Jakie możliwości daje druk 3D w edukacji?
Czy druk 3D w edukacji ma rację bytu? Ależ oczywiście! Technologia druku przestrzennego jest obecna nie tylko w tych obszarach, które wydają się najbardziej oczywiste. Także szeroko pojmowana branża edukacyjna, na wielu poziomach i w różnych aspektach, korzysta z możliwości, jakie stwarza wydruk 3D. Tym bardziej, że wraz z rozwojem cywilizacyjnym, zmieniającymi się warunkami życia i wyzwaniami, jakie stawia przed społeczeństwami życie w coraz bardziej zmediatyzowanym świecie, również tradycyjne formy edukacji ulegają szybkiemu przekształceniu.
Zdaniem ekspertów, optymalne wydaje się utrzymanie balansu pomiędzy tradycyjnymi metodami nauczania – w tym kontakt ze starą dobrą książką w formie papierowej – oraz najnowocześniejszymi technikami. Niemniej jednak ważne jest to, aby proces kształcenia nie polegał jedynie na podawaniu informacji z różnych dziedzin i konsumowaniu ich przez uczniów, a raczej zachęcał ich do bycia twórcami i szukania własnych rozwiązań.
Druk 3D w edukacji.
Gdzie w systemie nauczania jest miejsce dla druku 3D?
Duży – a zarazem korzystny – potencjał dla studentów i uczniów wszystkich szczebli można zauważyć w urzeczywistnianiu projektów, które dotąd funkcjonowały jedynie na papierze, na ekranie komputera, bądź w formie dość roboczych makiet. Druk 3D w edukacji daje możliwość nadania studenckim projektom np. maszyn, budynków, rozwiązań różnych problemów profesjonalny wygląd, a tym samym staje się inspiracją do prowadzenia dalszych prac i udoskonaleń. Dzięki wprowadzeniu wydruku przestrzennego do świata studenckich prac następuje stopniowa przemiana uczniów z osób, które jedynie wiedzę nabywają, na tych, którzy ją współtworzą. Druk 3D w edukacji daje niesamowitą możliwości uczenia się na błędach – takich, które nieraz widać w przestrzeni, jak na dłoni. Zachęca do eksperymentowania i wyzwala kreatywność.
Drukarki 3D w szkołach i na uczelniach wyższych głównie wykorzystywane są w dwóch rodzajach aktywności:
- Służą do wydruku pomocy naukowych – uatrakcyjniają i urzeczywistniają naukę różnych przedmiotów szkolnych i specjalizacyjnych. Wśród wielu case studies z wykorzystania drukarek 3D w instytucjach edukacyjnych, największą popularnością cieszy się wydruk wszelkiego typu kości, narządów, układów, które pozwalają na dogłębne poznanie organizmów żywych. Drugim popularnym obszarem jest wykorzystanie wydruku przestrzennego dla projektów architektonicznych, wszelkiego typu makiet prezentujących rozwiązania dla budownictwa. Wydruk 3D jest także silnie obecny przy działaniach edukacyjnych z zakresu robotyki.
- Same w sobie stanowią obiekt nauki – budowa i funkcjonowanie drukarek 3D samo w sobie stanowi interesującą technologię addytywną, na podstawie której można przeprowadzać zajęcia inżynieryjne, konstrukcyjne i projektowe. Eksperymentowanie z materiałami, kształtami i strukturami, czy choćby obserwacja procesu wydruku własnego projektu sprawiają, że uczniowie stają się jeszcze bardziej otwarci na nową wiedzę, a także kreatywni i odważni. Do tego trenują umiejętności myślenia abstrakcyjnego, logicznego i koncepcyjnego.
Zleć wydruki 3D najlepszym specjalistom z branży.
Być może zastanawiasz się, czy obiekty wydrukowane w 3D mogłyby sprawdzić się jako pomoce w prowadzonych przez Ciebie zajęciach edukacyjnych. A może masz do zaprezentowania ważny i skomplikowany projekt naukowy, który warto byłoby przedstawić w sposób przestrzenny? Skorzystaj z prostego i szybkiego dostępu do profesjonalistów zajmujących się wydrukami 3D. Z przyjemnością zrealizujemy dla Ciebie wszelkie zlecenia obrazujące druk 3D w edukacji.