Druk 3D w produkcji małoseryjnej – to się opłaca!

Krótkie serie produkcyjne a druk 3D.

Druk 3D w produkcji małoseryjnej? Ależ oczywiście, jak najbardziej!

Technologia druku 3D i jej rozpowszechnienie uzupełniają pewnego rodzaju lukę produkcyjną, która występuje niemalże we wszystkich branżach, a dotyczy wyprodukowania małych partii danego produktu. Produkcja małoseryjna – inaczej niskoseryjna, niskonakładowa, czy krótkoseryjna – ma wiele przydatnych i często nieoczywistych zastosowań. Zanim do nich przejdziemy, warto odpowiedzieć sobie na pytanie: co można rozumieć przez „małe partie produkcyjne”? 

Tradycyjne techniki produkcyjne okazują się opłacalne dopiero przy nakładzie większym niż 10 000 sztuk. Rzeczywistość funkcjonowania na rynku pokazuje jednak, że istnieje potrzeba wyprodukowania nawet 50 (100, 200 czy 1000) sztuk danego wyrobu. Można by rzec, że wszystko jest kwestią ceny i determinacji. Jednakże każdy chciałby uzyskać optymalne efekty, przy zachowaniu rozsądnych kosztów, a także utrzymaniu jak najwyższych standardów. Mała seria produkcyjna jest kluczowa do dogłębnego przetestowania danego produktu, sprawdzenia jego funkcjonalności, czy choćby symulacji odpowiedzi konsumentów na dany produkt. Są to cenne informacje, zanim inwestor zdecyduje się na produkcję masową. Oczywiście nie zawsze do produkcji na wielką skalę musi dojść – niektóre projekty charakteryzują się przecież elitarnością, są nastawione na hobbystów i z założenia są niszowe. Wtedy całość wytwarzania zamyka się w krótkiej serii, a z pomocą – jako rozwiązanie – przychodzi druk 3D w produkcji małoseryjnej. 

Druk 3D w produkcji małoseryjnej – zalety.

Możliwość ekonomicznego, szybkiego i jakościowego wytworzenia krótkich serii produkcyjnych to z pewnością ogromna zaleta technologii druku 3D na tle technologii tradycyjnych. Dodatkowo zaleta ta jest wzmocniona szerokim wachlarzem materiałów, które wykorzystywane są przy druku przestrzennym (filamentowym i pozafilamentowym). Drukowanie 3D stwarza zatem doskonałą przestrzeń do testowania i w efekcie do realizacji wszelkich oczekiwań, jakie ma spełniać ostateczny produkt. 

Technologia 3D jest idealną opcją nawet do wyprodukowania pojedynczego egzemplarza danego obiektu. Koszty startowe są relatywnie niskie, a czas realizacji – krótki. Ma to w ogólnym oglądzie korzystny wpływ na cenę i daje bardzo szerokie pole do oceny, modyfikacji, poprawy funkcjonalności produktu.  

Brak potrzeby wykorzystywania wielu narzędzi, przygotowywania całego planu produkcyjnego, angażowania wielu osób sprawia, że oszczędzić można zarówno czas, jak i pieniądze. 

Zastosowanie technologii druku przestrzennego jest szczególnie doceniane w seriach przedprodukcyjnych, czy przy partiach części zamiennych. Elastyczność, jaką daje zastosowanie druku 3D, pozwala na dopasowanie się do potrzeb generowanych przez rynek – nawet tych najbardziej niszowych czy wręcz zindywidualizowanych. 

Druk 3D w produkcji małoseryjnej – gdzie zlecić?

Po szczegóły z zakresu „druk 3D wycena” zapraszamy na naszą platformę. Skontaktuj się z nami, a udzielimy wszelkich niezbędnych informacji.

Jeśli widzisz potrzebę wyprodukowania małej serii swojego produktu, chcesz to zrobić szybko i w najlepszej cenie – skorzystaj z możliwości, jakie daje druk 3D w produkcji małoseryjnej. U nas w jednym miejscu skontaktujesz się z dziesiątkami profesjonalistów z branży 3D. Uzyskasz kompleksowe doradztwo, obsługę i realizację swojego projektu. Jesteśmy Twoim miejscem druku 3D.