Technologia druku 3D w lotnictwie

Technologia 3D w lotnictwie

Druk 3D w lotnictwie.

Przemysł lotniczy i kosmiczny to obszary, które z założenia nastawione są na wszelkie innowacje i przekraczanie granic. Technologia druku 3D wpasowuje się w te wizje i potrzeby idealnie – stwarza doskonałe możliwości dla wydajnego i zrównoważonego wytwarzania części, które są wysoce zaawansowane technologicznie. Dlatego też druk 3D w lotnictwie ma szerokie perspektywy oraz możliwości wzrastania.

Pierwszy na świecie samolot, całkowicie wydrukowany w technologii 3D, został zaprojektowany i oblatany przez inżynierów z Uniwersytetu w Southampton, a miało to miejsce w 2011 roku. Kilka lat później, w 2016 roku, Rolls Royce ujawnił (najprawdopodobniej ciągle największy) wydrukowany w 3D element silnika, po którym odbył się udany pierwszy lot testowy. Komponent ten był wykonany z tytanu, jego przedni element miał średnicę 1,5 metra. Była to część silnika Rolls Royce Trent XWB-97, który powstał jako wynik współpracy z Wydziałem Nauki i Inżynierii Materiałowej Uniwersytetu w Sheffield. 

Druk 3D w lotnictwie to nieustanny i dynamiczny rozwój, dlatego wpływ tej technologii na sektor lotniczy i kosmiczny stale rośnie. Oprócz ciągle dość futurystycznie brzmiących projektów, takich jak wydruki samolotów dopuszczonych do powszechnego użytku czy wytwarzanie całych silników, druk 3D w lotnictwie ma wiele praktycznych zastosowań. Produkcja addytywna w branży lotniczej to przede wszystkim wytwarzanie części silników, turbin, wnętrza kabin – ale także o wiele, wiele więcej. 

Druk 3D w lotnictwie – zastosowanie technologii druku przestrzennego i uwzględnienie ich przy strategach produkcyjnych – niesie ze sobą wiele korzyści dla branży. Integracja funkcjonalna, rozwój coraz bardziej złożonych projektów i części, które są z nimi związane, są kluczowymi czynnikami w przemyśle lotniczym i kosmicznym. Oszczędność materiałów i wagi zmniejsza zarówno zużycie paliwa, jak i emisję CO2. Dziś te tematy są ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. 

Druk 3D w lotnictwie – zalety wykorzystania.

Przemysłowy druk 3D może wytwarzać bardzo wytrzymałe i lekkie struktury, dzięki którym możliwa jest redukcja wagi o około 40-60%. Bezpośrednio wpływa to na zmniejszenie ogólnych kosztów projektu, oszczędność w zużyciu materiałów i niższe zużycie paliwa. 

Druk 3D pozwala na zintegrowanie maksymalnej funkcjonalności w jak najmniejszej liczbie części. Dzięki temu obniżeniu ulegają koszy montażu, przy jednoczesnym zapewnieniu wymaganej jakości. Daje to również szansę za wyeliminowanie słabych punktów związanych z montażem wielu różnych komponentów.

Proces produkcji w technologii druku przestrzennego jest beznarzędziowy, co pozwala na szybsze wprowadzanie zmian w produktach. Kluczowa jest możliwość produkcji na żądanie bez wydłużonego czasu realizacji i bez potrzeby kosztownego magazynowania. 

Elementy wykorzystywane w przemyśle lotniczym muszą spełniać szereg niezwykle ostrych wymogów. Aby je spełnić, stworzone zostały dedykowane temu systemy, zebrane pod nazwą EOS. Są one wyspecjalizowane w przetwarzaniu materiałów dla przemysłu lotniczego i kosmicznego. Dzięki takim procesom części drukowane za pomocą 3D spełniają szczegółowe i liczne wymogi stawiane branży lotniczej, a dotyczące różnych poziomów zagrożeń bezpieczeństwa.

Przemysłowy druk 3D umożliwia branży lotniczej optymalizację projektów na wielu poziomach i w różnych aspektach – od dostosowywania części do indywidualnych potrzeb, przez modernizację, aż po unikatowe innowacje. Wiele projektów można zrealizować tylko i wyłącznie dzięki możliwościom, jakie daje druk 3D.

Poprawa wydajności silników, turbin i użycie lżejszych części do wnętrz bezpośrednio i pośrednio wpływają na mniejsze zużycie paliwa. To z kolei przekłada się na mniejszą emisję CO2 w samolotach.  

Zmniejszenie zużycia paliwa, niższe koszty materiałów, niższa emisja CO2, możliwość szybszej produkcji i reakcji na potrzeby rynku, optymalizacja wielu procesów – mniejsze i większe udoskonalenia, które można wprowadzić dzięki technologii druku przestrzennego w branży samolotowej – w efekcie składają się na realne oszczędności. 

Jeśli nie jesteś pewien, czy Twój pomysł może zostać zrealizowany za pomocą druku przestrzennego, skorzystaj z wiedzy i doświadczenia profesjonalistów zrzeszonych u nas. Bez wychodzenia z domu, bez wykonywania wielu telefonów i wysyłania maili możesz dotrzeć do rzetelnych Wykonawców usług (m.in.: druk 3D w lotnictwie). Twoje sprawdzone miejsce druku 3D!