Minikompendium wiedzy – technologia druku 3D

Technologia druku 3D (technologia przyrostowa).

Drukowanie przestrzenne (inaczej zwane technologią przyrostową, addytywną lub generatywną) to proces, w którym cyfrowy model ulega przeobrażeniu w fizyczny obiekt. Dzieje się to za pomocą nanoszenia na siebie kolejnych warstw materiału. 

Modelowanie.

Proces tworzenia i modyfikowania trójwymiarowych obiektów nosi nazwę modelowania. Modelowanie 3D obecnie jest standardowym elementem procesu projektowania i jedną z opcji w popularnych oprogramowaniach projektowych np. typu CAD. 

Powstanie druku 3D.

Za ojca technologii druku przestrzennego jest uznawany Chuck Hull – twórca pierwszej oficjalnej metody drukowania 3D, czyli SLA (stereolitografii). Technologia druku 3D powstała w dniu (tak się przynajmniej przyjmuje), kiedy Hull złożył wniosek patentowy (08/08/1984). 

SLA.

Proces druku SLA polega na tym, że ultrafioletowy laser podążą za kształtem obiektu, który ma być wydrukowany. Warstwy żywicy wrażliwej na promieniowanie UV (inaczej żywicy fotopolimerowej) są nakładane kolejno na siebie. Laser utwardza powstały obiekt i tak tworzy się jego wydruk.

Rodzaje druku 3D.

Technologia druku 3D mieści w sobie sześć głównych rodzajów technologii, które różnią się między sobą przebiegiem procesu drukowania lub źródłem energii. Są to: FDM/FFF, SLA i DLP i PolyJet/MJP, CJP, SLS i MJF, SLM i DMP i DMLS i EBM oraz LOM. 

Biodruk 3D.

Biodruk 3D to rodzaj druku przestrzennego, w którego trakcie – w procesie wytwarzania – korzysta się z materiałów zwanych bioindykatorami. Dzięki ich zastosowaniu możliwe jest tworzenie struktur podobnych do tkanek, które następnie mogłyby być wykorzystywane w medycynie. 

Filament.

Filament to ogólna nazwa materiału, którego używa się do wykonania wydruku w technologii 3D. Jego dobór jest jednym z kluczowych elementów sukcesu wydruku.  

Przy wyborze materiału najlepiej kierować się trzeba głównymi pytaniami:

  1. Co chcemy wydrukować za pomocą druku przestrzennego?
  2. Ile chcemy na to przeznaczyć? Jaki mamy budżet?
  3. Na jakiej drukarce chcemy/możemy to zrobić?

Zalety druku 3D.

Technologia druku 3D oferuje cały wachlarz możliwości, które można adaptować do niemalże każdej branży i gałęzi przemysłu, ogólne korzyści płynące z wyboru tej technologii są wspólne. Są to:

Gdzie zlecić usługi druku 3D?

Jesteśmy wyjątkowym miejscem w wirtualnym świecie usług. Oferta portalu skierowana jest do każdego Klienta – od indywidualnych odbiorców, przez małych i średnich przedsiębiorców, aż po duże korporacje. Zalogowanie się do Panelu Klienta otwiera przed Tobą możliwość kontaktu z dziesiątkami profesjonalistów z branży druku 3D.


W szybki i intuicyjny sposób możesz dodać zapytanie z kategorii technologia druku 3D, załadować niezbędne pliki, przeglądać i filtrować otrzymane wyceny i w końcu wybrać Wykonawcę i zlecić mu wykonanie wydruku. Twoje miejsce druku 3D.