na wykorzystaniu technologii druku 3D w medycynie weterynaryjnej: „3D Printing in Veterinary Practice”. Wydarzenie to (które ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną odbyło się online) zgromadziło kilku międzynarodowych ekspertów weterynarii i inżynierii, ale także tych, którzy prowadzą startupy. Technologia druku addytywnego sukcesywnie zostaje włączana także do programów zajęć akademickich na uczelniach kształcących przyszłych weterynarzy. Druk 3D jest rozpatrywany jako nowoczesne narzędzie dydaktyczne, ale także kliniczne. Można zatem stwierdzić, że medycyna weterynaryjna zasiliła grono branż i dziedzin, które korzystają z możliwości, jakie stwarza technologia druku 3D. 

W jaki sposób druk przestrzenny jest wykorzystywany w weterynarii? W skrócie można powiedzieć, że druk 3D służy celom dydaktyczno-edukacyjnym, wspomaga procesy planowania operacji i rekonwalescencji, a także służy wytwarzaniu protez i ortez.

Zastosowanie druku 3D w medycynie weterynaryjnej:

  • Modele chirurgiczne drukowane w 3D – wszelkiego typu modele umożliwiają chirurgom najlepsze przygotowanie się do zabiegów i operacji. Dzięki fizycznemu wydrukowi czaszki, kości czy wewnętrznego organu, specjaliści mogą bezpośrednio zmierzyć deformację, dokonać przedoperacyjnej oceny morfologicznej, a także efektywnie komunikować się z właścicielami pacjenta. Modele mają także niewątpliwy walor dydaktyczny – studenci i wykładowcy mogą uczyć się materiałach, które precyzyjnie odwzorowują urazy i deformacje zwierząt, a także ćwiczyć procedury chirurgiczne przed operacją. Modele pozwalają poszerzać wiedzę naukową i testować nowe podejścia.
  • Maski pooperacyjne dla psów – maski pomagają w gojeniu się rany po operacji oraz w powrocie do zdrowia po złamaniu i uszkodzeniu kości i stawów. Idealnie dopasowują się do konturów psiej twarzy i działają jako struktura podporowa dla gojących się kości. Maski działają jak zwykły odlew, ale na unikalnej i trudnej strukturze, takiej jak twarz, gdzie jedynie projekt przygotowany dla indywidualnego przypadku pozwoli utrzymać kości na miejscu podczas gojenia.
  • Protezy i ortezy dla zwierząt – modele kości i kończyn mogą (choć nie muszą) pozostawać jedynie modelami i mogą być wykorzystywane do czegoś więcej, aniżeli ćwiczenia. W przypadku medycyny weterynaryjnej rzecz ma się podobnie, jak u ludzi – protetyka staje się czymś powszechnym i poszukiwanym.  
  • Implanty – czyli uzupełnienia ubytków kości, które powstały na skutek urazu lub po operacji usunięcia raka kości. Do wytworzenia implantu możliwe jest wykorzystanie materiału biodegradowalnego, który samoczynnie, w odpowiednim czasie, rozpuści się i ustąpi miejsca odbudowującej się tkance. 

Historie zwierząt uratowanych dzięki protezom wydrukowanym w 3D

Niewątpliwym bohaterem stał się pochodzący z Karoliny Południowej pies o imieniu Derby, który cierpiał z powodu braku przednich łap. W 2014 r. stał się pierwszym psem, którego zaopatrzono w protezy wydrukowane w technologii 3D (dokonała tego firma 3D Systems). Dzięki protezom Derby zaczął chodzić, a nawet biegać! Z kolei na Uniwersytecie Stanowym Karoliny Północnej, uratowano labradora o imieniu Jack. Otrzymał on dwie wydrukowane w 3D tytanowe protezy zamontowane w tylnych łapach. 

Reklama

Znana jest także historia papugi, która na Uniwersytecie Publicznym w Pensylwanii przeszła operację wstawienia protezy nogi. Niewielkich rozmiarów ptak – makolągwa – stał się natomiast popularny dzięki pracy interdyscyplinarnego zespół weterynarzy i ekspertów w dziedzinie druku 3D z Brazylii. Naukowcy z sukcesem przeprowadzili niebieskiej makolągwie implantację protetycznego tytanowego dziobu. Innym zaskakującym przykładem jest wydruk w technologii 3D protetycznej szczęki, którego podjęła się w 2017 r.  turecka firma BTech, w 2017 r. i uratował życie rannemu żółwiowi morskiemu. Bez tej protezy zwierzę nie mogłoby jeść. 

Jeżeli w technologii druku 3D w medycynie weterynaryjnej dostrzegasz szanse na realizację własnych projektów, koniecznie skorzystaj z możliwości, jakie daje Platforma LaserTrade. Także w Polsce działają innowacyjni i profesjonalni wykonawcy druku 3D, którzy specjalizują się w zleceniach dla weterynarii. Poznasz ich na Platformie LaserTrade. 

Źródła:

„What You Need to Know About 3D Printing in Vet Medicine” www.prudentpet.com; „3D Printing in Veterinary Practice” www.3dheals.com; „Veterinarians use 3D printing to prepare for surgery” www.stratasys.com; „How 3D printing is revolutionizing veterinary medicine” www.prescouter.com; www.materialscare.eu

Sponsorzy generalni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *