3 minuty

Minikompendium wiedzy o technologii druku 3D

Drukowanie przestrzenne (inaczej zwane technologią przyrostową, addytywną lub generatywną) to proces, w którym cyfrowy model ulega przeobrażeniu w fizyczny obiekt. Dzieje się to za pomocą nanoszenia na siebie kolejnych warstw materiału. 

Proces tworzenia i modyfikowania trójwymiarowych obiektów nosi nazwę modelowania. Modelowanie 3D obecnie jest standardowym elementem procesu projektowania i jedną z opcji w popularnych oprogramowaniach projektowych np. typu CAD. 

Za ojca technologii druku przestrzennego jest uznawany Chuck Hull – twórca pierwszej oficjalnej metody drukowania 3D, czyli SLA (stereolitografii). Za datę powstania druku 3D przyjmuje się dzień, kiedy Hull złożył wniosek patentowy (08/08/1984). 

Proces druku SLA polega na tym, że ultrafioletowy laser podążą za kształtem obiektu, który ma być wydrukowany. Warstwy żywicy wrażliwej na promieniowanie UV (inaczej żywicy fotopolimerowej) są nakładane kolejno na siebie. Laser utwardza powstały obiekt i tak tworzy się jego wydruk.

Mówi się o sześciu głównych rodzajach technologii drukowania 3D, które różnią się między sobą przebiegiem procesu drukowania lub źródłem energii. Są to: FDM/FFF, SLA i DLP i PolyJet/MJP, CJP, SLS i MJF, SLM i DMP i DMLS i EBM oraz LOM. 

Biodruk 3D to rodzaj druku przestrzennego, w którego trakcie – w procesie wytwarzania – korzysta się z materiałów zwanych bioindykatorami. Dzięki ich zastosowaniu możliwe jest tworzenie struktur podobnych do tkanek, które następnie mogłyby być wykorzystywane w medycynie. 

Filament to ogólna nazwa materiału, którego używa się do wykonania wydruku w technologii 3D. Jego dobór jest jednym z kluczowych elementów sukcesu wydruku.  

Reklama

Przy wyborze materiału najlepiej kierować się trzeba głównymi pytaniami:

  1. Co chcemy wydrukować za pomocą druku przestrzennego?
  2. Ile chcemy na to przeznaczyć? Jaki mamy budżet?
  3. Na jakiej drukarce chcemy/możemy to zrobić?

Technologia druku 3D oferuje cały wachlarz możliwości, które można adaptować do niemalże każdej branży i gałęzi przemysłu, ogólne korzyści płynące z wyboru tej technologii są wspólne. Są to:

  • Szybkość – dla małych i średnich serii produkcyjnych niedużych obiektów wybór druku 3D pozwala na oszczędność czasu w porównaniu z wieloma metodami tradycyjnej produkcji. Chodzi głównie o skrócenie czasu projektowania i samej produkcji. 
  • Ekonomiczność – formy i odlewy do produkcji tradycyjnej wiążą się z wysokimi kosztami, zatem małe i średnie serie produkcyjne mogą być tańsze dzięki drukowi 3D.
  • Wewnętrzna produkcja – sporo firm chce być samowystarczalnymi w kwestii części zamiennych i decyduje się na ich produkcję we własnym zakresie. Pozwala to zmniejszyć koszty i skrócić logistykę. Inną korzyścią z drukowania potrzebnych obiektów we własnym zakresie i na własny użytek jest ochrona własności intelektualnej i cennego know-how
  • Połączenie masowości i indywidualnych potrzeb – druk 3D umożliwia coś, co mogłoby się wydawać niemożliwe: dostosowanie masowo produkowanych części do indywidualnych potrzeb klienta bez spowalniania produkcji i ponoszenia większych kosztów.

Platforma LaserTrade to wyjątkowe miejsce w wirtualnym świecie usług. Oferta portalu skierowana jest do każdego Klienta – od indywidualnych odbiorców, przez małych i średnich przedsiębiorców, aż po duże korporacje. Zalogowanie się do Panelu Klienta otwiera przed Tobą możliwość kontaktu z dziesiątkami profesjonalistów z branży druku 3D.


W szybki i intuicyjny sposób możesz dodać zapytanie, załadować niezbędne pliki, przeglądać i filtrować otrzymane wyceny i w końcu wybrać wykonawcę i zlecić mu wykonanie wydruku. LaserTrade to Twoje miejsce druku 3D. 

Sponsorzy generalni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *