Branża budowlana a technologia druku 3D
Druk 3D w budownictwie, czyli stawianie budowli w technologii 3D.
Pod koniec 2019 roku w Dubaju powstał największy – jak dotąd – budynek całkowicie wydrukowany w technologii 3D. Co ważne – wznosił się on od początku w miejscu docelowym, w dzielnicy Warsan. Nad jego budową czuwała zarówno firma wykonawcza Apis Cor, jak i naukowcy z francuskiego Uniwersytetu w Nantes, którzy na bieżąco prowadzili badania i testy wykorzystania poszczególnych materiałów. Budynek spełnił wszelkie normy budowlane, dodatkowo został wpisany do księgi rekordów Guinnessa. Jak podają oficjalne dane, budowa dwukondygnacyjnego obiektu o powierzchni 650 mkw tradycyjnymi metodami budowlanymi miałaby kosztować 2,5 mln dirhamów, natomiast dzięki zastosowaniu technologii 3D koszt wyniósł poniżej 1 mln dirhamów. Przy tej inwestycji pracowało 15 osób.
Pierwszy budynek wydrukowany w technologii 3D w Polsce także powstał w tym samym roku (2019), w podwarszawskich Otrębusach. Do jego wydruku startup REbuild użył około 6 ton betonu. Powierzchnia tego pionierskiego projektu liczy 7 mkw. Wydruk został zrealizowany przy użyciu wielkoformatowej drukarki autorskiego projektu, a zajęło to 13 godzin.
Druk 3D w budownictwie swoje początki i korzenie ma w 2004 roku. Historia wykorzystania technologii 3D w branży rozpoczęła się, kiedy to na Uniwersytecie Południowej Kalifornii podjęto próby wydruku ściany.
Przytoczone powyżej przykłady (druk 3D wielkoformatowy) jednoznacznie pokazują, że technologia druku przestrzennego może być w branży budowlanej wykorzystana do kompleksowego stawiania budowli – nawet o dużych rozmiarach i wymyślnych bryłach. Rzeczywistość rynkowa wskazuje jednak, że branża budowlana o wiele częściej korzysta z druku 3D przy tworzeniu poszczególnych komponentów budowlanych, szczególnie zaś zależy jej na efektywnym wykorzystaniu betonu.
Druk 3D w budownictwie właściwie wykorzystuje swoje możliwości – proces tworzenia projektów budowlanych i tak opiera się na szczegółowo opracowywanych modelach i dokładnych obliczeniach, z wykorzystaniem oprogramowania typu CAD.
Druk 3D w budownictwie – kilka konkretnych przykładów wykorzystania, ale nie do budowy-wydruku całych obiektów:
- produkcja stalowego węzła (2014 r.),
- rozpylanie mieszanki szybkoschnącego cementu i surowców wtórnych za pomocą drukarek 3D, w celu zbudowania 10 pilotażowych domów niewielkich rozmiarów (2015 r., Chiny, firma WinSun Decoration Design Engineering),
- budowa kładki dla pieszych o długości 12 m i szerokości 1,75 m, przy użyciu wydrukowanego w 3D mikrozbrojenia (2016 r. Hiszpania),
- budowa w pełni funkcjonalnego – liczącego około 250 mkw powierzchni – biura fundacji Dubai Future Foundation; wydruk trwał 17 dni (2016 r., ZEA).
Druk 3D w budownictwie – korzyści z realizacji projektów budowlanych w 3D.
Jakie korzyści płyną z wykorzystywania technologii 3D do realizacji projektów budowlanych? Można by rzec – dokładnie takie same, jak dla wszystkich innych branż. Jest to przede wszystkim poprawa szybkości, oszczędność czasu na wielu etapach prowadzenia inwestycji, wielowymiarowe oszczędności kosztów (na materiałach, wypłatach), redukcja ilości odpadów, brak ograniczeń w projektowaniu, czy choćby zminimalizowanie ryzyka występowania błędów w sztuce budowlanej. W przypadku tej branży należy jednak wspomnieć także o wielu wyzwaniach, które ciągle przed nią stoją w kontekście rozwoju kooperacji z technologią druku przestrzennego. Ogromne drukarki 3D, które sprawdziłyby się na budowie, czy to zakupione, czy wypożyczone, to bardzo wysoki nakład finansowy. Ich obecność na budowie wiąże się z trudnościami logistycznymi oraz potrzebą skompletowania wyspecjalizowanej kadry – a specjalistów od druku 3D w branży budowlanej jest niewielu. Wyzwaniem jest także prowadzenie kontroli jakości takiej budowy oraz wszelkie regulacje prawne, które nie są jednoznaczne.
Nasza platforma to szczególne miejsce w wirtualnym świecie, którego oferta jest skierowana zarówno do firm, przemysłu, jak i odbiorców indywidualnych. Druk 3D w budownictwie może przynieść naprawdę wiele korzyści, dlatego – jeśli nosisz się z zamiarem wypróbowania jego możliwości – skorzystaj z wiedzy i doświadczenia specjalistów branży 3D, zrzeszonych u nas.